ZIERIRZEÉSÜI1E COURANT. voor het arrondis- soment Zierikzeo. 1877. No. 70. Woensdag 5 September, 80ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD NOG EEN GEDENKDAG. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonden! op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AI) VERTEN TIEN: Pet gewonen vegel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van I6 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 26 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever SI. LAKEIVMAN. Voor eenige dagen vonden we in een blad de opmerking gemaakt, dat tegenwoordig zoo druk gedaan wordt aan bet vieren van feesten op gedenkdagen, zoo nationale als plaatselijke en particuliere. Het blad wees op bet schade lijke dat gelegen is in de overdrijving op dit stuk. We moeten 't daarin gelijk gevenalle overdrijving is schadelijk, en wanneer er ergens naar een voorwendsel gezocht wordt om een pretje te hebben, zoodat de aan den dag gelegde geestdrift en de gemaakte kosten, uitgelokte verteringen en allerlei extra-uitgaven, waartoe een feestvierende stad schier ongevoelig komt) niet in verhouding staan tot de beteekeuis van de eigenlijke aanleiding der feestviering, dan kan men niet anders dan dit afkeuren. Iets anders is 't echter als een volk toont lust te gevoelen in 't vieren van de gedeukdagen van gebeurtenissen of beroemde mannen van het voorgeslacht. Dat is een goed teekcn. Zulk een volk toont prijs te stellen op zijn ge schiedenis en zijn nationaliteit. En inderdaad onze tijdgenooten hebben nog al eens aanleiding gehad om feesten aan te leggen tot viering van gedenkwaardige herinnerings- dagen uit onze geschiedenis. Sinds het natio- naliteits-feest van 18131863 de rei opende, gingen er weinige jaren om zonder een of anderen min of meer populairen pelgrimstocht in het verledene. Dat gaat zoo bij een volk dat zoo zoetjes aan oud begint te worden, en, zelf niet meer geroepen, naar 't schijnt, tot groote daden noch tot het voortbrengen van groote mannen, zoo. wat op zijn rente levende, althans getuigenis wil afleggen van leven en nationalen zin. De volken repeteeren liun geschiedenis niet het drama, de tragedie of het kluchtspel dat zij spelen gaat voort zonder reprisesheeft een volk een grootseha wordings-gesckiedeuis, een belangwekkende jeugd vol kracht en groote daden achter zich, die tijd keert niet weder. De groote mannen ook, zij mogen leven in het harts des volks, ze keeren niet meer terug. Wèl 't volk dat dan nog zijn gedenkdagen onderhoudt, al is zijn voortbestaan na een onstuimige jeugd en krachtigen, ridderlijken, mannelijken leeftijd, ook als van zelf inge krompen tot een rustig en onbeduidend stil leven. Met deelneming en sympathie vernamen we dezer dagen dat eenige keeren te Brouwers haven, vorm gevende aan den uitgesproken wensch van velen in die gemeente, het denk beeld hebben opgevat den aanstaanden driehon derdsten verjaardag van den geboortedag van „Vader Cats" (10 November) door eenige feestelijkheid op te luisteren. Ziedaar een echt goed idée. Zou 't verwezenlijkt kunnen worden? Zonder twijfel durven we wel zeggen. Immers, waar men van de eerste namen rept uit het Nederlaudsche pantheon, daar wordt de naam van „Vader Cats" zooal niet in den eersten ademtocht dan toch als in éénen adem daarmede genoemd. Jacob Cats, Bronwersliaven's beroemdste zoon, was een waarlijk groot man. Als dichter, ge leerde, wijsgeer, staatsman, burger, staat hij hoog aangeschreven onder de volkskinderen waarop Nederland, zoolang 't Nederland is, met recht trotsek mag wezen. Als dichter moge hij al niet gelijk te stellen zijn met den „Prins onzer dichteren", den grooten Vondel, voor ons volk is hij van onge lijk veel meer beteekeuis geweest dan deze. Cats heeft geleefd en leeft nog in het hart zijns volks, omdat hij gedai ht en gedicht heeft naar 't hart en als uit het hart van dat volk. Waar leefde ooit een dichter, die uit het rijke menschenleveu zooveel stofs wist te halen voor zijn overdenkingen, bespiegeling-en, beelden en lessen Wie beeft ooit zoo glansrijk bewezen dat de bron van leering en levenswijsheid, die uit dat menschenleven ontspruit, onuitputtelijk is, als Vader Cats dit gedaan beeft? Zijn niet zijn werken schier onnoemelijk veel malen gedrukt en herdrukt in allerlei formaat, en sinds meer dan twee eeuwen door, zoodat de verspreiding er vr.i spreekwoordelijk is en zelfs de vreemdeling, in zijn onwetendheid sma lende op onze weinige geletterdheid, om die bewering te staven van ons vertelt dat men in elk Hollandscli huisgezin als bibliotheek vindt een Statenbijbel en het „Boek van Vader Cats" Ligt daarin niet een schoone lofspraak op den man wien het gelukte zulke snaren te treffen die na eeuwen nog trillen? Geen dichter kennen we die zulk een enorme populariteit verwierf. Het zou merkwaardig zijn en de moeite van een wijsgeer loouen eens na te sporen welk een krachtigen invloed Cats als zededichter op 't volk gehad heeft. Maar 't is niet noodig en ons bestek gedoogt niet Oats ais volksdichter, volksvriend, menscben- kenner en leeraar naar verdienste te schetsen. Ieder kent deze dingen. We behoeven voor Vader Cats 't. recht op de hulde der nakomeling schap niet te bepleiten. Voor 't oogenblik bepalen we ons tot de mededeeling dat het voornemen bestaat den 10 November 1877, 't derde eeuwjaar zijner geboorte, feestelijk te vieren. De wijze waarop dit geschieden zal en kan is afhankelijk van de mate van deelnemingen medewerking die de Commissie te Brouwers haven zal ondervinden. Deze Commissie bestaat uit de lieeren J. v. d. Bent, J. M. Locker de Braijne, M. J. Adriani, G. J. Sevenhuijsen en J. Lopse Hocke. De zaak is dus in goede banden en wat de mede werking en belangstelling betreft, daaraan zal bet niet ontbreken. Een volgenden keer komen we nog eens op dit onderwerp terug. Binnenland. Ziertkzee, 4 Sept. Uit liet korte verslag van hel verhandelde in de gemeenteraads-zitting van den 29 Augustus hebben de lezers vernomen dat door Burge meester en Wethouders een voorstel gedaan is tot //opheffing der Kamer van Koophandel en Fabrieken, omdat de redenen, die tot de oprichting aanleiding gaven, niet meer bestaan en de financiëele toestand der gemeente gebiedt dat onuoodige kosten worden vermeden". Van onderscheidene zijden hebben wij vernomen dat dit voorstel bij handelaren en industricelen zekere verwondering of verrassing heeft teweeggebracht, en we vernamen tevens zooveel opmerkingen omtrent het minder wenschelijke van de aanneming van dit voor stel, dat we meenen er in dit blad niet-over te moeten zwijgen, gedachtig altoos aan ons program, n.l. dat we ons wel met de bespreking ook van gemeente belangen, doch juist niet'met kritiek van gemeente bestuur of van geraeenteraads-handelingen willen inlaten. //In alle gemeenten, waar een min of meer belang rijke handel gevonden wordt, zijn Kamers van Koop handel en Fabrieken, die de belangen van den handel en de nijverheid behartigen, en zoowel de hooge regeering als de gemeente-besturen omtrent alle zaken, die daarop betrekking hebben, adviseeren. Zij worden geregeld door het Koninkl. Besluit van 9 Nov. 1851 {Staatsblad No. 142). De.leden worden gekozen uit dc handelaren en fabrikanten, en rechtstreeks door deze benoemd". Dit lezen we in L. Ed. Lenting's //Schets van het Nederlaudsche Staatsbestuur". Terwijl we deze plaats nasloegen viel toevalling ons oog op het motto dat het titelblad van dat werkje siert //Wij zijn overtuigd, dat om Nederland en de grond wettige monarchie te kunnen behouden, onze instel lingen boven alles een andere en oneindig grootere medewerking der burgerij, dan tot dusver, eischen", een motto ontleend aan het //Verslag van de Commissie ter herziening van de Grondwet in 1848". Ziedaar in 'c kort het wezen en het doel der Kamers van Koophandel en Fabrieken uitgedruktwij kunnen 't niet korter. Waar handel en nijverheid is, daar is het wenschelijk dat deze als 't ware een wettig orgaan hebben, waar door zij hun belangen bij voorkomende gelegenheden aan de regeering kunnen kenbaar maken en weder- keerig aan de regeering gelegenheid verstrekken om al die inlichtingen te bekomen, welke deze eventueel mocht verlangen of noodig hebben. Heeft onze staats inrichting over 't algemeen 't initiatief op elk gebied van wetgeving of bestuur aan de staatslichamen en hoogere en lagere regeerings-collegiën voorbehouden, men heeft reeds vóór lang ingezien dat de eigenaardige belangen van handel en industrie liefst willen be hartigd wezen en best vertegenwoordigd worden door mannen van den handel en der industrie. Het is bekend van hoeveel gewicht en van hoeveel nut iti vele opzichten de vroegere gildekamers waren, en elders b.v. in Frankrijk de cliambres des Prevots, in Engeland de verschillende Boards. Omdat geen regee ring van staat, gewest of gemeente kan geacht worden het monopolie der kennis van de economische toe standen en belangen der burgers te bezitten, ja integen deel dikwijls aanleiding kan ontstaan tot strijdigheid van het doen en laten der regeering met de belangen van handel en industrie, daarom is 'E zeer natuurlijk dat handel en industrie op regelmatige wijze kunnen worden gehoord en 't recht hebben zich te laten liooren. Trouwens dit behoeft wel geen betoog. Waar min of meer handel is daar hebben K. v. Iv. en F. groot nut. Zij kunnen dit al thans hebben als zij haar roeping wel verslaan. Men weet dat dit hier en daar wel eens te wenschen heeft overgelaten. Waar een regee- rings-collegie de K. v. K. en F. beschouwt als een blok aan 't been of als een lastige dwarskijker, of wel, waar de K. v. K. en F. een soort van delegatie is van de regeering //gezeten om te prijzen 't geen de lieeren wijzen" en niet om voor de économische belangen der burgerij op te komen, daar doet de

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 1