AD VERTENTIEN. belachelijk zijn als 't niet ergerlijk was. Of er gru welen gebeurd zijn en nog dagelijks gebeuren in de strekeu waar de oorlog woedt? Men behoeft dat niet te vragen. Maar men trachte zich liever ons een oorlog te denken tusschen Turken en Russen, zonder dat daar wreedheid en ruwheid bij in 't spel komt. Het eenige is, dat men vertrouwen mag dat althans de hooge bevelhebbers van beide strijdvoerende partijen al het mogelijke zullen doen om de gruwelen zooveel zij kunnen te beletten. Verder dient men de men-, schen die daar worstelen te nemen zooals zij zijn en er hoegenaamd niets vreemds in te vinden dat zij elkander als wilde dieren bekampen overal waar hiertoe maar gelegenheid is. Hoe zullen de Bulgaren menschelijkheid betrachten tegenover hun doodvijanden, de Turken, die hen eeuwen lang hebben mishandeld, vertrapt, verwaar loosd en uitgezogen Hoe zouden de half of heel woeste horden die aan de spits van de Turksche legers optrekken menschelijkheid kunnen inachtnemen tegen over Christenen! Men verwondere zich niet over gruwe len als zij niet geschiedden, dati zou deze geheele oorlog immers geen raison tf étre hebben Russenhaat en geloofshaat werken in samengestelde rede; wat is er dan anders te wachten dan wreedheid en barbaarschheid Als te avond of te morgen de zwarte internationale er in slaagt de ultramontaansche Romaneu tot den grooten kamp tegen de protestantsche Germanen in het veld te brengen, men zal hetzelfde zien, als thans aan den Balkan, en ergèr misschien. Dat Engelsche bladen hun kolommen vullen met gewauwel over die gruwelen en dat zelfs Ministers harer Britsche Majesteit daaraan meedoen, 't kan waarlijk de poovere figuur van Engeland in dezen geheelen oorlog niet ophelderen. Dat de Russen vasten voet hebben ten zuiden van den Balkan is een feit.. Hun zoogenoemd Roetschoek-leger aarzelt of moet wellicht opzettelijk wachten op 't geen er van den Turkschen kant zal gebeuren nu de Dobroedscha geheel verloren, Widdin bijna opgegeven, de IJzeren Poort opengebroken is en alles misschien over een paar dagen op één steen komt te staan. De Porfce draagt ruimschoots de gevolgen van haar jammerlijk régime; 't régime namel. volgens 't welk een kliek van eenige weinige grooten het lot des rijks in handen heeft. In zijn radeloosheid blijft er voor den Sultan thans niets over dan te doen wat zijn vaderen altoos gedaan hebben een onophoudelijke verwisseling van personen die aan het hoofd der zaken staan. Abdoel-Kerim is ontzet van zijn post als opperbevelhebber van 't Donau-leger; Redif-Pacha is of wordt bedankt als Minister van Oorlog de kapitein- Pacha zal worden opgeofferd aan de ambitie van den Engelschen Turk Hobart-Paclia; maar daarmede wordt de Rus niet uit het land gejaagd. Als eenheid van wil en gedachte ontbreekt in de kliek van de halve maan, dan is zij machteloos; dan baat het gescherm met de heilige vaan niets, dan zegt het beroep op het fanatisme der geloovigen weinig, dan moge Allah groot zijn, doch Allah zal voor den verloopen Turkschen winkel geen wonderen gaan doen. 22 Juli. De berichten van heden geven geen ander nieuws dan dat de positie van grootvorst Nicolaas meer ver zekerd is door aangekomen versterkingen; verder dat generaal Gourka een Turksche afdeeling in de richting van Philippopol heeft verslagen en het kamp dier afdeeling heeft veroverd, waarna hij op Philip popol is doorgerukt. Het hoofdleger ten zuiden van den Balkan staat te Jeni-Sagra, dat is N.O. van Eski-Sagra in de richting van Slivno, waar naar men zpgt Reoef-pacha zich bevindt. Groote beslissende feiten zijn o. i. voor 't oogenblik in dien omtrek niet te wachten. Het is voor de Russen al veel dat hun gewaagde tocht over den Balkan voorloopig met goeden uitslag is bekroond. Nadat eerst was bericht dat de Turken de vesting Widdin verlaten hadden, 't welk trouwens te ver onderstellen was en 't vooral voor eenige weken zeer verstandig zou geweest zijn wordt heden weder gemeld dat zij Widdin nog niet hebben opge geven en dat de Russen zich gereed maken de plaats van de zuidzijde aan te tasten, terwijl dan de Roemeniërs uit Kalafat het bombardement weder zullen hervatten. Wij gelooven weinig van dit bericht, al zal het wel waar zijn dat een Russisch legercorps van Tirnova westwaarts is gezonden in de richting van Widdin. Het doel van deze marseh kan zijn de Turken die uit Widdin Z.O. komen afzakken, op te vangen, zoo mogelijk te verslaan of althans naar het gebergte in de richting van Servië weg te drijven. Het bezetten van Philippopol ten zuiden van den Balkan kan dan met deze beweging in verband staan, want daardoor wordt het Turksche corps van Widdin belet zich langs den grooten" weg over Nisch, Sofia en Philippopol naar Adrianopel terug te trekken, iets dat anders in de gegeven omstandigheden voor de Turken nog een wezenlijke uitkomst zou zijn. Een poging van Russische kavalerie en infanterie ora de rivier Lom over te trekken, misschien om Roetscïioek te gaan verkennen is, volgens een telegram van Reuter, mislukt met verlies van twee com pagnieën infanterie. Men zegt dat de Grootvorst-troonopvolger belast is met het beleg van Roetsc-hoeck. Als 't waar is dan heeft hij niet meer dan een zeer ondergeschikte rol gekregen. Het komt ons voor dat, als de Russen goed manoevreeren tegen het Tursche veldleger op de linie Raschgrad-Schoemla-Varna, een ernstig beleg van Roetschoeck niet noodig zal zijn. Zoo is 't ook ongeveer gesteld met Silistria, dat voor de Turken al meer in gewicht daalt naar mate de Russen uit de Dobroedscha zuidwaarts avanceeren. De moeielijkheden in aanmerking genomen gaat de tocht door de Dobroedscha vrij goed voort en zal liet niet lang meer duren of de liassen zijn aan den oostkant voor Silistriazoo ze niet, wat ook mogelijk is, zich recht zuidwaarts op Varna richten en Silistria aan zijn lot overlaten. Volgens de Kölnisclie Zeitung is de hoofdmacht van het veertiende corps reeds op marsch naar Silistria en een ander gedeelte van het Dobroedscha-leger, groot 50000 man, werkelijk al op Varua gedirigeerd. Over 't algemeen valt van de Russen te zeggen dat zij, eenmaal den Donau over, een groote mate van stoutheid en zelfvertrouwen aan den dag leggen. Het leger wordt verdeeld en in afdeelingen in min stens vier verschillende richtingen het land in gezonden. Zoo lang echter niet in een hoofdtreffen de Turksche hoofdmacht gebroken wordt valt van het groote succes nog niets te zeggen; al kan het ook geen twijfel meer lijden of de Turken zullen voor hun aanvaller moeten zwichten. Een hoofdtreffen is echter noodig, om geen herhaling van 't spel dat in Azië gespeeld is mogelijk te maken; tenzij de Turken geheel de kluts kwijt zijn of al hun weerstands-vermogen nog, zij 't ook te elfder ure, in de provincie Adria nopel willen concentreeren, zoo dit althans nog uit- voerlijk is. In een der jongste telegrammen is o. a. ook gezegd dat de Sultan in de provincie Edriné (Adrianopel) de levée en massed. i. de algemeene volkswapening zou uitgeroepen hebben. Dit berust blijkbaar op een dwaling. De levée en masse is een spreuk uit de dagen der eerste Eransche Republiek, die nu voor Turkije al zeer weinig te pas komt. Het Turksche rijk, in Europa vooral, is zoozeer der ontbinding ter prooi al sinds jaren dat het alleen bij elkaar is ge houden door 't eene deel der bevolking tegen het andere te wapenen. Men denke aan het lot der Bulgaren. Het gezag werd alleen gehandhaafd door woeste Bachiboezoeks en nog woester Tscherkessen en andere barbaren. Wat zou in zulke omstandig heden een volkswapening baten Het eenige wat waarschijnlijk grond voor 't praatje van die levée en masse heeft gegeven, zou kunnen zijn de oproeping van den vierden ban van het leger, d. i. van de Hiyade, zijnde de manschappen, die na eerst 4 jaren bij de ÜSlizam, daarna 2 bij de Idatyal en vervolgeus 6 bij de Rédif of tweede reserve gediend te hebben, naar den landstorm zijn overgegaan. lil Azië heeft nog een klein wapenfeit plaats gehad. Een telegram van 19 Juli uit Kjoerekdera, het hoofd kwartier van generaal Loris Mellkoff, zegt dat den 18 een regiment kavalerie door een veel talrijker afdeeling Turksche ruiterij bij Soebatan ten zuiden van Kjoerekdera, omsingeld was, doch zich had door geslagen met verlies van 10 dooden en 20 gewonden. De Turken zouden 100 man verloren hebben. Een gerucht liep dat Moressah-pacha, de aanvoerder der Kurden gesneuveld was. Datzelfde telegram hield in dat Loris Melikoff in goede orde met zijn leger stond oostwaarts van Kars van Aladscha tot Goeloebscha. Mockthar-pacha schijnt zelf ook vooreerst niet aan een inval op Russisch grondgebied te denken. 23 Juli. Nadere berichten bevestigen de overwinning door generaal Ghourka op de Turken onder Reoef-pacha behaald. Het blijkt ook dat de bewegingen der Russen Westwaarts op, zoo ten Noorden als ten Zuiden van den Balkan, ten doel hebben de divisiën van Widdin en Sofia af te snijden en hun te beletten zich met elkaar te vereenigen. Te Adrianopel moet men ten einde raad zijn en volgens berichten uit Konstantinopel zelf is het daar al niet veel beter gesteld. Toch, beweert men, wil de Sultan van geen buigen weten en acht liij nog geenszins alles verloren. Misschien is zijn hoop nog op Engeland gevestigd en vertrouwt hij dat dit hem misschien wel het water tot aan de lippen zal laten komen, doch verder niet. Het schijnt dat daar noch tans weinig uitzicht op is, en dat de Engelsche vrienden de vriendschap niet zullen overdrijven. Er is echter te Londen een kabinetsraad gehouden en daarin moet het warm zijn toegegaan, De uitslag was vredelievend", 'zeggen de Engelsche bladen. We willeu het gaarne gelooven, al meenen sommigen in het versterken der Middelandschezee-vioot met nog vier schepen een veeg teeken te zien. Wij vertrouwen dat Engeland zich stil zal blijven houden, al kwam het zelfs tot een bezetting van Konstantinopel. Voor 't oogenblik schijnt de Engelsche attentie verdeeld te zijn tusschen het Westen en het Oo3ten. Mocht Erankrijk lot dwaasheden vervallen ten gevolge van de onnadenkendheid met welke het tegenwoordig gouvernement zich in ecu doodloopendc straat heeft begeven; mocht zeggen we Frankrijk oorlog gaan zoeken, dan zou misschien ook voor Engeland de ure van optreden komen, doch het zou wel zeer te bezien staan of een Anglo-Fransche bond dan mogelijk zou wezen en evenzeer of Frankrijk 't alleen zou zoeken tegen Italië en Duitschland, dan wel zich in den Oosterschen oorlog mengen, al was 't maar om uit de tegenwoordige impasse te geraken. De jongste tijdingen vau heden vermelden over winningen zoowel van de Russen als van de Turken. Dit is al meermalen geschiedzelfs is later dan wel eens gebleken dat er in 't geheel niet was gevochten, b. v. een paar dagen na den overtocht bij Sistowa. Nu heet het dat de Russen de Turken geslagen hebben bij Lowatz en tevens dat de Turken de Russen terug gejaagd hebben van den weg naar Philippopol. Het zal dra blijken wat hiervan is. A m e r i k a. Het is op dit oogenblik in een belangrijk deel der staten van het midden niet de vraag van //harder stoken" of //remmen"daar wordt in het geheel niet gestookt. Ten gevolge van loonsverlaging der spoor wegbeambten is een algemeene werkstaking ontstaan onder de stokers, machinisten en remmers. De voor naamste leider der strike is zekere Zebb te Martins burg in West-Virginia, Op verscheidene groote lijnen, te Baltimore uitloopende, is het goederen-vervoer ge heel gestaakt. De werkstakers laten de personen-treinen tot dusver nog ongedeerd loopen. De plaatselijke autoriteiten waren niet bij machte de orde te herstellen. Er werden troepen gevraagd en gezondenmaar de TJnie heeft zoo weinig soldateu dat men na eenige dagen te nauwernood 40000 man bij elkaar kon brengen en langs de spoorlijnen zenden. Ook deze troepen hebben tot heden toe de strikers nog niet kunnen dwingen om of tot den arbeid weder te keeren, óf toe te laten dat de maatschappijen de locomotieven van andere bediening voorzien. Eigenlijke persoon lijkheden schijnen tot heden nog niet voorgekomen te zijn; maar de stokers en machinisten blijven hard nekkig in hun verzet, sturen het geheele verkeer in de war en doen al het mogelijke om de beweging grooter omvang te doen verkrijgen. i t a 1 i e. Over den toestand van den paus verneemt de Na- zione dd. 14 Juli het volgende: Het is met den paus volstrekt niet zoo erg gesteld, als eenige bladen beweren, maar de gunstige voorstellingen van clericale bladen zijn ook overdreven. Voor twee dagen overviel den paus een onmacht, die zijn omgeving niet weinig schrik aanjoeg. Onmiddellijk gevaar is er echter niet. De paus staat iederen dag op, leest zittend de mis, verleent audiëntie en laat zich dan in een stoel door de zalen van het Vaticaau dragen. Zijn geest is nog even helder, zijn geheugen en ziju tnoreele kracht even sterk als vroeger, maar hij bemoeit zich niet meer met vele zaken, die hij vroeger zelf placht af te doen. K erknieuws. Beroepen te St. Philipsland ds. A. H. de Klerck te Nederlangbroek. Bedankt voor Haamstede door ds. M. Boon, pred. bij de Chr. Ger. Gem. te Oud-Vossemeer, die 't be roep naar Zaamslag heeft aangenomen. Het Wageningsch Weekblad rekent thans uit, hoe weinig kans er is voor een gunstige beslissing door de Synode op de vele verzoeken der modernen om terug te komen op het verleden jaar genomen besluit ten opzichte der belijdenisvragen. Volgens die bereke ning zouden zich daar bepaald tegen verklaren de heerenTrip, Molenkamp, Verhoef, Thoden van Velzen, Douwes, Boeije en Pleijte en waarschijnlijk ook de heeren Creutzberg, Jansen en Roodhuijzen. Dus 10 van de 19 leden, die een concïudeerende stem hebben. ZEETIJIHNGrËN. UITGEZEILD. ZIERIKZEE. 23 Juli. //Mary Eliza", kapt. Th. Deacon, van Zie- rikzee naar Engeland. Voor de vele bewijzen van deelneming, 38^^» ondervonden bij het overlijden mijner ge liefde echtgenoote, betuig ik mijnen innigen dank. Biujdokpe, 19 Juli 1877 IMAN PADMOS lirz.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 3