ZIERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- mimi Zier 1877. No. 62. Woensdag1 8 Augustus. 80ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD B i a a e n 1 a n d. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,— Franco per post 1,— Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. EAIiENMAN'. Zierikzee, 7 Aug. Bij wijze van nalezing komen wé nog even terug op een paar onzer jongste hoofd artikelen. In de eerste plaats het spoorweg-oproer in Amerika. In de officieuse Frov. Corresp. kwam dezer dagen een uitvoerige beschouwing voor over de Yereenigde Staten, naai' aanleiding van het jongste spoorweg- oproer. In dat stuk komt zeer veel voor, dat als zuiver Duitsche Eigennutz voor ons van geen belang is, en wat de politiek betreft, straalt er een optimisme ten voordeele der Groote Unie in door, dat wij vol strekt niet deelen. Wat we hier bepaald willen releveeren is hetgeen de schrijver zegt over zijn eigenlijk onder werp: de jongste wanordelijkheden. Én dan blijkt dat de schrijver (die beweert goed op de hoogte te zijn, 't geen men van de Frov. Corresp. oók wel mag aannemen) de oorzaken van het gebeurde juist 'in denzelfden grond zoekt, dien wij in ons artikel aan gaven. We gebruikten daarin de uitdrukking //slecht volk in dienst van slecht volk/'. Aan deze harde uitdrukking hebben zelfs een paar onzer vrienden zich gestooten, en zie, daarin zit toch inderdaad de knoop. Wat ons wel bekend was, al hebben we het ook niet uitvoerig ontwikkeld, wordt door den Duit- schen schrijver zeer op de voorgrond gesteld, n.l. de schromelijke ontaarding van het spoorweg-wezen in Amerika. De kolossale en ongehoord zedelooze zwen- delarijen in sporen hebben door een natuurlijken loop van zaken geleid eensdeels tot accaparatie van vele lijnen in een paar handen en anderdeels tot samen spanning der weinige hooggeplaatste spoorweg-roof ridders, die zelfstandig wilden blijven; alles om zich toch het gouden kalf niet uit de handen te laten slippen. Nadat eerst door misbruik van overmacht en monopolie, landbouw en handel onder het slavenjuk der spoorwegen waren gekromd en aan Europa het kapitaal ontstolen, heeft men het gekuoei tot het uiterste willen drijven en nóg eenige honderdduizenden dollars willen uitzuinigen ten koste der mindere be ambten. Deze verzetten zich daartegen, en ziedaar de aanleiding van het oproer. Zoo wordt ook vol komen bevestigd, ('t geen de schrijver in de Frov. Corresp. ook doet) dat de autoriteiten en de burgerij aanvankelijk de zaak lieten geworden; men zeidc: laat de monopolisten hebben wat er toe staat. Eerst nadat ongetwijfeld tegen den zin der spoorweg beambten het gepeupel ging meedoen, heeft men krachtige maatregelen genomen. De publieke raeening stelt echter ook thans nog de werkstakers in het gelijk. Wij doen dit ook, en betreuren het alleen dat er wel soldaten beschik baai- zijn om geringe menschen, als stokers, remmers, wis selwachters en dergel. dood te schieten, die zich niet door een paar schurken als lijfeigenen willen laten behandelen, maar dat de Groote Unie niet zooveel gezag bezit om die weinige groote spoorweg-roofridders te temmen en binnen de perken van recht en wet te houden. Daarin ligt o. i. het bedenkelijke voor de Unie. Yoor de Internationale behoeft een eerlijke staat niet bang te zijn, ook hét uit zoovelerlei elementen bestaande Amerika niet; doch wanneer het verderf en de verrotting de hoogste en rijkste mannen van den staat aantast, hen die de wet en het recht in handen hebben, dan i3 dat een zeer bedenkelijk ver schijnsel, dat wijst op naderenden ondergang. De geheele zaak beschouwen we echter veel meer als een économische dan als een politieke ziekte. Het is een der uitersten waartoe de oude staathuishoud kundige schooL noodwendig moet voeren, die trouwens door de beste staathuishoudkundigen reeds lang ver laten is. In Amerika vooral heeft het lamer faire en hetlaisser aller veel meer dan ergens anders zijn toepassing gevonden. Maar evenals op het gebied van recht alleen daar de wet overtollig is, waar allen volmaakt wijs en goed zijn, zoo kan ook op économisch gebied een onbeperkte vrijheid alleen daar bestaan waar allen eerlijk zijn en het wel meeuen met de algemeene welvaart. Waar is echter zulk een volk of land te vinden? Nergens op de aarde. Daarom gaan de theorieën der oude économische school ook niet door, en overal waar men ze toch heeft toegepast, is men tot uitersten en ellendige toe standen vervallen, zooals de middeleeuwen die nauwe lijks gekend hebben. Men heeft het feodalisme en de pretentie van het goddelijk recht van adel en geestelijkheid gebroken en terecht! maar dat men daarna aan den uit slimme dieven en schurken geboren geldadel wel een goddelijk recht van bestaan heeft toegekend, dat is een fout die de moderne maatschappij reeds nu bitter moet bezuren. Zoo wij te kiezen hadden tus- schén die drie vormèn van feodalisme, we kozen misschien nog liever de beide eersten dan den tegen- woordigen. Het is echter de taak der nieuwere économisten en wetgevers ook dezen jongen Augias-stal te zuiveren. Onze tweede opmerking heeft betrekking op onze reeds zoo dikwerf herhaalde jeremiaden over het gemis eener groentemarkt. In den Nieuwsbode van Zaterdag zagen we met genoegen een ingezonden stuk, waaruit blijkt dat er toch menschen zijn die onze meening deelen omtrent, het wenschelijke van zulk een markt. De Schrijver stipt in 't kort de door ons ontwikkelde stellingen aan en hoopt dat er nu toch eindelijk eens iets zal gedaan worden. We stemmen met die hoop ten volle in. Wel is het seizoen nu al wat ver verloopen om nog aan de markt een mooi begin te kunnen geven; maar geheel verloopen is het getij voor dit jaar toch nog niet. Ónderlusschen zouden de buitenlieden zeer wel toch kunnen beginnen met hun overvloed in de stad te koop te bieden, al is er nu ook nog geen bepaalde officiëele markt. Deden enkelen dit al vast maar, dat zou al veel gewonnen zijn. Zierikzee, 7 Aug. Yerleden week, als we ons niet vergissen op Zondag 29 Juli, is deze gemeente bezocht door den heer Henry Havard en zijn reis gezelschap. Het incognito is echter door die heeren zoo zorgvuldig in acht genomen dat maar een paar personen, en dat nog bij toeval, van de aanwezigheid der reizigers iets geweten hebben. Aan inlichtingen scliijnen die heeren hier dus geen behoefte gehad te hebben. We vreezen echter dat we daardoor wel weder eenige dwaze bijzonderheden te wachten hebben in de eventueel uit te komen reisbeschrijving door Zeeland, gelijk dat regel schijnt te zijn, als vreemdelingen ons zoogenoemd komen bezoeken. Vrijdag namiddag is een kind in de Nieuwe Haven gévallen en zou vermoedelijk verdronken zijn, zoo niet schipper Verschuur, ondanks zijn meer dan zestigjarigen leeftijd, gekleed te water ware gesprongen en het kind nog bij tijds had gegrepen, waarna het o. a. met de hulp van den timmerman'Wisse op den wal werd geholpen. Daarna kwam men met een boot en kon men ook den redder uit zijn lastige positie verlossen. In den uacht van Zondag op Maandag, te half drie, is te Vlissingen brand uitgebroken aan het haven station. De brand, die denkelijk begonnen is in een trein geladen met stroo, heeft dezen trein van negen wagens, de goederenloods waarin de kostbare lading lag daags te voren door de //Stad Breda" aangebracht en een groot gedeelte van den overdekten gang verhield. Er waren spoedig 9 brandspuiten op het terrein aanwezig en 'te 5 ure was men den brand meester. De schade is echter zeer groot en wordt op f 200,000 geschat. De oorzaak der ramp is on bekend; men vermoedt dat een dronken man die men met een sigaar in den mond een poos voor het uit breken van den brand in den omtrek der sluizen gezien heeft, misschien de aanleiding daartoe kan geweest zijn. Onder het verbrande bevonden zich kostbare par tijen zijde, laken en wollen stoffen. Te Middelburg is gearriveerd mevr. de Stolipine, echtgenoot van den Russischen Gezant te 's Hage, met gevolg; zij hebben hun intrek genomen in het hotel in de Abdij. De miliciens en linietroepen die thans te Middel burg vereenigd worden om in Noord-Brabant op het houden van groote manoeuvres uit te gaan, logeeren gedeeltelijk in tenten op het Molenwater. Even voor de jongste verkiezingen is zoo men weet te Roermond baldadigheid gepleegd met een Mariabeeldje, dat uil de nis waarin het geplaatst stond in de Brug straat, is weggehaald en op den grond geworpen. Men weet ook dat dit een verkiezings-reclame is die nu reeds driemaal door de ultiainon tanen zelf is ter hand genomen, om er de liberalen van te beschuldigen en den dommen hoop tegen deze hun medeburgers op te zetten. Nadat de manoeuvre uitgediend had is het bewuste beeldje met veel staatsie, muziek en in feestgewaad gedoste heerenen maagden weder geplaatst en is deze plechtigheid met een bal besloten. Op dit bal, natuurlijk enkel en uitsluitend door clericalen gehouden, was toch een der gasten verschenen met een geladen revolver op zak. Er zijn vervolgens on aangenaamheden ontstaan en de revolverdrager heeft zijn wapen een paar malen afgevuurd in de balzaal. De pret was met dit gevaarlijke knaleffect geëindigd. Het stoomschip //Friesland" van Rotterdam naar Java is, den Nieuwen Waterweg uitgaande, buiten den mond aan den grond geraakt. Er waren volgens bericht van Zondag zes sleepbooten bij en 2 lichters; doch het schip was nog niet vlot gekomen. Onder de gemeente Deurne heeft men in de Peel in een kleilaag beenderen gevonden van een reusachtig antediluviaansch dier, naar men vermoedt van den Maramouth. Naar het Utr. Dagbl. verneemt, worden te Utrecht planned beraamd tot een waardige viering van den 300n verjaardag der Unie van Utrecht. Te Boskoop wordt thans een tentoonstelling van rozen gehouden, die zeer belangrijk moet zijn en, naar hetgeen men er van hoort, de algemeene aandacht trekt door de menigte en de pracht der rozen van allerlei verscheidenheden. In de jongste vergadering van de hoofdcommissie voor de Parijsche tentoonstelling is de som voor de uit te reiken bekroningen op 1,500,000 fr. bepaald het aantal bekroningen zal zijn 650, waarvan 300 voor Frankrijk, 350 voor het buitenland. Benoemingen, Besluiten, enz. Naar de N. Roti. Ct. met zekerheid verneemt, zullen de academische examina gedurende de maand September uog volgens de bestaande verordeningen worden afgenomen. Na de laatste Kon. besluiten kon o, i. daaraan ook moeilijk worden getwijfeld.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 1