REKLAME. IN WEERWIL VAN ALLE AAPALLEN, De Standaard geeft de polemiek over de verdeeling. der ambten naar verhouding der partijen nog maar niet op. Hij schijnt inzonderheid het baantje van inspecteur van het lager onderwijs te brigeeren voor de anti-revolutionaire partij ofvoor dr. A. Kuyper, die tegenwoordig weinig aan de hand heeft. Wij zouden den Min. Heemskerk wel in bedenking willen geven dien heer alvast te benoemen tot inspecteur in de nieuwe provincie Zuiderzee, voorloopig alleen belast met den dienst op dat gedeelte dier provincie dat nog water is. De ambitie is dan eenigszins voldaan en veel kwaads kan daar niet gesticht worden, De schade, door aanvaring van de mailboot //Stad Breda" tegen de //Noorman" in de haven van Vlissingen toegebracht, is zooals reeds gemeld werd niet noemens waard, De //Noorman" die in de haven is blijven liggen, eischt echter een aanzienlijke vergoedingmen spreekt van 600 p. st. Wij vernemen, dat in het door het Gerechtshof te 's Gravenhage gewezen arrest, waarbij de rechmatig- heid der inbeslagneming van de //Phönix" op de Schelde nader werd uitgemaakt, van de zijde der //Phönix" is berust, zoodat thans deze voor de Nederl. scheep vaart op de Schelde zoo hoogst belangrijke procedure is geëindigd. N. v. d. D. Men leest in het Vaderland: De schoonste der drie Zeeuwsche badplaatsen, Dom burg, mag zich dezen zomer in een druk bezoek, ook van verscheidene buitenlandsche familiën, verheugen. Op de nieuw gestichte badplaats Westkapelle bevindt zich slechts één badgast, terwijl Vlissingen, waar een vrij aanzienlijk aantal baden wordt genomen, zeker nog meer gezocht zou zijn, indien men er minder last had van de kwallen. Door den nieuw geópenden omnibusdienst bestaat er weder een geregelde commu nicatie tusschen Middelburg en Domburg, die misschien levendiger kan worden, indien deze badplaats nog sterker floreert, ter bevordering waarvan de jeugdige burgemeester Elout al zijn krachten inspant. Behalve de opening van den omnibusdienst toch, heeft men ook aan zijn initiatief te danken, dat aan het badhotel eenige muziekuitvoeringen door het muziekcorps der Middelburgsche schutterij zullen worden gehouden. In de zandplaat, beoosten den oost-havennol te Ellewoutsdijk, heeft Vrijdag over een lengte van meer dan 150 meters, eene belangrijke afschuiving plaats gehad. Hoewel de afschuiving op dit oogenblik voor het verlies van den dijk geen het minste gevaar op levert, kan zij toch ten gevolge hebben, dat het later noodzakelijk wordt, om hem op dat punt krachtig te versterken. Naar wij vernemen, is de brochure van den heer S. Gille Heringa, getiteld //Afgeperste verdediging", in zake de Delftsche verkiezingen, ter perse bij» de firma Blom en Olivierse te Kuilenburg en zal in de volgende week verschijnen. Wij vernemen, dat de larven van den Colorado kever, te Botterdam aangebracht, in handen zijn gesteld van rar. S. C. Snellen van Vollenhoven aldaar, bij wien ze worden waargenomen en afgebeeld. Zoodra de kevers uit de poppen zullen te voorschijn gekomen zijn, zal de heer v. Vollenhoven er van uitgeven een nauwkeurig geteekende en gekleurde afbeelding met begeleidenden tekst. De tot dusver uitgegeven af beeldingen schijnen zeer onvoldoende te zijn. Zaterdag avond omstreeks 83/4 uur werd in den omtrek van Charlois een luchtverschijnsel waargenomen. Langs het hemelrond bewoog zich met pijlsnelheid van het westen naar het oosten een helder geel-lichtende bol, met een groen licht afwerpenden staart, voor het oog te zameu ongeveer ter grootte van de maan. Eenige seconden 11a het verdwijnen werd een dolfe slag gehoord, niet ongelijk aan een uit de verte waar genomen kanonschot. S. deelt aan 't Hbl. mede dat reeds tweemalen in dit jaar door hem brieven, waarvan één aangeteekend, uit Polen zijn ontvangen, waaraan de geldswaarde, die er in verzonden was, ontbrak. Blijkbaar waren de brieven geopend geweest. Hij meent hen, die gelden uit Rusland te ontvangen hebben, te moeten waarschuwen. Kunst en Wetenschap. De loodsschoener no. 10, schipper Engels, die met 5 leden der Dierkundige Vereeniging een zoölogischen kruistocht in de Noordzee maakte, keerde gisteren te Vlissingen in de haven terug. De tocht was tot Helgoland uitgestrekt en de rijkdom van het verzamelde overtreft, vooral wat lagere dieren aangaat, verreweg de verwachting van de deelnemers. Wel een bewijs dat, waar de Noordzee nog zooveel onbekends oplevert, een dergelijk onderzoek in onze tropische gewesten niet mag verzuimd worden, vooral 1111 vreemdelingen reeds begonnen zijn onze landgenooten daarin voor te gaan. Landbouw en Handel. Over de processierups schrijft dr. J. Ritzema Bos in de hoofdzaak het volgende in de Wag. Ct.: De processierups, die zich in eenige streken van ons land vertoont, ontstaat uit het ei van een nacht vlinder, bruinachting grijs van kleur. De volwassen vlinders leven kort, vliegen des nachts en door hun kleur zijn ze bijna niet van boomschors te onder scheiden. üe eieren blijven des winters aan den stam en komen midden Mei uit. De jonge rupsjes blijven steeds bijeen en ondernemen des nachts gezamenlijk tochten, die door de eigenaardige wijze van optrekken aan een processie doen denkenvan daar hun naam. Het optrekken geschiedt als volgtéén voorop, daarna nog één, weer één, soms verscheiden malen nog één, dan twee aan twee, drie aan drie, tot vijf aan vijf, doch niet meer naast elkander; verder wordt de trein op dezelfde wijze afnemend; de volgende rups raakt altijd zijn voorganger. Het volwassen insekt is on geveer 30 m.M. lang, met 8 pooten, zwartachtig op den rug en groenachting aau de buikzijde; elk lid van het lichaam is met korte en lange witte haartjes bezet, aan elk haar een scherp haakje. Deze haartjes nu zijn juist het meest gevaarlijke van dat insekt, daar de aanraking daarvan een hevige jeukte als van den brandnetel doet ontstaan. Wanneer de rups vol wassen is en op liet punt van te verpoppen, dan zijn ze juist het schadelijkst voor mensch en dier; dan laten de haartjes los en zweven door de lucht, komen dan lichtelijk in oogen, neus of mond en veroorzaken dan dikwijls hevige ontsteking, die bij veelvuldig voor komen een ware landplaag kan worden. Het voedsel van de rups is meest eikeblad, doch ook ander, zelfs kool, boonen enz, Parasielvliegen en sluipwespen zijn hun natuurlijke vijanden, alsook de koekoekandere vogels eten slechts de eieren, doch geen rupsen. Voor den mensch zijn geen betere middelen ter verdelging dan het vernielen der eieren of der nesten, daar ze steeds op een klomp en altijd op dezelfde plaats weer verzamelen. Bij hun tochten laten zij een bijna onzichtbaar weefsel op den boom achter, waardoor men nesten kan opsporen. Bij het verdelgen is het raadzaam om het gezicht met een zeer fijn gaas te bedekken en zoo min mogelijk met de handen dat werk te verrichten. Uit Yerseke wordt aan de N. G-. Ct. geschreven: Donderdag en Vrijdag zijn hier op verschillende aardappelakkers verscheidene exemplaren van een soort rups gevonden, die zich niemand herinnert ooit vroeger gezien te hebben. De vrees die tegenwoordig in ieder ongewoon insect een Colorado-kerer ziet, zag ook in die rupsen even zoo vele der keillooze Ameri- kaansche kevers. In een oogenblik was 't gerucht het gansche dorp doorgedrongen //men heeft Colorado kevers gevonden." Intusschen vergaten velen, dat een rups geen kever is. Diegenen echter,, die dat verschil wel keuden, vroegen zich af, of het dan de Coiorado-rwgM kon zijn. De dieren hadden in vorm veel overeenkomst met een zijdeworm, doch waren grooter en dikker, van onder geel gekleurd en op den rug met 5-vormige zeer regelmatige licht groene strepen bedekt en overigens met vele zwarte stippen bezaaid. Op de larven, die. op het departement van binnenlandsche zaken voorkomen, lijken ze volstrekt niet, want ze zijn veel grooter (12 c.M. lang) en overal even dik. Als die teekening goed is, behoeft men dus niet bevreesd te zijn, dat men hier met larven van den Colorado-kever te doen heeft. Zijn het integendeel wel zulke larven, dan verdient de teekening van den minister al heel weinig vertrouwen. Doch wat er van de zaak zij, zooveel is zeker, dat het gevaarlijke gasten zijn, want zij zijn zeer vraat zuchtig en hebben in een oogenblik de bladeren van een aardappelstruik weggevreten. werd een dienstmeid alhier, zekere A. B. door een paar mannen, die op haar hulpgeschreeuw toeschoten, bijna levenloos uit den diepen dorpsput gered. In den vooravond had zij twist gekregen met haar vrijer, omdat zij naar diens meening op de Heinkenszandsche kermis zich te vrij met andere jongens had aange steld. Verschillende omstandigheden brachten op het vermoeden (sedert door haar bekentenis, nadat zij het bewustzijn had herkregen, bevestigd), dat de vrijer, genaamd Anthonie Goud en van beroep schaapherder, uit jaloezie een aanslag op haar leven gepleegd heeft, door haar naar die gevaarlijke diepte te sleuren en daarin te werpen. Heden doet de justitie, uit Mid delburg overgekomen, een onderzoek. A. Goud is reeds naar de gevangenis te Middelburg overgebracht. geïnteresseerde personen tegen Dr, Airy's Natuurgenees wijze worden uitgebazuind, heeft dit uitmuntend populair- geneeskundige werk en de daarin behandelde Geneeswijze voortdurend nieuwe aanhangers gekregen en in de meest uitgebreide kringen een gunstig onthaal gevonden, hetgeen reeds daaruit blijkt, dat het reeds in verschil lende talen moest worden gedrukt en reeds meer dan 90 drukken in Duitschland heeft beleefd. Wij meenen derhalve ook alleen in het belang der talrijke naar hulp en genezing verlangende zieken te handelen, als wij hun dit op grond van deze feiten en de talrijke getuigschriften van dit slechts één Gulden kostend boek, dringend aanbevelen, het zich aan te schaffen en daarnaar te handelen. Om intusschen door boeken, die soortgelijke titels dragen, niet op een dwaalspoor te worden geleidvrage men uitdrukkelijk //Dr. Airy's Natuurgeneeswijzeorigineel uitgave van Richters Boek handel te Rotterdam Buitenland. De Oorlog in het Oosten. 18 Juli. Het schijnt dat wij voorloopig over Azië wel kunnen zwijgen. Hadden de Bussen daar van den begin af, gelijk wij als 't beste destijds ook verdedigd hebben, zich louter defensief gehouden; zij zouden zich een totaal mislukten veldtocht met al de daaraan ver bonden stoffelijke en zedelijke nadeelen bespaard hebben. Aan den Donau schijnt het dat zij dan toch de taktiek zullen volgen, ook door 011s in onze eerste beschouwingen op den voorgrond gesteld en die wij lieden vermeld vinden als ook door prins von Bismarck aangeprezen, 11.1. de vestingen die niet spoedig worden opgegeven alleen te blokkeeren, ten einde met een zoo sterk mogelijke legermacht en zoo snel mogelijk in het hart van 's vijands land door te dringen. Toch zweven de tijdingen hieromtrent nog,zoo in de lucht dat het bezwaarlijk zoo op eens te zeggen is of de Bussen een groole zege, of met het oog op 't geen in Azië geschied is een niet minder groot échec te gemoet gaan. Werd in Azië eenheid van gedachte en concentratie van kracht gemist en was 't te merken dat geen geniale denkbeelden de Russische hoofdbevelhebbers hebben bezield; 't geen tot dusver aan den Donau is gedaan, levert o. i. nog geen voldoenden grond op voor de veronderstelling dat daar wel een geniale geest alles leidt en beheerscht. In de détails schijnt nog verbazend veel te wezen dat zeer kreupel gaat, waarom ook 't geheel alles behalve glad marcheert. Curieus waren overigens de berichten van gisteren en heden. De Turken meldden dat zij grootvorst Nicolaas schaakmat hadden gezet na hem 12000 dooden bezorgd te hebben, terwijl zij gelijktijdig moesten erkennen dat de Russische voorhoede de IJzeren Poort heeft overschreden en meer en meer Adrianopel nadert. Tegelijk was dus nagenoeg alles gewonnen en alles verloren. Men kan evenwel niet op de berichten aan. De correspondent van de Rëpubliqiie Frangaise te Boestschoek schrijft, dat alle telegrammen driemaal gecontroleerd wordenin het telegrafisch bureel, in het hoofdkwartier te Schoemla en te Konstantinopel. Slechts twee correspondenten, die van het Journal des Débats en van de Timeskunnen telegrafeeren wat zij willen. Uit de ingekomen nadere berichten blijkt dat de vesting Nicopolis wel bezet is zooals men 't noemt zonder slag of stoot, doch dat er den dag te voren onder de muren dier plaats zeer scherp is gevochten". Men spreekt van veel buit en een paar duizend gevan genen, die door de Bussen te Nicopolis zouden gemaakt zijndoch de Turken spreken dit tegen en erkennen alleen den aftocht van de bezetting. Ook Widdin schijnt zoo goed als verlaten te zijn, 't geen verstandig zou wezen, daar deze plaats thaus reeds geheel is afgesneden en nutteloos een sterke bezetting zou bezig houden. Het legercorps van De aanplakborden der gemeente worden te Amster dam verpacht. Voor drie jaren zijn thans de heeren Gebr. Van Es, als meestbiedenden, voor f 5600 per jaar pachters geworden. De dierentemmer Bidel te Marseille is voor het ge recht gedaagd wegens het volgende feitEen aap was uit zijn menagerie weggeloopen, in een huis binnen gedrongen en had een jonge vrouw gebeten. Zij vraagt nu 5000 frs. schadevergoeding. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Te Obdam zijn Zondag morgen twee woningen, een timmermanszaak en een broodbakkerij, door brand vernield. Alles was tegen brandschade verzekerd. Ook in de gemeente Landsmeer is Zaterdag namid dag een boerderij geheel afgebrand. Vijftien varkens kwamen in de vlammeu om. Men meldt uit Nisse van 15 Juli aan de N. R. Ct. Gisteren in den laten avond (ongeveer halftwaalf uur)

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 2