ZIERIRZEESCHE COURANT. voor het arronis- semen! Zierihzee. 1877. No. 64. Woensdag 15 Augustus, 80ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 eent. H u w e 1 ij k s -, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 6 0 cent. Dienstaanbiedingen van I5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKÉNMAN. Zierikzee, 14 Augs. Zondag namiddag heeft de jaariijksöhe prijsscliieting der d.d. Schutterij plaats gehad op de schietbaan aan den Val. Den geheelen voormiddag hadden aanhoudende zware regens het uitzicht op het welslagen der feestelijkheid vrij wat verminderd, doch in den namiddag klaarde het weder in zoover op dat de zaak voortgang kon hebben en te half drie trokken de schutters naar de schietbahn, waar het schieten spoedig een aanvang nam en te ruim half zeven ure was afgeloopen. Behalve een aantal particulieren woonden ook de Burgemeester Mr. J. Mauritz Gauderheijden, de Secretaris Mr, J. P. N. Erraerins en nog eenige autoriteiten den wedstrijd bij, die tot aller genoegen afliep. Ware het weder beter geweest dan zou gewis een overgroot aantal ingezetenen van deze gelegenheid gebruikt gemaakt hebben om de wandeling naar het schietterrein te doen. Toch Was nog een vrij talrijke menigte op de been, toen tegen zeven ure het muziekcorps der schutterij zich naar buiten begaf om de terugkeerende schutters in te halen. In goede orde en onder een luchtigen marsch trok men nu rondom de Oude Haven naar het terrein in Parklust. Dit was door de zorg van het Bestuur van //Nut en Genoegen/' fraai gedecoreerd. Het concert onder de leiding van den heer Ezerman gaf algemeen genoegen. Ondanks het min gunstige weder waren er nog a! menschen opgekomen. De heer Mr. J. Mauritz Gauderheijden hield als Burgemeester der Gemeente een gepaste toespraak, in welke hij hulde bracht aan den dienstijver van den Majoor-Kommandant Mr. J. M. Isebree Moens en der Schutterij onder zijn bevelen, waarvan de uitslag der gehouden schietoefening ook weder het bewijs leverde. Z.E.A. hoopte dat de Schutterij, zoo blijkbaar berekend voor haar taak, haar bekwaamheid in het schieten niet tegen medemenschen zou uoodig hebben, doch ver trouwde dat zij toch altoos in tijd van nood gereed zou zijn om haar diensten te verleenen tot handhaving van orde en rust. De Majoor Moens beantwoordde deze toespraak op de hem eigene kernachtige wijze, hulde brengende aan den goeden wil en dienstijver van officieren, kader en manschappen. De uitslag van den wedstrijd is geweest als volgt Ie prijs. Vergulde pendule. Sergeant A. Adriaanse, als hebbende de meeste punten geschoten gedurende het gansche seizoen, en wel in 285 schoten 1936 punten. 2e Stel verlakte voorwerpen. Sergeant-Majoor M. L. Voorloop, met 5 treffers en 39 pun ten in 5 schoten op 200 pas. 3e Rooktafel. Sergeant A. Tuijtel, hebbende in 't seizoen in 285 schoten 1563 punten behaald. 4e Porceleinen lamp. Sergeant J. Wiltson, met 5 treffers en 38 punten in 5 schoten op 200 pas. 5e Bierglas met zilver gemonteerd. Korporaal L. v. d. Valk, met 36 punten op 300 pas. 6e Sigarenstander. Schutter G. J. Lunenberg, met 5 treffers eii 33 punten in 5 schoten op 200 pas. 7e Bronzen inktkoker. Schutter Jacs. v. d. Valk, met 5 treffers en 31 punten in 5 söhoten op 200 pas. 8e Verlakte trommeltjes. Sergeant P. J. v. d. Heuvel, met 33 punten op 300 pas. 9e Kristallen sigarenvaas. Sergeant J. Baars, lnet 35 punten op 200 pas. 10è Bierglas. Korporaal D. J. Ph. Jacobi, tnet 33 punten op 200 pas. Men bleef onder de schoone muziek en in gezellig samenzijn nog menig uurtje in Parklust slijten, alzoo de spreuk in toepassing brengende dat na wel vol brachten diénst ook ontspanning gepast is. Men is het niet eens of de te Vlissingen verbrande goederen in de loods aan het havenstation, tijdens den brand aldaar lagen ter verantwoordelijkheid van de Maatschappij //Zeeland", dan wél van de Exploitatie- Maatschappij der Staatsspoorwegen. Denkelijk zal er dus voor advokaten uit dit brandje nog wel een vetje braden. Aan het havenstation te Vlissingen zal een stoom- kraan worden geplaatst. De Commissie van Oppertoezicht en Beheer over de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden zal op Maandag 27 Aug. a.s. in genoemde inrichting een keuring doen plaats hebben van knapen, welke bij 's Rijks Zeemacht in dienst wensclien te treden. Tot het voorkomen van vergissingen bij stem opnemingen, zooals zich bij de laatste gemeenteraads verkiezing te 's Hage ei' een heeft voorgedaan, raad M. op grond van ondervinding in het D. v. Z.-H. aan, na de aflezing van een of meer lOOtallen stem biljetten op te maken, hoeveel biljetten niet met het volle aantal te verkiezen leden waren ingevuld en hoeveel dat aantal niet ingevulde stemmen bedroeg. Dit mindere aantal ingevulde stemmen wordt opgeteld bij hel aantal stemrtien, door de gezamenlijke kandi daten verkregen, en dat totaal moet overeenkomen met het aantal ingeleverde stembiljetten, (na aftrek van de ongeldige of blanco) vermenigvuldigd met het aantal kandidaten. Bestaat er verschil, dan is er een abuis gepleegd, maar kan het ook gemakkelijk worden nagespoord en verbeterd. Uit de aangiften voor de inkomsten-belasting te Amsterdam hoewel nog niet geheel voltallig laat zich nu reeds met betrekkelijke zekerheid mede- deelen, dat de raming van den wethouder van Financiën van 70 millioen belastbaar inkomen bereikt zal wordeu. Naar het Ha?idelsblad verneemt, is voor de voltooiing van de geul van het Noordzee-kanaal op de benoodigde diepte niet veel meer te doen, zoodat dun ook de peilingen van Regeeringswegë reeds zullen worden aangevangen. De volgende heeren uit ons land zijn benoemd tot leden der jury voor de internatitonale tentoonstelling van bloemen, planten, landbouw en vee, diete Antwerpen gehouden zal worden gedurende de Rubensfeesten, van 1826 Aug., zijnde: Bax van Dordrecht; Ooien brander, van SoestdijkCrommelin, van Haarlem; Dudok de Wit, van AmsterdamHoeufft van Velzen, van Amsterdam; Krook, van Amsterdam; Kakebeeke, van Goes; Van Hardenbroek, van Neerlangbrock; A. Van Lennep, van Haarlem; dr. Mulder, van 's GravenhageG. Vas Visser, van Doorn; Waldeck, van Loosduinen, en D. Westerman, van Amsterdam. De Ned. Spectator stelt mr. Knppeyne voor, zit tende in een gemakkelijke» leuningstoel, met eenige kiezers tegenover zich, die hem verwijtend toeroepen wij hebben duidelijk genoeg gesprokenwaar blijft gij nu? De heer Kappeyne zou er op kunnen antwoorden Ik kan liet toch werkelijk niet helpen, dat men mij hlleen noodig heeft als ik zoek ben 1 De terugkomst van Z. M. den Koning in de residentie is, naar wij vernemen, bepaald op Dinsdag 14 Aug. des voormiddags ongeveer 10 ure. Z. M. zal de terugreis over Parijs nemen. De N. R. Ot. ondersteunt het voorstel, dat door de raadscommissie voor de huishoudelijke verordeningen te Rotterdam aan den gemeenteraad aldaar is gedaan, om aan het armbestuur de bevoegdheid te geven, bij onwil of nalatigheid van bedeelde ouders om hunnen kinderen onderwijs te doen geven, de bedeeling geheel of gedeeltelijk in te houden. De N. Rott. Ct. meent, dat men verder zou kunnen gaan en aan de bedeeling de voorwaarde verbinden, dat de kinderen de openbare school bezoeken. Dit vraagstuk is echter thans niet aan de ordede commissie doet een bescheidener voorstel: zij laat de keus dei school, waarop de kinderen onderwijs zullen genieten, aan de ouders over, maar wil dezen, indien zij bedeeling verlangen, verplichten die keus te doen. Zij wil hun de be voegdheid niet laten om hunne kinderen in onwetend heid, voor den bedelstaf of de gevangenis groot te brengen. - Een lid der commissie kan zich met dit voorstel niet vereenigen, omdat hij daarin ziet het aannemen van den leerplicht. Maar, vraagt de N. Rott. Ct., waar staat het dan geschreven, dat het armbestuur, hetwelk volgens de wet voorwaarden aan de bedeeling mag verbinden, niet de voorwaarde mag stellen, dat wie bedeeling ontvangt, zijne kinderen op eene school welke ook, doe onderwijzen. //Welke rechtmatiger voorwaarde kan men voor bedeeling uit denken dan die, welke toekomstige armoede vermindert? Algemeene leerplicht kan zeker niet ingevoerd worden dan bij de wet; maar waar ik geef en geven mag onder voorwaarde, daar kan niemand er iets tegen hebben, dat bij die voorwaarde de voldoening wordt gevorderd van een der duurste plichten van de ouders: om voor de toekomst hunner kinderen te zorgen; en gewaakt tegen het voortplanten van geslachten, wier onwetendheid hun de middelen ontneemt, otn in eigen behoeften te voorzien, waardoor zij een voortdurende last blijven voor de maatschappij//. Op de reede van Texel werd verleden week een proef genomen met een spar-torpedo. Een klein stalen overdekt sloepje, met vier torpedisten bemand, voerde den torpedo naar een zeker punt. Op eenmaal hoorde men van 't havenhoofd een knal als van een verwijderd kanonschot en te gelijk zag men een groote schuimende kolom water, met woedende kracht in de hoogte gedreven, en was de zee in de nabijheid als verkeerde zij in lievige branding. Ook de stalen sloep, welker bemanning ook bij het loslaten van den electrischen stroom, die den torpedo langs de spar moet doen ontbranden, was weggedoken, werd hevig geslingerd. De torpedo was slechts licht geladen. Dit grootscli maar vreeselijk schouwspel werd door den vice-admiraal directeur en kommandant der marine en door zeer vele officieren, in stoombarkassen gezeten, bijgewoond. Door Vrijlen H. M. de Koningifi is, behalve een som van 1000 vrij van successierecht, aan het Luthersch weeshuis te 's Hage, ook een legaat aan het gesticht voor minderjarige idioten, waarvan zij beschermvrouwe was, vermaakt. In het seizoen 1875/76 waren in Oostenrijk 231 beetwortelsuiker-fabrieken in werking. Het aantal bierbrouwerijen, dat in liet dienstjaar van 1 Sept. 187531 Aug. 1876 in werking was, bedroeg 2448; de hoeveelheid geproduceerd bier beliep 12,176,875 heet. Aan belasting op het gedistilleerd werd over voormeld dienstjaar in Oostenrijk-Hongarije betaald fl. 14,166,082. Favonius, het paard van baron Rothschild, dat bij den laatsten Derby-wedren den prijs behaalde, is gestorven. Men schatte de waarde van liet edele ros op 12,000 pd. st.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 1