Buitenland. De Oorlog in het Oosten. 25 Juni. De zaken staan op dit oogenblik aanmerkelijk anders dan voor een week. De groote bewegingen aan den Donau zijn nu ontwikkeld tot een wezenlijken over gang dier rivier. Vrijdag op Zaterdag nacht is een afdeeling infanterie en kozakken naar den Turkschen oever overgebracht op schuiten en vlotten, van welke laatsten die voor de kozakken besterad zelfs ten deele gepantserd waren. Nadat dit corps van voorloopers en éolaireurs over de rivier was gebracht is met groote vlugheid aan het leggen der pontonbrug begonnen en dat wel van de beide oevers te gelijk, zoodat te voorzien was dat de geheele brug binnen 24 uren zou gereed zijn. Aan de landzijde op den Turkschen oever werd bovendien een afdeeling pioniers te werk gesteld aan het maken van een aardebaan van het bruggenhoofd af door de drassige oeverlanden naar den hoogerliggenden vasten bodera. Zaterdag waven reeds 3000 a 4000 man over de rivier gekomen. Het punt waar de Kussen deze manoeuvre hebben uitgevoerd is gelegen in den omtrek van Match in schuin tegenover Braïla. De rivier heeft daar twee hoofd- armeiT en onderscheidene kleine kreeken. Het schijnt dat de Turken wel in het begin dat punt hebben bewaakt, blijkens de daar bij herhaling voorgekomen schermutselingendoch nu schijnt de tegenstand niet veel te beteekeneu gehad te hebben. Toch is er nog wel gevochten, daar men o. a, leest dat de Czaar een luitenant der infanterie die het eerst den voet op den Turkschen wal heeft gezet en daarbij gekwetst is geraakt, in het hospitaal te Braïla heeft gedecoreerd. De twee legercorpsen die te Braïla en Galatz stonden en die thans blijken bestemd geweest te zijn om in de Dabroedscha te vallen, zijn samen ongeveer 40,000 man sterk. Het hoofdleger, wel drie a viermaal zoo sterk, staat in den omtrek van Giurgevo en Tsiranitsa en is met groote moeite daar heen gebracht; zoodat het vrij wel te doorzien is dat de legercorpsen die thans te Braïla de rivier zijn overgegaan, daar alleen een ondergeschikte rol te vervullen zullen hebben, terwijl het hoofdleger besterad is om ia den omtrek, van Koetschoeck den Donau over te gaan. Het doel kan dan zijn eerst de kleine vesting Orsova en het meer belangrijke Silistria van de Oostzijde te bedreigen ten einde het hoofdleger in staat te stellen zich geheel met het blokkeeren van Koetschoeck en het aanvallen van het Tivrksche veldleger bezig te houden. Schier onverklaarbaar is het dat te Matchin door de Turken zoo weinig is uitgevoerd om den vijand te beletten de rivier over te komen. Men kon hem althans ernstig verontrust hebben; doch het schijnt dat de Turken in hun defensieve houding nog vrij lijdelijk zijn bovendien. Men zegt toch dat zij op een paar uren afstands van het overgangs-punt wel een 8000 man hadden staan, waarmede zij zeer zeker den Kussen veel belemmering in de overbrugging hadden kunnen aandoen. In plaats echter van dit althans te beproeven, zijn zij op Matchin teruggetrokken, hebben zij zelfs deze plaats reeds verlaten en een stelling gezocht achter zekere heuvelen daar, niet ver van de rivier.' Deze hoogten kunnen de Kussen echter gemakkelijk omtrekken naar men zegt. Voor de dagblad-correspondenten is dit alles een ware uitkomst; nu krijgen ze althans iets te doen. Uit Boecharest is Zaterdag een 38-tal van die nieuwe soort van pennestrijders, die men oorlogs correspondenten noemt, uitgetogen. Mettertijd beleven we nog dat de optrekkende legers zullen vergezeld worden van geregeld uitgeruste en georganiseerde neutrale en internationale corpsen dagblad-correspon- dèn'ten, teekenaars en phothografen. Aan den kant van Montenegro schijnen de Turken thans vrij wat gelukkiger oorlog te voeren dan tot dusver het geval was. Daar dreigt thans evenwel een nieuw gevaar, n.l. de meer en meer waarschijnlijke interventie der Oostenrijkers. Dit is een ernstig punt. Het zal er natuurlijk maar op aankomen of er tusschen Rusland en Oostenrijk hieromtrent verstandhouding is. Het Hongaarsche gedeelte der Oostenrijksche monarchie is zeer bepaald anti-Kussisch gestemd maar het is ook waar dat sommige groote bladen in Oostenrijk, met name de Politische Correspondent, van den aanvang des oorlogs af, zeer vóór de Bussen zijn geweest. In aanmerking nemende de spanning in het Westen, waar de ultramontanen hemel en hel bewegen om een algemeenén oorlog te verwekken, waartoe ook van Kome uit in Oostenrijk zeer sterk wordt geïntrigeerd, is men ook te Berlijn niet zonder bezorgdheid voor den Europeescheu vrede. Toch zou het nog zeer wel kunnen blijken dat Oostenrijk liever in deze moeielijke verwikkelingen met Kusland en Duitschland zal samen gaan, dan alles op 't spel te zetten om toch eigenlijk niet aan de oplossing der Oostersche kwestie mee te werken maar slechts het werktuig te zijn van de heerschzuchtige Jesuïten die Kome beheerschen. In Azië is alles weder vol vraagteekens. Terwijl toch de Turken zeggen dat zij de Kussen verslagen hebben en dat Bajezid weder hernomen is, beweren de Russen dat zij integendeel juist aan dien kant groote voordeeleu hebben behaald, daar de Kurden van Wan tot hen zijn overgeloopen. Nu zijn deze half wilde Kurden wel den Turken van weinig dienst geweest en zullen zij den Kussen ook niet. veel hulp bijzetten, ja zelfs vrij wat last veroorzaken om ze in den band te houden, maar 't is toch heel onwaarschijnlijk dat de Turksche rechtervleugel nu zooveel succes zou hebben kunnen behalen, juist in de landstreek waar die afvalligen thuisbehooren en omzwerven. Waarschijnlijk zal nu evenwel het oorlogstooneel in Azië vrij wat minder de aandacht gaan bezig houden, nu aan den Donau groote dingen op handen zijn. Men zegt dat Keizer Alexander Zaterdag te Braïla is gekomen om van nabij de operatiën van zijn lin kervleugel gade te slaan. De bevelhebber der beide legercorpsen van Braïla-Galatz is generaal Ziramermann. //Czaar en Zimmermann" waren daar dus Zaterdag bezig den Turk aan te tastenwaarschijnlijk zal alles echter niet zoo onbloedig toegaan als in de be kende opera. Uit nadere bijzonderheden blijkt dat de Kussen reeds vóór verscheidene dagen zich op den rechter Donau-oever genesteld hadden, zonder dat de Turken iets van belang tegen hun bewegingen en hun arbeid aan de brug hadden ondernomen. Thans komt ook uit van hoeveel belang het voor de Kussen geweest is dat zij de Turksche Donauvloot gedwongen hebben de rivier af te zakken. Ligt eenmaal de brug er, dan hebben zij van de geduchte monitors weinig meer te vreezen, daar deze dan stroomopwaarts moeten komen om iets tegen de brug te ondernemen en de beide bruggenhoofden den Kussen vaste punten opleveren om de monitors met het ge schut te bestoken terwijl van de brug zelf de torpedo corapagniëu al zeer gemakkelijk een bazis van operatie kunnen maken, van welke zij eik naderend schip in den grond kunnen boren. Onder //Engeland" hebben we ook een plaatsje ge geven aan het bericht aangaande een komplot om het Suez-kanaal onbruikbaar te maken, ofschoon ons dat geheele bericht zoo dwaas toeschijnt dat we niet be grijpen kunnen hoe 't in iemands brein is opgekomen. Wie ter wereld zou het Snez-kanaal willen verstoppen Waartoe? En al was er eens iemand dwaas genoeg (b.v. Kusland om zoo aan de Engelschen het trekken van Indische troepen naar Egypte lastig te maken) al was men dwaas genoeg om het Suez-kanaal te willen verstoppen, dan is het toch zoo klaar als de dag dat het veel eenvoudiger zou te doen zijn door er een voudig een schip in te laten zinken dan door nitro- glicei'ine-ontploffingen op de oevers. De mogendheid die het Suez-kanaal voor langen tijd zou willen ver sperren voor de scheepvaart heeft daarvoor, zooals we daar even zeiden, niets anders te doen dan een ijzeren scheepsromp er in te laten zinkendesnoods twee, één aan de Noord- en één aan de Zuidzijde. Maar waar toe zou zulk een onzinnige daad ooit moeten dienen l F r a n k r ij k. De Senaat heeft het voorstel ter ontbinding dei- Kamer van Afgevaardigden met 149 tegen 130 stemmen aangenomen. De Minister Brunet zeide bij de discussie o. a. Wij zullen geen coup d'état ondernemen. Wij zijn verdedigers der gematigde en voor herziening vatbare republiek. Wat de officiëele candidatuur betreft, het Ministerie zal zich alleen tot taak stellen, de ware vrienden van Mac-Mahon aan te wijzen. Het Gou vernement zal den staat van beleg niet afkondigen zoolang het daartoe niet door de radicalen wordt genoodzaakt. Wat de herbergen aangaat, zullen wij de openbare zedelijkheid tegen hen beschermen. Met betrekking tot de buitenlandsche zaken verklaarde Brunet, dat er geen gevaar bestaat. Frankrijk wil vrede. Laboulaye verdedigde de Kamer tegen het verwijt van radicalisme. De verkiezingen zouden een plebisciet zijn tusschen de republiek en Mac-Mahon. Slaagde de coalitie der rechterzijde niet dan zou de Maarschalk door haar toedoen geplaatst zijn tusschen abdicatie of een vernedering. Laboulaye bezwoer de legitimisten met de republikeinen tegen ontbinding te stemmen. De Franclieu gaf te keunen, dat hij eerst zich van stemming wilde onthouden, maar dat hij voor de ontbinding zou stemmen, nu de Kamer het ontwerp tot inning der belastingen had verworpen. De linkerzijde der Senaat zal een manifest to.t de- kiezers richten. De Senaat heeft daarna met algemeene stemmen de supplementaire credieten aan liet Departement van Oorlog toegestaan. Engeland. De Whitehall Review noemt reeds de regimenten, die naar Egypte zullen gaan. Zij zullen onder bevel staan van den luitenant-generaal Sir Thomas Steele. Drie regimenten huzaren zullen uit Engeland worden gezonden, benevens een garde-brigade van vier batal jons onder kolonel de Horsey. Een brigade, uit drie regimenten Hooglanders en een fusilier-regiraent zullen van Malta vertrekken. Bovendien komen uit Indië 5000 man, allen Mohamedaansche inboorlingen. Het ge- - heele korps zou 14.15.000 man sterk zijn. Of evenwel de expeditie spoedig vertrekken zal, wordt betwijfeld. Volgens den correspondent van Daily News te Kome is de aartsbisschop van Parijs, Guibert, belast met een boodschap van Mac-Mahon aan den Paus. Daarin wordt den Paus te kennen gegeven dat hij onder de tegenwoordige omstandigheden niet rekenen moet op de medewerking van Frankrijk, dat nog niet zeker is van Oostenrijk, zoolang Duitschland het eens blijft met Italië. De Paus moet Mac-Mahon helpen om de radicalen de baas te wordeü. Inmiddels zal de Fransche Regeering Pruisen verzekeren dat zij geeu revanche wil en Italië geruststellen omtrent hare bedoelingen met betrekking tot den Paus. Zoodra in Frankrijk de orde is hersteld zal alles geregeld worden door een internationale conventie. Het is dus in het belang van den Paus Mac-Mahon en geen anderen pretendent op den Franschen troon te steunen. De correspondent voegt er nog bij, dat kardinaal Simeoni den 25n op die boodschap zal antwoorden en dat een commissie van kardinaals belast is daarover te beraadslagen. Volgens berichten uit Caïro is een samenzwering ontdekt om tusschen Ismaila en Port Said door nitro-glycerine de oevers van het Suez-kanaal te ver nietigen. De Egyptische Regeering heeft dientenge volge een commissie benoemd om het Kanaal te bewaken, bestaande uit generaal Stone Pacha,..voorzitter, de admiraals Mackeilop en Frederigo Pacha en kapitein Morrice Bey terwijl troepen langs de oevers patrouilleeren. Duitschland. Op eene in het oog vallende wijze plaatst de Post eene correspondentie uit Parijs, waarin het volgende voorkomt. Het tegenwoordige Fransche ministerie gebruikt twee bladen als zijn voornaamste, in zekeren zin officieuse organen, de Figaro en de Gaulois. Die bladen zijn in Duitschland genoeg bekend om te be grijpen, welk een eigenaardig licht dit op de politieke toestand werpt. De Figaro nu meldt, dat alle vreemde gezanten zich gehaast hebben Decazes met zijn rede over de buitenlandsche betrekkingen geluk te wenschen. Dit bericht zou niet behoeven gereleveerd te worden, want ieder weet, dat dit ministerie overal luilp zoekt, maar de Figaro vermeldt twee gezanten, den Duischen en den Italiaanscheu, bij naam. Het schijnt wel, alsof de Fransche regeeringsbladen het er op toeleggen, de gezanten en vooral tien Duitschen te kompromit- teeren. Vorst Hohenlohe neemt een streng gereserveerde houding in acht. Het is de taak van den Duitschen gezant niet, zich over de binnenlanschen aangelegen heden van Frankrijk tegenover de Fransche regeering uit te laten en heeft hij dit zeker ook niet gedaan. Wanneer echter de ..vrienden van dit ministerie uit strooien, dat de gezant zich goedkeurend en geluk- wenschend over den staat van zaken heeft uitgelaten, dan is dit in strijd met de waarheid. Wij vernemen uit de beste bron, dat Hohenlohe sedert Maandag Decazes niet gezien heeft. Van gelukwenschen kan derhalve geen sprake zijn. Dat men het zeer gaarne zou gezien hebben is iets anders. Kerk- en 8choolnieuws. Bedankt voor 't beroep naar Bruinisse door ds. J. G. Bruining te Nieuw-Beierland. Op de jongste vergadering van predikanten van den King van Zierikzee werd namens den lcerkeraad der Evang. Luth. Gemeente alhier aan genoemden King een keurig bewerkte voorzittershamer aangeboden uit erkentelijkheid voor de door den King bewezen broederlijke diensten gedurende de vacature der pre dikantsplaats in de Evang. Lutli. Gemeente. De hamer is van zwait ebbenhout met zilver gemonteerd, van een toepasselijk opschrift voorzien en in een netten étui besloten. Aan de Polytechnische School te Delft is o. a. geslaagd voor het examen letter B. (Eerste gedeelte van het ingenieurs-examen) voor art. 61 en 62 W, M. Ond., de heer J. A. Mulock Houwer. Voor het toelatings-exaraen voor de Milit. Academie te Breda hebben zich 360 adspiranten aangemeld; het getal plaatsen is 200. Zondag herdacht de heer I. E. Theeuwis het tijd stip dal hij vóór 25 jaren zijn lessen als onderwijzer in de gymnastiek alhier aanving. Van velen zijner leerlingen en oud-leerlingen ontving de heer Theeuwis vereerende geschenken en bewijzen van belangstelling. Vrijdag a. s. zal te Renesse de jaarlijksche alge meene vergadering gehouden worden der vereeniging van ouderwijzers in het 2e en 3e schooldistrict van Zeeland.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 3