te bereiden. Misschien blijkt het nog dat men slechts te doen heeft met van colorado-oorsprong verdachte kevers. We willen 't hopen. Daar er bij verteld wordt dat het aardappelland, waarop men.de diertjes gevonden heeft, toebehoort aan iemand die in Amerikaansch spek doet, zon 't nog kunnen zijn dat er een aardigheid van een of anderen Duitschen spekslager bij in 't spel was. Alles uit Amerika wordt allengs verdacht. Straks hoort men nog dat er colorado-kevers gevonden zijn op de Amsterdamsche beurs in den hoek waar in Amerikaansche etfecteu gehandeld wordt. Ie diable se fflisse partout. Kunst en Wetenschap. De aanstaande Rubensfeesten te Antwerpen beloven zeer schitterend te zullen wezen. Een correspondent uit Antwerpen zegt dat zij alles zullen overtreffen wat de Scheldestad tot dusver ooit nog heeft te zien gegeven. Bij gelegenheid dier feesten zal ook een kunst-congres gehouden ^worden dat, naar het program te oordeelen, zeer belangrijk belooft te wezen. Het zal plaats hebben van 1922 Augustus en wordt georganiseerd door den Cercle Artiüique. Het program bevat 5 afdeelingen I. Wetgeving; II. Aesthetiek en Wijsbegeerte; III. Kunst en Huishoudkunde; IV. Bouwkunde; V. Ge schiedkunde; alles in betrekking tot het doel van liet feest. Deu 17 en 18 Augustus zal eerst een letterkundig congres plaats hebben hoofdzakelijk voor de Belgische schrijvers in het Rransch en waarop vooral over de verzekering van den letterkundigen eigendom zal ge handeld worden. Wat ter gelegenheid van eeuwfeesten van groote mannen meer is voorgekomen, n.l. dat men oneens is over de plaats hunner geboorte, is ook met Rubens het geval. De Belgen beweren dat hij Antwerpenaar van geboorte is; de stads-archivaris P. Génard moet liet nu weder op onomstootelijke gronden hebben be wezen. Toch schijnt het niet zoo te. zijn. De Duit- schers hebben zich altoos Rubens toegeëigend. Bij Brockhaus vindt men opgegeven dut hij geboren is te Siegen in het Nassausclie, ofschoon zijn vader een geboren Antwerpenaar en lid van den raad dier stad was, en Rubens na zijn tiende jaar uit Keulen, waar hij met zijn ouders had gewoond, naar Antwerpen is teruggekeerd, nadat zijn vader te Keulen overleden was. Onze landgenoot dr. Bakhuizen van den Brink heeft ook bewezen dat Rubens te Siegen geboren is. Hoe dit zij, niemand zal België de eer van Rubens den zijne te wogen noemen, misgunnen, terwijl voor 't overige de kunstenaars toch wereldburgers zijn. Het XVIde Nederl. taal- en letterkundig congres, dat dit jaar te Kampen zou worden gehouden, is wegens het overlijden van H. M. de Koningin tot Augustus 1878 uitgesteld. Sommige Engelsche dagbladen melden, dat de bekende violist Henri Vieuxtemps aan de linkerzijde verlamd is en waarschijnlijk voor de kunst zal ver loren zijn. Rechtszaken. Maandag heeft het gerechtshof te 's Gravenhage ter zake de Phönix-questie het vonnis der rechtbank van Middelburg van 22 Juni des vorigen jaars be vestigd eii den appellant, den kapitein van genoemde boot, derhalve ook in hooger beroep veroordeeld tot vergoeding van schade en kosten door die aanvaring veroorzaakt. De Kamer van correctioneele appellen van het Hof heeft ook uitspraak gedaan in het beroep van C. W. S., hoofdonderwijzer te 's Gravenpolder, door het Kantongerecht te Heikenszand veroordeeld wegens het als hoofd eener bijzondere school niet opvorderen van een bewijs, dat de leerlingen met goed gevolg gevaccineerd waren of de kinderpokken hadden gehad. Van dit vonnis in cassatie gekomen, had de Hooge Raad de zaak naai' het Gerechtshof te 's Gravenhage verwezen, die haar laatstleden Maandag behandelde en heden uitspraak deed. Overeenkomstig het door adv. mr, Thorbecke voor den appellant gepleite, heeft het Hof beslist, dat de onderwijzer in dit geval niet als hoofd der school was te beschouwen, dat dus de aanklacht niet be wezen was, weshalve de appellant werd vrijgesproken. Buitenland. De Oorlog in het Oosten. 27 Juni. In den omtrek van Kars en Erzeroem gaat het zonderling toe. Pas is bericht dat de Kurden van Wan naar de Russen zijn overgeloopen, 't welk zelfs van Turksche zijde in zoover scheen bevestigd te worden dat wen te Konstantinopel meende op die Kurden weinig te kunnen rekenen, of daar komt het gerucht dat diezelfde Kurden den Russischen linker vleugel allergeduchtst hebben aangegrepen, ja zelfs geslagen, zoodat Bajezid reeds als herwonnen werd aangemerkt, en ook dit schijnt grootendeels op waarheid gegrond te zijn, daar uit Petersburg zelf erkend wordt dat Bajezid groot gevaar loopt en daar versterking noodig is. Terwijl er nu zooveel tegenstrijdigheid is ten aan zien der operatiën in het open veld, kan men ook moeielijk liet rechte weten van hetgeen er voor Kars omgaat. De Russen bombardeeren de omliggende forten dier vesting; doch zoo goed als 't bericht te wachten is dat Kars is gevallen, is ook geheel iets auders mogelijk, u.l. dat de Turken Kars weder ont zetten. Men dient dus te wachten op nadere tijdingen. Montenegro schijnt voor 't oogenblik zoo goed als verloren. De Montenegrijuen zelf erkennen dat de vereeniging der beide Turksche legercorpsen, over het grondgebied der zwarte bergen heen, zoo goed als ge slaagd is. De eenige troost van de Montenegrijnen schijnt nu nog te zijn dat de Turken zeer groote verliezen hebben geleden dat dit maar een schrale troost is behoeft niet gezegd te worden. Thans komen de bijzonderheden allengs aan het licht van het gewichtige wapenfeit der Russen, den overtocht van den Douau, De correspondent van de Köln. Zeit., die toevallig te Braïla was en van daar uit reeds Woensdag den overtocht der Russen voorspelde en bovendien het geluk had, dat zijn brief spoediger dan gewoonlijk aan het adres kwam, is in de krantenwereld natuurlijk de held van den dag. Enkele nadere bijzonderheden, al zijn zij slechts van algemeenen aard, kunnen er heden bijgevoegd worden. De overtocht had plaats niet in den nacht van Vrijdag op Zaterdag', maar reeds in dien van Donderdag op Vrijdag; hij geschiedde juist op dezelfde plek als in 1854. Het aantal Russen, dat werd overgebracht, wordt geschat op 8 a 15 dui zend man, grootendeels behoorende tot het 14e leger korps. De overtocht geschiedde over de brug, en met sloepen. De vijf batterijen op den Rumeenschen oever en drie aan de overzijde opgeworpen dekten de operatie. Van 3 tot II uur in den morgen duurde de strijd mei de Turksche troepen voort, die eindelijk gedwongen weiden op Matschin terug te trekkeu. Bijzonder be leidvol hebben de Turksche bevelhebbers Tevsid Pacha en Era in Bey zich niet gedragen, anders zou de over gang van den Donau niet tevens op twee andere punten, bij Galatz en Hirsowa, zijn gelukt. Men zal zich herinneren, dat bij liet begin van den oorlog algemeen sprake was van een overtocht bij Galatz en Braïla, vooral toen de Russen hun troepen westwaarts concentreerden, en dat de Turken in allerijl naar die bedreigde punten troepeu afzonden. Toen echter de stortregens in Mei de moerassige streken iu de Do broedscha overstroomden, begon men meer en meer te betwijfelen, of de Russen wel dien weg zouden kiezen. Daar echter de Dobroedscha voor de Turken een uitstekend punt van aanval oplevert, en de lin kerflank der Russische troepen voortdurend bedreigd kon worden, veronderstelde men dat de Russen tegelijk met hun hoofdaanval bij Roestschoek of Turn Margurelli een kleinere operatie aan het lager gedeelte van de rivier zouden beproeven. Deze opvatting blijkt nu juist te zijn en de over tocht van 21/22 Juni kan worden beschouwd als het voorspel van een grooteren overtocht, die binnen korten tijd meer naar het Westen zal plaats hebben. Reeds verneemt men, dat het 9e Russische legercorps nabij de monding der Aluta haar tenten heeft opge slagen. Toch zou men zeggen, dat de Russen aan den overtocht bij Braïla meer waarde hechten dan gewoonlijk met een bijzaak het geval is; dat bewijst o. a. het bezoek van den Russischen keizer aan dat punt. Is eenmaal de groote overtocht volbracht, dan be rekenen de Russen, dat zij op den Turkschen oever zullen staan tegenover de navolgende Turksche troepenin in de Dobroedscha: 17 bataljons infanterie, 12 esca drons cavalerie en 4 batterijen (1213000 man); in Oostelijk Bulgarije, bij Varna, Schumla, Osman- Basar, Rasgrad, Roestschoek, Silistria en Toertoekai, 98 bataljons, 22 escadrons en 33 baterijen (70,000 man); in Westelijk Bulgarije: 69 batailjous 20 eska drons, 14 batterijen (50,000) en wel bij Sistowa, Nikopoli, Rachowa, Lompalanka, Widdin en Verko- watz-Wratza. In het geheel alzoo tusschen den Donau en den Balkan, militie noch landstorm meegerekend, 184 bataljons, 54 escadrons en 51 batterijen (130,000 man). Bij den Bulgaarschen Balkan staan 87 batal jons, 13 escadrons en 6 batterijen (35000 man). Aan onregelmatige troepen liggen voorts in het Bulgaarsche Donaugebied 40 a 50,000 mail. Het garnizoen van Konstantinopel werd geschat op 18 bataljons, 12 escadrons en 6 batterijen (13,000 man). De laatste berichten omtrent den overtocht van uit Braïla geven nog de volgende bijzonderheden. De Rjasansche regimenten bereikten met hun booten het eerst den oever, en werden door een levendig geweer vuur ontvangen. Onmiddellijk bestormden zij de hoogten en verdrongen den vijand, doch zouden voor een charge der cavalerie hebben moeten wijken, indien niet intusschen meer Rjasansche regimenten geland waren en hen te hulp kwamen. Tegen 7 ure in den morgen deed de vijand, die intusschen versterking had gekregen, opnieuw een aanval op den Russischen rechtervleugel; het gevecht, dat toen volgde, was verwoed. Daar de Russen kavalerie noch artillerie hadden moest de infanterie de Turksche kavalerie met de bajonet aanvallen. Toen echter de Russische ar tillerie aankwam en de zware stemmen der kanonnen een woordje kwamen meepraten, was de strijd spoedig beslist. De Turken staakten het vuur en trokken zich terug, terwijl de Russische troepen, door het verder deel der Russische brigade verstrekt, vasten voet zetten op de vermeesterde hoogten van Budjak. In dit gevecht stonden 10 Russische compagnieën tegenover 3000 man Turksche infanterie, 300 man kavalerie en 2 veldstukken. De Russen verloren 7 officieren en 41 soldaten. Twee officieren en 88 soldaten werden gewond. Over het gevecht bij Budjak op den 23n, schrijft generaal Zimmerman dat hij des namid dags te 3 ure Matschin binnentrok met het Boro- dinosche regiment. De plaats was door de Turken ontruimd. De geestelijkheid en de christen-inwoners ontvingen het regiment in feestelijken optocht; zij droegen kruisen en heiligenbeelden voor zich uit. De intocht geschiedde met ontrolde vanen en onder het spelen van het Russische volkslied. Later is ook de Russische generaal Inkow met zijn troepen in Matschin binnengetrokken. 28 Juni. Het eenige Russische bericht tot heden dat spreekt over de gebeurtenissen op het strijdt,ooneel in Azië, behelst wel de erkentenis dat op 21 Juni bij Delibaba zwaar gevochten is, doch het zegt daarbij dat de Turken teruggeslagen werden. Hieruit laat zich afleiden dat de Turken dan althans niet zijn verslagen, noch zelfs gpslagén, maar dat zij dien dag wel overwinnaars geweest zijn. De Russen toch zijn in Azië de aan vallers en als thans de Turken op hun beurt aatival- lenderwijs kunnen optreden, dau bewijst dit dat de Russen daar niet veel vooruit zijn gegaan. Ook den 23 moet zeer bloedig gestreden zijn; toen hebben de Turken volgens berichten -van hun eigen kant wel 2000 man verloren. Zij zeggen wel dat de Russen nog grooter verliezen leden, doch verdere bijzonder heden ontbreken nog. Aan den Donau volgen de gebeurtenissen elkaar nu in zoover geregeld op, dat nategaan is dat de Turken alleen de boven-Dobroedscha, d. i. het Zui delijk gedeelte, zullen trachten te verdedigen, n.l. de spoorlijn van Kustendje aan de Zwarte Zee naar den Donau. Al hun troepeu ten Noorden van die liju zijn teruggetrokken. Ook Hirsova is ontruimd en op dat punt hebben de Russen mede een corps over den Donau gebracht. Men schat het aantal Russische soldaten in de Dobroedscha reeds op ruim 30,000. Het hoofdkwartier is te Alexandria, Westwaarts van Giurgewo, en men meent dat bij Tsimnitza liet hoofd leger de rivier zal overgaan. Widdin wordt weder hevig beschoten door de Russische en Roemeensche artillerie. Misschen zal ook op de hoogte van Kalefat een Russisch corps overgaan naar deu Turkschen kant. Roetschoek wordt beschoten uit Giurgewo en vice versa. F r a n k r ij k. Maandag heeft de Voorzitter der Kamer van afge vaardigden den heer Grévy het decreet der ontbinding van de Kamer voorgelezen. De kiezers zullen over 3 maanden worden opgeroepen. In een toespraak door den heer Grévy gehouden zeide hij o. a.„Het land zal erkennen dat de Kamer gedurende haar al te kort bestaan zich jegens Frankrijk verdienstelijk had gemaakt^. Hij dankte de Kamer van de hun be toonde welwillendheid. Bij het sluiten verhief zich van de linkerzijde de kreet: Leve de Republiek! aan de rechterzijde riep menLeve Frankrijk Zondag heeft Gambelta op het jaarlijksch feestmaal ter herinnering van Generaal Hoche een ware re- publikeinsche manifestatie, die elk jaar met onver flauwde geestdrift wordt herhaald in een toast aanleiding gevonden, ora nog eens eenr krachtig pro test te doen hooren tegen den coup van 16 Mei en tegen de handelingen van het huidige gouvernement de combatDe pers der geheele wereld en de pu blieke opinie van alle landen waar politiek leven woont, merkte hij o. a. op, heeft een afkeurend oor deel uitgesproken over de tegenwoordige mannen van het gezag, die zoo zonder één enkel steekhoudend motief de rust verstoorden en den vrede in de waag schaal gesteld hebben. Hij vertrouwde dat het land hen zou oordeelen. De gezamenlijke 363 republikeinen der Kamer hebben een krachtig manifest tot de natie gericht. Het is niet vooraf uit te maken, maar w'e hopen toch dat het niet gelukken zal de Frnnsche natie zoo geheel om deu tuin te leiden dat zij de geweldenaars van 't oogenblik in 'fc gelijk stelt.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 2