ZIERIKZEESCQE COIRWT. 1877. No. 57. Zaterdag 21 Juli, 80ste jaargang. EEN GROENTEMARKT. We weten zoowaar niet voor de hoeveelste maal het reeds is, maar we komen nog eens weder terug op dit onderwerp. We vragen: waarom moet er te Zierikzee schaarschte van groenten zijn, in een streek zoo bij uitnemend heid geschikt om overvloed van de beste, dege- lijltste groenten op te leveren? waarom moet dit betreurenswaardige feit dagelijks worden waargenomen, terwijl het toch bekend is, dat zoo menige omwonende dorpeling thans met de voortbrengselen van zijn moestuin geen raad weet? waarom moet het kunnen gebeuren dat de van Rotterdam naar hier aangevoerde groente, vaak goedkooper wordt verkocht dan de groente die door onze tuinders wordt gevent? hoe komt het dat dit b.v. op dit oogenblik met de nieuwe aardappelen bepaald het geval is Zoo hebben we nog meer vragen. Het ant woord er op is de oude passe partoutwe hebben geen groentemarkt, 't Is dan wel treurig gesteld Er is een tijd geweest dat er te Zierikzee een wezenlijke marktdag bestond. Wat thans nog marktdag heet, is niet meer dan een schaduw daarvan. Wel komen op Donderdag nog de buitenlieden naar de stad, doch behalve de eomedie-vertooning die botermarkt heet, is er van een eigenlijke weekmarkt niets hoege naamd te zien. Nu moge het mooi staan als onze lieve Schouwsehe en Duivelandsche boer innetjes haar gewone wekelijksche wandeling door onze goede stad komen doen, en we erkennen gaarne dat dit vaak een zeer mooi gezicht oplevert; het moge ook waar zijn dat enkele winkeliers op Donderdag vrij wat te doen hebben, dat koffiehuizen en sociteiten het dan druk hebben, dat onze buitenlieden vooral komen om zaken te doen, dit alles is goed en welmaar wij voor ons houden stijf en sterk staande dat er ten algemeenen voordeele zoo voor land als stad, vrij wat meer kon ge schieden op Donderdag dan we nu zien. Daar er geen schijn of schaduw van een openbare vrije beurs is, ziet men handelaars, makelaars en makelaars-bedienden draven van de eene koffiehuiszaal naar de andere om hun lieden op te vangen, te snappen, te schieten in de vlucht of onder het bittertje. Is dat nu enkel en alleen het monopolie dat zoo alle karakter van vrije aanbieding en vrije concur rentie in koopen en verkoopen heeft gedood? Waarom hebben we een onderdak dat „de beurs" heet, en toch geen plaats die beurs is of waar iets omgaat zooals dat op een beurs gezien wordt? We willen noch kunnen ge- looyen dat deze manier van schuilevinkje spelen, al handelende, in het voordeel van landbouw en handel of van één van beiden zijn zou. In het uitsluitende belang van zeer enkelen mis schien, ja; zeker niet in 't algemeen belang. Doch we spraken en lamenteerden over het gemis van een groentemarkt. Monopolie is het voor een deel, en gebrek aan ondernemingsgeest voor een ander deel, waaraan we den ongezonden toestand die te dezen aanzien heerscht, toeschrijven. Monopolie van de weinige hoveniers die hier gevestigd zijn; want het kwam nog dezer dagen voor dat een persoon die 's morgens groenten uit ventte, onhandig genoeg was van zelf te er kennen dat de prijs van zeker artikel nog niet kon opgegeven worden „omdat nog niet bekend was wat N. N. een vakgenoot er voor vroeg". Met het artikel aardappelen ziet men dit dagelijks gebeurenwaaruit zich laat ver klaren hoe 't komt dat deze vrucht b.v. heden aan alle groentewagentjes precies zóóveel kost, en morgen even precies en algemeen, zóóveel meer, of zóóveel minder, al naar de markt iso, neen, maar al naar de monopolisten hebben goedgevonden af te spreken. Heeft A. of B, eens niet veel tijd gehad om te rooien, of heeft het een buitje geregend, ter stond kan dit aan de wagentjes en in de beurs der goede burgerij gemerkt worden. Hij bedriegt zieh zeer die meent dat deze toestand dan toeli in het voordeel is der groenteboeren, die door hun monopolie veel geld verdienen, en daarvan trouwens blijk geven door hun uniforme keurig nette wagentjes. Wie zal hun dezen blijkbaren vooruitgang niet gunnenMaar er kon meer geschiedenook het algemeen belang kon gediend worden en als dit geschiedde in dit geval door het stichten van een groente markt, daar zouden de groenteboeren niet minder wel bij varen dan de burgerij. Thans moet het grootste deel der ingezetenen zich het genot van groenten ontzeggen en aardappelen eten dure wel te verstaan, veel duurder dan in de streken waar geen enkele aardappel groeit, doch waar een markt is aardappelen eten met aardappelen en aardappelen toe. En dat in een der vruchtbaarste streken van Ne derland! En dat terwijl er voor den arbeider en den landbouwer van buiten, goed uitgere kend, jaarlijks een schat van geld te verdienen was met de groenten en tuinvruchten die nu te hooi en te gras moeten opgemaakt worden in het eigen gezin, of wel bederven in veld en tuin! Is dit geen ergernis en slaat het niet het gezond verstand met vuisten Nog heden, toen wij informeerden naar den prijs der aardappelen op eenige omliggende dorpen, werden wij gewaar dat die prijzen onderling zoo uiteenliepen, dat zij van 25 tot 50% verschilden, en uat voor aardappelen van zeer weinig uiteenloopende kwaliteit. Ja, aard appelen, die als de beste van onze eilanden werden geprezen, kostten op zeker dorp slechts de helft van hetgeen hier in de stad de „markt" heet. Zou zoo iets mogelijk zijn als onze buiten lieden hetgeen zij missen kunnen voor eigen gebruik naar de stad brachten en aldaar marktten of door anderen lieten uitverkoopen op de markt Gewis het algemeen belang zou hiermede ge diend ziju. Waarom is er geen groentemarkt; waarom is hetgeen we onze Douderdagsche markt noemen niets dan een wassen neus, een boer innetjes-parade en een besteldag voor eenige winkeliers, zonder meer, zonder algemeen ver tier, zonder handel of nering in den eigen lijken zin Wie zal de tijden terugwenschen van het oude vaderlijke regime der Burgemeestereu, Schepenen en Raden, die alles en alles regelden, reglementeerden en keurden, zoodat de buiten man bezwaarlijk in stad kon komen zonder op de vingers getikt te worden wegens een of andere misgreep tegen keuren en ordonnantiën, toen geen graan mocht worden ingescheept aan de haven, dat niet eerst op do markt was geweest; toen geen appelen of peren in de winkels mochten uitgestald of „bij der straten gevent" worden, die niet eerst aan de markt waren geweest waar vraag en aanbod geregeld kon worden; toen alle melk op de melkmarkt moest verschijnen om gekeurd te worden, en alle boter ter botermarkt, de Schouwsehe op de Schouwsehe botermarkt en de Duivelandsche aan de Kraan toen er ook nog een boommarkt was, en een lammermarkt, een beestenmarkt en een varkensmarkt, alles in keurslijf en dwang- pak van de Heeren Regenten Maar ook het „laat loopen den boel!" heeft zijn bedenkelijke zijde. En wanneer men in een stad van een kleine 8000 zielen langza merhand tot den toestand vervalt van een afgelegen dorp, waar mogelijk overvloed van alles, doch waar niets te koop is op gezonde manier, dan zon men haast gaan wenschen: hadden we nog maar eenige van die oude keuren overgehouden Men heeft ons wel eens ingefluisterd dat grondeigenaars wel gaarne die hooge en al hooger klimmende prijzen der producten zien, met het oog op de pachten en huren, 't Kan zijn, maar we zijn daar nog niet van overtuigd. Kunstmatig door monopolie geschapen toestan den die enkel het gevolg zijn van traagheid en jansaliegeest, zijn ongezond en kunnen op den duur tot niemands voordeel strekken maar zullen wel op algemeene schade uitloopen, al ware 't alleen daarom, dat het monopolie alle energie doodt, door het weren van concurrentie en dat dus van vermeerderde productie op den duur niets komt, zoodat de negatieve gevolgen het schijnbaar positieve voordeel van enkelen ook te niet doen. We herzeggen ten slotte nog eenshadden we maar een groentemarkt! Binnenland. Zierikzee, 20 Juli. De uitslag der verkiezing van leden voor leden van den Gemeenteraad, reeds bij bulletin aan onze abonncs in de stad bekend ge maakt, is als volgt 1°. Ter vervanging van den heer Jhr. Mr. P. J. F. Eethaau Macaré (vacature tot Sept.) Ingeleverd 182 stembriefjes, van onwaarde 5, getal geldige stemmen alzoo 177, hiervan verkregen de heeren E. E. van Nes van Meerkerk 114Mr. B. de Jonge van Elle- meet 20; E, A. Tissot van Patot 14; D. Q,. Mulock Houwer 13 en A. Giljam 6 stemmen. Overige stemmen op verschillende personen verdeeld. Zoodat is gekozen de heer E. E. van Nes van Meerkerk. 2°. Ter vervulling van de plaatsen der leden, die met Sept. aftreden. Ingeleverd 184 stembriefjes, van onwaarde 7, getal geldige stemmen alzoo 177, hiervan verkregen de heeren W. A. Ochtman 166; J. C. Pi laar 162; Jhr. Mr. J. W. D. Schuurbeque Boeije 149 E. E. van Nes van Meerkerk 112; Mr. B. de Jonge van Ellemeet 28E. A. Tissot van Patot 21D. Q. Mulock Houwer 14 en A. Giljam 12 steramen. Overige stemmen op verschillende personen verdeeld. Zoodat de vier eerstgenoemde heeren zijn gekozen. De opkomst der kiezers is niet talrijk geweest nog niet de helft heeft zijn kiezersplicht wezen ver vullen. Maar er was ook geen strijd, zooals men dat noemt. De Nederlandsche kiezer meent nog al te vaak dat hij pas naar zijn schoenen moet gaan zoeken als Hannibal voor de poorten staat; als er niets bijzonders aan de hand is, beschouwt hij het naar de stembus gaan eer als een last dan als een plicht. Dit zal echter mettertijd wel beter worden. Wij verblijden ons er in dat van de kiezers die zijn opgekomen, verreweg de meesten zich vereenigd hebben met het advies der //voorloopige kiesvereeniging", al had be dilzucht, of iels anders? ook wat aan te merken op het wordings-proces dier vereeniging. Wij raden haar thans zich zoo spoedig mogelijk voor goed te organi- seeren, gedachtig aan het spreekwoord van den smid, die het ijzer smeedt als 't heet is. Brouwershaven, 20 Juli. Bij de plaats gehad hebbende verkiezing van leden voor den gemeenteraad alhier zijn herkozen de heeren J. de Kaler Jz. met 47 en H. B. Vollenhoven van Daalen met 32 van de 53 uitgebrachte stemmen. Getal kiezers 105. Een achttal E. Kath. geestelijken te Eoermond hebben thans bij gelegenheid der gemeenteraadsver kiezingen openlijk de ultramontaansche vlag opgestoken, den kiezers gelast wie zij te kiezen hadden en hen bij ongehoorzaamheid aan dat bevel met de eeuwige straffen gedreigd. Zoo nemen die heeren dus openlijk God en godsdienst in den arm om verkiezings-agitatie te verwekken en komen zij onbewimpeld uit voor huu gevoelen dat enkel slaven van den Syllabus in den Eaad moeten zitten en dat de geheele burgerlijke ge meente ondergeschikt moet worden aau de geestelijkheid. En dan durven die lieden nog klagen dat Nederland geen vrij land is en zij het hier al bijster kwaad hebben

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 1