ZIERIKZEESÜ1E (H U WT. 1877. No. 59. Zaterdag 28 Juli. 80ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD zooveel tijd en gelegenheid toelaten, door den directeur of een der leeraren excursies ge maakt worden, ten doel hebbende de leer lingen bekend te maken met goed ingerichte landbouwbedrijven, uitmuntende landbouwwerk tuigen of belangrijke zaken, den aigemeenen landbouw, de veehouding of de houtteelt betref- j fende. Het schoolgeld voor het volgen vau alle lessen is 40 's jaars. Het wordt gestort vóór den aanvang van elk schooljaar en wel bij een der rijksbetaalmeesters, die daarvoor kwitantie geeft, welk stuk door den burgemeester der plaats waar de betaalmeester gevestigd is, aan wieu de betaling- geschied is, moet geviseerd wordeD. Enkele lessen kosten: voor éénmaal's weeks j f 5; tweemaal f 10; driemaal f 15; vier of j meermalen 20 's jaars. De lessen worden gegeven, van 1 Maart tot 31 October, op Maandag, Dinsdag, Donderdag eu Vrijdag, des voormiddags van 812 en des namiddags van 24 uur, en op Woensdag en Zaterdag des voormiddags van 812 uur; vau 1 November tot uit. Februari worden de mor genlessen gegeven van 8Vs tot 12Vs uur. De lessen in de gymnastiek en het exerceeren worden gegeven op uren buiten den gewonen schooltijd. Ouders of voogden ontvangen bij den aanvang van elke vaeantie een schriftelijk rapport be trekkelijk de vorderingen, het gedrag enz. hunner zonen of pupillen. Tusschentijds kan men ook de verlangde inlichtingen des betreffende ont vangen, als men zich met verzoek daartoe wendt aan den directeur. De directeur geeft bovendien telkens als hij dit noodig keurt aan de ouders of voogden der leerlingen mededeeling van den staat van vorderingen, gedrag enz. der leerlingen. Omtrent den loop der organisatie van de school gedurende het eerste jaar van haar be staan, vinden we aangeteekend „De nieuwe gebouwen, met ruime en doel matige lokalen, niet alleen voor het proefstation, maar ook voor het scheikundig laboratorium en het practisch werken der leerlingen, voor leerzalen en kabinetten van landbouwkunde, plant- en dierkunde, geven uitzicht, niet alleen op verbetering van den bestaanden toestand, maar op het verkrijgen eener instelling voor landbouwonderwijs, die met het buitenland kan wedijveren, voor zoover de inrichting der ge- bonwen voor het natuurwetenschappelijk onder wijs betreft". Verder werd de bibliotheek aanmerkelijk uit gebreid de beschikbare terreinen, groot onge veer 2 H. A., werden ten deele ingericht voor botauischen tuin, anderdeels voor landbouwtuin speciaal voor cultuur-gewassen; er werd een. veld gehuurd voor het beproeven van werktuigen. Het proefstation, ofschoon als zoodanig af gescheiden van de landbouwschool, en hoewel de leerlingen zelf geen deel aan de onderzoe kingen in die instelling nemen, levert voor hen toch ruimschoots gelegenheid tot het verkrijgen van nuttige kennis, en om in aanraking te komen met de vragen die aan het proefstation gedaan worden. Omtrent deze nuttige instelling, het proef- statiou, vinden we nog aangeteekend, dat daarin van de opening op 1 Februari 1877 tot 6 Juni '77 de volgende onderzoekingen werden verricht: 81 Onderzoekingen van zaden, bijna alle op aan vraag van zaadhandelaars of van landbouwers, en bijna alle betrekking hebbende op kiemkracht en zuiverheid. 31 Onderzoekingen van meststoffen, zijnde alle op aanvraag, eu ook bijna alle gevallen op verscheidene mestbestanddeelen. 11 Onderzoekingen van voederstoffen, (raap- en lijnkoeken en dergelijke) op haar gezamenlijke voederwaarde. 19 Grondanalyses, op aanvraag van grondeigenaren. 4 Analyses Van stoffen ten dienste der zuivelbereiding. Buitendien zijn, in verband met de proefne mingen omtrent de verbetering van door zeewater overstroomde landerijen, veel zoutbepalingen in grondsoorten gedaan, en was men in het proef station ook met andere, meer wetenschappelijke werkzaamheden bezig. De onderzoekingen, alleen op aanvraag gedaan, representeeren volgens het zeer matig gesteld tarief, een geldswaarde van ongeveer f 528. van welk bedrag echter, in bijzondere gevallen van algemeen belang, een gedeelte niet ge vorderd is. Van onderscheidene zijden ontving de Rijks landbouwschool geschenken ten dienste van het onderwijs, bestaande in boeken, tijdschriften en bladen, collecties van allerlei aard en, in het bijzonder vermeldenswaardig, de geheele hoogst- belangrijke landbouw-bibliotheek van wijlen dr. W. C. H. Staving te-Leiden. Als een zeer gelukkig verschijnsel wordt ver meld, dat niet alleen diegenen, wier latere be stemming misschien niet is den landbouw prac tisch te beoefenen, maar vooral zonen van ontwikkelde landbouwers, het hoofdeontingent hebben geleverd van de leerlingen, die thans de landbouwschool bezoeken. EETENTIEN: lu we lijk s-, Geboorte- 16 regels 60 cent. mits contant betaald, 25 ct. uitgever II. LAIiEXMASI. de benoeming te gemoet gezien ars aan de Kon. Mil. Academie il ingelicht, dan zullen uitsluitend n aangesteld. Vad. andde bij Terschelling het Bremer kapitein Kohnenkamp, bestemd schip werd lioog op het strand n den voet der duinen, waar het ,en bleef, ca. ter diepte van zes lonken. Thans zullen de heeren ids bekend wegens hun visscherij hten dit schip door middel van een vijver van modder te doen en. Tot dat doel zijn met veel stoomwerktuigen aan boord van t, en gisteren is de intéressante den beer Charles Gardiner, te die in 1876 eene belangrijke li, door Barendsz en Heemskerck van 1596 en 1597 op Nova- ïeeft opgespoord en aan Nederland i gedenkpenning vereerd, dragende konings beeltenis en aan de ter herinnering aan het door g bij Halbevstadt was voorheen cho, welke onder andere de 27 volgende latijnsche verzen duide- •urbabantur Constantinopolitaiii situdinibus. (De bewoners van onder ontelbare zorgen gedrukt.) auur der vesting heeft omver spijt der geluidsleer, de zeven- ge echo verdwenen. Men zegt, iveer dezelfde verzen nabauwt in all. oloniën is per telegram uit Indië dat de sultan van Djokjokarta St. Ct. ;en, Besluiten, enz. .tuurkundig examen voor artsen examen van hulp-apothekers is n lieer C. Groeneveld de Kater dit examen hadden zich 97 vóór of onder liet examen jetrokken48 zijn afgewezen en Snelpersdrukkerij van H. Lakenman te Zierikzee. md tot ridder in de Orde van p.prpn A IT. TCiVpmnn fnhriknnfc IliClUb, VUltUUlU. r »vii 1UCICI UUVOH VUIiCC Sbcmu uj; een paal, die door acht zware eikenbalken gesteund wordt, een vierkant huisje, dat als toevluchtsoord door den schipbreukeling kan betrokken worden, als hij levend de zandbank heeft bereikt. Een stevige trap leidt naar boven. Om 't huisje is een plankier aangebracht, door een ijzeren hekje omgeven, terwijl een vlaggestok hoog boven 't dak uitsteekt waaraan de geredde een bol kau hijschen als sein naar den wal om hem van de zandbank te komen afhalen. Ue stichting van deze reddingkaap is te danken aan het krachtig streven van de sociteit Neptunus te Oudeschild. De nationale Jury heeft gisteren haar bestuur gekozen. De heer C. Springer is voorzitter en de heer Hooft secretaris. Van de internationale Jury is voorzitter de heer Jhr. Mr. Victor de Steurs, de heeren Alfred Darcel en dr. Bruno Bucliel zijn vice-presidenten en de heer C. Muyskens is secretaris. Ariih. Ct. De firma Keuter Co. te Amsterdam heeft de na bootsingen van den colorado-kever van Stolwerck Sc Co. te Keulen nagemaakt en moet daarin uitnemend zijn geslaagd. De Amsterdamsche colorado-kevers zijn goedkooper dan de oorspronkelijke modellen. „„.w. -D- in Kerkwijk, gepensioneerd luit. er te 's Gravenhage, en bevor- 1 in die Orde prof. E. H. von -ujj xvumuhi. jjcai uit is de heer J. PI. van Oijen, veearts te Dordrecht, benoemd tot plaatsvervanger van den districts-veearts, wien Barendrecht tot stand plaats is aangewezen. Z. M. heeft benoemd tot 2e luitenant bij de infan terie in Ned.-Indië o. a. den sergeant J, D. Augustijn van het 3e reg. infanterie. Z. M. heeft, op zijn verzoek, eervol ontslagen W. C. van Goor als opzichter der rijksgebouwen onder liet beheer van het Dept. van Financiën in Zuid-Holland en Zeeland, ter standplaats Rotterdam.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 5