Buitenland. BRIEVEN UIT PARIJS. Parijs, 22 Augs. 1877. is. Dit is inderdaad reeds geheel buiten zijn bestek. Zoo ieis moge een absoluut vorst zeggen; van een j ietwat afgedwaald constitutioneel monarch zou men j 't nog tot op zekere hoogte kunnen verdragen den president eener republiek komt zulk een pretentie niet toe. Hij is 't hoofd, maar tevens de eerste onderdaan der wet, d. i. der natie. Terecht zeide Gambotta te Ttijsel met nadruk: Als de natie de Kamer terugzendt en dat zal zij, meende hij, dan past het den president het met de nieuwe Kamer te vinden of heen te gaan. Een middelweg is er niet. Het zal dan de keuze worden terugkeeren binnen de perken der constitutie, of af treden, of een strijd op leven en dood. Hoe wij de zaken ook bezien, wij vreezen dat groote ernstige moeielijkheden aanstaande zijn. Het tegen woordige gouvernement is een gouvernement van avonturen. Wie kan zeggen hoever het voort zal gaan op den weg der avonturen en der waaghalzerij? Het zou geenszins zoo vreemd zijn als er op of na den dag der verkiezingen een soort van tweede De cember kwam en onmiddellijk daarna pogingen werden aangewend om een buitenlaudschen oorlog met Italië? te provoceeren. Dat zulk een oorlog al dadelijk een godsdienst-oorlog zou wezen, lijdt nage noeg geen twijfel. Trouwens, wordt de regilie—krijg niet openlijk gepredikt, zoowel door de viunigste Eransche als de meest Jesuïtische Italiaansche bladen Dat zouden donkere dagen zijn en de thans woedende Oostersche oorlog zou herleid worden tot een episode van dien grooten worstelstrijd. Maar men zou kunnen zeggen gij hebt het gewild, welnu, laat de wapenen beslissen of het recht is dat de eene groep menschen in naam des Hemels den baas speelt over de andere Dat proces is reeds zoo menigmaal ter rol geweest. Men gaat op dit oogenblik Rome versterken. Niet om de eeuwige stad tot een vesting te makenmaar alleen om haar te dekken tegen een mogelijke over rompeling. De maatregel vindt goedkeuring bij velen, bedenking bij anderenzelfs Garibaldi moet er tegen geweest zijn. Wij vinden den maatregel zeer gepast en verstandig. Het bezit van Rome zal altoos een zaak van veel beteekenis zijn, en onverantwoordelijk zou 't wezen als men de mogelijkheid liet bestaan dat een handvol avonturiers op een goeden dag zich van de stad konden meester maken. In alle geval zien wij in het feit dat de Italiaansche regeering Rome gaat dekken voor een coup de main een niet ondui- delijken wenk aan de mannen van het gouvernement der avonturen. Mocht men den vierden Napoleon willen introdu- ceeren door middel van een kruistocht tegen Italië, zonder slag of stoot zal dit wel niet gaan. En het is ook nog zoo zeker niet dat de Fransche natie zich zon laten begoochelen om a Romete gaan roepen gelijk zij zeven jaar geleden a Berlin! riep. Toen is op al die snoeverij de ramp van Sedan gevolgd't zou toch wel zeer treurig zijn, als er niet velen waren, die luide protesteerden tegen een heilloozen buitenlaudschen oorlog en die dan nog liever 't op een burgerkrijg zouden laten aankomen. De Oorlog in het Oosten. 21 Augs. Met onverflauwden moed houden de fiere bergbe woners van den Montenegro den kamp tegen de Turken vol. In de laatste weken was hun voornaamste doel de inneming van de stad en vesting Nicsics, even buiten de noordelijke grenzen van het landje gelegen. Heden meldt de telegraaf dat de Monlene- grijnen er eindelijk in geslaagd zijn stormenderhand het op een hoogte gelegen buitenwerk Tschadjelitza in te nemen, terwijl zij tevens in de stad zelf binnen drongen. Daar de hoogte van Tschadjelitza de stad beheerscht, meent men dat deze thans geheel in handen der Montenegrijnen zal vallen of alreeds gevallen is. Behendig weten de Montenegrijnen gebruik te maken van de verademing hun gegeven door het aftrekken van de meeste Turksche troepen, die eerst tegen hen over stonden. Omtrent den toestand en de stellingen der Russen in noordelijk Bulgarije verneemt men uit Boecharesl dat prins Mirsky is benoemd tot chef van al de Rus sische troepen die tusschen Tiruova en den Schipka- pas staan. Mirsky is dus niet de opvolger geworden van Loris Melikoff ij) Azië. De hertog van Leuchtenberg staat aan liet hoofd der divisies die te Elena staan tegenover Soeleiman- pacha. Ook staan de Russen in sterke stellingen tusschen Loftscha en Selvi. Verder wordt ook heden weder bevestigd het bericht van een paar dagen geleden dat de Russen geen hoofdtrefïen zullen zoeken vóór zij al hun versterkingen hebben ontvangen, alsmede dat de Turken een landing bij Kustendje voor hebben, zoo zij niet al reeds heeft plaats gehad. Twee Turksche monitors en het geschut van Silistria beschoten Kalaraschi aan den linker-oever van den Donau. 22 Augs. Van verleden Zaterdag, Zondag en Maandag zijn van onderscheidene punten van het oorlogstooneel onderscheidene telegrammen van dagblad-correspon denten ontvangen, die vrij wat bijzonderheden en be langrijke feiten inhielden, doch bij nader bezien en bij onderlinge vergelijking dier verschillende bericht en komt men tot de slotsom dat er toch eigenlijk sinds de laatste acht dagen evenmin iets van belang is voorgevallen, als in de week te voren. Wanneer toch b. v. de eene correspondent uit Kustendje seint dat de Turken daar niet te zien zijn en de Rassen die plaats weder bezet hebben, terwijl de andere corres pondent positief bericht dat er een geheele Turksche legerafdeeling aan wal ge/.et is en dat het Egyptische corps van prins Hassan zich daarbij heeft aangesloten en een derde correspondent bericht dat men in de Do- broedscha wel een ontmoeting van generaal Zimmerman met de Turken of Egypteuaren verwacht, wat is uit dat alles dan ajjders op te maken dan dit: dat men een strijd in de Dobroedscha in verband met een Turksche landing bij Kustendje wel waarschijnlijk acht, doch dat daarvan toch tot op Zjndag en Maandag nog niets was gebleken en dat de correspondenten om recht ijverig en vlug te wezen maar vooruit hebben geseind wat zij meenden dat spoedig zou gebeuren? Even uileeuloopend zijn de jongste tijdingen omtrent hetgeen er in het Russische hoofdkwartier en daar omtrent omgaat. Het eene bericht zegt dat men zich aan den Russischen kant geréed maakt tot den aanval, die elk oogenblik zou te wachten zijn; het andere vertelt dat er niets zal ondernomen worden vóór er minstens een 150 a 180000 man versche troepen bij het hoofdleger zullen aangekomen zijn, en dit nog wel een veertien dagen zal duren. En wat het doen en laten der Turken aangaat, verkeert men al evenzeer in het onzekere. Men ver neemt zoowel dat de Turken zich streng tot het defensieve zullen bepalen als dat zij maar steeds voortgaan met dichter op de Russen aan te dringen. Vóór een paar dagen werd als zeker gemeld dat Soeleiman-pacha westwaarts van de IJzeren poort over den Balkan gegaan was, thans zou men uit de telegrammen moeten afleiden dat hij veel meer oostelijk door een bergpas is gekomen, want nu verneemt men dat hij zich met Mehemed Ali heeft vereenigd, eu deze staat immers aan het hoofd van het zoogenoemde -Schoemla-leger, dat wel na den terugtocht der Russen westwaarts opgekomen is, doch zeer onwaarschijnlijk reeds zoover gevorderd kan zijn, zonder met groote Russische troepen-afdeelingeu in botsing le komen. Te meer moet men voor 't oogenblik een ver- eeniging van Soeleiman met Mehemed-Ali in twijfel trekken, daar van Russischen kant stellig verzekerd wordt dat de Russen nog meester zijn van de lijn Tirnova-Balkan en het zelfs in hun macht hebben de stellingen van Osman-pacha om te trekken en diens gemeenschap met Sofia af te snijden. Tot bereiking van dit doel zou zelfs een sterke kavalerie-kolonne zijn afgezonden. Dit plan der Russen wordt echter door een Engelsch correspondent voor zoo stout en gewaagd gehouden, dat hij aan het welgelukken sterk twijfelt. Een correspondent uit Sistosva meldt dat de aan komst en doortocht van versche troepen uit Roemenië naar het hoofdkwartier wel reeds sinds .vele dagen had aangehouden, doch ook dat in de laatste dagen de wegen zoozeer doorweekt waren van zware j'egens, dat het opmarcheeren der troepen schier onmogelijk was geworden. Uit Azic wordt gewag gemaakt van herhaalde ont moetingen der beide legers. Het schijnen echter maar onbeduidende schermutselingen te zijn die door het vergrootglas voor wezenlijke veldslagen worden aangezien. Wij houden 't er voor dat daar wel niet veel van groote slagen komen zal en dat de Russen al blij zullen zijn als ze de Turken maar op de grenzen kannen staande houden en dat de opstand in den Kaukasus nagenoeg geheel geëindigd is, grootendeels door eigen uitputting der opstandelingen. Ook de Turken schijnen op de Aziatisch Russische grenzen meer de defensieve dan de offensieve houding te willen bewaren. Er wordt thans weder veel gesproken over het aanstaande optreden van Servië, dat zou gaan mee doen aan den oorlog. Toch wordt de oorlogszuchlig- heid van Servië ook tegengesproken. Servië zit in een moeielijk dilemna; het komt ons voor dat het zich zoo ongeveer aan de wolken vasthoudt, wachtende op de dingen die komen zullen. Griekenland speelt ook die rol. Wie zal het dien kleinen euvel duiden dat zij wat benauwd zijn zoo in de onmiddelijke nabijheid van twee zulke geduchte duellisten als de Czaar en de Turk. Natuurlijk wordt nu en dan in de groote buiten- Iandsche bladen nog eens overwogen welke op den duur de houding van Duitschland en Oostenrijk zal wezen. Misschien is op de - samenkomst der beide keizers te Ischl wel over die zaken gehandeld. Mogelijk slaat Bismarcks reis naar keizer Wilhelm te Babels- berg wel in verband daarmede. Doch dit zijn al gissingen en men kan alleen bij wijze van redeneering tot de conclusie komen dat noch Duitschland noch Oostenrijk voor 't pogenblik van plan zijn zich daad werkelijk in de zaak te mengen. 23 Augs. Blijkens een officieel telegram uit Petersburg is Dinsdag een belangrijke strijd begonnen bij den Schipka-pas. Veertig bataljons onder Soeleiman-pacha vielen die positie aan; liet gevecht duurde den ge- heelen dag; bij herhaling werden dc Turken terug geslagen, doch telkens hernieuwden zij den aanval, tot eindelijk de duisternis het gevecht deed staken. Tegelijkertijd deden de Turken een aanval op de Russische stellingen te Lowtscha en Selvi. Het be richt sluit met de mededeeling dat de uitslag nog niet bekend was. Dit laatste kon wel eens een veeg teeken zijn. Het laat zich denken dat het Russische hoofd kwartier, als 't maar eenigszins kan, liever liet bericht van een overwinning zou afzenden naar Petersburg, dan een zwevend bericht omtrent een blijkbaar ernstig treffen. Een telegram uit Weeuen van gisteren verzekert voor de zooveelste maal dat de Turken Kustendje nog niet hebben bezet. Ook zegt de Polit. Corresp. dat de overeenkomst tusschen Rusland en Roemenië definitief te Boecharest gesloten is, en dat daarbij voor Roemenië zeer gunstige bepalingen zijn vastgesteld. Welke die gunstige punten voor Roemenië zijn, is niet bekend, doch men kan wel aannemen dat de tegenspoed der Russische wapenen niet in het nadeel van de kleine staatjes Roemenië, Servië en Grieken land zal zijn. Aanvankelijk werd Roemenië hoege naamd niet geteld en had liet al den schijn alsof de Russen dit land al vooraf als opgelost en half gean nexeerd beschouwden. De Roemeensehe krijgsmacht werd in een hoek gestopt en mocht niet eens aan de operaties meedoen. Dit is nu al veel veranderd de Roemeensehe corpsen hebben sinds.eeuige weken nu meriek al reeds bepaald medegeteld eu hun is ook het bewaren der positie van Nicopoli toevertrouwd. Wellicht dat dit een en ander nu ook in 't voordeel van Roemenië zal worden in rekening gebracht. Onderscheidene Oosteurijksche en Duitsche bladen gaan nu ook met eenige belangstelling spreken- over de krijgstoerustingen van Griekenland. Het is of tusschen de regels door de officietise uitlating te,lezen is, dat Griekenland als 't eventueel van de uitkomsten des oorlogs eenig voordeel voor zicli wil erlangen, ook door zijn gewapende houding moet toonen dat liet gezind en bij machte is op te treden in het proces. De officiëeïe Deutsche Reichsanzeiger zegt--dat de keizerlijke Regeering thans officieel kennis heeft ge nomen van gepleegde gruwelen door Turksche troepen tegen Russische gewonden en deswege officiëeïe ver- toogen tot de Porie heeft gericht otn deze indachtig te maken op de bepalingen der conventie van Geneve, die de Porte ook heeft geteekend en waaraan zij dus ook verplicht is zich te houden. De tijdingen, heden uit Azic ontvangen, doen denken dat de gevechten waarvan wij boven spraken tocli wel iets meer dan eenvoudige schermutselingen moeten ge weest zijn. Het heeft al den schijn alsof een ernstige aanval door Loris Melikoff over zijn geheele linie tegen den linkervleugel der Turken heeft plaats gehad, die evenwel door de Turken met glans is afgeslagen. Als het weêr bij u niet gestadiger is clan hier, zal de najaars-schoonmaak-periode, het zoogenoemde «uithalen", stellig een veel kalmer verloop hebben dan gewoonlijk, daar vrouwlief gemakkelijker te bewegen zal zijn om haar mans karner wat minder overhoop te halen; ten minste om niet te rommelen in zijn bibliotheek. De regen althans, waarop we hier dezen zomer bijna dagelijks vergast worden, doet ons, veel meer dan anders in het schoone jaargetij het geval is, thuis blijven en een hoek ter hand nemen. De stof wordt er zoodoende uitgehouden en ge hebt dus te meer kans dat moeder de vróuw uwe kamer een beetje meer rust zal laten. Voor ons maakt dit minder uit. De Fransche vrouwen zijn in den regel zoo schoomnaakachtig niet en, al ware dit het geval, de mannen zouden er toch niet veel last van hebben; want, in Holland moge de uithuizigheid in den laatsten tijd ook al aanmerkelijk zijn toegenomen, hier leven ze zoowat altijd buiten de deur. Ze doen precies als de eenden op de boeren-ervenZe komen thuis om te eten en te slapenverder niet. Natuurlijk bestaan er uitzonderingen op dezen regel, maar de regel is toch zóó en niet anders. Maar, om nog eens op het weêr terug te komen. Nu en dan een buitje kan ook om andere redenen dan ter beteugeling der uithaal-iooede der schier al te zindelijke huismoeders geen kwaad. We zouden onze boeken anders totaal vergeten, en inderdaad wie ontmoet, als hij zijn kast naziet, geen vrienden, die hij waarlijk dikwerf reeds al te lang verwaarloosd heeft. Zoo ten minste ging liet mij dezer dagen nog toen ik, door een onweêrsbui thuis gekomen, mijn oog iiet vallen op de werken van Racineden grooten dichter van

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 3