ZIERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- seinent Zierihee. 1877. No. 50. Woensdag 27 Juni. 80ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nominees 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 1'er gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 26 cl. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag- voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMA1V. Diegenen, die zich met 1°. Juli op deze Courant abonneeren, ontvangen de vóór dien tijd verschijnende nommers gratis. Zierikzee, 26 Juni. Toen we kort voor den verkiezingsdag van 12 Juni j.l. uit de bladen ver namen dat de lieer S. Gille Heringa door de ultramon- tanen kandidaat was gesteld in het district Delft, konden we onze oogen niet gelooven. Dat die heer kandidaat kon zijn voor de Tweede Kamer in een district waartoe ook Schiedam behoort kwam ons zeer verklaarbaar voor, daar hij in die stad zoovele oude- vrienden en kennissen heeft; maar dat zijn kan didatuur uitgaan zou van de ultramontanen, wie kon dat begrijpen We schortten ons oordeel op, ofschoon we al dadelijk van harte wensc'hteu dat de heer G. H. niet mocht slagen, zoo 't waar was dat hij zich aan de ultramontanen had overgegeven. I)e raadselachtige kandidaat heeft het gebracht tot de herstemming, die dezer dagen zal plaats hebben doch sedert den 12 Juni en iu .verband met een en ander dat vooraf gegaan is, is er zooveel aan het licht gekomen met betrekking tot deze kandidatuur, dat wij thans zeer beslist den heer Gille Heringa een nederlaag toewenschen zoo groot dat hij zelf er van overtuigd wordt dat de Nederlandschs kiezers nog besef hebben van 't geen kiezers-karakter en gevoel van politieke eerlijkheid heet. In de eerste plaats dient geconstateerd te worden dat de heer Gille Heringa als antwoord op de uit drukking van algemeene verbazing door zijn kandidatuur verwekt, in liet Dagblad heeft beweerd dat //hem door geen kies-vereeniging noch eenig katholiek .een geloofsbelijdenis noch eenige verklaring zelfs, is ge vraagd, veel minder" (dat men hem) //beloften heeft laten doen of hem toezeggingen zijn afgeëischt". "Verder heeft hij getracht het vreemde van 't geval een kleur te geven door de veronderstelling op te werpen dat men zooveel vertrouwen in hem heeft gesteld op grond van een oude brochure van zijn hand over de onderwijs-kwestie. Hierbij moet in aanmerking genomen worden hetgeen de Tijd den 8 Juni schreef: //Wij hebben nu echter verklaringen van hem ontvangen, waaruit blijkt, dat gelijkstelling van godsdienstig met het godsdienstloos onderwijs, ook wat de geldelijke staatshulp aangaat, door hem wordt voorgestaan en ondersteunen bijge volg gaarne zijn kandidatuur". Terwijl dus de heer Heringa zelf verklaarde niets verklaard te hebben, verklapten zijn committenten dat het met de hun gegeven verklaringen volkomen in orde was. In de Delftsche Courant heeft de heer Heringa, na op de geconstateerde .tegenstrijdigheid gezwegen te hebben, later beloofd ophelderingen te zullen geven die ieder voldoen zoudendeze zijn evenwel niet gekomen en eindelijk heeft hij verklaard dat hij niets zou zeggen vóór de herstemming zal afgeloopen zijn. De gevaren van het twijfelachtige dus wel beseffende, blijft hij niettemin .zijn hoop bouwen op hetgeen tot dusver aan den.ultramontaanschen kant gemachineerdis. Opdertusscheu zijn langzamerhand algemeen de oogen open gegaan. We vertrouwen dat zeer velen in Holland aanvankelijk zullen gezegd hebben even als wij: we zien het maar begrijpen het niet; doch nu blijft er bij niemand meer twijfel over: de heer Gille Heringa is wèl dei' ultramontanen kandidaat •metzijii volle medeweten. Zoo er iets was dat hem kon doen verongelukken in het district Delft, waar anders de ultramontanen nog al wat in te brengen hebben, het zou zeker zijn zulk een totale miskenning van het politiek karakter. Wij twijfelen nu geen oogenblik meer aan de over winning van den heer Schagen van Leeuwen. Om aap alles de kroon op te zetten wordt thans in de N. Rolt. Court., de Delftsche Ct. en andere bladen iu herinnering gebracht, dat de heer Heringa in 1875 gepoogd heeft de kandidaat te worden der gematigde liberalen te Zulfen, nadat hij daar vroeger geijverd had voor den heer Dam, een volbloed liberaal dat hij in 1876 gepoogd heeft de kandidaat te worden der //ijverige protestanten." van het district Amersfoort; dat hij eindelijk eenige maanden geleden te Tiel heeft beproefd de stemmen te krijgen van de con servatieven. Wanneer dit alles nu bekend is en men weet dat de heer Gille Heringa beurtelings bij alle partijen heeft aangeklopt, dat hij 't geprobeerd heeft bij de liberalen, bij de warme Protestanten, bij de conserva tieven dan laat het zich verklaren dat hij ook in staat is, ten laatste fce beproeven om door de ultra montanen naar het Binnenhof geholpen te worden. Staan de zaken pchter wezenlijk zoo en niet anders, dan hebben we toch .wel zooveel vertrouwen in de kiezers van het district Delft 't zij liberaal, con servatief of anti-revolutionair dat we durven voor spellen dat de heer Heringa daar fiasco zal maken gelijk hij 'fc verdient. Het Vaderland bevatte Maandag een advertentie tot aanbeveling' der kandidatuur van den lieer Schagen van Leeuwen, geteekend door meer dan 700 kiezers van het district Delft. De .begrooting der provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven van de prov. Zeeland voor 't dienstjaar 1878 bedraagt in ontvang en uitgaaf f 357,082,675. Het Z. Dagbl. deelt mede dat tot //neutralisatie" o. a. is voorgedragen de heer J. G. Vögler te Mid delburg. Denkelijk bedoelt men naturalisatie. Het oud-lid der Ged„ Staten van Zeeland, de heer H. J. van Deinse te Middelburg, is op ruim 70- jarigen ouderdom overleden. In een relaas van den brand te ICapelle (Z.-Beveland) in het Vaderland wordt o. a. gezegd //Alles is ver brand, alleen de brandkast is naar buiten gebracht, niettegenstaande de spoedig opgedaagde hulp der brand spuiten van Schore, Kloetinge, 's Gravenpolder en Goes". Nu de dames ontzaglijk veel bloemen en bijna geene hoede.n meer dragen, is het niet onbelangrijk de aandacht te vestigen op eene Parijsche uitvinding, die het practische met het schoone vereenigen zou. Men ziet thans te Parij9 in de winkelkasten van //opticiens" eu werktuigkundigen bloemen, die het vveêr voorspellen. Is het mooi weer, dan is hun kleur rood, doch wordt het slecht weer dan verandert die kleur in blauw. Indien de dames dit soort van bloemen gingen dragen, zouden zij menigeen de kosten van een barometer en zichzelveu misschien een stortbui op haar keurig zomertoilet besparen. Brood bijna 1800 jaren oud. Wij deelden onzen lezers vroeger het bericht mede, dat dit werkelijk in Pompeji gevonden werd, en dat het wel oudbakken maar overigens goed van smaak was. Men zal zich herinneren, dat dit plaats had bij de uitgraving van Pompeji, de stad in Italië, welke in het jaar 79 van onze jaartelling door zand en steenen, welke de Vesuvius uitwierp, eenige voeten diep begraven werd. Daardoor geheel van de lucht afgesloten, wa9 het mogelijk, dat het brood zoo lang goed bleef. Wij meenen onze lezers geen ondienst te doen, met hen aangaande dat brood en den oven, waarin het gebakken was, nog eenige bijzonderheden mede te deelen. Die oven bestaat uit twee deelen. Van voren is een vierkante ruimte, waarin de verwarmde lucht gehouden wordt, en daar achter een verwelfde ruimte. AUes is nog in goeden staat; de aschbewaarder; de pijp, waardoor de rook werd verwijderd met een evenzoo zinrijk als practisch aangebrachte drievoudige leiding; twee ingemetselde vaten van leem of potaarde, waarin het voor de brood bereiding noodige water gevonden werd; rechts en links de venstertjes, waardoor het deeg wordt inge bracht en het brood in de koelruimte wordt neergelegd. In die.n oven vond. de geleerde opzichter der uit graving het brood nog in reien geplaatst. Op het brood had men tweeërlei merk, op het eene stond Siligo grani (uit larwenmeel), op het andere e cicera -(uit erwtenmeel.) Gemiddeld wogen de brooden één pond, er waren er echter ook bij van derde half. De brooden waren rond, naar het midden vlak, met ver heven rand en in acht vakken verdeeld, juist zooals men ze nu nog in Sicilië maakt. Inhoud van Ceres No. 16. De Nieuwe landbouw door J. J. Mechi, (Vervolg.) Diepploegeu door J. O. De zomerbemesting van weiland. Oorsprong van de aardappelplant en haar invoering in Europa. De Broccoli, een nieuwe groentesoort, door V. v. O. Postelein, door V. v. O. Feuilleton over registratie rechten enz. (Slot.) Over de hoedanigheid der guano, welke tegenwoordig uit Peru wordt aange voerd. Varia, Advertentiën enz. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft benoemd tot Rijksontvanger te Noordwelle c. a. L. de Fouw, thans surnum. ter inspectie Mid delburg; te Vlissingen G. M. A. Passtoors, thans te Kerkrade. Bij Kon. besluit is benoemd tot gezworen in het - bestuur van het Nederlandsch gedeelte van den Willem- Leopolds-polder, prov. Zeeland, P. Mabesoone; tot lid in het bestuur der waterkeering van den calami- teusen polder Hoofdplaat J. B. Temmerman. Z. M. heeft benoemd tot ridder der Orde van de Eikenkroon den heer W. L. Scheltus, sedert 25 jaar secretaris der gemeente Amersfoort. Z. M. heeft mr. C Th. Van Lijnden van Sanden- burg, Minister vau Justitie, bevorderd tot ridder grootkruis in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Z. M. de Koning heeft benoemd in de orde van den Gouden Leeuw van Nassau tot ridder le klasse Z. K. IL Prins Maurits van Oldenburg en Z. H. den Hertog van Teek. In de orde van de Eikekroon, tot groot-officier: jhv. P. O. H. Gevaerts van Simonshnven, hofmaarschalk van wijlen H. M. de Koningin; dr. C. W. Vinkhuizen, lijfarts van Z. M. den Koning; tot kommandeur: jhr. R. W. J. Van Pabst van Bingerden, kamerheer bij wijlen PI. M. de Koningin kapitein Paschkoff, adjudant van Z. K. H. Prins Peter van Oldenburg; kapitein graaf van Schulenburg, hof maarschalk van Z. K. PI. Prins Albrecht van Pruisen tot officier: baron W. F. Van Reede van Oudtshoorn en baron G. L. M. Taets van Amerongen van Natewisch, kamerheer bij wijlen PI. M. de Koningin; dr. IP. J. Vinkhuyzen, geneesheer en heelmeester bij het hof van Z. M. den Koning; dr. T. IJ. Blom Coster, geneesheer te 's Gravenhage; kapitein Von Kotze en kapitein Von Jagow, adjudanten van Z. K. IJ. Prins Albrecht van Pruisen; Prins Otto zu Sayn Wittgen-

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 1