Benoemingen, Besluiten, enz. Benoemd tot waarnemend griffier bij liet kanton gerecht te Goes de heer B. Vermande te Heinkenszand, oud-ambtenaar van 't Openb. Ministerie bij 't voor malig kantongerecht aldaar. Z. M. heeft benoemd tot le luitenant bij het 6e regt. Inf. den *2en luitenant G. H. Pieter. Door Z. M. den Koning zijn de volgende besluiten genomen Benoemd tot grootkruis der orde van den Ned. Leeuw graaf von Taubenheim, opperstalm. van den Koning van Wurtemberg; tot koram. G. Lefsel, voorz. der Kamer van Afg. van het groothertogdom Luxem burg tot ridder C. Collart en H. Kirpach, beiden secr. van voorm. Kamer. Kunst en Wetenschap. Dezer dagen is te Londen in het kristallen palcis van Sydenham een driedaagsch Handels-muziekfeest gevierd. Er werd enkel gewijde muziek van Handel uitgevoerd. Het orchest bestond uit 700 leden, het koor telde 3500 zangers en zangeressen. Het luisterend publiek was tusschen de 20000 en 24000 personen. De gereserveerde zitplaatsen, d. i. op twee galerijen tegenover het orchest, kostten f 12; de staanplaatsen in de zaal f 6. Een ander berichtgever zegt dat koor en orchest samen 3500 personen telde; men zal erkennen dat dit legertje geluidgevende lieden toch al vrij groot is. De directeur was Sir Michael Costa. Ouder de solisten waren Adeline Patti, mevr. LemmensSherrington, ma,dem. de Alboni en de baszanger Henschel. De voornaamste stukken waren de Messias en Israël in 'Egypte. De tentoonstelling van kunst, toegepast op nij verheid te Amsterdam zal den 9 Juli worden geopend eu die plechtigheid zal worden opgeluisterd door de tegenwoordigheid van den Prins van Oranje en Prins Alexander. De Presse uit Weenén deelt het eerst (vóór de Nederlausche en zelfs vóór de Amsterdnmsche bladen) mede uit welke heeren de internationale jury is saam- gesteld, ter beoordeeling van de inzending ter tentoon stelling van kunst, toegepast op nijverheid, die te Amsterdam zal worden gehouden. Zij zijn de heeren JBruno Bucher en Eerdinand Lauf berger, voor Oosten rijk; Grunad en Faschdorf, voor Pruisen; C. Graff en Hauschild, voor Saksen A. Gnauth en Em. Lange, voor Zuid-Duitschlandde architecten Cuijpers en Mnijsken voor NederlandWinders en Schoy, voor België; Ed. André en Lojolais, voor Frankrijk; Nic. Barozzi en J. Teixeira de Mattost voor ItaliëF. L. Dardet en H. Schroder, voor Zweden en Noorwegen en J. Klein en J. Olrik, voor Denemarken. Op de Caxtou-tentoonstelling, die Zaterdag in South Kensington door Gladstone werd geopend, zijn niet minder dan 151 werken te vinden door Caxton zelf gedrukt. Lord Spencer alleen zond er 57" uit de prachtige bibliotheek van Althorp. Ook de uni versiteiten van Gent en Göttingen hadden bijdragen gezonden. De openingsplechtigheid was zeer eenvoudig. De aartsbisschop van York sprak een gebed uit, Glad stone verklaarde de tentoonstelling geopend en hierna vereenigde men zich aan een déjeuner, waarbij Glad stone een redevoering hield over Caxton. Naar men verneemt zal het wereldvermaarde kabinet van schilderijen van de familie van Loon te Amsterdam weldra onder den hamer komen, lleeds is in het buitenland de aandacht hierop gevestigd eu meldt het Engelsche kunstblad The Academy dat de Engel sche millionairs alreeds aan hun agenten last gegeven hebben. De Nieuwe Rott. Ct. en het Vaderland hopen dat onze Fegeering zal trachten deze rijke verzameling voor ons vaderland te behouden. De Middelb. Courant vestigt de aandacht op het feit dat de 10 Nov. aanst. de 300ste verjaardag zal zijn der geboorte van Jacob Cats en laat deze opmer king vergezeld gaan van een opwekking om aan dien dag eenigen feestelijken luister bij te zetten. Rechtszaken. De heer J. de Dekker Gz. heeft liooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van de Fotterdamsche Fechtbank te zijnen laste. De gewezen secretaris der Amsterdamsche Kanaal maatschappij, de heer P. H. Bruyn, is door de recht bank te Amsterdam veroordeeld tot twee jaren celstraf wegens diefstal in loontrekkenden dienstde rechtbank achtte het misbruik van vertrouwen niet bewezen. Een talrijk publiek woonde de zitting bij. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Te Middelburg is Zondag avond te 10 ure een per soon uit een zoldervenster der tweede verdieping gevallen. Hij heeft geen uiterlijke kwetsuren ontvangen. Te Ylissitigen is de heer Fret, een verdienstelijk hoofdonderwijzer, des morgens nadat zijn echtgenoote was opgestaan, dood in zijn bed gevonden. De vrouw ondekte dit toen zij haar man wilde wekken. Zij blijft met 3 kinderen, achter. Omtrent de oorzaak van den brand (e Hoorn wordt gezegd dat een jongen uit het aan de kerk belendende weeshuis, hoewel dan niet met opzet, dien brand zou hebben gesticht. Hij was op 't dak der kerk geklom men naar een bijen- of wespennest, dat bij in brand heeft gestoken om het te verstoren, en bij de droogte van het houtwerk moet dit vuur gevat hebben. De kerk is geheel vernield en weinig van den inboedel gered. Eerst 's nachts te één ure was de brand ge- bluscht. De belendende gebouwen zijn wel zwaar beschadigd, doch behouden gebleven. De weesjongen van wien boven sprake is, is in hechtenis genomen. Tijdensden brand lag juist de instructie-brik //Ternate7' voor de stadde equipage van dit schip heeft bij het blusschen zeer goede diensten bewezen. Zondag is 't schip //Metropolitan", met vee van Amsterdam naar Londen, op de Theems door de //Demetrius" aangevaren en vol water op strand gezet. Het vee werd gered en ter markt gebracht. z/Wat dienstboden voor dienstboden zijn, 't Is om te klagen," zong Judels al voor jaren. Hij had wel gelijk. Wegens ruzie, met de //groote" meid, heeft de //kleine" of kindermeid van den commissaris van politie te Zwolle zich in 't water geworpen. Bijtijds gered, zond haar meester haar voor goed naar huis. Uit Breda meldt men dat een der kadetten aan de Kon. Mil. Akademie, van het 2e studiejaar, die niet door zijn officiers-examen gekomen is, zich in het Kamp bij Teteringen met zijn karabiju heeft doodgeschoten. Buitenland. De Oorlog in het Oosten. 4 Juli. Met voordacht hebben we in het jongste nommer geen melding gemaakt van een toen reeds bekend telegram, dat vertelde dat de brug bij Sistowa ver nield was en de Fussen bij Biela geslagen waren, ora de eenvoudige redenen dat het eene ons hoogst onwaarschijnlijk, 't andere zelfs onmogelijk voorkwam, aangezien de Fussen toen nog niet met een aanzien lijke troepenmacht op 30 mijlen afstands van de rivier konden zijn doorgedrongen. Men hoort thans ook niets naders van die vermeende geduchte dingen en men mag ze voor gefabriceerd houden, misschien om de bevolking van Konstantinopel een oogenblik le paaien. Het schijnt dat de Konstantinopolitanen, even als de Parijzenaars, dagelijks tot eiken prijs tele grammen van overwinningen willen hebben, al zou de vijand ook voor de poorten van het Serail staan. In den nacht van 29 op 30 Juni zijn door een stonn 26 pontons van de Donaubrug onklaar geraakt, doch den volgenden dag is de brug hersteld en 's avonds was zij weder in orde en kon de overtocht van troepen enz. weder voortgang hebben. Dit is waarschijnlijk de aanleiding van het bewuste telegram geweest. Men kan op dit oogenblik, ofschoon er weinig berichten zijn, als zeer waarschijnlijk aannemen dat de Fussische legermacht nog steeds bezig is met de groote verhuizing naar deu rechteroever der rivier. Het is bekend hoeveel tijd de verplaatsing van een volledig' uitgerust leger van honderdduizend man, en veel meer misschien, noodzakelijk vereischt en vóór deze geheel is afgeloopen zijn wel geen groote slagen of krachtige bewegingen voorwaarts te wachten. Keizer Alexander heeft in persoon naar men zegt althans een bezoek gebracht aan zijn troepen op den Turkschen oever. Wij hechten daar niet veel geloof aanvooral niet omdat er bij gezegd werd dat hij na een uur toevens weer teruggegaan was. Hij heeft nu zijn hoofdkwartier op een villa of.hofstede bij Turnu Margurilli. Er is na weder gewag gemaakt vau de Donau- monitors. De monitors die te Nieopolis liggen moeten öf zoo ontramponeerd zijn dat zij geen dienst kunnen doen, óf zij zijn alreeds door de equipages verlaten. In den omtrek van Foetschoeek moet een gevecht hebben plaats gehad tusschen een Turkschen monitor en vier Fussische torpedo-booijes. Het wapen van aanval aan weerszijden was de torpedo. Eindelijk is de monitor aan zijn kleine vijanden ontkomen. Voor de marine- is gewis in dezen oorlog veel te studeeren. Jammer dat de lessen zoo duur en zoo bloedig zijn. In de Dobvoedscha trekken de Fussen steeds voor waarts naar het Zuiden. Men meent dat zij hier en daar den muur van Trajanus de lijn van den Donau naar Koestendsje hebben overschreden. De Turken trekken terug. Eerst was te Konstantinopel last gegeven de Dobroedsclia te verdedigen en aaii een corps van 22000 man order gegeven de troepen aldaar le gaan versterken; doch men heeft daar weer van afgezien. Ook tegenover het Fussische hoofdleger van Sis towa zijn de Turken achteruitgegaan. Men zegt dat zij stelling zullen nemen te Tirtova, dat halfweg ligt tusschen Sistova en de IJzerenpoorfc, den bekenden Balkan-pas. De plaatsen langs den Donau waar kauonnengevecht gehouden is, zijn grootendeels verwoest. Kalafat en Gioergewo op den Foemeenschen en Widdin, Nieo polis en Foetschoek op den Turkschen oever. Beide partijen verwijten elkaar dat zij vooral op burgerwo ningen en openbare gebouwen hebben gevuurd en niet hoofdzakelijk- op elkanders vestingwerken. Dit verwijt wordt trouwens mode sinds de conventie van Genève met haar illuziën daartusschen gekomen is. Een officieel telegram uit Simuitza meldt dat den 29 Juni zeven Turlcsche monitors heb dorp Schebriany beschoten hebben op de zuidkust van Fusland aan de Zwarte zee. Daarna zijn zij verder gevaren naar Ba- labaiulovvka; den 1 Juli werden zij voor Odessa gezien, koerszettend naar de Krim. De Engelsche vloot is naar de Besika-baai ver trokken zoo als de Standard opmerkt niet om de Turken te helpen, maar alleen om te observeeren. De Morning Post meent le weten dat de vloot eerlang zal versterkt worden. Griekenland spant zich uitermate in ora ondanks zijn armoede en, om zoo te zeggen, van zijn armoedje zich ook te wapenen. Waarvoor of waartegen 't Is moeielijk te zeggen, doch als 't eeumaal op een beslissing aankomt dient het kleine Griekenland toch eenigszins bij de hand te zijn om niet misschien nog misdeeld van de reis te komen. liet is een veeg teeken dat de Grieksche regeering papieren munt tegen gedwongen koers gaat uitgeven. Zoo iets is zeer achterop en slechts in den hoogsten nood als oogenblikkelijk middel te vergoelijken. De Skuptschina of volksvertegenwoordiging van Servië heeft te Kragojavacz, de oude hoofdstad, een vergade ring gehouden. Servië zit op keete kolen. Wie kan zeggen wat er voor dit land uit den tegenwoordigen oorlog kan voortkomen Montenegro geniet een oogenblik verademing. Men weet niet juist wat de Turken in dien hoek op het oog hebben, 't Eene oogenblik meent men dat zij weder een aanval op Montenegro zullen doen, en 't volgende hoort men weder beweren dat de troepen in Albanië bij het Balkan-leger of bij de reserve voor Konstantinopel zullen getrokken worden. In Azië hebben de Fussen weinig voorspoed gehad sinds den voor hen zoo fatalen 21 Juni. De officiëele telegrammen zijn fraai genoeg, doch een bedenkelijke toestand schemert er toch doorheen. 5 Juli. Andermaal is een van die zeer onwaarschijnlijke be richten gekomen betreffende een vermeende nederlaag der Fussen aan den Donau. 5t Telegram is uit Kon stantinopel, heet officieel en zegt dat in den omtrek van Sistova 18 Fussische bataljons door 12Turksche bataljons zijn verslagen, 't Is niet wel te gelooven waarschijnlijk is 't ook niets anders dan wat mooi zand om den lieden te Konstantinopel in de oogen te gooien. Ondertusschen weten ook de Fussen onmogelijke telegrammen de wereld in le zenden. Zoolezenwij.dat de Fussische troepen reeds te Tirnova staan en dat daar zelfs alreeds een Fussische gouverneur van Bul garije in functie is getreden. Ofschoon 't nu niet onmogelijk zou zijn dat eenige lichte ruiters op een verkenning zoover doorgedrongen kunnen zijn (80 mijlen) dat zij de torens van Tirnova hebben gezien, als men daarbij ten minsten aanneemt dat in dien omtrek dan geen Turken waren, zoo is 't zeer on waarschijnlijk zoo niet onmogelijk dat geheele divisies zóó ver zouden vooruitgerukt zijn. Blijkens een nader bericht van een Engelschen cor respondent schijnt het Fussische telegram, dat vertelde van het breken der brug door storm, evenmin waar te zijn geweest als dat van de Turken, dat beweerde dat de brug door monitors vernield was. Volgens dien correspondent hebben de Fussen drie dagen noodig gehad om hun brug gereed te krijgen. Wij kunnen ook dit echter niet aannemen. In Azië loopt de krijgskans den Fussen thans be paald tegen. Uit hun eigen berichten kan men nu wel afleiden dat zij reeds bijna al de behaalde voor- deelen weder verloren hebben. Als 't waar is dat Kars ontzet en Bajezid hernomen is, dan zijn de Fussen op dit oogenblik weder even ver als den 18 Mei.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 2