ZIERIKZEESCHE COIRIW voor hel arrondis- sement Zierikzee. 1877. No. 52. Woensdag 4 Juli, 80ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nomrners 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTE N TI EN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. Binnenland. Zierikzee, 3 Juli. De politieke figuur, voorgesteld door den heer S. Gille Heringa, is tot heden toe nog niet geheel uitgewischt. In het Nieuiosblad van den Boekhandel komt een advertentie voor, waarin de heer Heringa //tengevolge van de Delftsche verkiezingen een brochure willende uitgeven onder den titel van: //Afgeperste verdediging", een uitgever zoekt, die het kopierecht dier brochure 2 vel gr. 8°. wil koopen. //De opbrengst zal tot een weldadig doel bestemd worden. Vooreerst zijn we dus nog niet van geschrijf en ge wrijf over deze nare geschiedenis ontslagen. Op Vrijdag 29 Juni j.l. werd te Renesse de 34e jaarlijksche Algemeene Vergadering gehouden van de onderwijzers in het tweede en het derde schooldistrict dezer provincie. De vergadering werd geleid door Mr. J. W. A. Schneiders van Greijffenswerth, schoolop ziener in het tweede district. De schoolopziener van het derde distr. Jhr. Mr, D. G, van Teijlingen te Middelburg was verhinderd de vergadering bij te wonen. De Burgemeester van Renesse de heer J. Hoogenboom Bz. en de beide Wethouders de heeren C. Steur Jz. en K. Steur, alsmede de heeren Telders, Predikant en Mr. J. A. Bolle, Notaris aldaar vereerden de vergadering met hun tegenwoordigheid, terwijl verder onder de aanwezigen de heeren Burgemeesters van Brouwershaven, Dreischor en St. Annaland (eil. Tholen) benevens onderscheidene voorstanders van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap werden opgemerkt. De opkomst van hoofd- en hulponderwijzers zoo uit het eil. Tholen als uit Schouwen en Duiveland, was vrij talrijk, in aanmerking genomen den grooten afstand voor velen. Na afdoening van de huishoudelijke zaken der Ver- eeniging werd ter tafel gebracht de eenige ingekomen kaart ter voldoening aan daartoe vroeger uitgeschreven prijsvraag. Deze kaart, voorstellende het werelddeel Afrika met aanwijzing der jongste ontdekkingen, was, naar het eenparig gevoelen der commissie van beoor deeling, zoo uitstekend ontworpen en uitgevoerd dat zij met den meesten lof bekroond werd. Uit het naambriefje bleek dat de vervaardiger was de heer M. de Bil, eerste hulponderwijzer aan de openbare school voor onvermogenden te Zierikzee, aan wien de prijs, bestaande in een fraai gebonden exemplaar van Kuyper's Atlas werd uitgereikt. Aan den voor deze vergadering uitgeschreven prijs kamp in het spreken voor de vuist over een staande de vergadering opgegeven onderwerp namen drie mede dingers deel. De prijs werd behaald door den heer I. Pattist van Dreischor en de premie door den heer P. Nieuwdorp -van Ouwerkerk. Voor deze vergadering waren ook twee punten ter bespreking opgegeven. Het eerste//Is het wen- schelijk, dat liet onderwijs in de gymnastiek op de openbare school verplichtend wordt gesteld" werd ingeleid door den heer Hogerland, hulponderwijzer te Zierikzee met een zeer verdienstelijke verhandeling, in welke hij de vraag toestemmend beantwoordde. Er ontwikkelde zich vervolgens een zaakrijke discussie, waaruit bleek dat vooralsnog zich vele bezwaren op doen tegen een algemeene invoering van de gym nastiek als verplicht leervak. Men meende echter dat men er eenmaal wel toe zal komen en er werden sprekende voorbeelden aangehaald van scholen waar de gymnastiek alreeds haar plaats onder de dagelijksche bezigheden heeft erlangd. Het tweede vraagpunt: //Is het wenschelijk, dat de openbare onderwijzer rijks-ambtenaar worde" werd ingeleid door den heer J. Th. Oosterman, hoofd onderwijzer te Zierikzee, die van meening was dat, hoe groot ook de gebreken zijn die ons schoolwezen nog aankleven en hoezeer ook het lot der onderwijzers dringend verbetering behoeft, voor 't oogenblik geen heil is te wachten van een zoo ingrijpende reorga nisatie van het schoolwezen als uit een bevestigende beantwoording der vraag zou moeten volgen. Nochtans meende hij uit de ontwikkelingsgeschiedenis van het schoolwezen in Nederland te mogen afleiden dat in de toekomst het onderwijs veel meer in waarheid een staatszaak zal worden dan liet dit tot heden is. Ook na de inleiding van dit vraagpunt ontspon zich een levendige gedachtenwisseling. Vervolgens vergastte de heer H, J. Bastmeijer, hoofdondenvijzer te Zierikzee, de aanwezigen op eenige welgelukte proeven met verklaring van de meest ge bruikelijke telegrafische toestellen, en de gronden waarop zij berusten. Na den afloop der werkzaamheden begaf men zich in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gem., waar onder de verdienstelijke leiding van den heer L. Karreman, hoofdonderwijzer te Zierikzee, eenige schoone zang stukken werden uitgevoerd. Alsnu volgde een pauze, die onder aangename kout werd gesleten in de schoone natuur en wel in den fraaien tuin van den hoer J. Hoogenboom Bz., Bur gemeester van Renesse, die de vergadering daartoe had uitgenoodigd en door een vriendelijke receptie en gul onthaal zijn belangstelling in de onderwijzers aan den dag legde. Tegen zes ure vereenigde zich allen aan een wel voorziene vriendendisch, waar onder 't genot van 't geen uit de goed bestuurde keuken en den wel- voorzienen kelder vau den heer Kappers ter tafel werd gebracht, nog eenige uren aan een recht prettig samenzijn werden gewijd, gekruid door feestspraken en hartige scherts, zoo dat op een reeds vergevorderd uur allen onder de aangenaamste indrukken het schoone Renesse verlieten onder begunstiging van zulk heerlijk zomerweder als men voor een dergelijker. uitstap maar wenschen kan. De algemeene vergadering in 1878 zal plaats hebben te Zierikzee, Bruinisse, 30 Juni. Gisteren werd alhier aanbesteed Het maken en zinken van drie zinkstukken aan den polder Bruinisse, ter grootte van 4050 M. Er waren ingeleverd 13 biljetten, waarvan het minste was van den heer C. Roskam te Sliedrecht, voor f 22580, aan wien het werk gegund is. De begrooting bedroeg f 24600. Den 30 Juni heeft te Wolfaartsdijk de aanbesteding plaats gehad van het verhoogen van den Zeedijk van den Egbert-Petrus-polder, hetgeen is aangenomen door Jan Leijs, van 's Heer-Arendskerke, voor 1950. Als een voorbeeld van snelle reis wordt opgegeven dat het stoomschip //Stad Breda" van den Vlissingsche maildienst op Londen, verleden Donderdag den over tocht in c.a. 6 uren heeft gedaan, zoodat de 57 passagiers te 7 u. 20 te Vlissingen aangekomen nog per sneltrein van 7 u. 25 hun reis konden vervolgen. Het hoofdbestuur van het //Roode Kruis" hier te lande heeft aan de comités en correspondenten mede- deeliugen gedaan betreffende de hulp in den Russisch- Turkschen oorlog, Waaraan wij het volgende ontleenen Het Hoofdcomité heeft ter beschikking van het Hollandsch Comité te Petersburg gesteld een som van f 6000. Volgens de jongste berichten is de Rollandsche ambulance reeds te Tiflis aangekomen, en worden waarschijnlijk daarin thans reeds zieken en gekwetsten verpleegd, Zoo men weet is, al spoedig na het overlijden van H. M. Koningin Sofia, door den heer Doorman te 's Hage het denkbeeld opgeworpen een gedenkteeken ter nagedachtenis van de hoogvereerde vrouw te stichten. Plet idéé van den heer Doorman schijnt een standbeeld geweest te zijn. Thans heeft zich te 's Hage een commissie gevormd, aan het hoofd van welke wij den naam van dr. A. F. van Aken lezen, en welke commissie zich ten doel stelt de stichting van een kinderziekenhuis tot stand te brengen als een hulde aan de overledene. Dat kinderziekenhuis zou verbonden worden aan het be staande diaconessenhuis te 's Gravenhage, dat onder directie staat van Mevr. S. K. de Bronovo en altoos zeer in de belangstelling van wijlen H. M. heeft gedeeld. De commissie roept thans de algemeene medewerking in tot het verzamelen van giften en bijdragen voor het bereiken van haar doel. Volgens een mededeeliug in het B. v. Z. E. belooft de tentoonstelling van kunst toegepast op nijverheid in het Paleis voor Volksvlijt uitstekend te zullen slagen. Donderdag 5 Juli wordt als de dag der opening genoemd, ofschoon het nu reeds zeker is, dat men dan nog op verre na niet met alle inzendingen gereed zal zijn. Vermoedelijk zal een feit, waarin men zich zeer zal verheugen de expositie door Z. K. PI. den Prins van Oranje, eersten voorzitter in tegen woordigheid van HH. KK. HH. prins Alexander, tweeden voorzitter, en Prins Hendrik, alsdan plechtig worden geopend, Zaterdag had te Rotterdam, onder voorzitterschap van den heer J. van der Hoofd Jacz. de jaarlijksche vergadering plaats van de Afrikaansche handelsver- eeniging. Uit het uitgebracht verslag bleek, dat de finantieële toestand zeer gunstig is. Onder meer stelden de directie en commissarissen voor Z. K. IP. Prins Plendrik der Nederlanden eerbiedig uit te noo- digen als eere-voorzitter der Afrikaansche IPandels- vereeniging te willen optreden, om ook daardoor het werkelijk nationale der onderneming tegenover den vreemde op den voorgrond te stellen, welk voorstel met luide toejuiching en bij acclamatie aangenomen werd. Door de directie der Nederlandsche rijnspoorweg maatschappij is bepaald, dat voortaan op Zondag geen bestelgoederen meer worden aangenomen. De bezorging heeft alleen plaats van die goederen, welke reeds Zaterdagsavonds aankwamen. De heer de Jongh te Tiel, ten wiens nadeele onlangs een aantal horloges werden ontvreemd, heeft aan den heer Hardenberg, commissaris van politie een gouden, en aan den inspecteur een zilveren cilinderhorloge aangeboden. Ook de koetsier, die bij de arrestatie der schuldigen goede diensten heeft bewezen, is rijkelijk bedacht. Naar men verneemt, heeft de commissie, die uit de Transvaalsche Republiek naar de verschillende Europeesche Hoven is vertrokken, om te protesteeren tegen de aanhechting der Republiek door Engeland een protest tegen die aauhechtiug medegenomen, geteekend door 5000 van de 6000 burgers der Republiek. Inhoud van Ceres no. 17. Weersgesteldheid in Mei 1877. - De teelt derSerradella(OrnitopusSativus.) IV. - Oorsprong van de aardappelplant en hare invoering in Europa. (Vervolg). Over de hoedanigheid der guano, welke tegenwoordig uit wordt Peru aangevoerd.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 1