Buitenland. Onze Leestafel. Burgerlijke Stand te Zierikzee. De Oorlog in het Oosten. 1 Juli. De overtocht van het Russische hoofdleger over den Donau is in vollen gang. In den nacht van 26 of 27 Juni werd bij Tsimnitza tegenover Sistova de divisie Dragumiroff van het 8e legercorps in een tweehonderdtal booten en schuiten de rivier overgezet, waar zij na een vinnig doch kortstondig en weinig bloedig gevecht de Turken verdreef en vasten voet verkreeg. Toen werd dadelijk aan het leggen der schipbrug begonnen om het geheele legercorps met artillerie, kavalerie en voorraad op den Turkschen oever over te brengen. Te gelijkertijd werd bij Pe- troceni, een plaatsje dat een paar uren lager aan den Donau ligt, een dergelijke manoeuvre uitgevoerd onder de leiding van den Russischen opperbevelhebber Groot vorst Nicolaas zelf, wiens zoon op het eerste vlot was dat overging. Er zijn dus op dit oogenblik tusschen Roetschoek en Nicopoli twee bruggen over den Donau in dienst en een bij Braïla. Bij deze laatste plaats is het geheele aldaar gevestigde leger corps reeds naar de Dobroedscha overgestoken en in die landstreek tot bij Tsjernawoda doorgedrongen. De Turken trekken overal terug. Sistova werd den 27 door de Russen bezet. Nicopoli was in brand ge schoten. Roetschoek zou spoedig ingesloten en afge sneden zijn. Men verwachtte dat het geheele Turksche leger van den Donau naar de Balkan-stelling zou terug trekken, aldus voor 'toogenblik een wellicht beslissenden slag vermijdende. De Czaar heeft in Bulgarije een zeer edelmoedig manifest doen verspreiden. Nu, dat is de gewoonte als men in 's vijands land komt. Later zal wel blijken wat het te beteekenen heeft. Bij Matchin hebben de Russen twee Turksche moni tors, die door het lage water in den Donau aan den grond zitten, opgeëischt. Zij willen die tropeëen onge schonden zien meester te worden. In Azië hebben de Russen toch wel wezenlijk klop gehad, ofschoon zij niettemin weder op Erzeroem aanrukken. Zij staan thans oostwaarts op de lijn tusschen Kars en Erzeroem en wel bij Koprikoï en Zewin. Bajezid is wel door een overmacht van Turken en Kurden ingesloten, doch de Russen meenen het weldra te ontzetten. 2 Juli. Men houdt het er voor dat Bajezid werkelijk door de Turken is hernomen. Hiermede zou dan bewezen zijn dat de Russische linkervleugel een wezenlijke nederlaag geleden heeft. Ook dat gedeelte van den oorspronkelijken uitersten rechtervleugel dat bij Batoein was achtergebleven, eerst omdat het nemen dier plaats niet spoedig gelukken wilde en later om haar naar al de regelen der kunst te belegeren, ook dat gedeelte heeft weinig voorspoed. Zelfs schijnt het de voor een tiental dagen bezette hoogten van waar men de stad kan beschieten, sedert 25 Juni weder verloren te hebben. Alleen in het centrum, d. i. op de lijn van Kars naar Erzeroem, hebben de Russen zich kunnen hand haven, en zelfs na de tegenspoeden van den 21n weder eenigen voortgang gemaakt. Zijn de berichten juist, dan staat Moektar-pucha Oostwaarts van Erzeroem en de Russen op korten afstand voor hem. Wat er eigenlijk in het Montenegrijusche omgaat is tamelijk raadselachtig. Pas kwam de tijding dat de Turken in het binnenste der Zwarte bergstreek door gedrongen waren, of zij werd gevolgd door het bericht dat de Turksche legermacht in die streken een alge- meenen terugtocht had aangevangen, waaraan ook de nog aanwezige troepen in Bosnië en de Herzegowina deelnamen, terwijl het heden weder heet dat er tegen bevel is gekomen en dus de Turken niet aftrekken. Waarschijnlijk staat dit een en ander in verband met hetgeen er inmiddels aan den Donau heeft plaats gehad. Het is nog niet duidelijk gebleken wat de Turken aan den Donau thans zullen doen. Men meent dat zij het grootste gedeelte van hun Donau-leger naar den Balkan zullen terugtrekken, en alleen Roetschoek, Silistria, Schoemla en Varna bezet houdeu. Misschien zou dit nog het wijste zijn wat zij doen kunnen. Velen met ons zal het in zekeren zin nl. tegengevallen zijn dat de Turken bij den overtocht der Russen zoo weinig weerstandsvermogen hebben ont wikkeld. Onbeteekenend kleine troepjes hebben hier en daar braaf gevochten, maar van ernstige pogingen om met eeuigszins sterke divisiën aan den vijand den overtocht te betwisten, was niets te bespeuren. Toch is het bekend genoeg dat het den Turkschen soldaten niet aan moed en volharding ontbreekt. De oorzaak schijnt in iets anders te liggen. Sommigen meenen dat de Turksche opperofficieren over 't algemeen niet voor hun taak berekend zijn. Neemt men in aan merking dat de meesten dier heeren in Europeesche legers gevormd zijn, dat er zelfs verscheidene uiet- Muzelmannen van afkomst onder loopen, dan laat zich zulk een algemeene onbekwaamheid nauwelijks gelooven. Wij veronderstellen eerder dat de oorzaak der onbeholpenheid van de opperbevelhebbers gelegen kan zijn in hetgeen men te Konstantinopel in de hofkringen zoo al verwacht en hoopt van den loop der verwikkelingen tusschen de Russen en hun vrienden aan den eenen kant en de half en half Turkschgezinde Mogendheden aan den anderen kant. De hoop op Engelands tusschenkorast heeft wellicht het grootste aandeel in de aarzeling en planneloosheid die overal op het tooneel der operatiën valt waar te nemen. Immers de eenvoudigste logica zou medebrengen dat men, om iets wezenlijks tot bestrijding der Russen te kunnen doen, te kiezen had tusschen verdediging, maar dan krachtige wanhopige verdediging der Donau- linie, en het beslist opgeven van die op den duur toch onhoudbare positie, om daarentegen alle weer standsvermogen te concentreeren op de veel sterker Balkanlinie. Nu is zonder eeuige noemenswaardige vrucht tijd en kruit verspild aan de oevers van den Donau, terwijl men den vijand haast zouder slag of stoot in Bulgarije heeft laten komen. IT* r a. ïi I* ï- ij li. Als een nieuw bewijs van de willekeurige hande lingen van het tegenwoordige bewind wordt het feit bijgebracht dat op last van den Minister de Eourtou het officieel verslag der laatste kamerzitting in het Journal officiel niet overeenkomstig de waarheid, maar naar den zin en de bedoeling der Ministers is gesteld. Dit betreft vooral het slot dat door den directeur van den stenografischen dienst aldus was gegeven //De zitting wordt gesloten. Alle afgevaardigden van de linkerzijde en het centrum staan op en herhaaldelijk weerklinken kreten van //Leve de RepubliekLeve de Vrede7'De leden der rechterzijde antwoorden met //Leve Frankrijk//Verschilleude leden recht //Leve de Maarschalk//! De Kamer gaat uiteen//. Zoo stond het ook in al de bladen; doch de Minister de Eourtou heeft het in het Journal officiel laten schrappen. Gewoonlijk werden de Kamerverslagen in het officiëele blad onderteekend door den directeur der Stenografen. Deze heeft echter thans geweigerd het onjuiste verhaal der sluiting te onderteekeneu, zoodat het dan ook niet door hem geteekend in het Journal officiel voorkomt. De reactie van het gouvernement blijft voortdurend ijverig werkzaam. Men stelt zich inzonderheid veel voor van de manoeuvres met de dagbladpers. De Republikeinsche en in 't algemeen de vrije bladen worden vervolgd, de colportage van die dag bladen langs de .straat en op de stations verboden, gelijk ook het verspreiden der bladen in de provinciën verboden is. Daarentegen worden de serviele bladen, zooals de Figaro, de Fays en anderen, gratis overal verspreid. Sommige bladen, b. v. de Tempts, de Gironde, de Fepublicain de VAllier en de Proyres de V Ain, willen zich aan de onwettige behandeling die zij moeten oudergaau niet onderwerpen en hebben de respect, prefecten processen aangedaan. Dit zal natuurlijk weinig baten. Het geweld zegeviert voor 't oogenblik. Gelukkig dat de mannen der vrijheid waken. Zoo wel uit den Senaat als uit de gewezen Kamer hebben zich comités gevormd om een oog in 't zeil te houden en alles te uoteeren wat ten aanzien der aanstaande verkiezingen door het gouvernement of zijn agenten gedaan wordt. Deze comités zullen ook zorgen dat de natie behoorlijk op de hoogte gehouden wordt van 't geen er omgaat. Men verzekert dat Thiers een manifest tot de natie zal richten. Daarentegen zullen de vijanden der Re publiek den president Mac-Mahon een reclame-reis door de Departementen laten doen, ten einde hem iu staat te stellen, zelf stemmen te gaan werven. Dat zulk een schromelijk onzuivere toestand op den duur niet houdbaar is, behoeft niet gezegd te worden. De groote revue, Zondag door Mac-Mahon over het leger vau Parijs gehouden, is goed afgeloopen en zonder tumult, ofschoon er duizenden op de been waren. JB e I g i e. Koning Leopold II heeft geweigerd de Rubens feesten te Antwerpen bij te wonen. Dit zal gewis velen hinderlijk zijnanderen daarentegen niet, daar de Gemeenteraad nu geheel vrij is om aan zijn plan gevolg te geven van n.l. geen uitnoodiging te zenden aan de clericale afgevaardigden leden der Wetgevende Kamer. Oostenrijk. Het Journal des débats, dat uit Oostenrijk gewoonlijk zeer goed wordt ingelicht, bevestigt, dat twee leger corpsen ieder van 2 divisiën op voet van oorlog naar de grenzen van Kroatië en Dalmatie zullen worden gezonden. Oostenrijk zou overigens niet gaarne zijn afwachtende houding willen opgeven. Het Weener Kabinet moet zulke formeele en solide verzekeringen van de Russen hebben ontvangen, dat het voorloopig gerust kan zijn. En Oostenrijk beschikt over een deugdelijken waarborg van de Russische beloften. Een blik op de kaart doet zien, dat de Russen aan den Donau verloren zouden zijn, wanneer Oostenrijk een dreigende houding aannam. Het Petersburgsche kabinet heeft er derhalve groot belaug bij, goede vrienden met Oostenrijk te blijven. Maar zal Rusland altijd meester kunnen blijven van den loop des oorlogs Het kan tegen zijn wil verder moeten gaan, dan het bedoeld had en stappen moeten doen, die niet met Oosterijks belang overeenstemmen. De Weener regee ring is daarom verplicht, voorzorgsmaatregelen te nemen en zal deze waarschijnlijk nog moeten uitbreiden om te voorkomen, dat de beslissing zonder Oostenrijks medewerking tot stand kome. Te Weenen gelooft men, dat het oogenblik van handelen nog ver ver wijderd is. Bij de uitgevers G. W. van der Wiel en Co. te Arnhem is verschenenu Ultramontaanscli Utopia. Een land van belofte?// Met een vertaling vau den Syllabus, door dr. W. C. van Manen.// Ofschoon on3 op dit oogenblik de gelegenheid ontbreekt tot uitvoe rige aankondiging van dit geschrift, vestigen we er al dadelijk de aandacht onzer lezers op; we komen er weldra op terug. Kerk" en Sclioolnieuws. Beroepen te St. Philipsland ds. A. Mac-Pherson te Ooltgensplaat. Aangenomen liet beroep naar Poederoijen c. a. door ds. L. Kan de Beer te Aagtekerke. Bedankt voor het beroep naar de Chr. Ger. Gem, te Vlissingen door ds. P. den Boer te Ylissingen. Benoemd tot leerares aan de kweekschool voor on derwijzeressen mej. C. J. Klomp, oud-kweekeling der school, ter vervanging van mej. J. J. E. van Bemmel van Yloten, die op haar verzoek tegen 1 Sept. a. s. eervol is ontslagen. Benoemd tot hulponderwijzer te Middelburg, op school C, de heer F. J. van de Ranson te Leiden. Mejuffrouw M. G. W. van den Broek, hoofdonder wijzeres aan de bewaarschool te Haamstede, is als zoodanig benoemd te Lisse. (Prov. Z.-Holland.) Benoemd door den Gouv. Gener. van Indië tot hoofdonderwijzer aan de op te richten openbare lagere School te Koedoes de heer I. Kastelijn; tot le liulp- ondenv. aan de openbare 2e lagere school te Soera- karta de heer P. Lakeman. ZJKETIJOlIXGHEiX» BINNENGEKOMEN. ZIERIKZEE. 29 Juni. //Elizabeth//, kapt. W. Warner, van Par naar Dordrecht. 30 //Olive Branch//, kapt. B. Branch, van Londen naar Remagen. 3 //Flower Girl//, kapt. J. Yincent, van Fowey naar Dordrecht. UITGEZEILD: 2 Juli. //Malfilatre//, kapt. R. Allen, van Zierikzee naar Engeland. BINNENGEKOMEN. BROUWERSHAVEN. 17 Juni. //British Princess//, kapt. R. Thomas, van Pabellon de Pica naar Vlaardingen. tt tt //Sydenham//, kapt. J. Scott, van Rio, eiland Elba, naar Dordrecht. 22 //Rovena//, kapt S. Whitier, van Runcorn naar Dordrecht. 23 a //Reaper//, kapt. J. Dustow, van Charles- towu naar Dordrecht. w //Portland//, kapt, O. Lloyd, van Runcorn naar Dordrecht. a a //Broomhaugh, kapt. O. E. Andersen, van Kroonstad naar Rotterdam. 26 //Madawaska//, kapt. V. Saracino, van New- Orleans naar Rotterdam. 27 i/Ofcus//, kapt. M. Falck, van New-Orleans naar Rotterdam. a //Medusa//, kapt. W. Jones, van Rangoon naar Schiedam. Van 2229 Juni 1877. Geboren: Eene dochter van H, Catshoek en M. J. Holm. Een zoon van J. H. C. Heijse en L. E. Isebree Moens. Eene dochter van P. J. Buijze en E. Stork. Een zoon van W. J. v. d. Berge en R. den ITerder. Een zoon van M. Versteeg en M. J. Trijzelaar. Een zoon van W. Ridderhof en A. J. Priester. Twee zoons van G. Verkaart en M. de Bie. Een zoon van A. den Dekker en K. van Stijn. Overleden: J. Schultz, oud bijna 3 j., z. H. C. Wiltson, oud ruim 7 j.> d. P. Ruselaar, oud 18 m., d, J. Wijt, oud circa 2 j., z. J. J. Proost, oud 31 j., vrouw van J. Wetting. W. A. M. D. W, Kalkman, oud 2 j., d.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 3