Buitenlandsch Overzicht. Tot leden van de jury bij de groote in Augustus a. s. tijdens de Buhensfeesteu te Antwerpen te houden int. landbouw-tentoonstelling, door deLandbouw-maat- schappij van liet Noordeu, zijn benoemd in ons land dr. L. Mulder, als redacteur der Landb.-Cten de heer P. F. L. Waldeck, secretaris der Hollandsche M. v. L., te Loosduinen. Door kapt. Olsen, voerende liet Noordsche bark schip Honor, is G Juli, op 4G° NBr. en 29° WL., gesproken met een man en eene vrouw, die met eene opene boot van New Bedford (Amerika) zijn vertrokken met bestemming naar Falmouth. Zij hadden 34 dagen reis en zesmaal stormweder doorgestaan; waren vol maakt wel eti hadden aan niets behoefte. Inhoud van Ceres No. 19. De Microscoop voor den natuuronderzoeker, door li. Bos. Het voederen en inkuilen van Maïs. Mest en bemesting in den Bomraelervvaard, door v. H. Bezwaren tegen liet Durham-vee, Keuring van vee dat voor uitvoer bestemd is. Uit de Pers: Gewogen en te licht be vonden, door dr. M. Salverda. Benoemingen, Besluiten, enz. Bij besluit van Z. M. is de commissaris der loodsen aan den Hoek van Holland J. van den Berg in gelijke betrekking overgeplaatst naar Brouwershaven, en de adj. comm. der loodsen te Hellevoetsluis benoemd als comm. der loodsen aan den Hoek van Holland. Benoemd tot deurwaarder bij liet kantongerecht te Goes de heer J. de Vos te Middelburg. De tweede luitenant bij liet Ned. Ind. leger J. W. Stoutjesdijk is bevorderd tot eersten luitenant. Kunst en Wetenschap. Het Nederlandsch Nationaal Zangersfeest zal van 3 tot 6 Augustus gevierd worden op het Valkhof te Nijmegen, onder leiding van de feesl-directeuren B. Hol en J. F. Heinrichs in de smaakvol daartoe ingerichte ruime tent. 27 Liedertafels met 800 zangers, gesteund door Mej. Gips en de HH. de Goeij en Deckers als solisten, zullen daarin gezamenlijk en afzonderlijk eenige der schoonste kunstgewrochten uitvoeren. Bovendien zal dit Zangersfeest worden opgeluisterd door de kapel van het regiment Grenadiers en Jagers uit den Haag, het Parkorkest uit Amsterdam en de kapel der Nijmeegsche dienstd. Schutterij, terwijl door gas-i Humiliatie, vuurwerk en oen bal alles wordt aangewend om het den bezoekers aangenaam te maken. Velenin Nederland kennen de schoone omstreken van Nijmegen niet; velen zoeken in het buitenland wat ze in hun eigen land bezitten, daarom mogen wij met vertrouwen verwachten dat men van heinde en verre zal komen om te genieten van wat natuur en kunst hier in zoo ruime mate zal aanbieden. Te Lissabon is een nieuwe ontdekkingstocht naar de binnenlanden van Afrika op touw gezet, waaraan de luitenant ter zee Brito Oappello, de kapitein Serpa Piuto en de luitenant ter zee Boberts Ivens deelnemen. Het Aardrijkskundig Genootschap heeft deze heeren vóór hun vertrek een vaandel aangeboden. Het doel der expeditie is, op last van de Portugeesche regeering, de streken uit Angola en Mozambique en hel verband tusschen de Zaïre en de Zambese te onderzoeken. De expeditie zal te St. Paul en Loanda op de Westkust landen en van daar den tocht dwars door Afrika beginnen. Gewis is de thans overal met zooveel kracht ont waakte lust om Afrika's geheimzinnigheden te ont sluieren zeer te roemen. Vreemd steekt echter hierbij af,- dat b.v. Portugal zijn eigen nederzettingen op de Oostkust zoo weinig kent en controleert, dat het daar mogelijk is dat posten, door officiereu en soldaten bezet, twee jaar lang aan hun lot overgelaten blijven zonder taal of teeken van liet moederland te hooren, ja dat zij kunnen worden uitgemoord door de inboorlingen zonder dat men er te Lissabon notitie van neemt. Zoo werd in 1S42 het fort te Lurenco-Marqucz in 1842 door de inboorlingen overvallen, de gouverneur en liet garnizoen werden vermoord en eerst een jaar later kwam het bericht daarvan over Brazilië te Mo zambique aan. Dit is nu wel al in 1842 geschied, doch de toestanden zijn daar weinig veranderd. Toen Livingstone in 1856 te Senna kwam, hadden de offi cieren der bezetting aldaar in geen vier jaren soldij ontvangen, zoodat zij op eigen gelegenheid in hun onderhoud moesten voorzien. Als Portugal dat alles nu al zoo in orde heeft gebracht, dat het aan zulke wijdloopeude plannen kan gaan denken als beschavings- reizen door midden-Afrika, dan is het in zijn koloniaal wezen wel vooruitgegaan. De bekende schrijfster van romans en inzonderheid kinderwerkjes, Ottilie Wildermuth, geboren Bauscliütz is den 12 dezer te Tiibingen overleden. Zij was in 1817 te Boten burg geboren. Tot intendant van liet groote stads theater te Frank- forfc n/M. voor het aanstaande speeljaar is benóemd de lieer Olto Devrient, directeur van het tooneel te Mannheim. Otto Devrient is de zoon van Eduard Devrient, die vroeger directeur was van het tooneel te Carlsruhe. De familie Devrient kwam in de tweede helft der vorige eeuw uit Holland en vestigde zich te Berlijn in den koopmansstand. Uit haar zijn Duitschlands grootste acteurs voortgekomen. Ludwig Devrient was de hervormer van het tooneel te Berlijn. Hij liacl drie neefsEduard, Carl en Einil, die zich allen aan het tooneel wijdden. Eduard was wel geen uitstekend zanger noch acteur, doch hij was de stichter van het beroemde kunstinstituut te Carlsruhe, dat een kwart eeuw lang in Duitschland toongevend is geweest en veel goeds heeft gedaan. Carl werd Duitschlands be roemdste acteur en de trots van Hanover. Iiij huwde met de beroemde Sofie Schroder, uit welk huwelijk een zoon geboren werd, die de tooneelspeelkunst in 't voetspoor zijns vaders te St. Petersburg beoefende en aldaar voor eenige jaren overleed. Emil was van de drie broeders de bekwaamste dirigent en aan hem is de Duitsche tooneelspeelkunst veel verplicht, ook ten aanzien liarer verspreiding in het buitenland. Otto, die nu te Prank fort den moeielijken post van intendant van het groote theater een zaak die, naar men zegt, voor een stad als Pranfort veel te groot is heeft aanvaard, is de eenige nog levende stamhouder der beroemde kunstenaarsfamilie. Gelijk voor eenige jaren de tentoonstelling van oudheden te Delft, zoo maakt thans de tentoonstelling van Priesche oudheden en geschied kundige curiosi teiten te Leeuwarden grooten opgang. Op deze ten toonstelling is een overrijke voorraad van merkwaardige zaken samengebracht en in de zalen van het koninklijk paleis, het oude hof der Priesche Stadhouders, uitgestald. De' meeste voorwerpen hebben betrekking op Fries- lands geschiedenis en de Priesche zeden en gewoonten, kunst en industrie, maar ook veel is van algemeen nationaal belang en trekt als zoodanig niet minder de algemeene aandacht. Geen wonder dan ook dat van heinde en ver de bezoekers loestroomen. Antiquaren en handelaars in antiquiteiten watertanden op het gezicht van die schatten van oud porcelein, aardewerk, ouderwetscke meubelen en kleederen, en het is te voorzien dat de catalogus voor die heeren een ge- wenscht adresboek zal worden om na den afloop der tentoonstelling met ijver en gevulde goudbeurs ter jacht tc gaan voor de Parijsche en Londensche cresussen. Ook voor den historicus levert de Leeuwarder ten toonstelling veel belangwekkends op. Zij bevat toch een schat van penningen, munten, boeken, schilderijen en historische voorwerpen, waaronder er vele zijn van welker bestaan men tot dus ver wellicht te nauwer- nood iets wist. Yan de tentoonstelling van kunst, toegepast op nij verheid, te Amsterdam, hoort raeti weinig. Toch moet zij belangrijk zijn en ofschoon niet zoo overvol, daar entegen uitmunten door keur van voorwerpen, zoodat men meent dat haar doel ten volle bereikt is. Naar men verneemt zou Z. M. de Koning liet geven van toelagen voor de studie der muziek aan jongelieden van aanleg wenschen te staken, zoodat voor dezen tak van kunst na het voleindigen der studiën van de te genwoordige pensionaires geen nieuwe mededingers meer zullen worden opgeroepen. Thans is verschenen het verslag over het eerste jaar van de vereeniging het //Nederlandsch Tooneel". Daaruit blijkt dat liet eerste jaar wel geen dividend maar toch al reeds een batig saldo van f 77,83 op levert. De vereeniging gpnoot te 's Gravenhage naar verhouding meer waardeering en medewerking dan te Amsterdam. Yan 4 Sept. tot 29 Mei zijn 42 stukken ingestu deerd. Spektakelstukken werden gegeven om op het groote publiek te werkenzij leverden de beste recettes op. Hervorming van den smaak der menigte blijft vooreerst nog een vrome wensch. Het verbod van te rooken in de buffetkamers werkt ook schadelijkdaar door brachten de buffetten over het geheele seizoen maar f 3300,op. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Vrijdag is bij Staveuisse gezonken de aak van schipper Dombeek, met kolen van de Kukr naar België. De opvarenden zijn gered. Ter reede van Ylissingen is een Noordsche bark aangevaren door de stoomboot //Stad Breda" van den maildienst op Engeland. De schade moet niet noemens waard ziju, doch de Noorman is loch in het dok gegaan en eischt naar men zegt eeu kapitale som als schadevergoeding, De //Stad Breda" heeft schade aan het tuig gekregen. Te Nieuwkoop is een jongentje van twee jaar in een sloot verdronken. Bij het laten zwemmen van zijn hond aan de Zout keetsgracht te Amsterdam is Donderdag een 14-jarige knaap in het water gevallen en verdronken. Weder een waarschuwing voor onze straatjongens. Een 7-jarige knaap aan de Kaag, gemeente Spanbroek, is bij 't springen van een rijtuig, waarachter hij zich een plaatsje had verschaft om mee te rijden, gevallen en heeft het been gebroken. Te 's Ilage is een knaap met een schaar iu de hand gevallen, met het ongelukkig gevolg, dat de eene punt van de schaar door het oog is gedrongen. Het oog zal waarschijnlijk verloren zijn. De heer Dooremaal verleende de eerste geneeskundige hulp. Behalve over den oorlog en zijn omhaal van diplo matiek woordenspel en inktverspilling, zou er van de overige wereld niet veel bijzonders te bespreken vallen, ware liet niet dat Frankrijk de treurige eer geniet van aller oogen tot zich te trekken met weinig minder gespannen belangstelling, dan men aan liet oorlogs- tooneel wijdt. Het is waarlijk voor de Franschen niet om trotseh op te wezen dat zij maar niet laten kunnen voor de overige wereld altoos een voorwerp van bekommering te zijn. Al verdient de Fransehe natie ook niet ten volle den eerenaam van de groote natie bij uitnemend heid te ziju, in menig opzicht is zij toch groot en bewonderenswaardig; op menig gebied staat zij aan de spits der natiën. Daarom moet het de andere natiën des te meer leed doen dat zij het met zichzelf maar niet eens kan worden en dat, hoe ook door sommigen liarer kinderen uitstekende boven andere volken, zij zich toch maar niet genoeg kan losmaken van den verlammenden, doodenden invloed der zwarte internationale aan den eenen kant en van het avon tuurlijkst cesarisme aan den anderen kant. Het zijn inderdaad donkere dagen die Frankrijk thans beleeft. Feitelijk heerscht de reactionaire revo lutie; de vrije uitingen van het eerlijk gevestigd en ook aanvankelijk eerlijk geerbiedigd constitutioneel staatsleven worden met de meeste ombeschaamdheid onderdrukt onder allerlei valsche en totaal ongegronde voorwendsels. Een militair die blijkbaar niet meer zichzelf is, maar die zich heeft gevangen gegeven onder de macht van intriganten, vernedert zich der mate dat hij met ruw soldatengeweld dreigt voor 't geval alles niet gaan mocht, gelijk hij wil neen, gelijk zij die hem beheerschen willen. Van harte hopen we dat het betere deel der natie de overhand zal behouden in de aanstaande worsteling en dat de republikeinsche hoofden zich niet zullen teleurgesteld zien in hun verwachting dat de 363 en meer zelfs dan deze zullen terugkeeren. Maar wij zien niettemin Frankrijks naaste toekomst met groote bekommering te gernoet. Vooreerst vreezen wij dat de toeleg van Mac-Mabon c. 3. wel eens geluk ken kou, hoe men ook bewere dat er groote verdeeld heid is onder de drie gecoaliseerde partijen. Juist deze verdeeldheid, waarop de republikeinen voor een deel hun berekening gronden, zal wellicht het middel worden om veel eerder dan iemand verwachtte een derde voorstelling van het keizerrijk te doen aan schouwen. En aangenomen nog dat de stembus, door zooveel vijanden belaagd, door zulke onreine middelen ont heiligd, nochtans de mannen der vrijheid eens niet bedroog, maar de 363 of de 400, waarop eenigen hopen, naar Versailles zon dj zou het niet al te opti mistisch zijn te vertrouwen dat dan de rust van Frankrijk bewaard zou blijven P Geenszins zou die bewaard blijven, meenen wij. Het ligt ons als 't ware op de leden dat werkelijk de verkiezingen de 363 in het gelijk zullen stellen; doch wij achten het dan zeer te vreezen dat de coup d'état in dat geval voltooid zou worden door een brutalen coup de force en dat de opening der stembriefjes wel het sein kan wezen voor een burgeroorlog, zooals Parijs die in lang niet gezien heeft. De macht toch die Frankrijks rust belaagt is niet juist die van het gewetenlooze, onverzadelijk eerzuch tige Bonapartisme, noch die van 't verouderde, averecht- sche legitimisme, en allerminst die van het verbasterde orleauisme. Het is de perfide macht der duisternis, het Jesuïtisme, dat heden ten dage in alle landen zijn grijpende klauwen uitsteekt en dat nu bepaaldelijk het gemunt heeft op Frankrijk om daaruit een ge dienstig werktuig te maken tot het slaan van een grooten slag, om de macht te heroveren die verspeeld was, het prestige in de katholieke landen te herwinnen dat, zij 't dan ook langzaam, toch allerwege wegzinkt waar verlichting en ontwikkeling onder de volken doordringen.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 2