Tholen, 9 Juli. Zaterdag verliet de lieer J. van den Bosch de gemeente Tholen, na er meer dan 30 jaren als hoofdonderwijzer te zijn werkzaam geweest. Dat velen dien 30-jnrigen arbeid op prijs stellen blijkt o. a. daaruit, dat hem eenige keurige souvenirs zijn meegegeven, verkregen door bijdragen van per sonen uit alle standen. We wenschen hem nog vele gelukkige jaren. De herinnering aan een nuttig, werkzaam leven make hem de rust zoet! Zijn Excellentie de Commissaris des Konings in onze provincie zal Woensdag a. s. eenige gemeenten op Zuid-Beveland bezoeken. Men berekent dat het Zuider-Zendingsfeest te Kloe tingen is bezocht door omstreeks 4500 personen. Is dit getal aanmerkelijk kleiner dan bij vroegere gele genheden, men zegt dat het gehalte den feestgangers vergoedde wat aan hun getal was verloren. Ook is opgemerkt dat onder de bezoekers een groot getal niet-Zeeuwen waren. Dit was in zoover jammer daar de heer J. Wolbers, ex-kandidaat voor de Tweede Kamer, van de gelegenheid van dit feest heeft gebruik gemaakt ora zijn staatkundig program te ontwikkelen. De heer v. Wrangel auf Lindenberg heeft een woordje gesproken ten bate van het anti-dienstvervangingsbond. Meer en meer blijkt dat deze feesten, die op zich zeiven volkomen onschuldig en goed zijn, al een zeer ougepasten naam dragen als ze //Zendingsfeesten'' ge noemd worden. Ze hebben met de zending al zeer weinig te maken en geven zeker de duurste manier van collecteeren voor de zendingszaak aan de hand. Eerst heeft deze en gene van de anti-revolutionaire partij beproefd ze //hagepreeken" te.noemen, doch deze titel was belachelijk wegens het totale gemis aan analogie met de uit de historie bekende hagepreeken van 1565 en '66. Men zou ze met reden kunnen betitelen als anti-revolutionaire revues, of zomerfeesten der anti-revolutionairen, te meer omdat ze nu reeds half kerkelijk half politiek zijn geworden. Zendings feesten is zeker de minst passende naam. Op het Zendingsfeest, Woensdag te Middachten gehouden, is gecollecteerd f 1023, benevens een broche en vier oorbellen. Wag. W. In- de Vrijdag gehouden zitting der Provinciale Stalen van Zeeland zijn alle voorstellen aangenomen, uitge zonderd dat van den heer Fransen van de Putte tot afstand van hel wachthuis te Cortgene. Op het adres der spoorboot-maatschappij tot opheffing der verplichting om aan den steiger te Wolfaartsdijk aanteleggen, is be sloten afwijzend te beschikken, maar te bepalen dat, wanneer de onzuivere opbrengst der vaart meer dan f 18,150 bedraagt, de bijdrage verminderen zal met de helft van het meerdere, met gelijkstelling van het tarief te Wolfaartsdijk en te Cortgene. Tevens is besloten een adres aan de Tweede Kamer te zenden met verzoek op de Staatsbegrooting van 1878 een post te brengen tot betere bezoldiging van de amb tenaren aan de provinciale griffie. De zitting is daarop tot Dinsdag verdaagd. Volgens advertentie in de Nieuwe Rotterdamsche Courant is de vennootschap tusschen de heeren J. F. F. H. Van Leeuwen en J. De Decker Gzn. ont bonden, en zal de exploitatie van het droogdok en de scheepstimmerwerf te Middelburg, tot nu toe onder de firma Van Zeijlen Decker gedreven, voortaan door den heer F. H. Van Leeuwen onder diens eigen naam, geheel voor eigen rekening, worden voortgezet. De reederij en handelszaken te Botterdam en te Middelburg gedreven, zullen voortaan door den heer F. PI. Van Leeuwen onder de firma Van Zeijlen Decker kunnen worden voortgezet. Plet feit dat te Vlissingen binnenkomende Neder- landsche schepen vaak bij voorkeur Belgische en geen Nederlandsche loodsen nemen, ook door ons in ons jongste nomuier vermeld, heeft een onderzoek uitgelokt dat ingesteld is door de heeren M. Pot en T. C. Domisse te Vlissingen. Dat onderzoek heeft aan het licht ge bracht dat o. a. het geval met de //Frangois" van de reederij Wibaut waarheid was, en dat de kapitein van dit schip inderdaad een Nederlandschen loods heeft afgewezen en een Belgischen gevraagd door middel van de vlag aan den voortop, waarna hij ook een Belgischen loods heeft aangenomen. Tevens is echter ook gebleken dat de heer Wibaut over deze handel wijzen van den kapitein der //F ran go is" zeer verstoord was en aan de Hollandsche loodsen een lastgeving aan den kapitein van de //Jeanne en Marie", een ander schip van zijn reederij, heeft medegegeven om een Nederlandschen loods te nemen als deze zich aan biedt. Plet blijkt derhalve dat het niet geheel zuivere kosmopolitisme dat in dit opzicht te Vlissingen schijnt te heerschen, meer zit bij de gezagvoerders dan bij de de reeders. In de Belgische Kamer is de regeering geïnterpel leerd over den groolen overvloed van koperen munt, waarmede Belgic thans opgescheept zit. België heeft jaren lang met goede winst koperen 2 en 1 centime stukken aangemunt, omdat Nederland wel zoo goed was de Belgische munt te gebruiken en zelf geen centen aan te munten. Thans zijn de Belgische stukken uit Nederland geweerd en moet het gou vernement zich de schade van een ontmuntiug of tijdelijke intrekking van koperen munt getroosten om het verbroken evenwicht tusschen dit circulatie-middel en de behoefte te herstellen. Intusschen heeft het Gouvernement den radicalen weg al weder verlaten door langs de grenzen den omloop van de Belgische munt toe te laten, ja zelfs daaraan een wettigen vorm te geven. Als dus onze toegezegde nieuwe pasmunt niet eenigszins spoedig komt, gaat het mogelijk weer den ouden weg op. Voor de aanstaande manoeuvres zullen de bataljons in Zeeland door oproepiug van twee lichtingen militie op een sterkte van p. m. 800 man gebracht worden. Tegen den 6 Aug. e. k. zullen de opgeroepenen bij hun bataljons moeten zijn aangekomen, om, na gekleed en gewapend te zijn, onmiddellijk de voorbereidende oefeningen te kunnen aanvangen. Naar men zegt, zullen de troepen uit Zeeland tegen medio Aug. naar het manoeuvre-terrein vertrekken. Het Dagblad is verstoord, en niet zonder reden, over de wijze waarop men in de residentie den heer Doorman die het initiatief genomen had om voor Koningin Sofia een monument te stichten, er uit te boren. Inderdaad het gaat niet aan, dit plan te verwerpen niet het nuttigheids-voorwendsel dat het denkbeeld van een Sophia-kinderziekenhuis aan de hand doet. Zou zulk een stichting er toch niet kunnen komeii, zonder dat daarvoor het denkbeeld behoeft te vervallen om aan de nagedachtenis der doorluchtige vrouw die Nederland betreurt een prachtig sprekend monument op een openbaar plein in de residentie te wijden Men kan zeer wel het eene doen en het andere niet nalaten. Uit mededeelingen in het Huisgezinontleend aan de Fransche Mondeblijkt dat Paus Pius IX onver wachts twee jaar ouder geworden is. Men meende algemeen dat hij nu 86 was geworden, doch hij is niet 86 maar 88 jaar; daar er toch met den geboorte tijd van zulk een over de geheele wereld bekend en zooveel besproken man niet kan gesmokkeld zijn, moet hij wel op eens twee jaar zijn opgeschoten. In Artis te Amsterdam, is een Colorado-kever. Behoorlijk achter slot, dat spreekt van zelf. En of schoon het beestje levend uit Amerika is overgezonden, weten wij niet, of het nu nog levend te zien zal zijn. Onze landbouwers echter zullen denkelijk er spoedig kennis mede maken, want het zal wel onmogelijk zijn, het op den duur aan onze grenzen te weren. In Engeland denkt men er niet anders over. De vogels, tot dusver nog zoo vervolgd en door onze wetten slecht, of bijna in het helieel niet beschermd, zullen tegen deze nieuwe ramp misschien onze beste bond- genooten zijn. Wellicht zal men, als de Colorado kever er is, eens over eene wet tot bescherming der vogels gaan denken. Ware bet ook zaak daarmede vroeger te beginnen? Aan het Oosterspoorwegstation ts Amsterdam zagen wij dezer dagen eene afbeelding van den Colorado kever in een lijstje. Dit voorbeeld verdient navolging. De afbeeldingen zijn wel verspreid, maar liggen veelal op plaatsen, waar weinig menscken komen. Het ware vooral in dorpen zaak ze op te hangen aan de sta tions, in druk bezochte herbergen en dergelijke plaatsen. Yan den Colorado-kever, die te Tiel zou zijn ge vonden en naar de Bijkslandbouwschool zou worden verzonden, is daar nog niets vernomen. Het is in de laatste twee jaren herhaaldelijk gebeurd, dat men allerlei kevers voor Cólorado-kevers hield, die 't niet waren. Bij den brand te Almkerk is wederom gebleken dat geenszins alle brandkasten vertrouwen verdienen. Sommige kastén hebben hun inhoud goed bewaard bij het openen van anderen echter vond men alles verteerd. Men verhaalt dat gedurende den brand iemand zijn brandkast nog wilde ledigen en de pa pieren elders bergen, doch dat de kast reeds zoo verhit was dat de vlam er uit sloeg toen de deur open ging. Dit houden we toch voor een praatje. Als de brand reeds zoo hevig was in dat huis dat de brandkast gloeiend was, kon dan daar toch bezwaarlijk iemand nog bijkomen om de kast te openen. Ondertusschen zullen de firma's die de brandkasten geleverd hebben die de vuurproef goed doorstaan hebben, zichzelven en het publiek een dienst te doen, met daarvan verslag te geven. De Zalmvisscherij is dit jaar bijzonder gunstig ge weest. In 't tweede kwartaal van 1877 zijn aan de markt van het Kralingsche veer aangebracht en verkocht 15700 zalmen en 6475 in het eerste kwartaal. Er zijn 69716 stuks elft te Kralinsche veer verkocht. In de afgeloopen week werden aan de markt gebracht 1870 stuks zalm en 30 stuks steur. Volgens de Golos is door den heer Kern in de platiuamijnen een nieuw metaal ondekt, dat hij Davy noemt, ter eere van sir Humphrey Davy. De vieriug van het feest, aan de nagedachtenis van Johanues Iiuss gewijd, dat te Praag zou gehouden worden, is door de politie verboden, omdat men vreesde, dat dit feest te veel ergernis aan de katho lieke bevolking zou geven. Onlangs schonken een paar Galicische boeren een huis aan de Begeering, om daarvan een hospitaal te maken. De Begeering was daar heel blij mee, maar moest nu een schenkingsakte hebben. De boereu hebben echter een broertje dood aan het teekenen van gerechtelijke akten, en weigerden te teekenen. Men heeft er toen iets op gevondenmet geldboeten, en eindelijk met 25 stokslagen, werden de schenkers gedwongen de schenkingsakte te teekenen. Ze hebben zich stellig voorgenomen, nooit meer zoo mild te zijn als ze nu geweest waren. Het tabaksnuiven, aanvankelijk toeu het in zwang kwam, veracht, door paus Urbanus III in den ban ge daan, door keizers en koningen met het afsnijden, van den neus bedreigd, heeft niettemin in den loop des tijds het burgerrecht verkregen. Enkele Europeesche volken, zooals b. v. de Portugeezen, zijn zelfs als snuivers historisch geworden. In de 17 en 18 eeuw was het nemen van een snuifje ook ónder dames in de mode; zoo was de eerste kouiugin van Pruisen, Charlotte, een groote liefhebster van een snuifje en kon de verleiding zelfs bij de plechtigheid der kroning te Koningsbergen niet weerstaan, zoodat haar gestrenge gemaal haar in 't openbaar berispte. Zij wist het snuifje zoo gracieus naar haar neus te brengen, dat Peter de Groote, ofschoon hij aan ieder zijner snuivende onderdanen den neus liet afsnijden, zijn tegenzin in 'L snuiven overwon en om een snuifje vroeg. De hartstocht van Frederik den Groote voor het snuiven, is bekend. Zijn goedkoopste snuifdoos kostte 2000 thaler, maar hij had er verscheidene van 5 maal zoo groote waarde. Men vond in zijne nalatenschap meer dan 100 kostbare snuifdoozen, die gezamenlijk geschat werden op eene waarde van 1.300.000, thaler. Meer heeft zeker geen sterveling voor zijn neus gedaan. Inhoud van Ceres No. 18. De nieuwe landbouw door J. J. Mechi, vrij naar het Engelsch door den Kèdacteur (Vervolg). De Colorado-kever. Ons laud op de tentoonstelling voor melk en zuivelbereiding, te Hamburg 1877. Is de Taxus vergiftig voor het vee? Feuilleton: Wat ik op een landbouwreisje hoorde en zag, door v. d. H., enz. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft den luitenant ter zee 2de klasse, C. J. Damme, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen, in te gaan den 15 dezer. Z. M. heeft benoemd tot ridder der o'pde van den Ned. Leeuw, ds. P. van Borssum Waalkes, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te IJsbrechtsum c. a. Kunst en Wetenschap. Aan het groot nationaal Nederlandsch Zangersfeest, dat te Nijmegen van 3 tot 6 Augustus zal gehouden worden, zullen 27 liedertafels met 800 zangers deel nemen. Mej. Gips uit Dordrecht, de heeren de Goey uit Leiden en Dekker uit 's Bosch zullen zich als solisten doen hooren. De muziek van de grenadiers en jagers, onder directie van den heer Dunkier, en het Amsterdamsche parkorkest onder leiding van den heer Sturapff komen over. Er zal iederen avond eene schitterende gasilluminatie plaats hebben en den laatsten avond een groot vuurwerk en bal. De tent is reeds voor een gedeelte opgeslagen. Op 28 Aug. e. k. en volgende dagen zal te Ant werpen de gewone jaarlijksche bijeenkomst gehouden worden van de //Association for the Beform and Codification of the law of nations'," te Londen, welke vereeniging nu twee jaar geleden te 's Hage vergaderde. Belangrijke vraagstukken over averij-gros, munt wezen, neutraliteit enz.zullen aldaar worden behan deld naar aanleiding van de verslagen van commissiën, iu de vorige te Bremen gehouden bijeenkomst benoemd, Den 6 Juli is op de villa Leoni bij Munchen in 61-jarigen ouderdom overleden de bekende Duitsche schrijver Friedrich Wilhelm ridder Iiacklander. Hij was in den laatsten tijd de voornaamste redacteur van üéber Land und Meer

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 2