Benoemingen, Besluiten, enz. Jhr. De Kuyper, Commissaris des Konings in de provincie Limburg, is tot commandeur, en de lieer J. E. Lebens, griffier der Staten van de provincie, tot officier der Belgische Leopoldsorde benoemd. De adjunct-ingenieur werktuigkundige der Maat schappij tot exploitatie van spoorwegen W. E. Külinen is van Vlissingen overgeplaatst naar Zwolle en zal op eerstgenoemde plaats vervangen worden door den adj.- ing. werktuigk. W. K. Van Deinse, thans te Luik. Kunst en Wetenschap. In het Nieuws van den Dag werd dezer dagen de aandacht gevestigd op het feit dat, behalve op nog een paar andere tijdstippen des jaars, ook in de nachten van 912- Augustus een groot aantal zoo genaamde vallende sterren of vuurbollen zichtbaar zijn. Het blad voegt hieraan nog eenige wetenswaardige bijzonderheden toe. Volgens vroegere waarnemingen heeft het den schijn alsof de meeste dezer -meteoren uit het sterrebeeld Perseus ontspringendaarom heeft men dit lucht verschijnsel der maand Augustus de Perseïden genoemd. Sciaparclli, de directeur van de sterrewacht te Milaan, heeft een tiental jareu geleden aangetoond, dat de Perseïden producten zijn van de sedert lang vervlogen eeuwen gedeeltelijke ontbinding van de groote derde komeet van 1862 en dat deze in den loop der tijden een gesloten ring vormden, welke de aarde jaarlijks in de dagen van 912 Augustus doorsnijdt. De deelen die buiten het bereik harer aantrekkingskracht geraken, gaan gloeien door de aanraking met de atmosfeer der aarde, op een gemiddelde hoogte van 112135 kilometer, en worden dan als vallende sterren zichtbaar, terwijl de moeder-komeet haar baan te midden van den door haar gevormden ring voortzet. Eenige deelen van dien ring zijn dichter met meteoren bezet dan andere; treft de aarde dit deel, dan komen in Augustus een te grooter aantal vallende sterren voor. Dit gebeurde volgens daarvau bestaande aanteekeningen in de jaren 830—84-1, 933—952, 1029, 124-3, 1457, 17791789, waaruit men een periode van ongeveer 108 jaren kan opmaken. In de eerst volgende jaren is dan nog een toeneming van het aantal vallende sterren te wachten. In 1875 werden er reeds veel meer dan gewoonlijk opgemerkt. Het gebeurt echter vaak dat de lucht op dezen tijd des jaars buiig en bewolkt is, waardoor het schoone verschijnsel zich niet zoo goed laat waarnemen. In het Nandelsbl. doet Mr. W". J. ten Hoet het voorstel dat zich een naamlooze vennootschap zal vormen tot behoud der Nederlandsche Kunst, met een kapitaal door financiers te begrooten, in aandeeleu bijeen te brengen, in vredestijd solied te beleggen, zóó evenwel dat men er terstond over kan beschikken, om zoo noodig, tegen vijanden als Rothschild op te rukken. //Heeft de Regeering geen genoegzame macht tot dadelijk handelen, de bedoelde vennootschap kan bieden en koopen voor en in overleg met de Regeering. Om het kapitaal reudeerend te maken en de kosten te dekken, zou zij natuurlijk winsten voor haar tusschen- komst moeten bedingen, maar die matig konden zijn en dubbel zouden opwegen tegen het onwaardeerbaar kunstbelang, neen meer, 't echt vaderlandsch algemeen maatschappelijk en volksbelang, dat daardoor zou wor den gebaat." De Revue nouvelle de V industrie et des travaux publics klaagt in een artikel over de tentoonstelling van kunst toegepast op nijverheid te Amsterdam over de weinige deelneming, die Erankrijk voor deze-expo sitie heeft betoond. Yan de 800 exposanten zijn slechts 17 Eranschen. Het blad meent, dat de beide Eransche jury-leden ver van voldaan geweest zullen zijn, toen zij moesten konstateeren, dat Erankrijk, voorheen overal de eerste, op de Amsterdamsche ten toonstelling een plaats bekleedt, die aan kunstnijverheid van Monaco behoorde te worden toegekend. //Ongelukkig Erankrijk! Maar waartoe dienen dan toch de //Unions centrales", de //Unions nationales," de syndikale kamers? Waarmee houdt zich toch onze nijverheid bezig? Meent men dat Erankrijk in deze veelbewogen tijden zijn goeden naam zal handhaven en den aftrek zijner waren vergrooten, door zich van deelneming te onthouden aan elke manifestatie in den vreemde? Die onverantwoordelijke onthouding is de schuld, dat de invoeren in Erankrijk merkbaar toenemen, terwijl de uitvoeren verminderen. //België is tienmaal beter vertegenwoordigd dan Erankrijk, dat zelfs niet met Italië wedijveren kan. Duitschland, Pruisen, Saksen en Oostenrijk stellen Frankrijk in de schaduw, dat bij de talrijke kunst werken uit Duitschland, die van een goeden smaak getuigen, geheel in 't niet zinkt. //Nederland is zeer sterk vertegenwoordigdliet heeft meer dan de helft ingezonden van de 1200 tentoon gestelde voorwerpen, En men moet erkennen, dat, wat het tentoonstelt, kostbaar en uitstekend uitgevoerd is, en uit het oogpunt van kunst groote verdienste heeft." De Hoogeschool te Tübingeu viert deze dagen het vierde eeuwfeest van haar bestaan. De Koning en de Koningin van Wurtemberg zijn bij de feestviering tegenwoordig. De beroemde pianist en componist Anton Riibinstein is iu den Russischen adelstand verheven. Onlangs is te Batavia overleden de kunstschilder Daniël Beijuon. De heer Beijnon was een man, die stil en ingetogen, schier onopgemerkt leefde, maar niettemin een degelijk kunstenaar. Hij was Europeer vau afkomst, doch op Java geboren en verdient veel hooger gesteld te worden als kunstenaar, dan de indertijd zoo over het paard getilde en ook in Europa zoo bewierookte inlandsche kunstschilder Radhen-Saleh. Landbouw en Handel. Inhoud van Ceres No. 23. Het voederen en inkuilen van Maïs. (Slot). Waarborg of bedrog? Eeuwfeest der Nederlandsche Maatschappij tot bevor dering van Nijverheid, opgericht in 1777, gevierd te Haarlem 18 Juli 1877. (Vervolg). Feuilleton: De vervaardiging, samenstelliug en het gebruik van kunst meststoffen. IV. Enz. Op het buiten //Oranjewoud" nabij Heerenveen heerscht een besmettelijke ziekte onder de paarden. Een best bruin span, ter waarde van p. m. f 2000, is reeds aan de ziekte bezweken, en evenzoo een hit of ponney. De ziekte wordt door den een influenza, door den ander longziekte genoemd. In de genoemde gevallen volgde de dood na 6 a 7 dagen. Rechtszaken. In den avond van 24 Maart jl. had zekere Rot- terdamsche handelsreiziger eenige uren doorgebracht in de herberg van J. R. te Brouwershaven. Den volgenden ochtend te Zierikzee zijn portefeuille met bankpapier naziende, vermiste hij daaruit een bedrag van ongeveer 500. De rijksveldwachters, doorhem met deze vermissing in kennis gesteld, kwamen alzoo tot de ontdekking, dat de diefstal was gepleegd door een stiefdochter van genoemden herbergier en dat deze zelf en eenige leden zijner familie, benevens zekere M. A., een vrouw van zeer verdachte zeden, het gestolene te zamen gedeeld hadden. Dientengevolge stonden ter crimiueele terechtzitting van 't Hof te 's Hage van Vrijdag terecht, vooreerst de stiefdochter C. K., als beschuldigd van voormelden diefstal gepleegd te hebben, voorts M. A.. M, II., huisvrouw vail J. R., J. R. en D. K., allen wonende te Brouwershaven, beschuldigd van medeplichtigheid door helen. Hun verdediger mr, van Eraden was van gevoelen, dat de bekentenis der hoofdbeschuldigde van elders niet voldoende bewezen werd, en meende dat zoowel zij, als de overigen daarom moesten worden vrij gesproken. De adv.-gen. mr. van der Hoeven requireerde gevangenisstraffen van verschillenden duur tegen hen. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Onder St. Andries heeft verleden week een reis gezelschap met rijtuig een ongeluk gekregen. Door de duisternis geraakte het rijtuig van den dijk; ds. J. J. Le Roy van Herewaarden, die er inzat, brak een been; een dame bezeerde beide beenen; de echt- gen oote en kiuderen van den heer Le Roy kwamen met den schrik vrij. Dicht bij Travemünde (Duitschland) is een rijtuig met 3 personen in het water geraakt. Van de drie personen is een gered, zijnde de zoon van een indus trieel uit Liibeck; de vrouw en schoonzuster van dien industriëel zijn verdronken. Te Haarlem is zekere C. F„ gemeente-aanplakker, door eeu zolderluik gevallen en aan de gevolgen overleden. Op een hofstede te Zevenhuizen heeft men in een in de schuur staand rijtuig een man gevonden met afgesneden hals; het mes waarmede de ongelukkige zich van kant gemaakt had, lag bij hem. Onder Sloterdijk is verleden week een sneltrein van Amsterdam aan een groot gevaar ontsnapt. Door het verkeerd stellen van een sein, reed de trein op een spoor waar een volle pleiziertrein stil stond. De machinist die, 'fc gevaar ziende, nog stopte, heeft een groot ongeluk »verhoed. Nu was er maar een geringe botsing. Te Arnhem is een jongentje van 4 jaar verdronken in een regenton. Tegenover Amsterdam heeft verleden week een zware brand gewoed in de keten die daar bij de werken staan; ook is veel rijswerk verbrand. Een man heeft een been gebroken, terwijl hij een deur opentrapte om zijn kind te redden. Een boerenzoon uit 's Heer-Arendskerke is gevan kelijk naar Middelburg gevoerd, verdacht van zijn meisje, waarmede hij van de Middelburgsche kermis kwam, onderweg gewelddadig te hebben aangerand. Te Verona beeft een slechtaard zijn zuster met vijf revolverschoten getroffen, met het doel haar te dooden. De moordenaar is gevangen. Men hoopt de ongelukkige vrouw nog te redden. Onder Nordhausen heeft men een man dood op de spoorbaan gevonden. Hij lag aan handen en voeten gebonden. De man had 's nachts gewaakt in een nabij gelegen boomgaard. Voorbijgangers hadden hem nog onder de handen zijner moordenaars hooren kermen, doch zich niet dicht bij durven wagen. Tusschen Rotterdam en Overschie is een 15-jarige knaap, zoon van een trasmolenaar te Rotterdam, van een geladen wagen gevallen en met het hoofd onder de wielen geraakt. De ongelukkige bleef op de plaats dood. Te Utrecht is iu de Boterstraat een man gearresteerd, verdacht van zijn vrouw te hebben geworgd. Te Gouda is een klerk van de bank van leening in hechtenis genomen, verdacht van diefstal. Ook is te Gouda een bakkerswinkel met al wat er iu huis was afgebrand. Bij het schijfschieten der huzaren op de Gelder- sche heide bij Breda is een brigadier, die le vroeg uit den observatiepost kwam, door een kogel uit een karabijn in den buik getroffen en aan de gevolgen overleden. Op de Waalwijksche kermis is de eigenaar van een schiettent door een der bezoekers bij ongeluk met een kogeltje uit een kamerbuks in de borst geschoten. De man is in het gasthuis gebracht en verkeert in levensgevaar. Behalve de zes kostbare ringen worden uit het Leidsche Museum nog vermisteen sierlijk bewerkte halsketting, een gesneden steen en eenige kleine versielsels. Tusschen Hengelo en Oldenzaal is een passagier, die iu beschonken toestand verkeerde, door onvoor zichtigheid uit den trein gevallen. De man heeft daarbij slechts eenige schrammen aan hoofd en handen bekomen. Te Varseveld hebben, terwijl de heer Heusinkveid en zijn vrouw in den tuin werkzaam waren, de kleeren van hun driejarig kind, dat in huis was gebleven, vlam gevatde kleine is weinige uren daarna overleden. Tusschen Netzthal en Weisse'nhöhe in Pruisen is een sneltrein ontspoord. De machinist en de remmer werden gedood en een aantal passagiers gekwetst. Verscheidene wagens zijn verbrijzeld. Donderdag morgen kwam te Vlissingen de mail boot //Stad Vlissingen" binnen met 110 passagiers. Bij het instoomen van de haven brak het stuurtoestel gelukkig was een sleepboot in de nabijheid, die het stuurlooze schip aan den ponton bracht, nog vóór het door afdrijving schade had bekomen of veroorzaakt. De reizigers konden nog per trein van 9y2 verder gaan. In sommige streken van het volkrijke Britscli- Itidië heerscht weder hougersnood; in audere dreigt deze ramp te zullen komen. De Engelsche autori teiten doen al het mogelijke om den nood te lenigen aan honderdduizenden wordt onderstand verstrekt. Ook op een onzer West-Indische eilanden, n.l. Aruba, ziet het er treurig uit, wegens algemeene ver arming der bewoners. Zooveel mogelijk wordt hulp verschaft door de liefdadigheid van de ingezetenen van Curacao, Suriname en elders. Te Arnhem heeft een man, gehuwd en vader van drie kinderen, zich doodged ronken aan jenever. Te Almkerk is men Donderdag tot de ontdekking gekomen van een moord, die reeds jl. Zondag moet gepleegd zijn. Het lijk van den verslagene, zekere D., is gevonden. De vermoedelijke dader, V. genaamd, is voortvluchtig. Minnenijd zou de aauleiding tot deze misdaad zijn.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 2