ZIERIKZEESCHE COERAP seiient Zierikzee. voor het arrondis- 1877. No. 51. Zaterdag 30 Juni, 80ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Hu we lij k s-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. EAKENMAN. ZIERIKZEE, 29 Juni 1 8 7 7. De kiezers van Delft hebben thans hun oordeel uitgesproken. De heer Schagen van Leeuwen is met 1'416 stemmen gekozen tot lid der Tweede Kamer, terwijl de heer Grille Heringa met 1064 stemmen uit de bus- kwam en dus ongewild werd verklaard om voor het district Delft ïiaar het Binnenhof te gaan. Zónder de verkiezing van den heer Schagen van Leeuwen nu juist als zulk een schitterende zegepraal der libe ralen te willen voorstellen, daar we in zijn verkiezing nog slechts een overgangsperiode zien naar betere dagen, moeten we toch erkennen dat het district Delft zich verdienstelijk heeft gemaakt door de kandidatuur van den heer Heringa, die zoo immoreel mógelijk was en misschien haar wederga nog nergens in 't land gezien had, af te wijzen. Met alle respect voor tegenstanders, ook tot op zekere hoogte voor hen die in hun politiek leven een bekeering of omkeering achter hun rug hebben, dient men te erkennen dat men zoo toch geen lid der Tweede Kamer worden mag. Te Almelo heeft de heer Insinger de bovenhand behouden op den heer v. d. Linde. Hij verkreeg 1121 stemmen en de heer v. d. Linde 1038. Men had dit voorzien en vele liberalen willeu zich bij dit speciale geval gaarne nederleggen. In alle geval is de overwinning der liberalen bij de verkiezing van Juni 1877 grooter geweest dan menigeen wel heeft gedacht en verdient het jaar 1877, althans voor ons land, met een goedkeurend kruisje geteekend te worden. Te Goes is het nieuwe lokaal der sociteit nVan ongenuchten vrij" feestelijk ingewijd. Het gebouw, nu ruim een eeuw geleden door de //confrérie van de Edele Cruys- of Voethoge" gesticht én in 1806 tot eene //Sociteit van vermaak" met vergunning van het gemeentebestuur ingericht, voldeed in lang niet meer aan de eischen van onzen tijd. Vandaar dat de leden besloten een nieuw lokaal te doen bouwen, en nadat de grond van de stad in eigendom verkregen was (grond en gebouw werden in erfpacht bezeten), was weldra de //planken tent" afgebroken en verrees langzamerhand een flink en sierlijk gebouw, dat den architect den lieer J. II. Hannink, alle eer aandoet. De inwijding had plaats met een gepaste toespraak van den president Z. D. Van der Bilt la Motte, de uitvoering van vde Schepping" door de zangvereeniging van de Goesche afdeeling der Maat schappij van Toonkunst met medewerking van de solisten mej. Nagell uit Utrecht en de heeren van Hemert uit Rotterdan en De Goey uit Leiden, voorts een concert van de Harmonie //de Volharding" afge wisseld door vuurwerk en een zeer geanimeerd bal. Ten opzichte van het adres der Zeeuwsche Spoor bootmaatschappij om ontheffing te erlangen van de verplichting tot aanleggen aan den steiger te Wol- faartsdijk, zijn gedeputeerden van meening, dat het verlies van geld en tijd door aan de opgelegde verplichting ter wille van eenige weinige reizigers te moeten blijven voldoen, niet wel van genoemde maatschappij te vergen is en stellen daarom de ver gadering van Provinciale Staten voor de maatschappij van hare verplichting tot het aanleggen aan bedoelde steiger te ontheffen. Naar de Rott. Ct. verneemt zijn de f 1000, toe gezegd aan de ontdekkers van de moordenaars van mevrouw van der Kouwen, tot heden toe nog niet door de belanghebbenden ontvangen, terwijl reeds zeer belangrijke onkosten zijn gemaakt om die som meester te worden. De lieer J. F. van Leeuwen te Amsterdam verzoekt het HU. mede te deelen dat het bericht omtrent de verandering van de firma Zeijlen Decker in die van Van Leeuwen Co. voorbarig is en dat er althans volstrekt geen plan bestaat om de reederijzaken tot dusver gedreven onder de firma Zeijlen Decker te Rotterdam, over te brengen naar Middelburg. Op den 10 en 11 Juli a.s. zal, onder presidium van Jhr. J. L. de Jonge, te Haarlem de 42e alge- meene vergadering der Nederlandsche Afschaffings- vereeniging worden gehouden. Te Kampen is in 78-jarigen ouderdom overleden de heer H. C. Van der Veen, gepens. kapt. vati- liet O.-I. leger, oud luit.-kol. der dd. schutterij aldaar, ridder der orde van Ned. Leeuw, een man, algemeen geacht en bemind. De N. Arnh. Ct. klaagt en terecht, over een bar- baarschheid, tegenover een misdadiger, die eerlang moet terechtstaan Theodorus Schut begaan, wien men op 9 Januari een dwangbuis heeft aangdaan, waarvan hij eerst op 8 Juni ontdaan is. De man kon toen zijn armen, die vijf maanden onafgebroken op de borst waren gebonden, niet meer bewegen zelfs thans kan hij ze nog niet boven 't hoofd brengen. In de Z?oolsc7ie Courant leest men tot nadere op heldering dat Schut wegens noodzakelijkheid in het dwangbuis wérd gesloten gehouden; dat hij ontembaar woest wasdat men hem echter eens per week toch losmaakte als hij verschoond moest worden en dat hij er geenszins zoo van geleden heeft als verteld is. Zondag ochtend, kwartier vóór negen uur, deed zich te Maastricht een sterke schok van aardbeving gevoelen, die de zich in de vertrekken bevindende voorwerpen hevig deed schudden. De schok was zui ver van het zuiden naar het noorden en hield circa 8 seconden aan. In de landstreek tusschen Keulen en Aken heeft dienzelfden voormiddag eene aardschudding plaats gehad. Ook in het westelijk gedeelte der stad Keulen heeft men een beweging in den grond waargenomen. Te Eschweiler was zij van dien aard, dat spiegels en schilderijen aan de wanden hingen te schudden. Op het spoorstation aldaar ging het verschijnsel ver gezeld van een onderaardsch gedruisch alsof er een zwaar geladen goederenwagen op het perron reed. Te Rotterdam is het rijk van den stvaatbczem voorbij des nachts worden alle straten door bezemwagens, door paarden getrokken, schoongeveegd. De Prins van Oldenburg, Hertog von Teek, die Engeland heeft vertegenwoordigd bij de begrafenis van wijlen de Koningin, is over Vlissingen naar Engeland teruggekeerd. Generaal Antonio Guzman Blanco, oud-President, is tot buitengewoon gezant van Venezuela te Bern benoemd. Benoemingen, Besluiten, enz. Dezer dagen vertrekt uit Nederland naar Egypte Jhr. Mr. L. F. W. E. van Binckhorst tot den Binck- hor6t, vroeger subs, offic. bij de arr. rechtb. te Eind hoven, onlangs benoemd ter vervulling van de vacature ontstaan door het eervol ontslag van den heer Mr. J. A. Haakman als president van de internationale rechtbank in Egypte. Door Zi M. is benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw de heer J. C. A. Jansen, referen daris bij de Algemeene Rekenkamer. Prov. blad no. 68 bevat het besluit van den gemeenteraad van Haamstede, om de jaarmarkt of kermis aldaar, die, ten gevolge der begrafenis van wijlen H. M. de Koningin, op 18, 19 en 20 dezer niet werd gehouden, in het loopende jaar zal plaats hebben op 10 en 11 Juli a. s. Bij kon. besluit van 17 dezer zijn aangewezen de grensgemeenten, wat Zeeland betreft, waar het ge oorloofd is vreemde koperen, bronzen en nickelmun- ten in betaling te geven, en is dc koers dier munten vastgesteld. Voor de nickel- en koperen munten van 't koninkrijk België, de gemeentenRetranchement, St. Anna ter Muiclen, Sluis, Heile, Ede, St. Kruis, IJzendijke, Philippine, Sas van Gent, Westdorpe, Zuiddorpe, Overslag, Koewacht, St, Jansteen en Klinge. Z. M. heeft aan J. Krijnen, J. Dolk en A. Dik te Zwaluwe, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevre denheid wegens redding van twee- personen van een in zinkenden staat verkeerend vaartuig, nabij het havenhoofd van den Moerdijk, op 13 Mei 1877, toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift. Landbouw en Handel. Dinsdag werd te Tholen de algemeene vergadering gehouden der Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw, De voorz. mr. C. J. Pické opende de vergadering met een inleidende rede, waarin hij behalve eenige alge meene beschouwingen betreffende den toestand van den landbouw als tak van nijverheid in 't algemeen, in verband met staatszorg en wetgeving, ook in het bijzonder de aandacht vestigde op de landbouw in dit ge west en daarbij wees op de blijkbare teekenen van leven en streven naar verbetering en vooruitgang die vallen waar te nemen, zoo door toenemend gebruik van werktuigen, meer belangstelling in landbouwonderwijs en voorlichting der wetenschap door landbouwleeraars, als ook in liet klimmend ledental der Maatschappij van Landbouw. Van de behandelde vraagpunten waren de belangrijkste dat over de meekrapcultuur en dat over den teelt van suikerbieten en de suikerfa brieken. Het eerste punt werd ingeleid door den heer A. F. Marlet, die verklaarde dat hij niet wist op te geven wat eigenaardig geschikt was om in plaats der meekrapcultuur te worden gesteld. Hij ried aan uitbreiding van den veestapel, verbouw van meer voedergewassen, waarbij door anderen ook nog enkele cultures genoemd werden, b. v. tabak, suiker bieten, uien enz. Het tweede vraagpunt werd behandeld in een schrif telijke verhandeling van den heer v. d. Minne, direc teur eener bietwortel-suikerfabriek in N. Brabant. Hij kwam tot de slotsom dat cok in Zeeland wel suikerfabrieken mogelijk zijn, doch alleen daar waar overvloed van zuiver water voorhanden is. In de voorkomeude discussiën werd menige op merking ten beste gegeven omtrent bemesting, de meerdere of mindere aanbevelingswaardigheid van sommige ban delsgewassen enz. De vermaledijde colorado-kever wil toch oud-Eu ropa maar niet met rust laten. Voor eenige dagen had iemand te Rotterdam een exemplaar van dit booze geslacht gesnapt en behoorlijk aan zijn supe rieuren overgeleverd; thans klinkt in allen ernst de mare dat reeds een heirleger van de ongenoode gasten zich in Duitschland heeft vertoond. Bij Mülheim a/d Rijn heeft men larven en kevers in optima forma op heeter daad betrapt op een aard appelveld. Als 't waar is dat de ontdekte diertjes werkelijk de gevreesde insecten zijn, dan is vermoe delijk de ramp al niet meer te keeren en hebben we ons op ontzaglijke duurte van levensmiddelen voor

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 1