T ELEGBA M. BEURS- EN MARKTBERICHTEN. telegrammen// hebben genoemd, die komen men weet niet van waar of van wien, zegt heden dat Soeleiman- pacha voor 't oogenblik heeft afgezien van verdere pogingen om den Schipka-pas geheel te vermeesteren, en dat hij nu zal trachten zijn leger langs een anderen doortocht van het Balkan-gebergte te leiden naar de noordzijde. Hij zelf zou zich te Kansanlik bevinden. Zooals we zeiden, 't is een verwaaid telegram, dat dit meldt; doch onwaarschijnlijk is de inhoud niet. Ook wij hebben vroeger alreeds de opmerking gemaakt, dat Soeleiman-pacha na de eerste mislukte pogingen om de Bussen uit den bergpas te verjagen, wellicht beter gedaan had als hij oost-of westwaarts een door tocht had gezocht, dan zooals nu is geschied de beste krachten van zijn leger uit te putten om een stelling te forceeren die van nature zeer sterk is en uitstekend verdedigd werd. Al de Russische berichten luiden dat de pas nog niet verloren is, ofschoon ook gemeld wordt dat men zich in het hoofdkwartier ongerust maakt over den afloop. Van Turksche zijde wordt beweerd dat de positie der Kussen op een klein gedeelte na genomen is of wel door de stellingen der Turksche artillerie op de omliggende bergruggen zoo beheerscht wordt, dat zelfs de Eussische gemeenschap met de leger afdelingen van Grabowo en Tirnova in groot gevaar is gebracht. Ook zou de artillerie van Soeleiman zoo danig opgesteld zijn, dat zij de hoofdstelling der Kussen, het fort Nicolaas, beheerscht. Hiermede strookt echter weinig de bijgevoegde opmerking dat de Kussen de eerst door hen verlaten redoutes weder hebben bezet. Terwijl daarentegen hiermede wel overeen te brengen is het Eussische telegram van den 2 September, waarin bericht wordt dat iu den Schipka-pas alles rustig was. 'Hen officieel Kussisch telegram van Gornji-Studeni van den len zegt dat ook naar den kant van Koetschoeck, op den weg van Osmas-bazar en voor Lowtscha alles rustig was. Maar een Turksch telegram van den 3en uit Schoemla houdt in, dat de Ahmed de komman- dant van Koetschoeck een uitval gedaan heeft met zeven bataljons. Het kan zijn dat dit ziet op den reeds vroeger door ons vermelden uitval, waarvan een Kus sisch bericht sprak, en die geëindigd was met het terugwerpen der Turken in de vesting. Verder kwam ook heden de officiëele Russische opgave aan van de bij Plevna geleden verliezen. Deze zouden 30 officieren en 1020 man hebben bedragen. Plet belangrijkste nieuws is voor 'l overige heden, dat de geheele legermacht der Roemeniërs, met inbe grip van de reserve, over den Donau is gegaan. Dit zou Zaterdag hebben plaats gehad te Dorania. Nico- polis zou uitsluitend door Koemeensche troepen bezet worden. Eindelijk valt nog op te merken dat uit Boecharest van den len dezer gemeld wordt dat de Turksche be zetting van Silistria een brug heeft geslagen over den arm van den Donau die een in de rivier gelegen eiland van de stad scheidt. Men wist nog niet of dit in verband stond met de behoeften der verdediging, dan wel met plannen om een inval op Roemeensch grondgebied te doen. 5 Sept. Heden luiden de berichten recht raadselachtig, voor zoover het brandpunt van den strijd betreft, n.l. de positiën van de Kussen en de Turken in de Donau- streek. Van Kussischen kant wordt een nader verhaal gegeven van de actie bij Plevna op 31 Augustus, waaraan eerst maar de beteekenis van een voorposten gevecht of van een verkenning gegeven was. Toch weet men niet recht wat men er van denken moet. Een der Engelsche correspondenten stelt de feiten van den 31 Augustus als een grooten slag voor, die gewonnen zou zijn door de Kussen. De Russische tijdingen doen dit niet. Daarentegen zegt een telegram van den 4en dezer uit het Russische hoofdkwartier dat den 3en de gene raals Imerelinsky en Skabelow Lowtscha bestormd hebben. Dit telegram was den 4en 's morgens te half acht uit Gornji-Studeni naar Petersburg verzonden. Toen was de uitslag nog niet bekend. Zou dus eergisteren wellicht een beslissende slag op den Kus sischen rechter-vleugel begonnen zijn? De gevechten aan dc boven- en aan de beneden- Lom zijn blijkbaar uit een gecombineerde beweging van Mehemed-Ali en de bezetting van Koetschoeck voortgevloeid. Aan de beneden-Lom was de strijd minder ernstig en verloren de Turken; aan de boven- Lom behaalde Mehemed-Ali's troepen eenig voordeel, 't Zou evenwel ook kunnen zijn dat de uitval uit Koetschoeck slechts een looze beweging was, om de samentrekking van het 12e en 13e corps, onder den grootvorst-troonopvolger, in de richting van Tirnova tegen te houden. Uit alles schijnt men te moeten opmaken dat waar schijnlijk heden of morgen een groote slag geleverd wordt, of anders ieder oogenblik te wachten is. Van den Schipka-pas taal noch teeken. De Aziatische kust van Rusland is thans de Turken weder geheel kwijt. De Turken toonen thans in te zien, wat do Kussen reeds in liet begin van den oorlog hadden moeten inzien, doch waaraan zij toen niet schijnen gedacht te hebben, n.l. dat het lot van de Halve Maan aan den Donau moet beslist worden en niet tusschen de dorre rotsen van Abchazië en Armenië. Soechoem-kalé is weder door de Kussen bezet; de opstand in den Kaukasus is geëindigd. Toch wordt uit Erzeroera nog gemeld dat de Turken zich gereed maken om op Alexandropol aan te rukken. 6 8zjpt. In strijd met het bericht, gisteren van Kussischen kant ontvangen, dat de Turken Soechoem-kalé en de kust van Abchazië zouden verlaten hebben, wordt heden uit Konstantinopel gemeld dat een aanval der Kussen op Soechoem-kalé is afgeslagen door het aldaar lig gende expeditie-corps gesteund door de vloot. Het komt ons voor dat liet bericht van gisteren toch meer schijn van waarheid heeft. Ook wordt lieden gemeld dat de Turken eenig na deel geleden hebben bij hun verkenningen naar den kant van Alexandropol. Van meer belang zijn de tijdingen uit het Balkanland. Daar hebben de Kussen krachtig het offensief her nomen. Lowtscha is Maandag door generaal Eremetinsky stormenderhand ingenomen en aan de Turken is bij die gelegenheid zwaar verlies toegebracht. Zij trokken op Plevni terug. Thans schijnt het ook zeker te zijn dat Servië aan den oorlog gaat deelnemen; althans is een deel van het leger reeds op marsch naar de verzamelplaats op de grenzen. De Turken hebben een observatie-corps naar de grenzen van Servië gezonden. De jongste berichten eindelijk spreken van een grooten slag die zou begonnen zijn naar den kant van den Schipka-pas, waarin de Turken de nederlaag zouden lijden. Itali e. Men verneemt dat de doorluchtige zieke van het Vatikaan, in streng incognito, een tocht zal doen naar Lourdes en van daar naar Marpingen. Men twijfelt niet aan de goede uitwerking daarvan. F r a n k r ij k. De verslagenheid over den dood van Thiers is al gemeen. Maandag morgen was hij, als naar gewoonte, vroeg opgestaan en had hij nog gewerkt. In den voormiddag heeft hij nog een kleine wandeling willen doen en o. a. Meissonnier in diens atelier bezocht. Hij kwam onwel thuis en rilde toen als liadde hij koorts. Na liet déjeuner a la fourchette te twaalf ure kreeg hij een toeval of een aanval van beroerte. Om zes ure 10 rain, is hij overleden. Het lijk is in den salon op een bed gelegd, met ontbloot hoofd, de rechterhand op de borst, de linker langs de zijde. Het gelaat stond kalm alsof hij sliep. Zoo is hij door Meissonnier geschetst voor een portret. Ook moet een afdruk van het gelaat iu gips genomen zijn voor een buste. Woensdag is het lijk van St. Germain naar Parijs gevoerd en gebracht in de woning op het plein Si. George. Zaterdag zal de begrafenis plaats hebben in de kerk der Invaliden, het pantheon van Frankrijks mili taire grootheden, waar ook Napoleon I begraven ligt. De begrafenis zal met de hoogste militaire eer en op staatskosten geschieden, 20,000 man zal er bij zijn, ook Mac-Mahon, naar men zegt. Alle liberale bladen zijn in rouwrand verschenen. Louis Veuillot, in den vuilen, zwarten Univers,smaalt nog op den doorluchtigen doode, omdat hij „zonder een priester bij zich// gestorven is. Die ellendige zwarte bende heeft geen eerbied voor den dood van een groot man. Daar het gouvernement de door Mevr. Thiers ge stelde voorwaarden niet heeft aangenomen, zal Thiers niet op staatskosten begraven worden, maar voor rekening van Mevr. Thiers. Nederland PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 6 Sept. 1 8 77. Cert. Nat. Schuld, dito dito dito dito VI* 3 4 Spanje, Portugal, Rusland, Oostenrijk. Italië, Turkije, N.-Amen ka Brazilië, Mexico, dito Stad Rotterdam 3 dito Rotschild. 2'/s Obligatien, 1867/74 1 dito Binnenl. f 6250 3 dito f 1250 en ƒ2500 3 Obligatiën 4853/69 3 dito 1876 6 Obl. Hope Co. 1798—1816 5 Bew. Ins.rn. Coup. 6 S. 1855 5 Obligs. a f 1000,— 1866 5 dito a 100,— 1860" 4% Cert. bij Hope Co. 1840 4 Obligatiën-Leening 1867/69 4 dito 1859 3 Staatsleening 1866 5 Obl. m papier Mei en Nov. 5 Febr.-Aug. 5 dito in Zilver Jan. en Juli 5 April Oct. 5 Aand. Pr. Leen. fl. 100 1864 Bew. Inschr. met Coupon 5 Obl. Alg. Schuld 1865 5 dito Mei. Nov. 1885 6 dito 1865 5 dito 1851 3 pCt.i 64% 773/8 101 1033/4 603/8 50'/,s 99% 95 751/, 89 76 61 68'/i. 55 1281/, 53%. 53% 56'/» 55 lit 111 68 Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 Baltische dito 3 Russische Spoorw. Poti Tillis d°. f 1000, 5 dito Jelez-Orel f 1000 L1868 5 i Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pOt. Obl. Zuid-Ital. dito 3 dito Illin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. PR IJ ZEN VAN COUPONS. 9f/le 101 80'/a 62i/8 403/, 663/u IS1/» 595/8 Metalliek f 20,97% Dito Nationale 21.87 i/a Div. Eng. p ll,87i/a Rus. Z.-R. 1,20Va Amer. Dollars 2,46 Papier 2,34 Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 6 Sept. 1877. De Ned. Mudde. Jarige Tarwe f 15, Nieuwe dito - 12, Zomer tarwe Rogge 1877 - 8,25 Maartsche Gerst 1877 - 6,50 Winter-Gerst 1877 - 7,50 Zomer dito - 6,25 De Ned. Mudde. Haver Paardenboonen Witte boonen Bruine dito Schokker-Erwten Kleine dito 1876 f 3,75 10,75 Prijzen der Meekrap als vorige week. Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 6 Sept. 1877. Boter laagste koers f 0,60 per 5 ons. hoogste - 0,67 Va 5 Kip-Eieren laagste koers - 0,87 Va per 25 stuks. hoogste - 1,25 Snelpersdrukkerij van H. LAKENMAN te Zierikzee.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 6