Burgerlijke Stand te Zierikzee. ADVE RT WTTUT TABITHA. TOESPRAAK OVER HAND. 9 36-41, Widdin schijnt oostwaarts opgetrokken te zijn om de Russen op de rechterflank te verontrusten. Voor de Roerneniërg zou nu de baan schoon zijn om over den Donau te gaanmén meent echter dat zij het toch niet doen zullen uit vrees voor Oostenrijk, dat wel zich met de militaire handelingen van Roe menië niet bemoeien wil, maar aan den anderen kant ook moet uitgelaten hebben dat het nooit in een vergrooting van Roemenië zou toestemmen. Men is oneens over de vraag of het bijna zonder tegenstand achteruittrekken der Turken een krijgslist is, .dan wel of zij inderdaad door geheel onbekwame officieren zoo bedrogen worden. Inzonderheid Abdoel- Kerim-pacha, de opperbevelhebber van het Donau-leger, krijgt veel op zijn verantwoording. Een beslist oordeel is vooralsnog onmogelijk, daar de list die in Azië zoo wonderwel gelukt is, om namel. de Russen op onderscheidene wegen verspreid ver van hun operatie basis te lokken, misschien ook in het Balkan-land kans van slagen heeft. Zij die eenigszins helder kunnen oordeelen over den toestand meenen op te merken dat het de toeleg van Grootvorst Nicolaas is om den vesting-vierhoek te isoleeren en zoo snel mogelijk op te rukken naar Adrianopel. Uit hetgeen in de laatste dagen geschied is, zou men niets kunnen opmaken dat hiermede in strijd is. Maar T is nog niet uitgemaakt dat de Russen niet in de fout vervallen zullen van den tijd te gaan ver spillen met het ernstig belegeren dier vestingen. Doen zij dit, dan verloopt het getij voor dit jaar zeker en men zal de Russen in 1877 niet voor Konstantinopel zien, zoo zij zelfs niet tot een terugtocht over den Donau verplicht worden. Het schijnt dat het gros van het leger nog niet over den Donau is, 't geen zich wel laat verklaren uit den slechten staat der brug bij Sistowa. Bij sterken wind is zij niet te passeeren en reeds her haaldelijk zijn er breuken in ontstaan. Het voorname gebrek der brug is, dat de boorden der pontons te laag zijn. Nu is er een tweede brug gelegd op 20 minuten afstands van de eerste, westwaarts op, zoodat de gemeenschap nu veel verbeterd is en het transport minder stoornis ondervindt. Frankrijk. De we kunnen ze niet anders noemen dan ge welddadige maatregelen van het tegenwoordige be wind gaan zoover, dat dezer dagen de Minister van Onderwijs de wekelijk3che onderwijzers-vergaderingen door het geheele rijk verboden heeft. Ook wordt het spionnenstelsel op groote schaal toegepast, zelfs veel onbeschaamder dan ooit ouder het keizerrijk geschied is. De ëx-afgevaardigde Lockroy verhaalt, dat een se nator hem eenige dagen geleden het volgende mee deelde: Een commissaris van politie trad een der voornaamste koffiehuizen van Limoges binnen dat door officieren en fabrikanten druk bezocht wordt, en beval den kastelein het oog op zijn bezoekers te houden, en aan te teekenen wat zij zeiden, en daarvan een rapport te maken. Denzelfden avond te 7 uur kwam een beambte het rapport vragen. De kastelein had niets opgeteekend en werd nu bedreigd met het sluiten van het koffiehuis als hij niet eiken avond een rapport gereed had. Te Toulon is een sociteit gesloten omdat in een zaai het beeld der republiek zoo geplaatst was, dat de voorbijgangers het konden zien en misschien zich er aan ergeren. Ondertusschen neemt de oneenigheid lusschen de bonapartisten, orleanisten en legitimisten met den dag toe. De beide laatste partijen kunnen maar niet ver kroppen dat de bonapartisten met den buit zullen gaan strijken. Dat Mac-Mahon de restauratie van het keizerrijk en wel 'totaal ultraraontaansch op het oog heeft, schijnt zoo klaar ids de dag, en zelfs al wilde hij dit niet zoo pertinent, hij zal er toe gedreven worden. Welnu, laat de beide andere monarchale partijen zich met het denkbeeld troosten dat zij het mede zoo hebben gewild. De Corr. Havas verzekert, dat tot officieele kandi daten 250 bonapartisten 176 legitimisten en 117 orleanisten zullen genomen worden. De bekende legitimistische senator de Franclieu valt in de Echo de la Province den minister de Fortou aan, wien hij aldus toespreekt, //Gij hebt bijna uitsluitend tot prefecten mannen gekozen, die vast besloten zijn alles te ondernemen, om ons tot het keizerrijk terug te voeren en tot het recht van het ruwe geweld, dat nooit meer dan een korte poos de overhand kan behouden. Gelooft gij, mijnheer de minister, dat dergelijke handelwijze in staat is alle ware katholieken en alle ware monarchalen rondom den president der republiek te vereenigen Ik begrijp volkomen, dat men tot zulke uiterste middelen zijn toevlucht neemt, als men tot eiken prijs wil slagen. Maar dan is het u niet geoorloofd te verklaren, dat de eerbied voor de bestaande instellingen voortdurend de grondslag is van de staatkunde der regeering. Gij brengt u daardoor zoozeer in tegenspraak met u zelf, dat men uw woord onmogelijk als iets ernstigs kan opvatten. Ik geloof uit naam der ware katholieken en der ware monarchalen te kunnen zeggen, dat wij aan de republiek nog boven het keizerrijk de voorkeur geven. De republiek toch verbergt niet wat ze is, terwijl het, naar den waan der groote massa, die bang is, of die niet goed uit de oogen wil zien, een veilige haven aanbiedt, ofschoon het slechts eene luchtspiegeling van behoud is en een al dieper wordenden afgrond verbergt, waarin het ons reeds driemalen gestort heeft. Na drie maanden zal het spook van het keizerrijk zooveel uitgewerkt hebben, dat allen die hun land oprecht lief hebben, zich tegen u zullen keeren. Neen mijn heer de minister, gij zijt geen redder, en zult het nooit zijn". Oostenrijk. De bisschop van Bosnië en Syrmië, Slrossmayer, heeft, naar aanleiding van de toenemende agitatie der katholieke bevolking van Bosnië, de volgende aanvraag aan het vatikaan gericht: //Ten tweede male verlangt de ondergeteekende instructiën, hoe hij den katholieken van zijn diocese raden moet, die onder den drang der gebeurtenissen, ieder oogenblik zich tot hun bisschop wenden. Daar hij geene instructies ontving en de toestand kritieker dan ooit is geworden, nu een groot aantal Bosniërs de inlijving bij Oostenrijk wenscht, zoo verzoekt de ondergeteekende op nieuw te mogen weten: 1. of hij met hen, die dit wenschen, moet medegaan2. of hij instructies moet geven en, zoo ja, in welken geest; 3. of hij werkeloos blijven en den katholieken naar eigen goeddunken moet laten handelen 4. of hij in het laatste geval op een bepaalde wijze tusschen beide komen moet? Deze vraag is door den paus en kardinaal Simeoni zorgvuldig overwogen, maar zij hebben tot nog toe geen afdoend antwoord gegevenvoorloopig hebben zij den bissschop doen weten, dat hij zoo moest handelen, als hem het best voor de katholieken scheen, zonder aan de belangen van de kerk en den heiligen stoel afbreuk te doen. De Paus en zijn eerste Minister durven er blijkbaar niet rond voor uitkomen dat zij zoo Turkschgezind zijn. lDÊei»!*:» en {gScIioolnieu-Ws. Beroepen te Meppel ds. D. Rijnders te Middelburg. De Gouv.-Gener. van lndië heeft verleend een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den heer J. Kastelijn, benoemd hoofdonderwijzer der openb. lagere school te Koedoes. BEURS- EN MARKTBERICHTEN. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 19 Juli 187 7. Nederland, Cert. Nat. Schuld. 2i/a pCt. Prijzen dei' Meekrap als vorige week. Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 19 Juli 1877. Boter laagste koers f 0,G0 per 5 ons. hoogste - 0,67'/a 5 Kip-Eieren laagste koers - 0,65 per 25 stuks, i) hoogste - 0,90 25 dito dito dito dito dito dito 4 Stad Rotterdam 3 Rotschild. 2'/a België, Spanje, Portugal, Rusland, Oostenrijk. Italië, Turkije, N.-Amerika Brazilië, Mexico, Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 Baltische dito 3 Russische Spoorw. Poti Tiflis d°. f 1000, 5 x dito Jelez-Orel f 1000 L1868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. Zuid-Ital. dito 3 dito lllin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. PR IJ ZEN VAN COUPONS. Obligatien, '1867/74 1 dito Binnenl. f 6250 8 dito f 1250 en ƒ2500 3 Obligatiën 1853/69 3 dito 1876 6 Obl. Hope Co. 1798—1816 5 Bew. Ins. rn. Coup. 6 S. 1855 5 Obligs. a f 1000,— 1866 5 dito a 100,— 1860 41 /a Cert. bij Hope Co. 1840 4 Obligatiën-Leening 1867/69 dito '1859 Staatsleening 1866 Obl. in papier Mei en Nov. Febr.-Aug. dito in Zilver Jan. en Juli April Oct. Aand. Pr. Leen. fl. 100 1864 Bew. Inschr. met Coupon 5 Obl. Alg. Schuld 1865 5 dito Mei. Nov. 1885 6 dito 1865 5 dito 1851 3 Metalliek f 20,12i/2 Dito Nationale 22,Va Div. Eng. p ll,87i/2 Rus. Z. -R. Amer. Dollars Papier 64>/a 773/s 1003/,, 101i/4 lO'Vis 5013/ie 97*8 98 787/s 90^8 797/8 623/,, 713/,, 56 1321/8 49I'3/16 48i5/ls 54 V2 53»/i# 1061/2 663/4 95i/2 6 1033/4 441/s 853U 853/8 61 40'/i6 545/8 21V2 f 1,243/s 2,46 2,30 Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van dén 19 Juli 1877. De Ned. Mudde. Jarige Tarwe f Nieuwe dito -13,50 Zomertarwe - Rogge 1876 - 9,50 Maartsche Gerst 1876 Winter-Gerst 1876 Zomer dito De Ned. Mudde. Haver f 4,50 Paardenboonen - 7,50 Witte boonen Bruine dito Schokker-Erwten Kleine dito 1876 - 8,50 ZEETIJDINGEN. BINNENGEKOMEN. ZIERIKZEE. 13 Juli, //Ann Walters'/, kapt. S. Walters, van Run corn naar Zierikzee. UITGEZEILD: 13 //Ami", kapt. R. Bedlington, van Zierikzee naar Engeland. BINNENGEKOMEN. BROUWERSHAVEN. 15 Juli. s.s. //Atlantic", kapt. O. Eckermati, van Kroonstad naar Rotterdam. 15 //Volunteer", kapt. R. Greenham, van Poole naar Dordrecht. 15 //John Pearce", kapt. Richard Johns, van Charlestown naar Dordrecht. 17 s.s. //Eslington", kapt. D. Boughton, van Bona naar Dordrecht. 18 //Blanche Maud", kapt. Th. Davies, vau Rangoon naar Zwijndrecht. 18 //Deutschland", kapt. J. H. Stendt, van Pa- bellon de Pica naar Rotterdam. 19 //Frederikstad", kapt. J. Sundbey, van Hu- diks vall naar Dordrecht. 19 //Kinderdijk", kapt. M. C. Disper, van Soe- rabaya naar Rotterdam. Van 1320 Juli 1877. Geboren: Een zoon van J. Beije en M. Velden. Eene dochter van C. Stiphout en J. Bakker. Een zoon van J. Bolier en M. van der Maas. Gehuwd: A. C. Dagevos, weduwnr. en C. P. Le Coq, jd. Overleden: A. J. Klaasse, oud circa 4 m., z. J. J. van Loon, oud 50 j., man van A. M. Iiaringx. W. F. Lemsom, oud 21 j., jm. J. M. Douw, oud circa 1 j., d. C. J. van der Halen, oud ruim 23 j., jd. De Heer en Mevrouw PILAAR-Pilaar betuigen hunnen hartelijken dank voor de bewijzen van belangstelling, gedurende de onge steldheid van hun dochtertje ontvangen. Bij den Boekhandelaar H. LAKEN M AN te Zierikzee is verschenen De tweede druk van GEHOUDEN" TE ZIERIKZEE, op den lOden Juni, 1877, den eersten Zondag na het sterven van Neerlands Koningin, DOOR W. B A X. Ten voordeele van het fonds van verbouw van het Hervormd Diaconie-Armengesticht alhier. PRIJS 35 CENT.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 3