't ware kostelijk, indien van staatswege aan die par ticuliere personen eene billijke vergoeding voor hun geleden onrecht werd toegekend. Maar misschien zou van kerkelijke zijde een verbod komen om het aan te nemen. Nog voegen wij hier eene opmerking bij. De Gelderlander plaatst in zijn no. van 27 Juli eene //kroniek van het klooster St.-Agatha/' waarin be langrijke data worden vermeld. Tusschen de overige jaartallen, die zich bepalen tot het aauteekenen van financiëele en administratieve zaken en van feiten van verdrukking of verademing, is zeer opmerkelijk1855 13 Februari plotselinge dood van den Prior Gielen". Wat de kroniekschrijver daarmede zeggen wil? Dat zal hij misschien ons niet vertellen. Maar dat het een belangrijk feit was in de geschiedenis van St.-Agatha en dat de sedert alles regelende grootmeester uit Uden er niet over treurde, weten we door Particeps." De Amst. Ct. bericht met leedwezen, dat de ruwe bejegeningen en uitingen tegenover den burgemeester der hoofdstad en de openbare macht in 't algemeen aldaar in de laatste dagen weder zeer toenemen, zoodat er reeds eenige processen-verbaal zijn opgemaakt. Naar men aan de N. Holt. Ct. verzekert, is het nieuwe ontwerp-schutterijwet reeds aan den Baad van State terug. Aan 's Bijks Munt te Utrecht zijn dezer dagen afgeleverd 25,000 lieele en 7000 halve centen. De bronzen munt komt later. Men is op dit oogenblik bezig een postduivendienst tot staud te brengen tusschen Borkum en het vuurschip in die streken. Op den vuurtoren heeft men de woning voor de duiven in orde gemaakt. Mevr. Stormv. d. Chijs zal zich eerstdaags naar Australië inschepen om de zeden en gewoonten vooral te Siduey en Melbourne te bestudeeren. Te Arnhem is in den mond der haven met veel moeite een levende schildpad gevangen, die zich sinds een paar weken aldaar in gezelschap van een tweede exemplaar vertoonde. De lengte van het gevangen, in zijn bewegingen zeer vlugge dier, is ruim 2 decimeter. De spinnerij der heeren Ter Buile, te Enschedé, het vroegere //Tubantia", zal eerlang electrisch verlicht worden. Dit zal het eerste geval zijn, waarin voor de verlichting van dergelijke etablissementen hier te lande van electrisch licht gebruik wordt gemaakt. De Familie Arenberg te Brussel is genoodzaakt een groot deel van hare bezittingen te verkoopen, om den borgtocht van eenige millioenen te voldoen, door wijlen den hertog van Arenberg gesteld, toen de leening voor don Carlos werd uitgeschreven. Hare prachtige boomen, planten en gewassen heeft zij reeds aan den koning der Belgen verkocht, en thans wordt onderhandeld over den verkoop van de oude schilderijen, behoorende tot de kunstverzameling van den hertog, een der merkwaardigste» in België; men zegt, dat de Duitsche Keizer eigenaar er van zal worden. Onder een spoorwegwaggon, welke op de //Londen and South-Western"-lijn dienst doet, heeft een paar kwikstaarten een nestje gebouwd, waarin thans vier jongen worden grootgebracht. De waggon loopt vijf maal daags tusschen Cosham en Havant en legt te zamen 40 mijlen af. De stations-chef te Cosham deelt mede, dat gedurende de afwezigheid van den trein het mannetje met blijkbare belangstelling de terugkeer van zijn gezin pleegt te verbeiden. Landbouw en Handel. Uit het zuidelijk gedeelte van Zuid-Beveland wordt aan de N. G. Ct. geschreven dat het zaaddorschen in die streken afgeloopen is; de opbrengst valt zeer tegen, slechts één enkel stuk leverde een beschot op van 20 Hectoliter per Hectare. Rechtszaken. De justitie heeft een instructie geopend ter zake van de op den 17 Juli j.l. plaats gehad hebbende verkiezing te Bimburg (prov. Limburg), alwaar 8 kiezers verklaren hun stem te hebben uitgebracht op den heer C., die nochtans bij het opnemen der stemmen slechts 6 stemmen op zich vereenigde. Stemlijst en stembiljetten zijn in beslag genomen. Naar men verneemt, deed zich dezer dagen bij het kantongerecht te Goes het geval voor, dat een getuige, die op zijn ambtseed proces-verbaal had opgemaakt tegen zekeren beklaagde, bij het verschijnen van dezen moest verklaren, dat hij zich in den persoon vergist had. Kunst en Wetenschap. Te Hamburg heeft men eene //kruisiging" ondekt, welke voor de kunstgeschiedenis van belang te achten is. De schilderij, op hout vervaardigd en uitmuntend bewaard, is van de hand van Albrecht Diirerdaaraan valt niet te twijfelen. Zij meet 14 bij 25 centimeter; het Christusbeeld 15 centimeter. Te oordeelen naar de ordonnantie, is zij geschilderd in den tijd tusschen den Christus aan het kruis te Dresden en dien te Neurenberg, zoodat men kan aanemen, dat de beide kleinere tafereelen, dat te Dresden en het nu gevon dene, voorloopers zijn geweest van het grootere, dat in de L. Vrouwekerk te Neurenberg hangt en het schoonste van de drie is. Spectator. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Te Solo is een Javaansch princesje Radhen Adjeng, zuster van Pangaran Brolo Koesoemo, 18 jaar oud, vermist. Men vermoedt dat zij geschaakt ishaar broeder heeft een aanzienlijke premie uitgeloofd voor haar ontdekking. Te Union-Hille nabij New-York heeft een persoon, naar het uiterlijk een voornaam heer, door andere personen geholpen tot tweemaal toe beproefd een schoone achttienjarige jonge daine, Marie Haas ge- heeten, met geweld te ontvoeren. Beide aanslagen hadden plaats terwijl het meisje in haar bloemtuin wandelde. Na het eerste geval had zij steeds de voorzorg gebruikt een geladen revolver bij zich te dragen. Toen nu de avontuurlijke ridder met zijn medeplichtigen voor de tweedemaal opdaagden om hun opzet uit te voeren, schoot zij er dapper op los met het wapen, wondde een der aanranders en dreef hen op de vlucht, terwijl op het getucht der schoten ook hulp van de buren opdaagde. Te Goes speelden drie kinderen met een snijmachine, tengevolge waarvan een hunner, een tienjarig knaapje, den top van een vinger werd afgesneden. Een schatrijk Engelsch edelman kreeg onlangs tengevolge van het spleen (een kwaal waarvoor alleen rijke Britten bloot staan) de zonderlinge mono manie van zich in te beeldèn dat hij dood was en zich in het schimmenrijk bevond. Zeven dagen lang hield hij hardnekkig vol zonder te eten, te drinken of te spreken, doodstil te bed te blijven liggen. Toen gelukte het aan een paar vrienden om hem door de betooverende werking van een fijn diner, dat zij in schimmen-costuum gehuld in zijn slaapkamer kwamen nuttigen, hem weder onder de levenden te introduceeren. In een der bierkuipen van een Londensche brou werij heeft men bij het schoonmaken het reeds ver ontbonden lijk van een neger gevonden, die vroeger in de brouwerij als knecht had gewerkt en bij ongeluk óf door zelfmoord in dat vat geraakt was. Ofschoon heel Londen nu schertsend //negerbier" drinkt, zoo heeft deze ontdekking de clientèle van den brouwer en de tappers die ziju bier sleten er niet op verbeterd. Te Werkendam heeft een smidsknecht zich verhangen wegens teleurgestelde liefde. Het oproer te Chicago heeft aan 21 personen het leven gekost terwijl 80 gewond zijn. De persoon die men vermoedde dat te Utrecht in een café chantant vermoord zou zijn, moet den dood gevonden hebben door verstikking wegens verregaande dronkenschap, zoodat er geen moord gepleegd iswel moet er verregaande balddadigheid gepleegd zijn met den beschonkeue voor hij den laafcsten adem uitblies in de dampen van den alcohol. Bij de jongste geineenteraads-verkiezingen werd door een burgemeester in Limburg aan een zijner gemeentenaren het volgende briefje geschreven: Aan de Heer P. alhier, van feele zijde fermeeu ik als dat uedele gezint zijt op de niewe kandedaat te stemmen, ik agt mij ferpligt als burgemeester u dit afteraade want u be grijp dat die man niet geschikt is om in onze raad te zitte, hij heef geen oordeel en kan ook niet eens goet leeze en schrijve. Ik hoop uw zult mijn wenk gefoele en blijf ik als steets udiensvvilligen Burgemeester Zaterdag kreeg te Amsterdam een knaap van 12 jaar twist met zijn broeder van 14. De jongste stak den oudste met een zakmes zoo gevaarlijk, dat aan het leven van den gekwetste wordt gewanhoopt. Dezer dagen had te Lonneker een vreeselijk ongeluk plaats. Een roggemaaier trof bij ongeluk een bindster zoodanig met den zicht aan het hoofd, dat zij op de plaats dood bleef, Te Zwolle is een matroos van de stoomboot //Stad Zwolle" in de Willemsvaart verdronkeu. Te Botterdam is een begin van brand ontstaan in een partij zakken, waarin salpeter was geweest en die in de open lucht in de zon lagen. Men meent dat het een geval van zelfontbranding door broeiing is geweest. Op het fort van den Mont-Valérien bij Parijs heeft Zaterdag een buskruitontploffing plaats gehad, waarbij acht artilleristen zijn omgekomen. De ramp is ver oorzaakt door het vuurvatten van een kruitton, waarin de lading van oude granaten, die geledigd werden, werd overgestort. Twee vrouwen uit de volksklasse te Amsterdam, meestal van nog zeer jeugdige kinderen vergezeld, liepen gezamenlijk gedurende den laatsten tijd ver scheidene goudsmidswinkels af, kochten aldaar allerlei kostbaarheden en deden in den regel, met opgave van een duidelijk adres, het verzoek om het gekochte aan hare woning te bezorgen, waarna door de win keliers steeds te vergeefs naar hunne begunstigers gezocht en te zelfder tijd ontdekt werd, dat het een of ander kostbaar voorwerp uit den winkel verdwenen was. Op die wijze hebben beide vrouwen zich weten meester te maken van eenige horloges, gouden ket tingen, oorbellen en halskettingen, tot de politie haar eindelijk op het spoor kwam en zij in den laten avond werden gearresteerd, alwaar nog eenige der gestolen voorwerpen en de lommerdbriefjes van het nog ont brekende gevonden werden. Gisteren in den vroegen morgen is te Breda buiten de voormalige Bosschepoort een welvarend kind van het mannelijk geslacht, hoogstens 4 dagen oud, ge vonden, dat aldaar te vondeling was gelegd. Het is voorloopig door de politie besteed. Tijdens de afwezigheid van al de bewoners is bij een boer te Sloterdijk Zondag avond ingebroken. Uit een binnenkamer, waartoe de dief door binnen- en buitenbraak zich toegang moet hebben verschaft, heeft men f 30 a f 40 aan geld, een gouden horloge met ketting en een zilveren knip ontvreemd. Plet 8-jarig zoontje van den schoenmaker A. v. d. B. is bij de Zevenbergsche suikerfabriek tusschen de wielen van twee karren, met rug en borst zoodanig beklemd geraakt, dat het, na nog eenige passen te hebben voortgeloopen, is neergezegen. Terstond opgenomen, is liet knaapje bij in de nabijheid wonende familie gebracht en daar na eenige oogenblikken overleden. Uit Dresden wordt gemeld, dat bij Wehlen een rotsblok losgeraakt en in de Elbe gestort is. De scheepvaart op de rivier is er geheel door gestremd, en het zou wel eenige dagen duren, eer men het stroombed weder vrij en bevaarbaar gemaakt had. Even voor de nederstorting was de van Schandau komende boot voorbijgestroomd. De passagiers zijn ooggetuigen geweest van het doodsgevaar, waaraan zij ontkomen zijn. Reizigers in den Sachsischen Schweiz stroomen van alle zijden toe om het terrein in oogen- schouw te nemen, en zich een voorstelling van de geweldige gebeurtenis te kunnen maken. Zij heeft gelukkig niemand het leven gekost. De sleepdienst lijdt groote schade, want de geheele kettingtoestel is vernield, en geruimen tijd zullen de sleepbooten niet kunnen werken. REKLAME. ÏÏ.Pfl (rPTlPPei'IlPPr bePaflld tegenstander van idwU y wAAwwöAAGwA j alle zoogenaamde geheime middelen-, had in zijn uitgebreiden werkkring zeer dikwijls gelegenheid, de meest verschillende Huis- en Geneesmiddelen te leeren kennen, en daaronder zeer vele, die reeds lang vergeten zijn. In de laatste jaren ontmoette hij meer en meer, zelfs zóó dikwijls de onder den naam van Dr. Airy's Specialiteiten zeker voor geen geneesheer onbekende geneesmiddelen, dat hij er van verstomd stond. In den beginne meende hij, den buitengewoon spoedigen ingang te moeten toeschrijven aan de advertentiënhij kwam echter spoedig tot de overtuiging, dat de meeste van zijn, tot de hoogere standen behoorende, patiënten niet ten gevolge van advertentiën, maar op aanbeveling van kennissen, de Dr. Airy's Remedies gebruikten. Deze omstandigheid en de door hem waargenomen verrassende resultaten gaven hein aanleiding, die specialiteiten aan het ziekbed zelf te onderzoeken. In geen enkel geval kon hij aan deze middelen een absoluut nadeelige werking toe schrijvenin zeer veel gevallen echter zulk een be slissende neiging tot beterschap van de ziekte, dat de Geneesheer zelf bij zijn eigen familie, Dr. Airy's Specialiteiten als Huismiddel gebruikt, en sedert geen afkeurend oordeel meer daarover velt. Wie nader

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 2