ZIE1UkZEESCflE COURANT van Zaterdag 8 September 1877. Binnenland. Buitenland. BIJ DE Openbare Raadsvergadering BIJVOEGSEL gehouden te ZIERIKZEE den 4 September 1877. In deze zitting zijn afvvezig de lieeren Mr. Fokker, Mr. Mootenburgli, Jhr. de Jonge en Labrijn. De resumtie der notulen van de vorige vergadering wordt aangehouden. t)e in Juli j.l. gekozen Raadsleden, de hoeren Ochtman, Pilaar, Jhr. Mr. Schuurbeque Boeije en van Nes van Meerkerk, worden door den Secretaris binnengeleid. Zij leggen de bij de wet voorgeschreven éèden in handen des Voorzitters af, die daarop een gepaste toespraak tot hen houdt, welke door den lieér Ochtman ook namens de andere leden wordt beantwoord. Aan mej. van Loeri.en wordt overeenkomstig het advies der Plaatselijke Schoolcommissie op voorstel van Burgem. en Wetli., ingevolge haar verzoek, eervol ontslag verleend als hulponderwijzeres aan de openbare meisjesschool, in te. gaan den 1 Nov. e.k. Tot lid der Commission voor de Z^Jkasch, voor de Fabricage en voor de%Gasfabriek wordt herkozen de lieer Ochtman. Tót lid der Commissie voor de bouwvallen wordt herkozen de heer Jhr. Mr. Schuurbeque Boeije. Na; omvraag sluit de Voorzitter de vergadering. ZIERIKZEE, 7 September 1 8 7 7. Alhier is van elders ontvangen een valsch bank biljet^ groot honderd gulden, zoo goed nagemaakt, dat bijna niemand bij den eersten opslag de onechtheid kon opmerken. De voornaamste teekenen dier onecht heid zijn: het papier ietwat steviger; de grond der vier hoeken, waarin de cijfers 100 staan, te donker; dié cijfers zelf glimmend in plaats van dof; het beeld der maagd niet zuiver afgewerkt, de neus. scheef watermerk en strafbepaling op de keerzijde flauw gedrukt, enz. De justitie doet onderzoek. De directeur der Commercie-compagnie te Middel burg,' de heer G. Knol, heeft zijn 25-jarig jubilé als scheepsbouwmeester bij: genoemde inrip)iting- gevierd, Hij ontving talrijke bewijzen van waardeering zijner toewijding aan de zaken der Compagnie, welke in 1720 is opgericht, doch nooit iemand zoo lang als directeur en scheepsbouwmeester aan zich verbonden zag. De jacht in het geheele ambacht Bors9ele is den 31 Augustus 1877 verpacht aan de lieeren Ir. de Ram te Bergen op Zoora .en R. de Caters te Antwerpen, vöör 500. in het jaar. Hulst, 3 September. Sommige bladen deelden reeds mede dat (Je toren alhier reeds is aangenomen, en \vel_ door de herren Gerstin eiy Keije.nbei'g,. te Turnhout, voor f 35,G00. Dit bericht was zeer voor barig. Het gemeentebestuur heeft zich een maand tijd voorbehouden, als de toewijzing is geschied, die nog niet plaats heeft gebfldj. Het antwoord der Regeering op het voorloopig verslag over de onderwijswet is bij de Tweede Kamer ingekomen. Men heeft gesproken van een reis van den Kroonprins naar Indië. //Ik heb getracht, zegt de kroniekschrijver der Gr. Ctdaarvan iets meer te vernemen, doch overal beschouwde men het desbetreffende bericht als een canard. De Prins is nog te Paiijs en van zijn terugkomst is nog niets bepaald, wel wordt het paleis dat uiterlijk en innerlijk wordt gerestaureerd, tegen 't einde van September gereed gemaakt, maar de datum van 's Prinsen terugkeer ligt nog in het onzekere/' In de millioenenspeech zal, naar de Haagsche corr. der Zutf. Ct. verneemt, reeds het plan van een groote leening ontwikkeld worden. Toch stijgen de Holland- sche fondsen nog steeds. Ons crediet schijnt onuit puttelijk. Na p. in. drie jaar arbeids is een belangrijk deel van de Lauwerzee (uisschon Friesland en Groningens noordkust) vertneesterd. Niet alleen voor landbouw en nijverheid, maar tevens voor het onderlinge verkeer is dit van liet grootste belang. Een geheele inpoldering dier zee wordt te gemoet gezien, waarvoor de kosten van rijks- en provinciewege verkregen moeten worden. Naar raming van den tegenwoordigen prijs der lan derijen, zal men alsdan minstens voor 10 millioen guldeq huid op de zee kunnen vermeesteren. TJtr. Dbl. De driejaarlijksche gemeentelijke tentoonstelling van schilderijen te Amsterdam wordt op 17 dezer in het voormalige Oudemannenhuis geopend. Ongeveer 800 schilderijen worden tentoongesteld, waarvan de helft uit het buitenland. Hbl. De Fransche Regeering heeft aan de //Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid" voor het Museum van Kunstnijverheid op het Paviljoen te Haarlem eenige kostbare voorwerpen van Sèvres-porselein geschonken, die weldra in het Museum zullen worden geplaatst. Omtrent den //moord" in de Koningsstraat te Ara- sterdam meldt men nader, dat de vermoedelijke dader w,eder op vrije voeten is gesteld, omdat er geen enkel uiterlijk bewijs van geweldpleging voorhanden was, terwijl de vrouw aan toevallen leed. De heer George Inder Mauer, die door den Gou verneur-Generaal benoemd is tot directeur van 's lands drukkerij te Batavia, was een vroeger inwoner van Utrecht» Als een gewoon drukkersgezel van daar vertrokken bij gelegenheid dat door Z. M. den Koning een drukkerij aan den Keizer van Japan werd ten geschenke gegeven, is hij van lieverlede door goed gedrag en bekwaamheid tot de tegenwoordige betrek king opgeklommen. De hoogeschool te.-Pretoria is opgeheven. Dn Smit keert uiti de Transvaal naar Nederland terug. De vereeniging voor Suriname heeft een adres aan den Minister van Koloniën gericht, waarin wordt aan gedrongen op het, spoedig, nemen van krachtige maat regelen, opdat de kolonie niet langer gebukt ga onder het gebrek aan werkkrachten, aan crediet en aan kapitaal. De krachtige steun van de Nederlandsche regeering is noodig om de crisis te boven te komen. In de eerste plaats moeten,pogingen in 't werk gesteld worden, Opdat de emigratie uitBritsoh-Indië zoo spoedig mogelijk en niet tijdelijk, definitief worde heropend; die pogingen zullen wel met goeden uitslag bekroond worden, daar Britsch-Indië weder met een ontzetteuden hongersnood te kampen heeft» Een goede regeling van de emigratie in Suriname, moet daarmee hand aan hand gaan. De koloniale verordening tot oprichting van een emigratiefonds, moet daartoe, met den meesten, spoed aan de Kamers^ ter goedkeuring worden aangeboden. De kplqnie heeft te strijden met gebrek aan crediet; een onvoorwaardelijke garantie van de koloniale leening door den Nederlandschen Staat is dus een een drin gende eisch. Verder wordt uitbreiding en verbetering van de suikerkultuur aanbevolen, ora de bijna uitgedroogde bronnen van welvaart weder te doen vloeien. Con centratie van liet machinale werk in eenige uitstekend ingerichte fabrieken is noodzakelijk. De regeering bevordere dus de oprichting althans van een paar ceiitraal-fabrjeken mqt- liaan fiuanciëelen steun.. Gaat de regeering aldus' voor, het particulier initiatief zal volgen. Een Yankee liet onlangs in Nieuw- Betford bekend maken, dat hij de concertzaal gehuurd had en op een bepaalden achtermiddag een voertuig zou vertoonen, dat evenmin door paarden als door stoom bewogen wordt, en slechts één rad heeft. De Yankee had goeden aftrek van zijn entréebiljetten. Toen op den bepaalden achtermiddag de zaal geheel gevuld was, werd door hem een voorwerp, met een zwart kleed bedekt, in de zaal gebracht, waarna hij met een sierlijke buiging verdween, oiu niet terug te komen. Na eenig wachten verstoutte zich een van de ongeduldigsten onder het publiek om liet kleed op te lichten, en men zag toen een ouden kruiwagen. De gewezen president der voormalige Transvaalsche republiek, dr. Burgers, heeft in ernstig levensgevaar verkeerd. Een bootje, waarmede hij met anderen te Kaapstad een tocht deed, is omgeslagen. Het gezelschap werd spoedig gered, doch de heer Burgers geraakte onder de boot en werd het laatst en met moeite gered. Hij heeft bij het ongeval eenige kneuzingen bekomen. Benoemingen, Besluiten, enz. De Gedeputeerde Stalen van deze provincie hebben besloten aan den bij hun besluit van heden benoemden provincialen veearts der 3e klasse, Joannes Bauwëns, aan te wijzen als standplaats dé gemeente Ter Neu -én, en als dieustkring de gemeenten Ter Neuzen, Hoek, Sas van Gent, Philippine, YVestdorpe, Axel en Zaam- slag; 2o. met wijziging van hun besluit van 9 Februari 1877, no. 97 (Provinciaal blad no. 87) (Provinciaal blad no. 26), aan den provincialen veearts Th. J. F. Kegelaer te Hulst, als d ienstkring aan te wijzen de gemeenten Hulst, Clinge, Grauw, Hontenisse Osse- nisse, Hengstdijk, Boschkapelle, St. Jhiisteën, Stop peldijk, Koewacht, Overslag en Zuiddorpe. De officier van gezondheid le klasse de Wit van Ter Neuzen is naar het rijks-hospitaal te Utrecht overgeplaatst. De lieer G. H. Jonker, geneesheer te Baarland, is als zoodanig benoemd te Renswoude, prov. Utrecht, welke benoeming door hem is aangenomen. Të Tholen is tot Wethouder gekozen, in plaatè van wijlen dr. Bijbau, de heer N. D. P. Augustijn. Benoemd tot rijksontvanger te Hulst den lieer Guhnijs, thans te Valkenswaard. Bij kon. besl. van 3 Sept. is bepaald, dat de tegen woordige vergadering van de Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 15 September 1877, des namiddags te twee ure. De Minister van Binneulandsciie Zaken is gemachtigd om zich, op het bepaalde tijdstip, te begeven in de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in vereenigde zitting der beide Kamers de ver gadering in naam des Konings te sluiten. Kunst en "Wetenschap. Z. M. de Koning hóeft dezer dagen aan mej. Anne C. J. F. Born, uit 's Hage, Zr. Ms. pensionaire le klasse, als bewijs van HDs. groote tevredenheid over hare uitstekende vorderingen, doen toekomen een prachtige W; van massief goud, met eeu gouden kroon daarboven, rijk bezet met diamanten. Aan Zs. Ms. pensionaire mej. J. de Groot, te Amsterdam, is door Z. M. mede als bewijs van Zr. Ms. te vredenheid, een zilveren servies een tête a tête vereerd. Naar wij vernemen, heeft mej. Betsy Perk weder een nieuwen tooneelarbeid voltooid en wel een treurspel in verzen uit de 4e eeuw, getiteld: //De Cristenbruid" bij de Tooneelvereeniging maakt het sedert eenigen tijd een punt van overweging uit of hare //Elisabeth, de jonkvrouw van 't kasteel te Valkeuburg" al dan niet opgevoerd zal worden. De Oorlog in het Oosten. 4 Sept. Een van die telegrammen zooals als er ueeds onder scheidene geweest zijn en die wij wel eens//verwaaide

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 5