ZIEUIkZELMM COURANT. voor hei arrondis- seinent Zierikzee. 1877. No. 56. Woensdag 18 Juli. 80ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,— Franco per post 1,— Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAIV. Zierikzee, 17 Juli. Bij de heden gehouden stem ming voor leden van den Gemeenteraad zijn ingeleverd 380 stembriefjes. Het getal der kiezers bedraagt 444. Zierikzee, 17 Juli. Telkens en met klimtnenden aandrang betoogt het Vaderland de noodzakelijkheid der aftreding van het kabinet Heemskerk. Geen blad blijft zoo volhardend op dit aanbeeld kloppen, ofschoon het toch ook het Vaderlatid niet kan outgaau, dat de meeste bladen, ook zij wier liberaliteit wel boven ieders twijfel verheven is, volharden in de afwachtende hou ding, reeds vóór de jongste verkiezingen aangenomen. Het Vad. levert het bewijs dat men ook te ongedul dig kan zijndoor te veel ongeduld kan men soms meer bederven dan bij gepast bedaard afwachten zich van zelf ten goede schikt. Te recht merkte het Utr. Dagbl. naar aanleiding van den omstuimigen aandrang van - het Vad. op: zij die gelooven haasten niet. Zoo is het wel in dit geval, gelooven wij. Vooral op dit oogenblik, zou er met een demissie van liet kabinet Heemskerk al zeer weinig gewonnen zijn. Het is vooreerst de komkommertijd en het doet 'er al zeer weinig toe thans zoo driftig te zijn. Er wordt hoe genaamd niets verloren met liet bedaard afwachten van het nieuwe parlementaire jaar. Dit staat vast dat in de beide kamers een overwegende liberale meerderheid bestaat, overwegend zelfs al haasten de anti-liberalen zich ook om tot de vorming van een aanvankelijk anti-liberale partij te geraken, waaruit niet onwaarschijnlijk na eenigen tijd een algemeeue elericale partij kan voortkomen. Wat men verder ook zegge en hoe men zicli ook rechtmatig verheuge in de door de liberalen behaalde overwinning, bewezen is het nog niet dat men met vertrouwen de liberalen naar het bewind kan zien grijpen. Ondanks het erkende klimmende prestige van Kappeijne en de zoo hooggeroemde verzoening, van de wezenlijkheid van een en ander, vooral van 't laatste, is nog niets gebleken. Men vergete toeli niet dat met het wegdoen van liet kabinet Heemskerk nog geenszins alles gewonnen is; immers dan vooral dient een liberaal kabinet met zulk een vastheid van wil en zoo goed beslagen ten ijs te komen, dat er voor lastige nabetrachtingen geen plaats overblijft. En nu is ons vertrouwen wezenlijk nog niet vast genoeg om in dien zin de toekomst zoo stout tegen te treden. De tweede dwaling mocht eens erger zijn dan de eerste. Dit is zeker, dat, de liberale partij oppositie en meerderheid zijnde, er zaken gedaan zijn door een conservatief bewind en. dat de ervaring geleerd beeft dat de liberale partij, regeering zijnde, niet bij machte is geweest veel uit te voerenzij werd verlamd door onderlinge verdeeldheid en hardnekkige oppositie der aangesloten tege n par tij e u Wij raeenen dat de elementen, die elkander niet verdragen konden en daardoor de verdeeldheid teweeg brachten, nog aanwezig zijn. Of ze nu na de zooge noemde verzoening hun oude hebbelijkheden hebben vergeten, daarvan is niemand zeker. Het komt ons voor dat alleen met een nog meer overwichtige meerderheid met eenige gerustheid iets kan beproefd worden. Een liberaal kabinet zou moeten komen uit de Kamer of van buiten de Kamer. In het eerste geval is 't niet zeker dat de partij niet zeer verzwakt zou worden en voor 't tweede geval zouden we niet weten waar al het hout groeit om een goed stel liberale ministers uit te snijdenwant zonder dat deden de liberalen veel beter met thuis te blijven en de werk zame ministers van het bestaande kabinet eenvoudig hun gang te laten gaan. Gevaar voor reactie bestaat er toch niet en of een eventueel liberaal kabinet wel in staat zou zijn zooveel harder te stoken, is zeer de vraag. Wij raeenen dat in de gegeven omstandigheden wel rekening mag gehoudeu worden met hetgeen de anti liberalen uitlaten. Daar zijn er onder die niet on gaarne de liberalen zouden zien grijpen naar den helmstok. Zoo verweet de Standaard aan de Arnh. Ct. dat deze bang is, omdat zij ook niet voor de af treding van het kabinet op dit oogenblik is. De Standaard was echter daarbij vrij onhandig. //Regeer ons, maar beheersch ons niet," roept zij den liberalen toe. 't Is wel wat naïef om de liberalen met zulk een sofisme-te willen vangen. Dus, de Standaard zou wel een liberaal kabinet willen, mits het zich zoo ongeveer naar de anti-revolutionairen schikte. Wat de anti-revolutie niet van Heemskerk heeft kunnen verkrijgen, dat zou zij nu van de liberalen willen vergenzeer veel eer Haamstede, 15 Juli. Deelde onze hooggeachte leeraar ds. L. E. van den Broek heden voor 14 dagen ons mede toezegging van beroep naar de gemeente Ouwerkerk te hebben ontvangen, in de godsdienstoefe ning van dit morgenuur bracht hij te onzer kennis dat beroep te hebben aangenomen en nog slechts weinige weken in ons midden te zullen vertoeven. Diep was de indruk, welken die mededeeling op vele hoorders maakte, en -geen wonder, want in hem zal de gemeente een trouwen herder en leeraar, een warm voorstander van neutraal onderwijs zien henengaan. Middelburg, 14 Juli. Vroeg in den morgen is men heden begonnen liet water in liet dok op te zetten ten einde de //.Utrecht'' vlot te maken. Met uitstekend gevolg is genoemd schip dezen morgen uit liet droog- in liet voordok gebracht en uit dit in het kanaal. Heden avond zal het water in het droogdok 41>/2 decimeter hooger worden opgezet dan dit tot dusverre het geval was. Gelukt dit plan dan is het water op gezet tot het hoogste peil, in 't bestek voorgeschreven. Met genoegen vermelden wij, dat gedurende al den tijd, die de //Utrecht" in 't dok heeft gestaan, dit volkomen aan alle verwachtingen voldaan heeft. Z. Dagbl. De Maildienst van Vlissingen op Londen neemt dagelijks in bloei toe. Zaterdag morgen bracht de z/Stad Middelburg" 114 passagiers aan, een getal dat nog niet bereikt was zoo lang de dienst bestaat. Ook het goederen-vervoer neemt zeer toe en zonder de moeielijkheid om te Londen vertrouwbare connectiën aan (e knoopen zou de uitvoer van vee en landbouw producten gewis spoedig een hooge vlucht nemen. De Commissie van Oppertoezicht en Beheer over de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden zal op Maandag 30 Juli a.s. in genoemde inrichting een keuring doen plaats hebben van knapen, welke bij 's Rijks Zeemacht in dienst wenschen te treden. Des eenen dood des anderen brood. Engeland heeft in de laatste dagen een bestelling gedaan van 10000 komplete stellen Colorado-kevers, met het doel om die overal in het Rijk'te verspreiden. Ook hier te lande zijn reeds enkele bestellingen gedaan en is te voor zien dat de aanvraag weldra zeer groot zal worden, daar ieder vast wel zijn exemplaar van het merkwaar dige dier in al cle stadiën van zijn bestaan zal willen bezitten. Wij bedoelen hier de smakelijke soort van Colorado-kevers die thans worden vervaardigd in de beroemde Duitsche chocolade- en suikerwerkfabriek der firma Slolwerk. Het was inderdaad een geestig denkbeeld dier firma om aan het publiek zulk een recht plastische en naar men verzekert uiterst getrouwe afbeelding van het gevaarlijk anti-aardappelinsect aan te bieden, I)en 20 Juni 1.1. werd de fabriek met kantoor, magazijnen en woonhuizen der firma Jan Zuurdeeg en Zoon te Leiden door brand vernield. Tal van arbeiders werden hierdoor op eens zonder werk. Bijzonderen lof verdient dus de ijverige directie der firma, die zich door onderhandschen koop in bezit gesteld heeft van de in volle werking zijnde, sedert vijf jaren nieuw gebouwde wollendekenfabriek der heeren J. J. Krantz en Zoon te Leiden met alle daarbij behoorende ge bouwen. Nu zal de firma Jan Zuurdeeg en Zoon haar zaken ongestoord voortzetten en kan zij haar talrijke werklieden blijven in staat stellen het brood voor hun gezinnen te verdienen. Naar aanleiding van de voor 't overige vrij ijdele twist der geleerden over de ware geboorteplaats van den schilder P. P. Rubens geeft een Belgisch feuille- tonnist den raad aan, liever eerst een nauwkeurig onderzoek in te stellen omtrent de vraagwaar de moeder van Rubens zich tijdens diens geboorte heeft bevondenhij meent dat het onderzoek naar Rubens geboorteplaats dan verder weinig moeielijkheden meer zal op leveren. Men moet toch maar een lumineus idee hebben! Op nieuw is door den Minister van Financiën in gediend het wetsontwerp tot bekrachtiging van de dading met de gezamenlijke eigenaren der goederen, afkomstig van de voormalige ambachtsheerlijkheid Wolfaartsdijk over grond en water in en voor den Schengepolder. Men herinnert zich, dat de Tweede Kamer wegens een gebrek in den vorm, den 21 Maart jl. een wetsonderwerp te dier zake heeft afgestemd. 's Graveniiage, 14 Juli. Heden namiddag te ö1/™ ure kwamen, laatstelijk uit Rotterdam, langs den llhijiispoorweg alhier aan Z. M. Dom Pedro d' Alcan tara, Keizer van Brazilië en zijn gemalin Keizerin Donna Théresia Christina, Prinses van de Beide Siciliën, ten einde eenige dagen in de residentie te vertoeven. De hooge reizigers werden te Rotterdam door den Minister-resident van Brazilië bij ons Hof begroet, die hen naar de hofstad geleidde. Zij hebben hun intrek genomen in het Hotel de Bellevue alhier, hetgeen wordt aangeduid door de vlag van het Keizerrijk, groen met gele ruit, die buiten de Nederlandsche vlaggen van liet Hotel waait. De geheele bel-étage van genoemd établissement is'voor het verblijf van de Keizerlijke gasten ingericht en als 't ware in een paleis herschapen. De salons, eetzaal, boudoirs en meerdere vertrekken zijn van kost baar ameublement voorzien en bedekt met de prachtigste tapij ten De firma Prins uit de Spuistraat alhier heeft alles ingericht op een wijze, een Vorstin waardig. Gedurende 's Keizers verblijf te dezer stede zijn twee schildwachten voor het Hotel geplaatst. Het Keizerlijk gevolg bestaat o. a. uit: gravin De Barral, hofdame, burggraaf De Bom Retiro, admiraal De Lamare, geheimraad De Sauza Pontes en ridder De Macedo, secretaris. HH. MM. de Keizer en Keizerin zijn bij aankomst aan het station N. R. S. namens Z. M. den Koning ontvangen door de adjudanten, de generaals Van der Duyn, Van Tengnagell, de luit.-kolonels baron De Posson en Roosmalen Nepveu, benevens den kamer heer jhr. De Jonge van Zwijnsbergen. De twee laatst genoemden zijn den Keizer en de Keizerin gedurende hun verblijf alhier toegevoegd. De Minister van Buitenl. Zaken was mede op liet station aanwezig. De Keizerlijke gasten hebben zich te voet naar hun Hotel begeven, ofschoon verscheidene rijtuigen te hunner beschikking waren gesteld.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 1