Rechtszaken. De voormalige secretaris der Amsterdamsche Kanaal maatschappij zal van zijn vonnis niet in liooger beroep komen. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Te Makkum ouder Beilen, prov. Drente, zijn vijf huizen met de inboedels verbrand. Een man, J. Boer geheeten, die nog iets van zijn goederen wilde redden, is in de vlammen omgekomen. Te Sn eek is een jongen in een sloot gestikt onder een voer hooi dat op hem was gevallen, nadat hij van den omvallenden wagen in de sloot was gestort. Onder Waddinxveen zijn twee paarden door den bliksem gedood en is een wouing afgebrand. Dezer dagen zaten te Brussel twee knapen van 10 en 11 jaren op de bank der beschuldigden voor de correctioneele rechtbank, wegens het maken van stoornis in de openbare godsdienstoefening' in de kerk te Wa- termael-Boitsford. De pastoor had zelfs een geschreven aanklacht ingeleverd bij den procureur des konings. In dat van stijl- en taalfouten krioelende geschrift werden de jeugdige booswichten aanbevolen aan al de gestrengheid der wet, daar zij niets meer of minder hadden gedaan dan een stoel doen omvallen in de kerk. De advokaat der beklaagden voerde o. a. aan //Mijn jonge kliënten woonden getrouw alle gods dienstoefeningen bij, en waarheen heeft hun dat ten laatste gebracht? op de bank der beschuldigden". Het publiek en de rechters konden zich niet van lachen onthoudende pastoor bleef ernstig. De knapen Averden vrijgesproken. Onder Delfshaven is een tienjarig knaapje door een vrachtwagen overreden en aan de gevolgen gestorven. Te Rotterdam is een doofstomme knaap van 14 jaardoor een omnibus overreden. Hij werd met ver brijzelden arm naar het ziekenhuis gebracht. Te Kloetinge is een kind uit een rijtuig gevallen en overreden. In het stoomgemaal van den Prins Alexander-polder onder Kralingsche veer is een werkman in de machine geraakt en gedood. Te Drunen bij Waalwijk zijn twee huizen afgebrand. Vrijdagnacht is het buitenverblijf Roosengaard, dicht bij Bergenopzoom, totaal afgebrand. Onder Wageningen is Zaterdag veel te veld staande tabak door hagelslag vernield. Ook te Arnhem was dien dag hagelslag en is de bliksem tweemaal in een zelfde woning geslagen, zonder brand te veroorzaken, hoewel het huis zeer be schadigd werd. Te Vlaardingen sloeg Zaterdag de bliksem in den rijstpelmolen de brand werd nog in het begin gestuit. Het is thans reeds voor de derde maal dat men te Roermond eenige dagen vóór de verkiezingen gecon stateerd heeft dat een der op den publieken weg staande Mariabeeldjes verbrijzeld is door onbekende straat schenders. Men heeft reden om te vermoeden dat hier een kiesmanoeuvre achter schuilt en men door de schuld op de liberalen te werpen bij de domme me nigte de zaak der liberalen kwaad wil doen. Een deel van Zwitserland is door een orkaan en eene overstrooming geteisterd. Deze laatste ontstond door het plotselinge smelten van het ijs. Tusschen Thun en Bern is de Aar buiten hare oevers getreden, zoo dat een deel van laatstgenoemde stad onder water staat. Het meer van Thun is hooger dan het sedert 1852 ooit was. In het dorp Hornkoten, bij Ludwigslust, is in den nacht van 20 dezer een vreeselijk onheil gebeurd: een sterk bevolkt huis is in brand geraakt en tot den grond vernield, 13 personen hebben daarbij het leven verloren. Donderdag middag is te Zweeloo een 23-jarig jongman door den bliksem gedood. Bij den veehouder Buysman, in de Zijpe, zijn Donderdag morgen vijf koeien van de twaalf, die in de weide liepen, door den bliksem getroffen en gedood. In het arrondissement Heerenveen heeft Donderdag op onderscheidene plaatsen een zwaar on- weder gewoed. Te Oosterwolde sloeg de bliksem in de dorpsschool, -onmiddellijk nadat de morgenles was afgeloopen. Te Teroele werden 4 schapen in de weide gedood. Te Akkrum vielen hagelsteenen, zoodat het scheen of de velden het winterkleed hadden aange trokken. Een ingezetene van Amsterdam werd dezer dagen aangenaam verrast door ontvangst van een'Spaanschen brief, waarbij een geestelijke hem berichtte, dat een bloedverwant, door hem in extremis bediend, den wensch had uitgesproken zijn aanzienlijk vermogen aan zijn neef na te latentoezending van slechts een paar honderd gulden werd vereischl om de ko3ten voor regeling der zaak te bestrijden. De vreugde was echter van korten duur; bij den Spaanschen consul, vvien om inlichtingen werd gevraagd, moest de teleur gestelde erfgenaam vernemen, dat er voortdurend dergelijke brieven aan diverse personen werden gericht, met het kennelijk doel om zich, door bedriegelijke voorgevens, gelden te doen overmaken door licht- geloovigen, die aan de waarheid van zulke fabeltjes geloof mochten hechten, U. D. Buitenland. De Oorlog in het Oosten. Toen bij het uitbreken van den oorlog bleek dat de Russen ook in Azië de Turken zouden aanvallen, hebben we betoogd dat een veldtocht in Armenië en Klein-Azië vrij doelloos was te achten, aangezien het toch onmogelijk was langs dien weg ooit tot den Bosporus door te dringen en, als Rusland daar grens- verandering begeerde, deze toch verkregen kon worden als de veldtocht aan den Donau goed afliep. De uitkomst heeft ten volle bewezen, dat de Bussen wijs zouden gedaan hebben met in Armenië eenvoudig aan hun grenzen te blijven. Thans hebben ze daar een volkomen vruchteloozen veldtocht gedaan, dui zenden soldaten verloren, achter zich een opstand zien ontwikkelen die hun veel last kan veroorzaken, en in het gunstigste geval, als alles aan den Donau hun meeloopt, zullen zij toch moeten erkennen dat hun dubbele veldtocht slechts een halve overwinning heeft opgeleverd. Er blijft nu geen twijfel meer over of de Russen zijn in Azië geslagen. Zoowel hun rechter- als hun linkervleugel is totaal geslagen en ver achteruit ge worpen met enorme verliezeu. Zij zullen zich zeer gelukkig mogen achten als de generaals er nog in slagen hun geteisterde en gedunde legercorpsen achter Kars te hereenigen en daaruit zooal geen strijdbaar leger, dan althans iets meer dan het jammerlijk over schot van een gedemoraliseerd leger te vormen. Voor de Turken is dit alles ongetwijfeld vooral een zedelijk voordeel; want veel is er voor hen in Azië ook al niet te winnen en de veldtocht heeft ook hen zeker groote opofferingen van menschen gekost, terwijl de geheele landstreek, die toch weinig opleverde, thans woest en ledig is en de bevolking jaren noodig zal hebben om zich te herstellen. In het Turksche schiereiland staat de zaak der Russen beter. Men kan aannemen dat zij thans 120000 man infanterie, kavalerie en artillerie op den Turkschen bodem hebben, d. i. het dubbele van al wat de Turken te Noorden van den Balkan in het veld kunnen brengen. Het Turksche veldleger, ongeveer 60,000 man sterk, staat op een linie ongeveer evenwijdig met de spoorlijn Roetschoeck-Varna, links steunende op Schoemla, rechts op Roetschoeck. Het is zeer in het nadeel der Turken dat een aanzienlijk deel van hun leger, ongeveer 40,000 man, in den omtrek van Nicopolis en Widdin staande, eigenlijk afgesneden is, al zijn deze troepen daar ook in de gelegenheid den Russen op hun rechter vleugel en in den rug zorg te baren en in alle geval te verplichten een corps op hen af te zenden. Het plan der Russen schijnt dan ook te zijn, vooreerst een 40 a 50 duizend man westwaarts op te doen gaan of te Sjistowa achter te laten, tot dat het aan de in Roemenië naar den kant van Kalafat staande reserve van 60000 man gelukken mag ook over den Donau te komen. Gelukt deze beweging dan zijn de 40000 man Turken in en om Widdin totaal afgescheiden en eigenlijk onschadelijk gemaakt, zonder nu nog in aan merking te nemen dat een nieuwe oorlog der Serviërs daar nog bij kan komen. Van de voorgaande overwinning der Turkeu bij Biela en Sjistova is natuurlijk niets naders gebleken. Evenmin van het praatje dat de Russen alreeds Tirtova bezet zouden hebben. Wat deze laatste plaats aangaat, het is te veronderstellen dat het gros van het leger van prins Nicolaas niet eens daar komen zal, maar zich dadelijk zuid-oostwaarts zal wenden om de lijn Roetschoeck- Varna meester te worden. Terwijl alzoo de Turksche hoofdmacht de positie schijnt ingenomen te hebben om Roetschoeck te dekken en tevens den spoorweg van daar op Varna te ver dedigen, zal zij het aan den noordoostelijken kant binnen eenige dagen te doen hebben met de twee Russische legercorpsen die in de Dobroedscha zijn binnengedrongen. Deze moeten alreeds tot dicht bij Koestendsje aan de Zwarte Zee zijn voortgetrokken en als het hoofdleger de Turken van voren bedreigt zullen deze troepen een ernstig gevaar in den rug der Turken zijn. Het zal nu spoedig blijken of de Turksche opperbevelhebber een veldslag wil aannemen, dan wel of hij den vesting-vierhoek aan zijn lot overlaten en naar den Balkan retireeren zal. In Azië hebben de Russen o. i. een fout begaan met hun krachten te veel te verspillen in al te ernstige aanvallen tegen Batoem en Kars. Na Ardahan ten Noorden en Bajezid ten Zuiden van Kars te hebben genomen, hadden zij zich misschien liever moeten bepalen lot een weinig offensieve observatie van Kars en Batoem, vrij zeker toch dat de bezettingen dezer vestingen deze niet zouden verlaten om in het open veld en voor hen noodeloozen strijd te beginnen. Nu zou het kunnen zijn dat de Russische staf zich ook aan den Donau niet van de oude taktiek kan losmaken. In dat geval zijn er een paar zware bele geringen te verwachtendie van de forten van Roet schoeck en van de vesting Silistria, wellicht nog bovendien van Nicopolis, Widdin en Schoemla, vóór er aan een eigenlijken aanval op Varna of de Balkan- passen begonnen wordt. Omtrent de leiding van liet Russische leger hoort men verschilleude oordeelvellingen. Zoo wordt de staf zeer geprezen, de intendance daarentegen zeer gelaakt. De administratie moet vrij wat te wenschen overlaten. Dit zou, als de opmerking juist was, een groote be lemmering zijn van de snelle beweging van zulk een groot leger naar het Zuiden. Toch vertelt men ook dat zeer hooggeplaatste opperofficieren als hun raeening hebben te kennen gegeven dat de oorlog nu spoedig zal geëindigd zijn. Thans wordt ook van Turksche zijde bericht dat er veel troepen uit het Westen zullen weggenomen worden om ze bij de reserve voor Konstantinopel te brengen. Alleen de vestingen, forten en posten in Albanië, de Herzegowina en Bosnië zullen bezet blijven en zijn op nieuw geproviandeerd. Slechts een klein corps zou te velde gesloten worden en al de overige troepen naar het hoofdleger worden overgevoerd. Dit transport zal geschieden van Skoetori over zee naar Thessaloniki en Konstantinopel. Montenegro zou dus een weinig verpoozing krijgen, welke 't arme landje wel noodig heeft. Zijn de berichten daaromtrent niet zeer overdreven, dan moet een derde der mannelijke bevolking van de Zwarte bergen gedood of gewond zijn. JEngeland. Aan de Times wordt 1 Juli uit Calcutta gemeld, dat de belangstelling in den oorlog onder de moliame- danen in ludië dagelijks toeneemt. 'In de meeste groote steden wordt geld bijeengebracht en men zegt, dat vrouwen zelfs haar sieraden afstaan. Iti de mos keeën worden openbare gebeden voor den sultan gedaan. Geschriften, voornamelijk uit Mekka afkomstig, zijn in omloop, waarin op de samenwerking van alle mohamedanen tegen Rusland wordt aangedrongen, maar zij schijnen geen vijandige strekking tegen het Engelsche gouvernement of tegen de christenen in het algemeen te hebben. Italië. Onlangs is te Rome het proces begonnen, waartoe het testament van kardinaal Antonelli aanleiding heeft gegeven. Gravin Lauretta Larabertini bestrijdt, als natuurlijke dochter van den kardinaal, de wettigheid van het testament en maakt aanspraak op de nalaten schap. Zij verlangt, dat drie getuigen de vroed vrouw, de oudste knecht van den kardinaal en de aartspriester Vendetti zullen gehoord worden, om dat zij reeds zoo oud zijn, dat zij licht spoedig kunnen sterven. Daarover zal in de volgende week uitspraak worden gedaan. De advokaten der familie Antonelli ontkennen, dat de gravin een natuurlijke dochter van den kardinaal is, maar zij is bereid het bewijs der waarheid te leveren. In een aan de rechters overgelegde memorie wordt beweerd, dat Anto- nietta Ballerini, die voor haar moeder doorging, haar moeder niet was. Interessante bijzonderheden worden medegedeeld over de intieme betrekkingen, waarin de kardinaal tot eene aanzienlijke vreemde dame, de ware moeder van gravin Larabertini, en tot een signora Marconi stond. De vreemde dame, die gehuwd is, maar thans vau haar man gescheiden leeft, zou den 21 Oct. 1855 ten huize van de vroedvrouw Gervasi bevallen zijn. De kardinaal bleef, zoo lang hij leefde voor het kind zorgen en een uitgebreide briefwisseling tusschen die twee is bij de memorie gevoegd. De laatste brief der gravin is gedateerd 6 Nov. 1876. Twee zeer bekwame advokaten, Signor Galliani en Signor Tajani, staan de gravin ter zijde. z/De ontsteltenis op het Yatikaan is groot (zegt de berichtgever), daar de paus eerst onlangs van de zaak gehoord heeft, nadat kardinaal Simeoni te vergeefs beproefde de gebroeders Antonelli tot eene schikking te bewegen. De Temps verneemt, dat de toestand van den paus niet zoo erg is, als sommige telegrammen het voor stellen hij is zwak en lijdt daardoor aan flauwten, maar over het algemeen is zijn toestand niet onrust barend. Zijne geueesheeren raden hem aan, de baden te gebruiken, maar hij wil het Yatikaan niet verlaten.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 3