IN WEERWIL MN ALLE AANMLLEN, Buitenlandsch Overzicht. Buitenland. In de Harz ontstond gedurende een schietwedstrijd een zwaar onweder. Een bliksemstraal doodde vier der aanwezigen, waaronder tweelingbroeders. Alles hadden beide broeders te samen doorleefdgelijk ge boren, hadden zij tegelijk hun belijdenis gedaan, waren bij denzelfden meester in de leer geweest, hebben in één compagnie hun dienstplicht vervuld, en den oorlog tegen Frankrijk medegemaakt en nu op hun 35e ge boortedag, werden zij beiden door een bliksemstraal gedood. Te Mobile, in Albama, zijn vier negerjongens tot 94 en 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld, om dat elk dezer zwarten een blank meisje had gekust. Hadden zij hun daad niet dadelijk onbewimpeld be kend, dan zou hun straf nog zwaarder geweest zijn. De Arnli. Ct. vindt het wel wat kras drie vierde jaar gevangen te zitten voor een kus. Als de negers //afgaven", kon het er nog door. REKLAME. geïnteresseerde personen tegen Dr, Airy's Natuurgenees wijze worden uitgebazuind, heeft dit uitmuntend populair- geneeskundige werk en de daarin behandelde Geneeswijze voortdurend nieuwe aanhangers gekregen en in de meest uitgebreide kringen een gunstig onthaal gevonden, hetgeen reeds daaruit blijkt, dat het reeds in verschil lende talen moest worden gedrukt en reeds meer dan 90 drukken in Duitschland heeft beleefd. Wij meenen derhalve ook alleen in het belang der talrijke naar hulp en genezing verlangende zieken te handelen, als wij hun dit op grond van deze feiten en de talrijke getuigschriften van dit slechts één Gulden kostend boek, dringend aanbevelen, het zich aan te schaffen en daarnaar te handelen. Om intusschen door boeken, die soortgelijke titels dragen, niet op een dwaalspoor te worden geleidvrage men uitdrukkelijk //Dr. Airy's Natuurgeneeswijze, origineel uitgave van Richters Roek- handel te Rotterdam Het is bekend dat inzonderheid het Engelsche Parlement de kunst verstaat om het regeerend minis terie het leven te verbitteren, voor zoover namel. Engelsche ministeriën zich de tegen hen gedebiteerde hatelijkheden aantrekken, en zeer sterk doen ze dit niet. Ondeugende, lastige, kijfachtige leden zijn er echter altoos in het Parlement, zoowel in liet Hooger- als in het Lagerhuis. Men zou zich echter vergissen zoo men meende dat die nu en dan voorkomende parlementaire kabalen, waar de Engelsche correspon denten het vasteland op onthalen, veel effect sorteeren. Hét tegendeel is waar. Al zetten een paar heftige sprekers uren lang het Parlement in rep en roer over de schandelijkheid der annexatie van den Transvaal, dit belet toch niet dat die annexatie met overgroote meerderheid wordt goedgekeurd. Vaak komt al het rumoer der oppositie alleen ten goede aan de Regee ring, zooals dit o. a. met de zaak dier aunexatie zeer zeker het geval is geweest. In de jongste zittingeu zijn nu weder een paar ondeugende vragen gedaan met betrekking tot de Oostersche kwestie. Men heeft de Regeering gevraagd of er wel zooveel tegen zou wezen dat Rusland tot een tijdelijke bezetting van Konstantinopel zou over gaan? Of het waar was dat de Engelsche Regeering zoo lang zou wachten tot de Russen te Konstantinopel waren, om zich dan in de zaak te mengen ten einde te kunnen meetellen bij de verdeeling van den buit? Of het waar was dat geen anderen dan alleen Enge land en de Paus partij voor den Turk trekken Wat beduiden dergelijke vragen nu echter, op de keper beschouwd Onzes inziens al zeer weinig. Want deze eer moet men den Engelschen als polemiek volk geven, dat van den eenen kant het volk met de Regeering vrij gewillig door dik en dun meegaat, terwijl aan deii anderen kant de Regeering doorgaans vrij aardig partij weet te trekken van den heerschenden wind der publieke opinie. Zoo raarcheeren de zaken best, al is er ook voor een Engelsch staatsman een nog ruimer geweten noodig dan voor een van 't vaste land. Dat velen in Engeland met zekere Schadenfreude liet getob der Russen aanzien, laat zich denken. Toch is men beleefd genoeg om het niet al te zeer te laten merken. Frankrijks binnenlandsche toestand levert nog steeds hetzelfde afkeerwekkende schouwspel op. Wij vreezen dat het donkere, droevige dagen zullen zijn die het land tegemoet gaat. Wel mogen de 363 de hoop koesteren dat zij weder naar Versailles zullen terug gezonden worden, versterkt misschien zelfsofschoon bezwaarlijk is na te gaan hoever de macht der thans heerschende kliek strekken kan om de natie te mis leiden. Maar ook al wordt de Kamer door de kiezers gerehabiliteerd, is het te vreezen dat daarmede het land zijn rust en vrede niet zal verzekerd hebben. Van lieden die getoond hebben en nog dagelijks toonen Avat zij. durven en hoezeer zij koperen voor hoofden hebben, van zulke lieden is niet te wachten dat zij na een moreele nederlaag bij de stembus zullen weggaan als honden voor den stok. Zij die achter hen zitten en hen gebruiken als marionettten zullen hen ook wel tot erger aanzetten, dan de erger nissen der tegenwoordige reactie. Om een oorlog ten bloede toe, een oorlog op leven en dood tegen liet liberalisme, tegen de moderne orde van zaken in staat en maatschappij is het de zwarte internationale te doen; hoe zou zij zich dan nederleggen bij de uit spraak der stembus als die tegen haar uitviel? Neen, daartoe werd sinds lang te zeer gespeculeerd met en op het leger en op de heffe des volks. Onder al de ergerlijke handelingen der reactionaire Regeering wordt door de liberalen en door al de republikeinen in 't algemeen een waardige houding in acht genomen. Het zal echter de vraag zijn of de overwinning die men zich daarvan voorstelt, toch niet maar enkel een illuzie zal blijken geweest te zijn. Zij steunen op de beginselen die de ware zijndit is grootsch en nobelmaar het is de vraag of in de ure des gevaars die beginselen zichzelven kunnen redden, en of er niet sterke handen ook noodig zijn om de beginselen te dragen. Het is inderdaad een gevaarlijk spel alles over te laten aan de beslissing der stembus in een land, waarvan het overbekend is wat er soms zelfs het plebiscit zoo al zeggen wil. Was elk Fransch. kiezer een denkend wezen, bevoegd om eenigszins over den toestand te oordeelen, dan zou het gevaar zoo groot niet zijn. Maar volgens het bekende, Avel afschuwelijke maar toch dikwijls ware spreekwoord dat de afwezigen altoos ongelijk hebben, zou het wel eens kunnen gebeuren, dat Frank rijk zijn eigen ongeluksvogels, zijn eigen wereldlijke en geestelijke verdervers in het gelijk stelde. Wat dan Zouden dan de miskende en onderdrukte republikeinen en patriotten van heden, die nu op de stembus ver trouwen, het hoofd in den schoot leggen en erkennen dat het Rulletin des communes van Fourtou recht ge sproken heeft, toen het de 363 heeft uitgescholden voor communards en nog meer? Wij willen liet niet denken. Neen, men neme de dingen zooals ze zijn. Liever een burgeroorlog dan de natie overgeleverd aan de zwarte samenzwering, die, als zij het won, toch ook den burgeroorlog zou gaan voeren, gelijk zij dien reeds thans predikt in bladen als Figaro liet blad van Veuillot, en zoovele anderen vrome libellen; en niet alleen den burgeroorlog, maar die geheel Europa in v.uur eu vlam zou zetten, om de helsche herschenschim der wereldlijke macht van de hemel-kavalerie na te jagen. Vrij open en rond wordt reeds nu en dagelijks het tegenwoordige bewind aangepord door clericale en Bonapartisfcische bladen, om brutaal geweld te ge bruiken, den staat van beleg af te kondigen, alle niet gedweeë bladen op te heffen, de gevangenissen vol te stoppen, kortom het schrikbewind in te stellen. Daar durft de Regeering nog niet aan. Maar, liet is reeds meermalen in Frankrijk zelf opgemerkt, zij staat op een hellend vlak sedert 16 Mei; zij Aveet niet waar zij ten laatste belanden zal en tot nu toe heeft zij nog niets gedaan dan langs het hellend vlak afglijden, gestuwd en voortgesleept door de helsche machten die zich van haar hebben meester gemaakt. Het eenige middel, waarvan zich de 363 tot dusver bedienen om eenigszins handelend op te treden tegen het gouvernement, of liever tegen hen die zich van het gouvernement hebben meester gemaakt, is de weg van rechten. Onderscheidene processen zijn op touw gezet tegen de Fourtou en de uitgevers en drukkers van liet Bulletin des communes wegens laster. Sommige rechtbanken verklaren zich in die processen onbevoegd; anderen spreken recht, of leggen bij gelegenheid van drukpers-processen van de Regeering uitgaande, ge tuigenis af die zeer tegen de mannen van liet bewind gekant is. Belangwekkend is o. a. het proces van den oud-afgevaardigde Menier voor de rechtbank te Versailles. Ook nu eisckte het openb. ministerie dat de rechtbank zich onbevoegd zou verklaren. De advo caat van den heer Menier echter, de heer Cléry, brandmerkte onverbiddellijk den impopulairsten man van Frankrijk, den minister de Fourtou. Het Bulletin noemde hij een gemeen schotschrift dat aangeplakt wordt in alle gemeenten. De minister, zeide Cléry, schold de republikeinsche afgevaardigden uit voor vrienden van de brandstichters en moordenaars van 1871. Dit was te schandelijker, daar de officiëele laster alle verdediging uitsluit. Op kosten der schat kist liet de minister door zijn lakeien scheldwoorden tegen de oud-afgevaardigden schrijven, die hij hun vast zelf niet in het aangezicht zon durven zeggen. Dat Avas een van de meest ongehoorde schandalen van dezen tijd, die toch aan schandalen zoo rijk is. In het Bulletin mag, volgens een bepaling van 27 Dec. 1871, alleen de tekst of de eenvoudige inhoudsopgave van a\retten en besluiten voorkomen. Maar de Regee ring greep ieder middel aan om zichzelf een Avalgelijke vleierij toe te zwaaien. Zoo Het zij o. a. het befaamde Times-artikel, (dat echter nooit in den Times heeft gestaan) in haar eigen Averkplaatsen vervaardigen. Kon men den ellendeling uitvinden, die mannen als Thiers, Leon Say, Grcvy, Renault, Gambetta, vrienden derv brandstichters en moordenaars had genoemd, er zou geen hout in Frankrijk genoeg zijn om hem den slaafsclien rug te smeren enz. Bij zulk een gelegenheid mng een vriend der vrij heid althans zijn hart nog een enkele maal lucht geven. In de pers is dit anders gevaarlijk of wordt de sprekende mond gesnoerd door schorsing van het blad. Waar het daartoe een ongezochte-gelegenheid vindt spreekt het volk ook luide zijn meening uit ten gunste van de miskende staatslieden. Zoo ivas de aankomst van den heer Thiers aan de badplaats Dieppe een ware triumf, die 't hart goed doet en heel wat anders is, als de koele ontvangst en nog koeler parade van Mac-Mahon te Bourges. Volgens een bericht uit Rome zou de paus een brief aan Victor Emmanuel geschreven hebben om hem te verzoeken het proces van de gravin, die zich de dochter vau kardinaal Antonelli noemt, tegen de erfgenamen van dezen, den kop in te drukken. De koning zou geantwoord hebben dat hij daar niet aan deed en dat het recht zijn loop moest .hebben. De getuigen Venditi en Tamburlani zijn gehoord. Hetgeen zij verklaarden is geverbalizeerd en ver zegeld tot tijd en Avijle het proces behandeld zal worden. Er moet echter toch al iets van den inhoud openbaar geworden zijn. De verklaringen van den heer Venditi, den biechtvader des kardinaals, zijn niet zoo belangrijk als die van Tamberlaui den ouden kamer dienaar. Beiden hebben echter de identiteit van een portret der moeder van de gravin met hetgeen deze was in 1853 a '54 geconstateerd en tevens verklaard dat de gravin op de jonge dame geleek die destijds bezoeken bij den kardinaal aflegde, en vau Avelke de gravin de dochter moet zijn. De Oorlog in het Oosten. 10 Augs. De jobstijding, die de telegraaf heden bracht, luidt aldus//Volgens officiëele depêches van Osman-pacha, gedagteekend Plevna 8 Augustus, deployeerden 8 Rus sische bataljons infanterie en 8 escadrons kavalerie langs de Avegen naar Sistova en Selvi en vielen LoAvtcha aan. Het garnizoen, benevens 5 bataljons met kavalerie, deswege uit Plevna gedetacheerd, ver sloeg de Russen die 300 dooden en het dubbele aantal gewonden op liet slagveld achterlieten". Dit bericht uit Konstantinopel wordt bevestigd door een depêche uit den Londenschen Daily Telegraph. Wat de Russischen bevelhebbers beweegt om tegen een punt waar zij zoo bij herhaling en zoo geducht geslagen zijn, nu weder zulk een onbeduidend hoopje van een 5 a 6000 man te doen oprukken om zich ook te laten slaan, kunnen Ave niet vatten. Men schrijft aan generaal von Moltke deze aardig heid toe die hij dezer dagen moet gezegd hebben als antwoord op de tot hem gerichte vraagof de Russen overwinnaren zouden zijn //De Russische veldheer zal overAvinnen, als hem de vier G's maar niet ontbrekengeld, geduld, genie en geluk". Het geld nu daargelaten, moet men toegeven dat voor zoover tot nog toe te oordeelen is de drie overige G's nog ver te zoeken zijn. Uit nog nader ingekomen berichten over den slag bij Plevha laat zich afleiden dat de nederlaag toch niet zoo demoraliseerend geweest is dat de aftocht dei- Russen in een ordelooze vlucht zou ontaard zijn. Dit moet integendeel volstrekt het geval niet geweest zijn en de Russen schijnen goed bij elkander te ziju ge bleven, al waren ook eenige regementen ontzettend geteisterd en gedund, De moed der soldaten wordt uitbundig geprezen. Er waren bataljons, die achtmaal storm geloopen hebben en bet toch niet wilden op geven; maar bij gelijken moed, was de overmacht van het getal aan de zijde der Turken. 11 Augs. Het is een merkwaardig feit, dat zich in dezen krijg voordoet en dat gewis niet dikwijls in de geschiedenis is voorgekomen, n.L dat de vorst van een groote natie met een groot leger in 't veld verschellen is om een oorlog te voeren aan Avelks gunstigen uitslag nagenoeg niemand twijfelde en dat nochtans slag op slag ver loren Avordt en de geheele oorlog zoo goed als mis lukt is, zonderdat noch de vorst zelf noch zijn veldheer in het vuur geweest zijn, of ook maar iets van den strijd hebben gezien. Is liet een fataliteit of hebben we hier te doen met eigenaardigheden der Russische taktiek? Het leger is naar de grenzen gegaan, het is den Donau over getrokken de afzonderlijke deelen er van hebben, elk zijns weegs gaande, zich in allerlei avonturen gestoken, zoowel in Azië als in Europa, en terwijl in Azië de

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 3