Aan de N. Goesche Ct. wordt uit Wolfaarsdijk bericht, dat door den Burgemeester en den Secretaris dier Gemeente aan Z. M. den Koning, aan de Eerste en Tweede Kamer der St.-Generaal, en aan Gedep. Staten van Zeeland een adres is verzonden, houdende adhaesie aan een door Burgemeesters en Secretarissen van ge meenten in Noord-Brabant aan Z. M. den Koning ingediend adres, houdende verzoek om belooning voor de vele werkzaamheden, welke door hen ten behoeve van het .Kijk worden verricht. Z. K. H. Prins van Oranje is volgens de Temps te Parijs aangekomen en met zijn gevolg aan het Grand Hotel afgestapt. Kort voor Steglitz ontwaarde de machinist van een trein op den Potsdaramer-spoorweg dezer dagen een drietal dames, die op de baan stonden en heftig gesticuleerden. De machinist, nergens eenig gevaar voor zijn trein ziende, zette de stoomfluit open om de dames te bewegen uit den weg te gaan. Zij bleven echter staan, en de machinist, dus gesteld voor het alternatief, stoppen of de dames doodrijden, besloot tot het eerste. Nauwelijks stond de trein stil of het drietal ijlde naar een coupé en verwelkomde hartelijk een oud heer. Zij waren hier juist dicht bij huis en hadden den trein laten stoppen om papa te gerieven. Als hij mee doorreed naar Steglitz moest hij weer zoo'n eind terug. De spoorwegbeamten dachten er echter anders over en hielden niet alleen den ouden heer in de coupé, maar namen ook zijn dochters mede, om zich bij den stationschef te verantwoorden over hun onwillekeurige daad. De Parijsche correspondent van Daily News over de tentoonstelling sprekende, zegt o. a.: //Holland en de Hollansche inzenders zijn zeer te vreden met de voor hen beschikbaar gestelde ruimte; hun tentoonstelling belooft zeer schilderachtig te zijn. Het eenige kleine verschil, dat tusschen de Branschen en Hollanders rees, was dat sommigen dezer laatsten kelders onder den grond wenschten voor likeuren en sterkendrank. De Eranschen kwamen hier tegen op en na een langdurig debat kregen zij bun zin." De Lord Mayor van Londen heeft Zaterdag de gelden, bijeengebracht voor de familie van de verdronken mijnwerkers te Pontypridd (Wales), uitgedeeld. Elk der weduwen kreeg 250 pd. st., die echter door den Lord Lieutenant van Wales zouden worden belegd. Elk der geredde mijnwerkers kreeg 150 p. st. Ten slotte reikte Lord Aberdare namens de Koningin de Albert-medaille uit aan hen, die zich bij de ramp onderscheiden hadden in het redden van hun onge lukkige makkers. Benoemingen, Besluiten, enz. Met den 16 Augustus wordt geplaatst aan boord van Zr. Ms. monitor //Krokodil7' o. a. de luitenant ter zee 2e kl. W. J. de Bruijne. Opgedragen de taak om de Nederlandsche Regeering te vertegenwoordigen bij de in deze maand te Ant werpen te houden internationale tentoonstelling van werktuigen, voortbrengselen van land- en tuinbouw enz, door de société agricole du Nordaan dr. L. Mulder. Landbouw en Handel. Maandag waren op de Rotterdamsche markt voor het eerst monsters van nieuw vlas en wel afkomstig van Eikerzee. De ongunstige berichten over het vlas gewas van dit jaar in aanmerking genomen, vielen -deze monsters wat lengte en kracht betreft, bij zonder mede. Uit den omtrek van Kuilenburg zijn veel aard- dappelen verzonden naar Duitschland, die daar tot f 4- en f 5 koopers vonden. Thans is deze vraag op gehouden en de prijzen zijn te Kuilenburg tot f 2 gedaald. Er is daar nog groote voorraad. Te Middelburg werden deze week de aardappelen bij de kleine maat verkocht tegen 17a/2 ct. en hier te Zierikzee tegen 30 ct. de 5 liter. Uit eenige plaatsen wordt het geruststellend bericht vernomen dat de verschijnselen der aardappelziekte zich tot nu toe nog alleen in het loof vertoonen en dat de knol nog zuiver is. Onder Wageningen zijn de aardappelen uitmun tend van kwaliteit en overvloedig. Zij gelden nu 2,— a f 2,25. Thans is te Vlissingen gevestigd een expeditie kantoor, onderdeel uitmakende van een groote Duilsche firma. De chefs noemen zich //Brasch en Rothenstein, agenten der Stoomvaart-maatschappij //Zeeland" voor geheel Duitschland." Kunst en Wetenschap. Onwillekeurig dachten we aan een en ander wat we onlangs schreven in het artikel //Zondagsviering", toen wc heden lazen wat verleden Zondag plaats had in het Baarnsche bosch. Tegenwoordig zijn de liefelijke omstreken van Baarn zeer in trek en worden druk bezocht, zoo door families, die daar een gedeelte van den schconen zomertijd gaan doorbrengen, als door menscben uit- Amsterdam, Utrecbt en van elders, die daar eens een dagje de buitenlucht gaan inademen. Enkelen, neen velen, gaan er zelfs heen om hun Zondag te vieren. Zoo ook op Zondag 5 Augustus j.l. Er waren o. a. eenige heereti uit Rotterdam die be halve van een uitstapje in de vrije natuur ook lief hebbers waren van muziek en zang. Vier er van hadden koper-instrumenten bij zich, vier hadden goede stemmen, zoo vormden ze twee kwartetten en impro viseerden een uitvoering op den top van den bekenden Troonheuvel. Het hoornkwartet speelde o. a. het schoone //lm Walde". Dat zij het goed deden bewees de verrassende indruk, dien zij maakten op tal van welgeoefende, althans goede, beschaafde ooren in den omtrek. Talrijke wandelaars in de dreven en rondom den Troon haalden het hart op aan deze verrassing en waren den Rotterdamschen dillettanti dankbaar voor hun idee. Juist stierven de laatste galmen van z/Im Walde" door het stille woud weg, toen op eens twee gewapende dienaars van politie uit het bosch te voorschijn schoten, den heuvel bestormden en de muziekmakers sommeerden om uit te scheiden en zich niet weder te verstouten zoo maar in Gods vrije natuur, onder zijn vrijen hemel op den Troon heuvel, en dat op Zondag een hoornkwartet te spelen. Ja, zoowaar! Ziedaar, Lezer van ons artikel, poëzie in Zondags viering en proza in de Zondagswet "Volgens een mededeeling in liet Vaderland gaat Z. M. de Koning voor zoover het Loo en de kunst betreft groote veranderingen uitvoeren. Men zegt dat de meeste kunstvoorwerpen, o. a. die uit de nog pas onlangs voltooide //kunstzaal", worden weggenomen en naar Parijs gevoerd, waar zij zouden moeten dienen tot opluistering van een aldaar door Z. M. aange kocht hotel. Het eveneens pas voltooide gebouw voor Z. M. peusionaires, zon voor een halve ton uit de hand te koop zijn. Het groote feest van den Nederlandschen Zangers- bond, deze week te Nijmegen gevierd, is tot algemeen genoegen afgeloopen. Er was veel geestdrift en, als de dagbladverslagen niet wal al te opgeschroefd zijn, dan is er voortreffelijk gezongen. De solisten en de koren wedijverden in bet verwerven van lof en toe juiching. Op den eersten feestdag waren liet de //Vondel" van Richard Hol en het //Meifeest" van G. A. Heinze, die den meesten lof inoogstten. De tweede dag was gewijd aan voordrachten door de afzonderlijke lieder tafels. Beide dagen werden met Vauxhall en bal be sloten, terwijl den derden dag de feestviering eindigde met een concert van Dunkiers kapel. Voor- deze gelegeuheid liet vijfentwintig-jarig jubiié van den Zangersbond was door Richard Hol een feestgave gecomponeerd //Jubelklanken bij het Zilverenfeest van het Ned. Nat. Zangersverbond", welk stuk, dat zeer verdienstelijk moet zijn, tweemaal is uitgevoerd, n.l. bij de opening en bij de sluiting van het feest. Op 6, 7, 8 en 9 September e.k. zal te Utrecht een groote wedstrijd van muziekgezelschappen plaats hebben. Reeds 20 muziekcorpsen hebben zich aangemeld om daarin deel te nemen. Op 't aanstaande Kunst-Congres te Antwerpen, ter gelegenheid van de Rubens-feesten, zal de Nederlandsche kunstenaarswereld, naar men meent, maar schraal vertegenwoordigd zijn. Althans in een particuliere correspondentie uit Antwerpen wordt daarover geklaagd. Ook Frankrijk toont weinig deelneming, doch daar is reden genoeg voor. De 16 Mei heeft daar alles als 't ware verlamdieder wacht met angstige spanning op de dingen die komen zullen. Van tijd tot tijd wordt eens een luchtkaarsje opgelaten over de wereld tentoonstelling in 1878, doch velen vreezen dat deze geheele onderneming door de wargeesterij der reactio naire revolutie in 't water zal vallen. Dit jaar is de eerste prijs, grandprix de Rome voor beeldhouwkunst, te Parijs verworven door Henri Névot. Deze kunstenaar is nog geen 24 jaar oud. In 1870 diende hij onder de verdedigers van Parijs en verkreeg wegens zijn moedig gedrag in den slag bij le Bourget de militaire medaille. Te Bakhuizen in Friesland is dezer dagen een ge deeltelijke maan-regenboog waargenomen. Rechtszaken. De persoon A. Goud, schaapherder te Hoedekens- kerke, verdacht van in den avond van den 14 Juli j.l. zijn verloofde A. Ponse in den parochieput te Nisse te hebben geworpen, met het oogmerk om haar van het leven te berooven, en die deswege was in arrest genomen, is weder op vrije voeten gesteld. De persoon van Thuis, vroeger kastelein, te Arnhem onlangs tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld wegens vergiftiging, is in liet tuchthuis te Leeuwarden overleden. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Verleden week Donderdag is te St. Maartensdijk de bliksem in den toren geslagen. Door spoedig aangebrachte hulp gelukte het den brand nog in den aanvang te stuiten. Te Nieuwvliet is dezer dagen een metselaar, die voor het onweder stond te schuilen, door den bliksem doodelijk getroffen. Te Karlsruhe is overleden de man die indertijd pachter was van de speelbank te Hamburg en latei- eigenaar der speelbank te Monaco. Hij heeft 100 millioen francs nagelaten. Dat zoo iemand sterft is zoo bijzonder niet; maar dat een man, zelf geen speler uit hartstocht, door de speelwoede van anderen 100 millioen francs kau opgaren dat rekenen we onder de rampen. Het stoomschip //Friesland" dat buiten den Nieuwen Waterweg was vast geraakt, is '9 avonds te elf ure los gekomen en zonder schade te hebben gekregen, alsmede zonder lichten in zee gegaan. In de laatste 25 jaren is de bevolking van Neder land met 25 vermeerderd; het verbruik van sterken drank is in dat tijdvak met 83 toegenomen, Te Hull is een negentienjarige vrouw door een man en een vrouw doodgeschopt; alle drie waren een herberg uitgejaagd en kregen toen twist. Tusschen Mainz en Darmstadt is Zondag middag een sneltrein ontspoordtwee reizigers werden gewond. Te Zuidlaarderveen is een kind van 16 maanden in een sloot gevallen en gestikt. De stad Sundswall in Zweden, bekend om haar aanzienlijken houthandel, is door een zwaren brand geteisterd. Bij het afzenden van het bericht uit Stockholm waren reeds achttien straten door het vuur vernield. Voor twee jaren trof een dergelijk onheil deze stad. De huizen zijn ook nog meerendeels van hout. B u' i t e 111 a n d. De Oorlog in het Oosten. 7 Augs. Op hetzelfde ooogenblik dat het bericht komt, dat uit het Russische hoofdkwartier aan generaal Gourkha order is gegeven zich weder door den Balkan-pas terug te trekken en slechts dien pas bezet te houden, brengt de telegraaf de tijding dat deze generaal door Soeleiman-pacha bij Jeni-Sagra totaal geslagen en in den Balkan teruggeworpen is, terwijl de Turken zelfs een der bergpassen bezet hebben. Het loopt den Russen dan wel danig tegen. Nog nadrukkelijker dan voor een paar dagen moeten we nu zeggen dat de Russen den geheelen veldtocht verloren hebben als 't hun niet spoedig gelukt een grooten slag te slaan en te winnen. Zal dit nog kunnen Ons dunkt, ja. Zoo waar het toch is dat de meeste tot nu geleverde gevechten, elk op zichzelf beschouwd, even zooveel nederlagen voor de Russen zijn geweest; zoo waar is het ook dat de beide hoofdmachten elkanders krachten tot dusver nog niet hebben gemeten. De Turken zijn flink en gelukkig geweest in ondergeschikte gevechten, maar zij zijn daarom de Russen uog niet van den hals kwijt. 8 Augs. Ofschoon uit Petersburg nog wordt bericht dat bijzonderheden van de nadeclige gevechten bij Plevna ontbreken, wordt van daar toch een en ander aan gaande de geleden verliezen medegedeeld. De kom- mnndant Knulbar is gesneuveldde kommandant Stephanoff, de generaal-majoor Boscherjaseff en de kommandant Saranschoff zijn gewond. Het verlies aan manschappen bedraagt 5000 man. Verder wordt nu als zeker bericht dat generaal Gourkha in den Balkau-pa9 van Schipka zit, 11a den 30 en 31 Juli de Turken van Soeleiraan te hebben afgeslagen, doch den 1 Augustus tot wijken gedwongen te zijn. Volgens de Russische berichten kan Gourkha zich

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 2