ZIERIKZEESCHE COURANT voor liet arrondis- a sement Zieribiw. 1877. No. 67. Zaterdag 25 Augustus. 80ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Openbare Raadsvergadering Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geb oor te en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1oregels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, (le redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever I!. IAKUIYJIAA'. Binnenland. Zierikzee, 24 Augs. Maandag avond is de onlangs alhier tot stand gekomen afdeeling van //Eigen Hulp" geconstitueerd onder den naam //District Schouwen en Duiveland". Het bestuur is samengesteld uit de heeren J. Blankért, J. C. Pilaar en J. Franse. Tot opening der werkzaamheden van het district is besloten te trachten tegen den winter de coöperatie der leden toe te passen op den inkoop van aardappelen en steenkolen. Het getal leden der afdeeling bedraagt thans 57. Zierikzee, 24 Augs. In dit nomraer vinden onze lezers den tweeden der //brieven uit Parijs". Zij zullen hem vast met genoegen lezen. De briefschrijver weet aardig te praten en 't is te meer onderhoudend wat hij schrijft, omdat hij ten minste ons de politiek spaart. Trouwens dit had hij ons reeds vroeger verzekerd; over politiek zal hij zwijgen. De lezers zullen onder- tusschen wel bemerken dat de //brieven uit Parijs" niets anders zijn dan een bijzonder soort van reclames die echter, men zal 't wel willen erkennen, al heel aardig gevonden zijn. En wat steekt daar in? Zoolang die briefschrijver onder aangename praatjes over allerlei, de aandacht van het groote publiek ook en passmit op goede arti kelen van huiselijk verbruik vestigt, dan zien we daarin niets kwaads en zullen we gaarne zijn brieven lezen, al hopen we ook de kina-likeur, die hem zoo opknapte, zelf niet van noode te hebben. Brouwershaven, 22 Augs. Gisteren vierde de heer G. J. Sevenhuijsen zijn 25jarig jubilé als secretaris dezer gemeente. Overal in de gemeente had de burgerij de vlag uitgestoken. Te elf ure werd de jubilaris door een deputatie uit den Raad van zijn woning afgehaald en naar het stadhuis geleid, waar de Ge meenteraad in buitengewone zitting vergaderd was. Door den burgemeester werd de heer Sevenhuijsen hartelijk toegesproken en hem namens den Raad een prachtig zilveren inktstel ten geschenke aangeboden. Van wege de burgerij ontving de jubilaris een smaak volle tête a tête met een fraai album. Het stadhuis was inwendig feestelijk versierd en zoowel bij het binnentreden van den jubilaris als na de plechtige raadzitting liet zich muziek hooren. De decoratie van 't stadhuis was het werk der gezamen lijke varenslieden, die daarenboven den heer Seven huijsen als bewijs van hoogachting een gedicht opdroegen. Ook de kinderen der bewaarschool hebben op hun wijze een ovatie gebracht. Talrijk waren de blijken van waardeering en achting die de heer Sevenhuijsen ontving en algemeen de wensch dat het hem gegeven moge zijn, nog lang de belangen der gemeente Brouwershaven in zijn be trekking te behartigen. Het heldere weder begunstigde gisteren avond de waarneming der maansverduistering; tegen half twaalf ure was de aanblik van de koperkleurige maanschijf, afstekende tegen een helderen sterrenhemel, zeer be langwekkend. Onder begunstiging van goed weder zijn de groote veld-manoeuvres van de daartoe aangewezen divisies aangevangen, zoo op de Grebbe-linie als in Noord- Brabant naar den kant van Grave. Iiet militaire schouwspel der groote manoeuvres heeft vooral in Utrecht en Gelderland een groot getal belangstellenden uitgelokt om een en ander er van te gaan zien. Gedurende eenige dagen heerscht in die landelijke streken een ongewone drukte en levendigheid. Het wachtschip //Hydra" te Vlissingen, 19 gisteren morgen te 8 ure geheel onverwacht buitengaats ge stoomd en kruist thans op de Schelde om oefeningen te houden. Vad. //Eigen hulp" telt thans ook een districts—afdeeling //Ter Neuzen", waarvan het getal toegetreden leden reeds 94 bedraagt. Voorloopig zijn tot leden van het bestuur gekozen de heeren J. M. van den Driesen Mareeuw, directeur van het telegraaf- en postkantoor, S. G. van Weideren baron Rengers, griffier bij het kantongerecht, W. H. G. van Santen, Rijksontvanger. De schade, door den brand in de nabijheid van het havenstation te Vlissingen veroorzaakt, is na nauw keurige opname begroot op 70,000. Een groot deel der goederen was niet verzekerd. Bij sommige gemeentebesturen vraagt men niet alleen R.-K. onderwijzers, maar zelfs R.-K, veld wachters. Een ingezetene van Vlissingen solliciteerde naar de betrekking van veldwachter in een kleine gemeente van Noord-Brabant. Namens den Burgemeester werd hem geantwoord, dat hij, om zijn kans te vermeerderen, maar in persoon moest overkomen. Onder aan deti brief leest men //N.B. Voor de betrekking komen alleen in aan merking zij die den R.-K. godsdienst belijden". Het postscriptum is met potlood, maar blijkbaar met dezelfde hand geschreven als de brief. Mejuffrouw Lavaleye, te Maastricht onlangs overleden, heeft behalve legaten aan vijf liefdadige inrichtingen, aan drie kerken (St. Matthijs, St. Marten en Onze Lieve Vrouw) 15,900 en aan drie kloosters 24,000 vermaakt. Haar nabestaanden, behoeftige fabrieks arbeiders, kregen niets. Men schrijft ons uit Maastricht: Werd eenigen tijd geleden, zooals men zich her inneren zal, de hoofdcursus le Maastricht opgeheven 1een pijnlijken indruk maakte het, dat even te voren de vier instructeurs van dien hoofdcursus kortweg ontslagen waren wegens vervvaarloozing van een lands belang. Ieder toch was overtuigd, dat deze heeren met belangstelling en ijver de hun toevertrouwde taak hadden behartigd, terwijl bovendien de uitslag van vorige examens bewezen had, dat zij voor hun Laak berekend waren, 't Is daarom dat we met bijzonder genoegen het volgende constateeren. Nadat een dei- instructeurs, de le luitenant Blanken, zich persoonlijk tot den Minister gewend heeft om Z. Ex. juiste, door bewijzen gestaafde inlichtingen in deze te verschaffen, zijn de heeren Blanken en Bonman, mede een der vier ontslagenen, dezer dagen officiéél uitgenoodigd bij het instructie-bataljon te Kampen als instructeurs op te treden. Beiden echter hebben gemeend daarvoor te moeten bedanken. Intusschen zijn de heeren in structeurs daardoor gerehabiliteerd en kan de belee- diging, hun aangedaan, als uitgewischt beschouwd worden. Het onlangs verspreide verblijdend bericht, dat een vermogend man het tekort der Internationale Tuinbouw tentoonstelling, in April te Amsterdam gehouden, en ƒ4000 bedragende, zou hebben gedekt, was een wensch en is tot heden ook een //vrome wensch" gebleven. Z. M. den Koning zal, volgens de Haagsche kroniek der Gr. Cttot half Oct. te 's Hage blijven en zich dan weder voor eenigen tijd naar de Pyreneeën begeven. Ook omtrent 's Konings verblijf te Parijs in 1878 is reeds 't een en ander vastgesteld. Z. M. zal er acht weken doorbrengen. Het hotel aan de Avenue du Roi de Rome is reeds verleden jaar namens Z. M. aangekocht, tengevolge van de lastgeving der heeren du Monceau en de Posson, die daartoe door den Koning naar Parijs gezonden waren. Wat betreft de verzending van kunstwerken van het Loo en uit het paleis te 's Hage, deze zijn niet uitsluitend bestemd voor 's Konings hotel te Parijs, maar zijn deels ook in bruikleen afgestaan aan de Ned. commissie voor de wereldtentoonstelling, ter opluistering van de Nederl. expositie. Met goedkeuring van het bestuur van Parijs heeft een commissie aldaar op het overdekte plein in de Elyzeesche velden voor den tijd van drie maanden, eergisteren begonnen, een //Hollandsche kermis" in gericht. I)e Commissie zal uit de opbrengst van den toe gangsprijs (een kwartje) kinderkribben (crèches) doen bouwen, waaraan in een stad als Parijs groote behoefte is. Er is veel te zien en alles te koop. Voor het genoegen der kinderen is in ruime mate gezorgd. De ontvangst zal ongetwijfeld vrij aanzienlijk zijn, daar ieder kramer enz. ééu percent van zijne ontvangst moet afstaan. gehouden te ZIERIKZEE den 21 Augustus 1877. Afwezig is Mr. Fokker, zijnde uit stad. Na beëediging en installatie van het verkozen Raadslid den heer E. R. van Nes van Meerkerk, worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd en komt ter tafel a. een brief van Gedep. Staten, houdende goed keuring Raadsbesluiten tot beschikking over den post van O. U. Voor kennisgeving aangenomen; b. de rekening der d.d. Schutterij over 1876, welke wordt gesteld in handen der heeren Labrijn, Jhr. Mr. Boeije en Pilaar; c. het gemeente-verslag van Breda, hetwelk in de boekerij zal worden geplaatst; d. twee verzoekschriften van J. Bosman en T. Hans om remissie van Hoofdei. Omslag, waarop gunstig wordt beschikt; e. twee verzoekschriften van den heer PI. J. Bast- meijer, hoofdonderwijzer aan de openbare le school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs, het eeue om verhooging zijner jaarwedde en het andere om verhooging van vergoeding voor het gemis van vrije woning en der toelage voor het schoonhouden der school en schoolmiddelen, welke worden gesteld in handen der Plaatselijke Schoolcommissie tot advies eene kennisgeving van den heer II. C. van den Ende, dat hij afziet van zijn voornemen tot oprichting van een steen- en pannenbakkerij. Voor kennisgeving aangenomen g. een verzoekschrift van den heer J. A. Moolen- burgh om van een gedeelte der schorren bij het Dijkwater leem te mogen steken voor eene op te richten steen- en pannenbakkerij, waarop Burgera. en Wetli. voorstellen om de gevraagde vergunning te verleenen voor den tijd van 30 jaren. Na discussie wordt op voorstel van Jhr. Mr. Boeije met algemeene stemmen besloten de beschikking aan te houden, ten einde de aanvraag met de vorige te vergelijken. De Voorzitter deelt mede, dat een brief van de Nederl. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank voor de leden ter inzage ligt. Op voorstel van Burgem. en Weth. wordt besloten te beschikken over den post van O. U. 1877, tot een bedrag van f 60,10 voor aanvoer van zand en van 28,80 voor kosten van overschrijving op liet grootboek, behoudens goedkeuring van Ged. Staten. Tot hulponderwijzer aan de openbare school voor

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 1