ZIERIRZEESCHE COURANT. voor het arrondis- .aJsa sement Zierikee. 1877. No. 59. Zaterdag 28 Juli, 80ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maan den 1,Franco per post 1,— Afzonderlijke nommevs 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTE NT IEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboovte- an Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, tie redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. MKEAUAX. Brouwershaven, 25 Juli. Bij Kon. Besluit is benoemd tot ontvanger der in- en uitgaande rechten en accijnsen te Lemmer de heer H. B. Vollenhoven van Daalen, thans te Brouwershaven. Onlangs her benoemd zijnde tot lid van den gemeenteraad, ziet men eerlang wederom eene verkiezing daarvoor in deze plaats tegemoet. Brouwershaven, 25 Juli. Als waarschuwing tegen het gebruik van de tegenwoordig in den handel voor komende flesschen of karaffen, die men bezigt tot het gemaks- en voordeelshalve binnenshuis fabriceereu van spuitwater, door toevoeging van de daartoe vercischte bestanddeelen in poeders, diene het volgende Een ingezetene alhier, sedert eenigen tijd met succes bovengenoemde methode volgende, werd onlangs eensklaps door een sterken knal opmerkzaam gemaakt, dat er iets in de achterkamer zijner woning gaande was. Daar gekomen, ontwaarde hij tot zijne ontsteltenis eene groote schade aangelicht onder de meubelen en voorwerpen in die kamer aanwezig, en wel tengevolge van het springen der spuitwater-karaf, waarvan het glas in duizend stukken uiteengespat en slechts een vorm loos ijzeren netwerk in zijn geheel bleef. Van de uitwerking dier uitéénspatting kan men zich eenigszins een denkbeeld vormen, aangezien het marmer-blad van een buffet, waarop de karaf stond, zijnde ongeveer 21/s centimeter dik, gebarsten, de spiegels geschonden en verschillende stukken glas in de omringende meubelen gedrongen waren. Zonder in een beoordeeling te treden, of de onvol doende constructie der flesch, dan wel de wellicht al te sterke toebereiding der poeders, van deze ontplof fing de oorzaken zijn, wordt toch een ieder, die van deze spuitwater-bereiding gebruik maakt, de noodige voorzichtigheid aanbevolen. Donderdag j.l. heeft Z. Excell. de Commissaris des Konings iu Zeeland een bezoek gebracht aan de gemeenten van N.-Beveland en achtervolgens zich begeven naar Cortgene, Wissenkerke, Cats en^Colijns- plaac. Overal ontving Z, E. vele blijken van sym pathie en maakte hij wederkeerig op allen die de eer hadden met hem in aanraking te komen den aange- naamsten indruk. Te Vlissingen is binnengekomen de Bussische oorlogskorvet „Bogityr", kommandant de overste Shafroff, komende van Brest en met een bemanning van 250 koppen. Het schip wacht orders uit Petersburg. Met 1 Augustus a. s. zal door de //Duitsche Algemeene Expeditie Maatschappij //Bnsch" te Berlijn, te Vlissingen een kantoor worden opgericht onder den titel van //Expeditie van de Maatschappij Zeeland''. Beeds is de heer Basch persoonlijk daar ter slede aangekomen om een en ander te regelen. De reddingbaak op Onrust is, naar men uit Texel meldt, voltooid. Vier meter boven volzee staat op een paal, die door acht zware eikenbalken gesteund wordt, een vierkant huisje, dat als toevluchtsoord door den schipbreukeling kan betrokken worden, als hij levend de zandbank heeft bereikt. Een stevige trap leidt naar boven. Om 't huisje is een plankier aangebracht, door een ijzeren hekje omgeven, terwijl een vlaggestok hoog boven 't dak uitsteekt waaraan de geredde een bol kan hijschen als sein naar den wal om hem van de zandbank te komen afhalen. De stichting van deze reddingkaap is te danken aan het krachtig streven van de sociteit Neptunus te Oudeschild. Z. M. de Koning heeft Zwitserland verlaten en zich begeven naar Bagnères de Luchon aan den voet der Pyreneeën. De Keizer en Keizerin van Brazilië zijn Maandag over Arnhem naar Keulen vertrokken. Te Scheveningen is na een kortstondige ongesteld heid overleden de heer P. van Santen, een der beide opzichters van het Nieuws van den Dag, en als een ondernemend en talentvol man in de boekhandelaars wereld bekend. Aan de Tweede Kamer is ingediend een wetsont werp, regelende het auteursrecht. Daarbij wordt aan genomen voor gedrukte geschriften, plaat-, kaart-, muziek-, tooneelwerken en mondelinge voordrachten, zoomede voor openbare uit- of opvoering van muziek- eu tooneelwerken, een auteursrecht van 50 jaar na dc eerste uitgave, te rekenen van de dagteekening van een bewijs van ontvangst, door het departement van justitie af te geven. Inbreuk op eens anders auteursrecht wordt gestraft met geldboete van f 25 tot f 2000, de verspreiding er van met eene geldboete van 3 tot 600. De wet is ook verbindend voor Nederl.-Itidië. Men schrijft uit den Haag aan de Zutph. Ct. z/Er loopt hier een gerucht, dat het ministerie er toch nog werkelijk aan denkt om af te treden. Het gerucht heeft waarschijnlijk daaraan zijn ontstaan te danken, dat de vrienden van het Kabinet er openlijk voor uitkomen, dat zij den heer Heemskerk niet langer willen steunen. De steun der vrienden was trouwens 't vorige jaar ook niet groot. Ik voor mij geloof dan ook aan een serieus plan van aftreden nog volstrekt niet." Maandagnamiddag te 3 ure heeft de burgemeester van Amsterdam de leden van de nationale en de internationale Jury van de tentoonstelling van kunst, toegepast op nijverheid ten Stadhuize aldaar ontvangen en verwelkomd. Hij herinnerde, hoe de dood der betreurde koningin de beide prinsen, eere-voorzilters der tentoonstelling, had belet aan de opening der tentoonstelling dien luister te geven, welke zij zoo waardig ware geweest. Hij uitte de hoop, dat Nederland ook nu weer zou toonenhet standpunt te hebben gehandhaafd, dat zijn kunstnijverheid heeft ingenomen, noodigde de leden van de Jury uit kennis te maken mei de. geëxposeerde kunstschatten, en twijfelde niet of zij zouden met kennis en onpartijdigheid hun oordeel, vellen. Hunne namen waren daarvoor een waarborg. Het lid van de Jury, de heer Schoy uit Ant werpen, beantwoordde die toespraak en staafde ook van zijn kant het woord des Amslerdamschen burgemeesters, dat de betreurde koningin, door haar krachtige be scherming van kunsten en wetenschappen, een Euro- peeschen naam had verworven, en hij gaf de verzekering dat de zusterstaat België deelde in het groote verlies door Nederland geleden. De nationale Jury heeft gisteren haar bestuur gekozen. De heer C. Springer is voorzitter en de heer Hooft secretaris. Yan de internationale Jury is voorzitter de heer Jhr. Mr. Victor de Steurs, de heeren Alfred Darcel en dr. Bruno Buchel zijn vice-presidenfcen en de heer C. Muyskens is secretaris. Arnh. Ct. De firma Keuter Co. te Amsterdam heeft de na bootsingen van den colorado-kever van Stolwerck Co. te Keulen nagemaakt en moet daarin uitnemend zijn geslaagd. De Amsterdamsche colorado-kevers zijn goedkooper dan de oorspronkelijke modellen. Eertsdaags wordt de benoeming te gemoet gezien vau de nieuwe leeraars aan de Kon. Mil. Academie te Breda. Zijn wij welingelicht, dan zullen uitsluitend burger-leeraars worden aangesteld. Vad. Den 31 Januari strandde bij Terschelling het Bremer schip //Galveston", kapitein Köhnenkarap, bestemd naar New-York. Dat schip werd hoog op het strand geslagen, zelfs tot aan den voet der duinen, waar het sinds onwrikbaar zitten bleef, ca. ter diepte van zes voet in het zand gezonken. Thans zullen de heeren Ter Meulen c. s., reeds bekend wegens hun visscherij op de //Lutine", trachten dit schip door middel van het als het ware in een vijver van modder te doen drijven, af te brengen. Tot dat doel zijn met veel moeite de benoodigde stoomwerktuigen aan boord van het vaartuig gebracht, en gisteren is de intéressante arbeid aangevangen. Z. M. heeft aan den heer Charles Gardiner, te Goring (Oxfordshire), die in 1876 eene belangrijke verzameling voorwerpen, door Barendsz en Heemskerck na de overwintering van 1596 en 1597 op Nova- Zembla achtergelaten, heeft opgespoord en aan Nederland geschonken, een gouden gedenkpenning vereerd, dragende aan de voorzijde 's konings beeltenis en aan de keerzijde een opschrift, ter herinnering aan het door hem gedaan geschenk. De ruïne Derenberg bij Halberstadt was voorheen beroemd door een echo, welke onder andere de 27 lettergrepen der twee volgende latijnsche verzen duide lijk herhaalde: Conturbabantur Constautinopolitani innumerabilibus sollicitudinibus. (De bewoners van. Konstantinopel gingen onder ontelbare zorgen gedrukt.) Sedert men een muur der vesting heeft omver gehaald is, tot groote spijt der geluidsleer, de zeven en-twintig lettergrepige echo verdwenen. Men zegt, dal zij tegenwoordig weer dezelfde verzen nabauwt in 't paleis van den Sultan. Bij het Dep. van koloniën is per telegram uit Indië het bericht ontvangen, dat de sultan van Djokjokarta is overleden. St. Ct. Benoemingen, Besluiten, enz. Aan het eerste natuurkundig examen voor artsen en het natuurkundig examen van hulp-apothekers is o. a. voldaan door den heer C. Groeneveld de Kater van Zierikzee. Voor dit examen hadden zich 97 kandidaten aangemeld; voor of onder het examen hebben 19 zich teruggetrokken48 zijn afgewezen en 30 toegelaten. Z. M. heeft benoemd tot ridder in de Orde van den Ned. Leeuw de heeren A. H. Eigeman, fabrikant te Leiden en L. C. van Kerkwijk, gepensioneerd luit. kol. van het O. I. leger te 's Gravenhage, en bevor derd tot kommandeur in die Orde prof. E. H. von Baumliauer fce Haarlem. Bij Koninkl. Besluit is de heer J. H. van Oijen, veearts te Dordrecht, benoemd tot plaatsvervanger van den districts-veearts, wien Barendrecht tot stand plaats is aangewezen. Z. M. heeft benoemd tot 2e luitenant bij de infan terie in Ned.-Indië o. a. den sergeant J, D. Augustijn van het 3e reg. infanterie. Z. M. heeft, op zijn verzoek, eervol ontslagen W. C. van Goor als opzichter der rijksgebouwen onder het beheer van het Dept. van Êinanciën in Zuid-Holland en Zeeland, ter standplaats Botterdam.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 1