Landbouw en Handel. Men schrijft ons uit Tholen: Het kwijnen der meekrap-cultuur heeft menigen landbouwer in dit eiland doen peinzen op middelen om ze te vervangen door iets anders, zij het dan iets, dat minder winstgevend is. Onze landbouw- redenaars hebben van den winter gewezen op het telen van meer voedergewassen en voorspeld, dat de toekomstige Zeeuwsche boer voornamelijk veehouder zou zijn. In afwachting van wat daarvan komen zal, is een onzer landbouwers begonnen tabak te planten. Het doet het hart goed van ieder, die het met onzen vaderlaudschen landbouw wel meent als hij ziet, hoe welig de breede, schoone bladeren groeien. Reeds is men aan 't plukken begonnen, en, naar 't getuigenis van een deskundige, belooft de oogst ruim en goed - te zijn, beter dan op menige andere plaats in Utrecht en Gelderland, waar men met den tabaksteelt geheel op de hoogte is. We wenschen den ondernemenden man, de eenige in deze streken voor zoover ons bekend, is, die de proef in 't groot heeft durven nemen, den besten uitslag op zijne pogingen, en hopen dat ziju voor beeld menig ander mag opwekken. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Zaterdag nacht werd door een lantarenopsteker te Delft brand opgemerkt in de Nieuwe Kerk op de Groote markt. Men is er gelukkig in geslaagd den brand, die op een zolder achter liet orgel ontstaan was en reeds een trap had verteerd en den vloer aangetast, met eenige emmers water te blusschen. De oorzaak is onbekend, doch er was Zaterdag in het gebouw gewerkt. Te Leeuwarden zijn op de kermis een vijf tal groote en meereiideels kostbare kramen door brand vernield en eenige andere kramen beschadigd. De schade is belangrijk. Te Doesburgh is een huis door den bliksem in brand geslagen en vernield. Te Vorden heeft het zwaar gehageld, waardoor veel boekweit vernield is ook werden tallooze ruiten verbrijzeld. Te Lobith werd een man door den bliksem gedoodook te Herwen trof een man ditzelfde lot. Te Sparendam is een werkman verdronken met spelevaren. In het kanaal bij Ter Neuzen is een milicien- artillerist uit Hulst met zwemmen verdronken. Ook te Leiden is een soldaat verdronken. Te Vechel is een kastelein uit Uden in een bijkans droge sloot verdronken. Te Zwaag bij Hoorn heeft een knaap van veertien jaren een anderen van 12 jaar in een twist met een dolkmes in den rug gestoken en ernstig gewond. Te Twello is een vrouw gevangen genomen, ver dacht van poging tot vergiftiging van haar man door middel van liciferskoppen in een panuekoek gebakken. De man is hevig ongesteld geweest, doch heeft er het leven nog afgebracht. Te Wiirzen iu Saksen zijn ongeveer 140 personen vergiftigd door vleesch van een zieke koe. Zeven personen zijn reeds overleden. De beide slachters die het beest, wetende dat het ziek was, hadden gekocht, geslacht en uitverkocht, zijn in hechtenis genomen. Een tramway-conducteur te 's Hage heeft dezer dagen, aan een passagier pasmunt toetellende, bij vergissing een tienguldenstuk voor een cent gegeven. Te Meppel heeft zich een kindermeisje van 17 jaar verdronkenmen zegt uit tegenzin in haar dienst. Voorwaar een paardemiddel voor zulk een geval! Gisteren middag is te Oud-Vossemeer een vrouw, terwijl zij aan de waschkuip stond, plotseling gestorven. Een toeval, waaraan ze in den laatsten tijd meermalen leed, vvas de oorzaak van haar spoedig einde. In een tapperij op het Rembrantsplein te Amsterdam heeft de politie Maandag avond op heeterdaad een 20-tal jongelieden betrapt, die zich aan hazardspel om belangrijke sommen schuldig maakten. De Utrechlsche politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen een kroeghouder, die vier jongens van omtreeks 11-jarigen leeftijd sterkedrank had getapt en zelfs in die mate, dat zij beschonken naar hun woning moesten worden vervoerd. Wij hopen, dat deze herbergier een geduchte straf niet zal ontgaan als voorbeeld voor andere tappers, die zich, ook elders niet ontzien kinderen tot dronkaards op te kweeken, uit liefde voor hun //vak". Buitenland. De Oorlog in het Oosten. 35 Juli. In de omstreken van Kars en Zaim hebben in de jongste dagen eenige op zichzelf niet onbelangrijke ruitergevechten plaats gehad, in welke nu de Russen dan de Turken overwinnaars waren, doch die op den loop der groote zaken wel niet van beduidenden in vloed kunnen zijn. Het is thans zeker dat de Schibka-pas en een paar andere overgangen van den Balkan in handen der Russen zijn. Om den Schibka-pas is van den 17 tot den 19 gevochten. Het schijnt nu ook uitgemaakt dat de Tnrken van Widdin nog niet oostwaarts op zijn gekomen en ook niet zuidwaarts zijn gerukt om Soha te bereiken. Het Turksche Donau-leger schijnt nog steeds intact op de linie Roelschoeck-Schoemla te staan. Te Adrianopel stroomen Turksche troepen samen, o. a. ook regimenten die uit den strijd tegen de Montenegrijnen zijn weggehaald. Aan den Balkan oostwaarts van Jamboli schijnt ook een Turksch leger te staan. Een der vele verwaaide telegrammen van gisteren meldt dat de Sultan op raad van Aarif-pacha een parlementair naar Keizer Alexander zou afgezonden hebben. Zoo iets komt ons schier ongeloofelijk voor op dit oogenblik. 26 Juli Weinig nieuws van daag. Dat Mehemed-Ali-pacha, die Abdoel-Kerim in het opperbevel over het Donau- leger opgevolgd is, te Schoemla is aaugekomen en daar zijn tevredenheid betuigd beeft over den staat en de houding des legers, schijnt te bewijzen, dat het hoofdkwartier van het leger ten noorden van den Balkan, te Schoemla gevestigd is en niet onder de muren van Roelschoek, gelijk men eerst dag aan dag uit de berichten moest opmaken. Zijn goedkeuringsbetuigiug is wel een weinig zon derling tegenover de demissie van zijn voorganger. Hij heeft dezen althans in de eerste plaats geprezen. Of Mehemed-Ali-pacha den //zieken man" nu zal redden, is de vraag. Te Konstantinopel ziet men algemeen in dat de toestand ernstig is. Wel zijn de Russen nog niet voor Adrianopel; doch de Sultan moet al gezegd hebben dat als Adrianopel komt te vallen, de heilige vaan van den profeet zal ontrold worden. Men schijnt dus zelf aan het behoud van Adrianopel te twijfelen. De //heilige vaan" zal ontrold worden. Wat is er toch niet al geschermd met die oude bedgordijn der favorite van MohammedMen zou zoo zeggen dat het 't zelfde is wat een volk als zijn palladium beschouwt als 't maar aan de kracht van dat palladium gelooft. Het is echter juist de vraag of de Turken nog in de wonderkracht van oude bedgordijnen gelooven. Er is een tijd geweest dat het zwaard van den grooten Turk ontzaglijk en zijn naam elks schrik was; in die dagen kon zulk een heilige vaan voor een bruik bare illustratie dienen; thans niet meer. Als de kracht van het zwaard en der taktiek de Turken begeven hebben, terwijl het prestige van hun naam reeds lang verloren is, wat zal dan een van ouder dom vergaan en door de mot vervreten stuk groene zijde vermogen P De Montenegrijnen bedreigen de vesting Nicsics weder, even als voor eenige weken. Zij hebben even wel geen zwaar geschut en men zegt dat Nicsics, ofschoon een oud nest, zonder geschut toch niet te nemen is. Terwijl in Engeland en elders sommigen meenen dat er wel degelijk aan een militaire interventie van Engeland gedacht wordt, schijnt men daar toch te Konstantinopel niet bijzonder op te rekenen. Toch zijn er zelfs Engelsche bladen die plus Turc que le Turc ziju en adviseeren die drie schepen met soldaten naar Gallipoli te zenden en daar de troepen aan land te zetten. Die bladen schijnen niet in te zien dat als 't er op aankomt voor Engeland om acte de presence te geven, één enkel consul met een vlag al evenveel bteeekent als een drieduizend man. Om iets ernstigs te ondernemen heeft men aan drieduizend man toch niets. Frank r ij De Eransche Minister van financiën Caillaux heeft een circulaire gericht tot de directeuren-generaal en de betaalmeesters, waarin hij wijst op het gewicht van de aanstaande verkiezingen. //Voor de conservatieven is het de kwestie of de Maarschalk in staat zal worden gesteld die bestaande instellingen geregeld te doen werken, den vrede naar buiten en de orde naar binnen te handhaven", zegt de circulaire, uDe Regeering aarzelt dan ook niet aan de kiezers de candidaten aan te wijzen, die haar steunen en die zij vvenscht gekozen te zien. De Minister van Binnenl. Zaken heeft het reeds te kennen gegeven en ik herhaal hetde Regeering mag door haar ambtenaren niet worden tegengewerkt. De ambtenaren, van het Ministerie van Financiën af hangend, moeten, terwijl zij volkomen vrij blijven in het uitbrengen van hun stemmen, een zoodanige houding aannemen, dat men hen niet tot de tegenstanders der Regeering zal kunnen rekenen of hun invloed ten bate der andere partijen exploiteeren. Ik houd mij overtuigd, dat zij gedurende de verkiezingsperiode ue plichten zullen naleven, die de vaderlandsliefde en de omstandigheden hun voorschrijven ik zal de mijne tegenover hen niet uit het oog verliezen, zij kunnen te allen tijde op mijn goede zorgen rekenen." De maire van Sion deed aan een der ambtenaren het volgend schrijven toekomen: //Ik heb de eer u te berichten, dat de onderprefect met spijt ziet, dat ge het Journal de Chateaubriant leest. In uw belang moet ik u aanraden daarmede op te houden." z/Sion en Chateaubriant zijn in het departement Loire- Inférieure gelegen," zegt de Jtépublique Franqaise. //Zou men zich niet in Turkije wanen De voormalige afgevaardigde van het Dep. Rhone, Andrieux, heeft een schrijven gericht tot den Minister De Fourtou, waarin hij o. a. zegt: Gij hebt van het //Bulletin des Communes" misbruik gemaakt tot las tering vau de ontbonden Kamer; ge hebt in de 36000 gemeenten van Frankrijk doen aanplakken, dat de 368 afgevaardigden het leger wilden desorganiseeren en afschaffen, dat ze geweigerd hebben de wapen schouwing te Longchamps bij te wonen en dat het hun aan vaderlandsliefde ontbrak. Gij weet, dat ze niet uitgenoodigd waren, dat geen plaatsen voor hen waren gereseveerd, maar het komt in uw kraam te pas dit aan hen te wijten en het volk tegen hen op te hitsen. Ik behoor tot de 363 en gebruik makend van het recht dat de wet mij toekent, eisch ik dat gij mijn protest in het volgend nummer van het //Bulletin" opneemt. De Courrier de Lyon zegt, dat, ingeval De Fourtou weigert, hij door Andrieux voor het gerecht zal worden gedaagd. De Francais meende onlangs de republikeinen te moeten, waarschuwen legen Thiers, die de incarnatie van het persoonlijk gouvernement is en honderdmaal minder liberaal zou zijn dan de maarschalk de Mac- Mahon. De Be bats antwoordt daarop o.a.: //Wij weten, dat de heer Thiers zich geen ontspanning gunt dat hij niet dikwijls op de jacht gaat; dat hij veel en bijna zonder ophouden werkt, ten koste van zijne gezondheid; dat hij, op alles onvermoeid het oog houdende, somtijds een wel wat lastige aanvoerder is dat hebben wij ondervonden, dus zal men ons dien aangaande niets nieuws meer leeren. Maar is de wijze, waarop wij ons telkens weer tot den heer Thiers richten, wanneer de toekomst met eenig gevaar dreigt, niet het bewijs, dat de republikeinen eindelijk begrip van regeeren gekregen hebben; dat zij voor de orde willen zorgen; dat zij op eene goede administratie des lands gesteld zijn en bereid om voor die kostbare zaken groote offers te brengen? Wat meer zegt, zij zijn zeker, dat de heer Thiers de republiek oprecht aanvaard heeft als den noodzakelijken vorm onzer constitutioneels instellingen, en zij hebben de getrouw heid van zijn woord ondervonden. Zij weten, dat hij, hoofd der republiek geworden zijncfe, liever de teugels van het bewind heeft laten varen, dan de republiek te verraden of haar door anderen te laten verraden. Zijne onkreukbare trouw aan de republiek in liet ver leden en in de toekomst, ziedaar zijne aanspraak op ous vertrouwen." Engeland, In het Lagerhuis verklaarde sir Stafford Northcote, met het oog op de geruchten betreffende het zenden van troepen naar Maltha, dat de Regeering het noodig had geoordeeld, bij den bestaanden onzekeren toestand in de Middellandsche Zee, liet garnizoen van Maltha voltallig te maken. Dit was de reden dier zending eti het eenig antwoord dat de Regeering kon geven. Aan Wait gaf de Minister te kennen, dat hem niets officiëels ter ooren was gekomen betreffende geheime toe bereidselen tot een Italiaansche expeditie. De Itali- aansche ^Regeering had in de Kamer een crcdiet gevraagd voor den aankoop van paarden, maar de Engelsche Regeering wist dat het aantal paarden bij het Italiaansche leger verre beneden het aantal was op den voet van vrede. Het Lagerhuis heeft met algemeene stemmen het voorstel van sir Walter Barttelot aangenomen, waarbij het vroeger uitgebracht votum van afkeuring over de benoeming van Pigott tot chef van het //Stationery departement" wordt teruggenomen. De Globe zegt, dat het tegenwoordige uitzenden van troepen alleen ten doel heeft, de garnizoens op Maltha en te Gibraltar voltallig te maken. Italië. De advocaten van de gebroeders Autonelli hebben Zaterdag voor het hof van Rome geprotesteerd tegen het liooren van de getuigen der gravin Lambertini en in het bijzonder van de drie hoofdgetuigen. Trajani, de advocaat der gravin, sprak ongeveer een uur; ge-

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 2