Benoemingen, Besluiten, enz. De heer J. J. F. Wieking, landmeter te Middelburg, is op zijn verzoek eervol uit 's Lands dienst ontslagen. Aan de hooge school te Leiden is bevorderd tot doctor in de rechten de heer A. C. B. Thomaes, geb. te Hoek, en de heer W. Polman Kruseman, geb. te Middelburg, beiden met stellingen. Aan de Polytechnische School te Delft is o. a. toe gelaten als civiel-ingenieur, na examen C, de heer J. J. Iioogenboom Jr. van Noordwelle. De Minister van Oorlog heeft met ingang van 1 Augustus a. s. eervol ontheven vau zijn betrekking tot de topografische inrichting den kapitein F. de Bas, van den generalen staf, die voorts op zijn verzoek, tegen gezegden datum, is bestemd tot adjunct-chef van den staf, tevens waarnemend adjudant van den kommandant der 4e divisie* infanterie. Voor den dienst bij de topografische inrichting is benoemd de kapitein F. O. P. Donnadieu, vau den generalen staf, adjudant van den kommandant der 2e divisie. Z. M. heeft bij het wapen der infanterie benoemd tot 2e luitenant bij het 3e regiment, den kadet H. J. von Brucken Fock. Z. M. heeft bij het corps ing. mineurs en sappeurs benoemd tot 2e luit. den kadet A E, von Brucken Pock. De le luitenant A. Breeman, van het 3e regiment infanterie, te Vlissingen in garnizoen, is aangewezen om naar Delft gedetacheerd te worden tot het ont vangen van ondericht in de behandeling van de uieuwe brandbluschmiddelen. Benoemd tot 2e luit. bij de artillerie de heer L. v. d. Velde Dz., geb. te Brouwershaven. Landbouw en Handel. Donderdag had te Wolfaarfcsdijk, onder begunstiging vande meest gewenschte weersgesteldheid, de aan gekondigde wedstrijd plaats van wege de vereeniging //Landbouw en Veeteelt/'. Reeds vroegtijdig in den morgen waren de laudbouw-werktuigen op het terrein gebracht, welke in den voormiddag onder toezicht van de regelingscommissie en de benoemde keurmeesters beproefd werden, hetgeen met belangstelling geschiedde. De uitslag daarvan was, dat voor den besten gewonen ploeg de le prijs van 10 aan Gr. Slabbekoorn en de 2e prijs van 5 aan C. Zuijdweg werd toegekend. De uitgeloofde prijzen voor drie bijzondere soorten van ploegen zijn niet toegewezen, deels door niet in zending, maar ook deels naardien ze minder voldeden, tengevolge waarvan aan een tweevoorsploeg, hoezeer niet bepaaldelijk gevraagd, om zijn soliede bewerking eene premie van 5 aan J. P. Plateeuw kon worden uitgereikt. Voor de beste ijzeren 6- en 5 balkseggen behaalden A. van Weel en A. Op 't Hof respec tievelijk ieder den uitgeloofden prijs van ƒ10, terwijl de prijs van 5 aan J. van de Kreeke Kz., voor de beste houten Sbalksegge ten deel viel. Naden afloop hiervan ging men over tot de beraamde volksver makelijkheden. G. Ct. Kunst en Wetenschap. Den 29 Juni, den dag van de HH. Petrus en Paulus, was het 300 jaren geleden dat de beroemde schilder Petrus Paulus Rubens geboreu werd te Siegen in Nassau, ofschoon Keulen en Antwerpen elk voor zich aan liet Nassausche stadje die eer betwisten. Emile Ollivier is voor het trimester Juli-October tot directeur der Académie Erangaise benoemd, hoewel hij niet als lid is geïnstalleerd. De Fransche Academie van Wetenschappen heeft den Keizer van Brazilië tot //associé étranger" gekozen. In liet geheel zijn er slechts 8 //associés étrangers". In het jaar 1876 werd voor de Keizerlijke bibliotheek te Petersburg 16,966 roebels besteed voor den aan koop van nieuwe werken. De bibliotheek was in dat jaar vermeerderd met 19,855 werken of 25,415 boek- deelenzij werd bezocht door 159,508 lezers die 337,536 boekdeelen raadpleegden. In de volgende afleveringen van de Tijdspiegel zullen worden opgenomen eenige hoofdstukken uit een nieuw nog niet uitgegeven werk van den heer H. Havard, getiteld: //Het lancl der geuzen//. De vertaling is van cle hand van mej. Campbell. Door den Min. van Marine is de Vlissingsche loodsschoener no. 10 beschikbaar gesteld voor de heeren van het Zoölogisch station aldaar om een wetenschappelijke!! kruistocht in de Noordzee te doen. Rechtszaken. Vrijdag heeft de Arr. Rechtbank te Rotterdam J. de Decker van de firma Zeijlen en Decker te Middel burg schuldig verklaard aan liet hem te laste gelegde en hem veroordeeld tot een jaar cellulaire gevange nisstraf en 1000 boete of 15 dagen subs, gevange nisstraf. Tegen P. H. Bruijn te Arasterdam is door het O. M. geëischt 4 jaar gevangenisstraf en ƒ500 boete. De uitspraak is bepaald op Woensdag 4 Juli. Het Gerechtshof te Arnhem heeft in zijn zitting van Vrijdag Theodoras Schut, wegens de feiten waar voor hij verleden week terecht stond, veroordeeld tot twintig jaren gevangenisstraf. De Hooge Raad heeft het arrest gewezen omtrent het cassatieberoep van den heer mr. C. Van der Lek de Clercq, ingesteld tegen eene beslissing van de recht bank te Middelburg, houdende de nietontvankelijk verklaring van genoemden lieer in zijn verzoek, strek kende lo. tot het schrappen van zijn naam van de kiezerslijsten in de gemeente Zierikzee, en 2o. om den voorzitter van den raad dier gemeente te bevelen zorg te dragen dat die wijziging in bedoelde lijsten on middellijk worde gebracht. De Hooge Raad heeft, oordeelende dat art. 148 der grondwet en art. 15 der kieswet door den eersten rechter waren geschonden, hoofdzakelijk overwogen dat er eene definitieve beslissing moet gegeven worden omtrent de hoofdzaak en omtrent afzonderlijke rechts- punten die nog onopgelost zijn gelaten. Mitsdien is de zaak naar de rechtbank te Middelburg teruggewezen om met inachtneming van dit arrest van de hoofdzaak verder te behandelen en te beslissen. De fourier V., van het garnizoen te Zwolle, die eenige maanden geleden in de kazerne aldaar moed willig brand had gesticht, waarbij menschenlevens in gevaar werden gebracht, is te dier zake door den krijgsraad te Leeuwarden veroordeeld tot tuchthuisstraf voor den tijd van 15 jaren, met vervallenverklaring van den militairen stand. Van de tevens tegen liera ingebrachte beschuldiging van het zich arglistig toe- ëigenen van schoenen, aan het Rijk behoorende, is hij vrijgesproken. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Buiten de Ginnekenpoort te Breda is een achtjarig meisje, eenig kind eener weduwe, al spelende in een gracht gevallen en verdronken. Te Cliarlois is een bejaarde vrouw van de trappen gevallen en aan de gevolgen van den val overleden. Verleden week is te Wemeldinge de schuur van den landbouwer van Oosten totaal afgebrand. Te Borkulo is bij een hevig onweder een huis, bewoond door drie gezinnen, door den bliksem ge troffen in één oogenblik stond liet in volle vlam. De brandweer bepaalde den brand bij dat eene gebouw, menschenlevens zijn er niet te betreuren en veel van den inboedel is gered. Het huis was verzekerd, doch de inboedel slechts van één gezin. De landbouwer Visch te Eiburg is Woensdag bij het opladen van hooi van den wagen gevallen en is onder den wagen reeds overleden. Een dergelijk geval moet iu de gemeente Doornspijk ook hebben plaats gehad. Te Kapelle a/d IJsel is een jongeling met zwemmen verdronken. Twee groote papierfabrieken van de heeren v. Gerre- vink en Paunekoek te Apeldoorn zijn door brand vernield. De belendende woonhuizen bleven groofcendeelsgespaard. Beide fabrieken waren geassureerd. Onder Delden is in een sloot het lijk gevonden van den commissionair Ten Have uit Borne, die sinds jaren voor verschillende kassiers, handelaars enz., in die streken gelden incasseerde; men verdiept zich in gissingen, daar zijn jas en portefeuille met wissels in de onmiddellijke nabijheid werden gevonden. Zaterdag middag is in de gemeente Almkerk, in 't Land van Altena, prov. N.-Brabant, een geweldige brand uitgebroken. Negen en twintig meest groote huizen met schuren zijn verbrand. Ook de dorpstoren is uitgebrand. Des avonds te elf ure was men het vuur eerst meester, doch toen waren van de kom der gemeente nog slechts acht huizen met de kerk en de pastorie meer over. Van de inboedels werd weinig of niets gered. Een persoon heeft ernstige brand wonden bekomendoch verdere persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. Zondag is te Hoorn de R. Katli. Kerk in de Ach terstraat met de aangrenzende Pastorie en de nabij gelegen Armenschool door brand vernield. Te Amsterdam ging dezer dagen een paard, voor een vrachtwagen gespannen, op hol. Het werd na een eind voortgehold te hebben gegrepen en tot staan gebracht door een welgekleede vrouw. Te Maastricht is uit liet kanaal opgevischt het lijk van een 10-jarigen knaap. Nu loopt het gerucht dat dit kind zich verdronken heeft omdat hij, op de school der geestelijke broeders 14 centen voor een lei moetende medebrengen, terwijl hij" er slechts 8 bij zich had, naar huis gezonden was om de nog ontbrekende 6 centen te halen, 't welk hij niet durfde uit vrees voor zijn moeder. De landbouwer te Waddingsveen, verdacht van zijn vrouw te hebben vergiftigd, is na de gehouden in structie gevankelijk naar Rotterdam vervoerd, terwijl sommige deelen van het opgegraven lijk aan de ju stitie ziju overgegeven. Bijna een jaar geleden werd aan iemand bij een .//standje" in de Pieterjakobstraat te Amsterdam een gouden horloge met ketting ontstolen. Dinsdag werden die voorwerpen bij iemand gevonden, die als vermoe delijke dief onmiddellijk is gearresteerd. Onder de gemeente Houten heeft zich een land bouwer door ophanging van het leven beroofd. Ook de moeder van den ongelukkige maakte indertijd op deze wijze een einde aan haar leven. ZILVER. Dat de feiten niet zelden al de redeneeringen en theorieën der geleerden te schande maken is bekend; het is in velerlei zaken meermalen gebleken. Thans is 't ook weer het geval ten opzichte van de pessi misten in zake de desappreciatie van het zilver. Men weet hoe sinds eenige jaren de beschouwingen van zoovele geleerden en vakmannen op dit stuk, inzon derheid in verband met het muntwezen, groote wijzi ging hebben ondergaan. Vrij algemeen had de meening ingang gekregen dat de zilveren eeuw uit was en de gouden eeuw voor goed was aangebroken. Nog bij de beraadslagingen en de polemiek over onze jongste muntwetslierziening zag 't er uit alsof velen een totaal verval van 't zilver als muntmateriaal zoo zeker achtten dat men het bezit van zilver schier als een ramp ging beschouwen. Werkelijk hebben betrekkelijk lage zilver- prijzen, grootendeels echter uit zeer tijdelijke en toe vallige oorzaken geboren, hier en daar vrij wat schade teweeggebracht en de muntstelsels bedorven of aan leiding gegeven dat men ze ging bederven. Twee voorname oorzaken van een veronderstelde doorgaande en toenemende waardevermindering van het zilver werden aangegeveneen schier grenzenloos uitbreidende productie van zilver en het ophouden van den trek naar zilver in Indië. Wat leert tot dusver de ervaring? Dat men zich op beide punten schromelijk schijnt vergist te hebben. Verwachtte men toch om eens een enkel cijfer te noemen in 1876 een productie van 9.000,000 werkelijk is de productie daar wel 25 perct. beneden gebleven, ja misschien zelfs bijna de helft. De groote Amerikaansche specialiteit dr. Lindemaan, directeur der munt in de Vereenigde Staten, schat die productie op niet meer dan 7.700,000 Een huis in Californië geeft ruim 8.000,000 op; terwijl daarentegen een correspondent van de Times te San-Erancisco, uit officieele bronnen puttende, slechts gekomen is tot 5.600,000 De toeneming der productie van zilver is dus niet meer dan een onderstelling geweest, die door de uit komst wordt tegengesproken. Sedert 1872 zijn de aanvoeren van zilver uit Amerika niet toe, maar afgenomen. Terwijl toch het cijfer van den uitvoer van zilver uit Amerika dat van den invoer van dat metaal in 1872 overtrof met 5.060,580 was dit in 1876 gedaald tot 3.477,301 Wat nu de tweede hoofdzaak betreft: het afvloeien van zilver naar Indië, dit is niet verminderd, maar zeer vermeerderd. Van 1872'76 absorbeerde Indië gemiddeld per jaar 4.100,000 Velen beweerden dat liet opnemend vermogen van Indië was uitgeput, dat de trek van zilver al meer en meer zou afuemen, dat het Oosten weldra geen zilver meer zou willen nemen. En ziet, alleen in de jongst verloopen elf maanden is reeds voor 10.573,000 aan zilver naar Britsch-Indië verzonden. Ook China gaat meer zilver trekken. Hiermede schijnt bewezen dat men o, a. de demo- netisatie van zooveel zilver in Duitschland veel te overdreven heeft geschat in de gevolgen, en dat in tegendeel ondanks dat verschijnsel en ondanks de anti-zilverbeweging hier en elders de beide metalen goud en zilver, zich gaandeweg weder op het oude standpunt van pair-koningen gaan handhaven.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 2