ZIËRIKZEESCHE COURANT. 1877. No. 69. Zaterdag 1 September, 80ste jaargang. i n n e n 1 a n d. ZiERIKZEE, 28 Augustus. Gelijk men zich zal her inneren is onlangs te Amsterdam het fraaie groote linieschip //Wassenaer" in dienst gesteld als koslschip voor scheepsjongens. Aanvankelijk is de proef zoo wel geslaagd dat er alreeds sprake is van een dergelijk kostschip te Rotterdam. Toen de //Wassenaer" als kost- en schoolschip in dienst kwam, meenden velen dat nu de inrichting tot opleiding van scheepsjongens en lichtmatrozen te Leiden zou worden opgeheven. Dit is geenszins het geval en daarom vestigen we bij deze nog eens bijzonder de aandacht op deze //Kweekschool voor Zeevaart" te Leiden, lïaar dringend in de algemeene belangstelling aanbevelende gelijk zij ten volle verdient. De school te Leiden is opgericht in 1856. In de 21 jaren van haar bestaan heeft zij het bewijs geleverd van haar praötisch nut. Zij toch heeft ten doel knapen uit den behoeftige» stand, wier opvoeding verwaarloosd wordt en die gevaar loopen der maatschappij tot last en zich zeiven tot ongeluk te worden, voort te helpen om een eervolle en nuttige betrekking daarin te be komen; verder neemt zij knapen aan, die een afkeer van het stille leven en lust in den zeedienst hebben en helpt dezen aan den gang, zoodat zij zonder de eerste harde beginselen aanstonds op het werkelijke oorlogsschip te moeten leeren, terstond voor den dienst der marine bruikbaar zijn. Dat de kweekschool dit doel tot dusver niet heeft gemist bewijst het cijfer van 14-21 scheepsjongens en lichtmatrozen, die zij reeds aan de marine heeft afge leverd, behalve nog 71 aan de koopvaardijvloot. Bij uitzondering n.l. worden ook jongens aangenomen en voortgeholpen bij de koopvaardij, die, ofschoon afge keurd voor den dienst bij de zeemacht, tocli wel goed zijn,voor de koopvaardij en daarvoor lust hebben. De Leidsche kweekschool is tot stand gekomen en wordt onderhouden door liefdadige bijdragen door sub-commissiën en particulieren bijeengebracht. Hier ter stede is Mr. J. P. N. Ermerins, secretaris der gemeente en lid der sub-comissis, bereid alle inlichtingen te geven, die belanghebbenden mochten verlangen. Het lidmaatschap voor hen die de zaak willen steunen kost jaarlijks f 2,50. De inrichting bestaat uit de noodige lokalen voor school, logies euz. aan den wal en een kanonneerboot met het noodige aantal sloepen, onmiddellijk voor de lokalen aan het Galgewater gelegen. Onder toezicht der commissie wordt zij bestuurd door een opperschipper der marine, die onder zijn bevelen het vereischte getal onderofficieren, matrozen en mariniers heeft. Allen die de eenvoudige, degelijke, uitstekend be stuurde inrichting gezien hebben zijn ten hoogste met haar ingenomen en betreuren het dat nog zulk een groot getal havelooze knapen in steden en dorpen rondloopt en voor galg en rad opgroeit, terwijl zij daar waarschijnlijk voor hun geheele leven op den goeden weg zouden te brengen zijn, om door eigen arbeid een eerlijk en ruim bestaan te vinden. Ja zelfs de weg tot bevordering en opklimming tot hoogere rangen staat voor goedwillige brave jongens open. In dit opzicht is het belangwekkend een blik te slaan in het geschiedboek der inrichting dat ver leden jaar ter gelegenheid van haar twintigjarig bestaan is uitgegeven. Op den laatsten Maandag van elke maand wordt te Leiden een officiëele keuring gehouden van knapen die zich hebben aangemeld. Wij vestigen nogmaals de aandacht op deze nuttige inrichting. Meerdere inlichtingen kan men bekomen, gelijk we reeds opmerkten, bij den lieer Mr. J. P. N. Ermerins en ook aan ons bureau geven we gaarne inzage der officiëele //Inlichtingen". Door Burgemeester en Wethouders is aan den Raad ingediend de begrooting der inkomsten en uitgaven der gemeente voor 1878, beloopende in ontv. en uitg. de som van f 123,390,825. Zierikzee, 31 Augs. Maandag avond is Z. Exc. de Commissaris des Konings in de prov. Zeeland alhier aangekomen om een bezoek te brengen aan de gemeenten in Duiveland, welk bezoek den volgenden dag plaats had, waarna Z. Exc. per spoorboot weder naar Middelburg is vertrokken; hij had hier ter plaatse j zijn intrek genomen bij den heer Mr. J. Moolenburgh, lid der Prov. Staten. Ziejiikzee. Naar we vernemen heeft zich te Brou wershaven een commissie geconstitueerd tot regeling der feestviering van den 300jarigen geboortedag van den volksdichter Jacob Cats, beslaande uit de heeren J. van der Bent, J. M. Locker de Bruijue, G. J. Sevenhuijsen, M. J. Adriani eu J. Lopse Ilockc. Nu en dan wordt in de bladen de vraag nog weer eens ter hand genomen wat het ministerie Heemskerk doen zal als het voor de Kamer komt. Dat tijdstip nadert meer en meer, het is niet vreemd dat de ongeduldigen nog ongeduldiger worden. Er is eigen lijk wel iets belachelijks in de wijze waarop sommigen dén heer Kappeyne achterna gezet hebben als om hem te dwingen 't ministerie omver te werpen. Zij vergaten daarbij dat de Kamer niet vergaderd is, dat er geen crisis bestaat en dat de heer Kappeyne al een zeer dwaas figuur zou gemaakt hebben als hij ook maar iets van zich had laten hooren. Toch is de vraag zeer natuurlijkwat zullen Kamer en Kabinet in het nieuwe parlementaire jaar doen? Aftreden zal het ministerie uit zichzelf wel niet; dat zou trouwens ook vrij ongedwongen zijn en ongemo tiveerd. Dat er een nog grootere liberale meerderheid zal wezen, dat dus het Kabinet tegenover zich een overmachtige oppositie zal vinden, beduidt op zichzelf en met het oog op onze jongste parlementaire ge schiedenis niets, zeer weinig althans. Uit de geschiedenis der jongste jaren is voldoende gebleken dat het onder zekere omstandigheden zeer wel gaan kan dat het Kabinet geen partij in de Kamer heeft en toch niet temin zaken doet. Het komt maar aan op de manier hoe 't Kabinet zijn roeping opvat. Leert de ervaring dat liet zeer wel gaan kan wetsontwerpen op conser vatieve leest geschoeid in de Kamer te brengen, als men er zich bij neerlegt dat de Kamer die omwerkt tot ze haar naar den zin zijn, dan valt a priori niet te zeggen dat het tegenwoordige Kabinet het met de Kamer niet meer zal kunnen vinden of omgekeerd. Wij betwijfelen zeer of een eventueel Kabinet Kap peyne wel zooveel water in. zijn wijn zou willen doen dat het goede vrienden bleef met de vrienden, laat staan met de oppositie. Integendeel. Neem de onderwijswet. Na al 't gezeur daarover zou Kap peyne toch wel met een voorstel tot herziening dienen te komen. Wie durft echter ronduit in deze kwestie uitspreken hoever 't daarmede reeds gekomen is, n.l. niet zoover dat nu nog maar de kroon gezet moet worden op 't werk van 1857; maar veeleer zoover dat 't geheele openbaar onderwijs in een meer dan groot gevaar is, en alleen een krachtige, radicale her vorming en versterking het kan redden. Maar tot het tot stand brengen van iets radicaals achten we, onder ons gezegd, onze liberale partij nog in lange niet in staat. //Wat er in September bij de opening der Kamers zal en moet gebeuren, blijft, zegt de Haagsche corres pondent der Zutf. Ctuit den aard der zaak een raadsel; maar liet heeft hier in politieke kringen nog al de aandacht getrokken, dat liet Dagbl. dezer dagen de Ministers adviseerde om terstond uit vrije beweging de kwestie van vertrouwen te stellen. Meer en meer wint de iiuening veld, dat het ministerie-Heemskerk zijn schoolwet niet meer in behandeling zon krijgen. Buiieugevvoon dikwijls wordt er tegenwoordig ministerraad gehouden; maar zelfs de intiemen weten niet wat er voorvalt. Oudertusschen nadert de tijd der eerste ontmoeting met rassche schredenreeds zijn tal van afgevaardigden weder in de residentie terug." Op 24 Aug. 1877 is vervallen de bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken van 24 Aug. 1875, aan Charles G. J. Pietersen te 5s Gravenhage verleende vergunning voor den aanleg en de exploi tatie van een paardenspoor tusschen Middelburg en Vlissingen. De bouw van den toren te Hulst is aangenomen door de heeren Gustijn en Keijcnberg, te Turnhout in België, voor f 35,600. Door de firma Landry en den heer Mouton is aan vrage gedaan om concessie en subsidie tot het aanleggen van een haven te Scheveningen. De tentoonstelling van Kunst-Nijverheid te Amster dam blijft tot 1 October geopend. Alle kosten zijn reeds gedekt. Onder voorzitterschap van mr. A. Pinto is te Utrecht gehouden de 27e algemeene vergadering van de //Maat schappij tot nut der Israëlieten in Nederland." Uit liet verslag, door den algemeenen secretaris uitgebracht bleek, dat de linanciëele toestand gunstig is en dat de Maatschappij zich voornamelijk bezig houdt met het doen geven van onderwijs aan minvermogende kinderen van aanleg. Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen de heeren dr. Teixeira de Mattos te Amsterdam, mr. M. van Lier te Groningen en M. L. van Ameriugen te Amsterdam. Aangenomen werd liet voorstel der afdeeling Groningen, om middelen aan te wenden tot opwekking der belangstelling in de Maat schappij. Als plaats der volgende vergadering werd Rotterdam gekozen. Met betrekking tot do gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, welker verordening de goedkeuring des Konings niet kon erlangen wegens de daarin voor komende bepaling, waarbij aan de buitengewone hoog leeraren zitting in de faculteiten wordt toegestaan, stellen Burg. en Weth. van Amsterdam aan den Raad voor, de gewraakte bepaling uit de verordening te lichten en voorloopig in de zienswijze der Regeering te berusten. Het paleis te Arasterdam, dat vroeger tot stadhuis diende, maar door Lodevvijk Napoleon tot vorstelijk verblijf werd verheven, wil het weekblad de Amster dammer weder tot de primitieve bestemming terug brengen. De geheele inrichting van dat gebouw, zegt het blad, is met die van een paleis in strijd en slechts de eet- en balzalen en de troonzaal zijn bruikbaar. Overigens zijn de vertrekken te klein en te onbeduidend, terwijl het zoogenaamde paleis geen hoofdingang bezit. Men gaat er door een achterdeur in, tenzij men de voorkeur geeft aan een ingang door een of ander lage deur, die in een kelderachtig voorportaal met lage, ineengedrongen pilaren uitkomt. Ook vermeent het blad, dat het billijk is het stadhuis weder de bestem ming te geven, waaraan het door een gril van koning Lodewijk is onttrokken. Z. M. heeft aan dr. C. W. Vinckhuyzen, Zr. Ms. lijfarts, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van commandeur der orde van de Wurtembergsche Kroon, hem door Z. M. den Koning Z. M. heeft aan dr. H. J. Vinckhuyzen, geneesheer van Zr. Ms. hofhouding, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder le klasse van de orde van de Wurtembergsche Kroon, hem door Z. M. den Koning van VYurtemberg geschonken. De milliciens der lichtingen 1874 en 1875, thans bij de verschillende korpsen in activiteit, zullen den 7den der volgende maand in het genot vau onbe paald verlof worden hersteld. Men meldt uit Texel van 26 Augustus aan de N. R. Ct. De reddingsbaak op Onrust heeft reeds ten tweede male dienst gedaan. Verleden week brachten eenige vletterlieden van Den Helder, die wegens harden wind de kust niet konden bereiken, eenige uren in de baak door, en in den afgeloopen nacht heeft er een kapitein der artillerie, in gezelschap van zijn liond, in gebi* vakeerd. Die kapitein was gisteren, vergezeld van een paar officieren, met een vlet naar de baak gegaan om zeehonden te jagen. Een der vletterlieden raadde de jagers na eenigen tijd aan naar den wal terug te keeren, dewijl 't weer en de zee zeer onstuimig werden. De kapitein, die den gevaarlijken terugtocht liever niet wenschte te maken, gaf er de voorkeur aan op Onrust achter te blijven en nam derhalve zijn toevlucht in de reddingsbaak. Heden morgen werd hij van daar afgehaald. De ongehuwde, ruim 80-jarige, zeer bemiddelde landeigenaar Hazelhof te Vlagtwedde heeft besloten zijne bezittingen te vermaken aan de diaken ie dier gemeente. Een zeer aanzienlijke som aan contanten is door hem den diakenen bereids ter hand gesteld, met zijn daarbij uitgedrukt voornemen, om weldra zijn geheele boerenplaats bij uiterste wilsbeschikking aan de Vlagtvved'der diakonie te zullen vermaken, ten einde op zijn hooge jaren zorgvuldig verzorgd te worden door diakenen, die dan gewis niet in gebreke zullen blijven dén zeer laten levensavond van dezen grijsaard, zooveel doenlijk, op te vroolijken.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 1