ZII BlkZFKSÖIF COURAWT. voor het arrondis- seinent Zierihzee. 1877. No. 48. Woensdag 20 Juni, 80ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Losse opmerkingen naar aanleiding van de jongste Verkiezingen. Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzon der lijlfe nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTE NTIEN Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEMUAN. Diegenen, die zicli met 1°. Juli op deze Courant abonneeren, ontvangen de vóór dien tijd verschijnende nommers gratis. „Van Alkmaar begint de victorie", zegt de bekende spreuk. Bij deze verkiezing mag men zeggen dat de victorie der liberale partij te Alkmaar voltooid is, als men n.l. de twee her stemmingen niet meerekent, die waarschijnlijk ook nog ten voordeele der liberalen zullen uitvallen. De beer W. van der Kaay is te Alkmaar met 1639 van de 2070 stemmen herkozen na zijn buitengewone aftreding en met 1612 van de 2124 stemmen voor de periodieke verkiezing. De heer Fabius bekwam te Alkmaar eerst 314 en toen 414 stemmen; te Amsterdam had hij er slechts 300 verkregen. Prof. Brummelkamp is schier overal kandi daat geweest doch nergers gekozen zoo vluchtig optellende heeft hij, alles te zamen genomen, meer dan 2000 stemmen gehad. Het zal de Standaard gemakkelijk vallen met dit cijfer te bewjjzen dat de heer Brummelkamp eigenlijk een écrasante meerderheid van stemmen op zieh heeft vereenigd. Te Maastricht zijn er nog 682 en te Breda nog 762 kiezers, die de knie voor den ultra- montaauschen baal niet gebogen hebben; dat is in beide districten toch meer dan een derde der kiezers; al werkt het voor 't oogenblik ook weinig uit, 't zegt toch iets. De drie selfmade .kandidaten, zijnde de heeren Grashuijs, Jansen en de Qnavtel, hebben samen B stemmen gekregen, n.l. Grashuijs te Delft 2 en te Arnhem 1Jansen te Middelburg 2 en de Quartel nergens een. N'est pas voulu qui veut zou uien van deze vaderlanders kunnen zeggen. Middelburg heeft zieh vrij wel gehouden; het heeft den heer van Eek met 1214 van de 2076 st. herkozen. Middelburg mag zich echter op dit resultaat nog niet zoo bijzonder beroemen. Het moet nog beter doen, als 't weer eens in de gelegenheid komt. Het is nu waarlijk al erg genoeg dat de heer Wolbers, van wien ieder te Middelburg zegt dat niemand hem kent, toch nog 854 stemmen heeft bekomen. Hieronder zijn wel geen liberale stemmen geweest, doeh men ziet er uit hoe gezeggelijk de anti-liberale Stemgerechtigden in het district Middelburg zijn. Merkwaardig is het dat het thans verkregen resultaat nog verkregen is al zijn ook duizen den zeer ontwikkelde burgers: gestudeerden, gegradueerden, in wetenschappelijke betrekkin gen werkzamen, of door opvoeding en ontwik keling volkomen bevoegden van het stemrecht uitgesloten. Onze kieswet is ziek. Al is ons constitu tioneel staatsleven er nog niet door in dadelijk gevaar geweest; zeker is het dat bij elke ver kiezing, ook bij deze, duizenden en duizenden belangstellenden-, doeh die uitgesloten zijn, hun hart vasthouden van bekommering. Dr. A. Kuyper is ondergegaan als een meteoor, met een sisser; hij is vervangen door een liberaalDie wonderlijke Goudsehe kiezers 1 De anti-revolutionairen hadden zwaarder kas tijding verdiend dan zij ontvangen hebben; de ultrainoutanen hebben hun nog de hand boven 't hoofd gehouden. Den conservatieven is 't magerste deel toe gevallen. Trouwens hun troost is altoos nog dat zij toch de regeerende partij zijn Het Dagblad is in zekeren zin voldaan over den uitslag. De „radicalen" zijn niet versterkt, zegt het blad. Laat. het zich daarmede troosten In het distriet Zierihzee is de anti-revoluti onaire vlieger niet opgegaan; 't zij dat er geen wind genoeg was, of dat hij niet goed is op gestoken, of dat de staart te zwaar washij heeft het niet verder kunnen brengen dan juist tot op No. 100 en is daar gebleven. De stembus heeft ditmaal gedaan wat zelfs aan geen mensch mogelijk is, zij heeft iedereen voldaan. De liberalen zijn blijde met hun winst; de anti-revolutionairen met hun verlies; de Tijd is blij met den val van Kuyperhet Dagblad en de N. Arnhemsche vinden het prettig dat zij de uitkomst voorzien hebben; ook de Standaard maakt zich een weinig hoovaardig dat hij het resultaat al profetee- rende heeft medegedeeld. Welnu, als ieder tevreden is, wat wil men dan meer? Zeer vreemd, standaardaehtig vreemd is het, dat dit blad zich nu reeds verheugt ia het vooruitzicht dat de liberalen „Da wijziging der kieswet" op de verovering van nog zes zetels rekenen kunnen. Waar men al geen aanlei ding tot zelfvoldoening in vinden kanOndor- tussehen is kieswetherziening misschien niet eens noodig en zal de stembus in 1879 van zelf de zaak in orde brengen. Hoe kan echter de Standaard nu zoo op eens tot wanhoop zijn vervallen, hij die nog zoo kort geleden de wereld wilde wijsmaken dat zijn partij alleen de nationale was? De clericale bladen doen hun uiterste best om te doen gelooven dat de liberalen alleen de overwinning danken aan de uiteenspatting van den clericalen bond. Zij moesten liever oprecht zijn en erkennen dat zonder het zeer merkbare effect van den clericalen bond de nederlaag der anti-liberalen verpletterend zou geweest zijn. Maar dit is waar, dat men nog niet eendrachtig genoeg is opgekomen onder de leus „alles tegen de liberalen"! Daarvan zullen we in 1879 vermoedelijk meer hooren. Dat er een algemeen anti-liberaal bondge nootschap op til is, houden we voor zeker. Het geval te Delft is een zeer curieus geval. Daar is nu de heer Gille Heringa in herstem ming gekomen met den heer Schagen van Leeuwen. Daar de eerste door de ultramontanen is gestemd als tegenstander der openbare school, zoo zou het rationeel zijn dat hij bij de herstem ming gesteund werd door de anti-revolutionairen. Maarhet schijnt zeker dat hij dien steun zal moeten missen wegens zijn overloopen als protestant naar de mannen van Rome. Als men den Standaard leest zou men dit althans zeggen. De heer Schagen van Leeuwen echter, een „orthodox christen", is de man geweest van vele liberalen en vele conservatieven. Nu is het te voorzien dat hij bij de herstemming nog meer liberale stemmen en ook wat anti revolutionaire zal krijgen, waarmede zijn ver kiezing verzekerd zou zijn. Te Almelo schijnen de Standaard-Xaï den heer Insinger nog te willen redden. Wat de Standaard redeneert van de kansen te Delft en te Almelo getuigt van totale politieke immoraliteit. De groote, de monsterfout, die alle anti liberalen thans begaan, is dat zij hun woede niet kunnen verkroppen over de overwinning van hetgeen zij noemen de „radicalen" „zooge naamd liberalen", „liberalisten" of hoe ze meer de liberalen schelden. Dat is dezelfde fout die de partij van 16 Mei in Frankrijk ook begaat. Trouwens allen die op de domheid van hun eigen publiek speculeeren, meenen zichzelven sterk te maken door de liberalen voor te stellen als radicalen, rooden, internationalen en wat dies meer zij. Gelukkig- weet de natie beter, hier zoowel als in het buitenland. Hoe meel de clericalen de menschen trachten bang te maken voor de gruwelen en ellenden die de heerschappij der liberalen over het land zal brengen, des te meer zal de tegenstelling van de werkelijkheid met deze lasteringen in het oog vallen. En nu het eind-resultaat? Zal 't Ministerie heengaan We gelooven het niet en heusch! we zouden het liever nog niet zien. Laat het nog maar blijven tot na Juni 1877. Dan is het anti-liberaal bondgenootschap, als clericale hond geheel georganiseerdde liberale partij kan zich dan ook voor goed gereörganiseerd hebben, en de kracht hebben gewonnen om sterk te zijn ook tegenover haar eigen enfants terribles. Zierikzee, 19 Juni. Programma van het Tweede Zomer-Concert in Parklust, op "Vrijdag 22 Juni a.s., des avonds te 8 ure: 1. Marsch, Christophe; 2. Fantaisie //la Somnam bule", Bellini; 3. Waldesaudacht, lied, Abt; 4. Som- merfreuden-Walzei', Neibig; 5. Le postillon, galop, Faust; 6. Uuita-Marsch, Gartner; 7. Ouverture, van Herzeele; 8. Serenade, lied, Gumbert; 9. Souvenir Cliampêtre, Krcin; 10. Ilusarenritt, Spindler. De uitslag der verkiezing te Alkmaar is, dat her kozen is mr. W. van der Kaay (1.) met 1639 en 1612 van de 2070 en 2124 stemmen. Bij vergissing was in de door ons gegeven lijst niet opgegeven de uitslag van de verkiezing te Rotterdam. Zij is deze: herkozen mr. IJ. C. Verniers van der Loeff (1.) met 1017 en W. A. Viruly Verbrugge (1.) met 1010 van de 1454 stemmen. De Tijd geeft een verslag van den afloop der receptie van de Vertegenwoordigers der katholieke pers op het Vatikaan. We hebben zelden zooveel stuitende,

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 1