REKLAME. M WEERWIL VAN ALLE AANVALLEN, Buitenland. Maastricht heeft j.l. Zondag een onaangenaam kon trast opgeleverd met de meeste andere plaatsen. Terwijl overal elders de katholieken nit een gevoel van kiesch- heid geen openlijk vreugdebetoon hebben gedaan ter eere van den Paus en zulks wegens de omstandig heden waarin liet Hof verkeert, heeft geheel Maastricht luidruchtig feest gevierdde geheele stad was gevlagd de scliutterij-muziek speelde vroolijke marschen door de stratenmen hield optochten en processies ook een ongeoorloofde processie kortom alles vierde feest en deed alsof Maastricht niet meer in Nederland ligt. Hier komt nog bij dat de Courier de la Meuse wel daags te voren de burgerij had uitgenoodigd niet te vlaggen en geen vertoon te maken, doch Zondag was ook het bureau vau den Courier gevlagd. Zelfs de heeren de Bieberstein en Kerens de Wylré, leden der Tweede Kamer en te Maastricht wonende, hadden hun huizen versierd en de vlag uitgestoken. Niet enkel de Maastrichtenaars waren Zondag plus papistes que le nonce; ook te Sittard kon men zich ergeren aan het feit dat luidruchtig feest gevierd werd en 's avonds geïllumineerd, ondanks het verzoek dat de beleefdheid jegens het koninklijk gezin zou in acht genomen worden. Te Berlikum werd een optocht ge houden met muziek, vlaggen enz. en 's avonds ging men niet dan onwillig op aandrang van den Burge meester uiteen. De Burgemeester van Roermond had „in zijn kwa liteit als hoofd van 't gemeentebestuur'' en op aan zoek van deu Plebaan der hoofdkerk „de autoriteiten" uitgenoodigd zich op Zondag den 3 Juni te 10 ure voormiddags te bevinden iu het koor der hoofdkerk, ten einde aan de feesten voor den Paus deel te nemen. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft benoemd tot controleur van den waar borg van gouden en zilveren werken te Middelburg den lieer J. D. Houtman, thans essayeur te Groningen, en mr. A. van Lier, thans essayeur te Middelburg, tot essayeur te Maastricht, terwijl tot essayeur te Middelburg is benoemd de heer C. L. Bernhard, thans commies stempelaar te 's Hage. De onlangs als rijks-veldwachter ontslagen en tot lioofd-agent van politie te Dordrecht benoemde A. Baan is thans weder aangesteld als rijks-veldwachter te Goes. Rechtszaken. Het vonnis van liet Hof te 's Gravenhage vernie tigende liet vonnis der Rechtbank te Middelburg, waarbij de heer P. B. Korleweg om liefc bekende drukpersdelict was veroordeeld, is thans op zijn beurt door den Hoogen Raad te niet gedaan, en liet vonnis der Arr. Rechtbank te Middelburg bevestigd. Landbouw en Handel. De Staats-Courant vau 5 dezer bevat de acte van oprichting der naamlooze vennootschap, //Rijtikabel- Sleepvaart-Maatschappij", gevestigd te Rotterdam. Het Landhnishoudkundig Gongyes te Assen zal, wegens het overlijden van H. M. de Koningin, ver moedelijk niet doorgaan, Dinsdag zijn te Groningen de eerste nieuwe aard appelen aan de markt gebracht. Kunst en Wetenschap. Zaterdag 2 Juni is te Londen liet vierde eeuwgetijde feestelijk herdacht van de invoering der boekdrukkunst in Engeland. Deze geschiedde in 1477, door William Caxton, die de kunst uit Holland overbracht en de eerste drukpers heeft gesteld in een der lokalen van de Westminster abdij. Het was nu ook in de West minster kerk, dat de feestviering geopend werd met een buitengewone godsdienstoefening, waarbij de deken Stanley als redenaar optrad en een preek hield naar aanleiding van Rom. XIII12, uThe night is far spent, the day is at hand: let us therefore cast off the works of darkness at let us put on the armour of lighti1. Daarna werd de tentoonstelling geopend van oude boekdrukkunst. Behalve de merkwaardigste proeven van Caxton's werk, nevens zijn eerste pers, zijn op deze tentoonstelling vele zeer belangwekkende voor werpen te zien, met betrekking tot de geschiedenis der boekdrukkunst in Engeland en op liet vasteland. Als vervolg op het bericht van Motiey's overlijden vermelden we nog dat zijn stoffelijk overblijfsel jl. Maandag op Kensal-Green kerkhof is begraven, waar ook zijn echtgenoot begraven ligt. Behalve de beide dochters en schoonzoons van den overledene waren ook de hertog van Argyll en de heer Bright op het kerkhof. De deken van Westminster, Stanley, ver richtte de lijkdienst; tal van kransen waren op de kist nedergelegd. Te Leeuwarden zal den 13 Juni de tentoonstelling geopend worden van Eriesche oudheden, historische merkwaardigheden, voorwerpen van kunst en schil derijen betrekkelijk Friesland. De tentoonstelling, waartoe 1500 inzenders bijdragen hebben geleverd, moet allerbelangrijkst zijn en in alle opzichten de verwachting verre overtreffen. In liet begin van Augustus a. s. zal te Nijmegen een groot zangersfeest worden gehouden. Er wordt o. a. een tent gemaakt met 1920 zitplaatsen; 700 zangers hebben zich voor deelneming opgegeven, en verschillende groote muziekkorpsen zijn geëngageerd ter opluistering der feesten. Bij gelegenheid van het muziekfeest te Salzburg, Ier herinnering aan Mozart, zullen verschillende interes sante reliquieën worden tentoongesteld van den grooten meester: o. a. een klein tuinhuisje uit Weenen, waarin hij aan de //Zaaberflöte" werkte en een album van portretten en handschriften van beroemde dichters en componisten, tijdgenooten van Mozart. Necrologie. De bekende landhuishoudkundige dr.W. C. H. Staring, oud-inspecteur van het Middelbaar Onderwijs, is op zijn landgoed de Boekhorst nabij Lochein overleden. Wij komen nader op dezen verdienstelijken.geleerde terug. Dinsdag nam. te half twee ure is te Oegstgeest ter aarde besteld liet stoffelijk overschot van prof. dr. J. A. Bogaard van de Leidsche Hoogeschool. Prof. Simon Thomas hield een lijkrede, waarin hij de ver diensten van Bogaard schetste. Hierna sprak de heer J. Bolle, als praeses der med. faculteit, een hartelijk woord van hulde aan de nagedachtenis van den ont slapen leermeester. geïnteresseerde personen tegen Dr, Airy's Natuurgenees wijze worden uitgebazuind, heeft dit uitmuntend populair- geneeskundige werk en de daarin behandelde Geneeswijze voortdurend nieuwe aanhangers gekregen en in de meest uitgebreide kringen een gunstig onthaal gevonden, hetgeen reeds daaruit blijkt, dat het reeds in verschil lende talen moest worden gedrukt en reeds meer dan 90 drukken in Duitschlaiul heeft beleefd. Wij ineeiien derhalve ook alleen in liet belang der talrijke naar hulp en genezing verlangende zieken te handelen, als wij hun dit op grond van deze feiten en de talrijke getuigschriften van dit slechts één Gulden kostend boek, dringend aanbevelen, het zich aan te schaffen en daarnaar te handelen. Om intusschen doorboeken, die soortgelijke titels dragen, niet op een dwaalspoor te worden geleidvrage men uitdrukkelijk -. „Dr. Atry's Natuurgeneeswijzeorigineel uitgave van Richters Boek handel te Rotterdam.!! De Oorlog in het Oosten. 6 Juni. Het belangrijkste feit dat te vermelden valt, is een geduchte nederlaag door een Turksch ruitercorps van 4000 man onder Moussa-Pacha bij Begli geleden. Dit corps, uitmakende de kern der ruiterij van bet leger van Mouktar-Pacha, bevoud zich den 30 Mei op marsch naar Kars toen het door een divisie Rus sische kavalerie en infanterie werd bespied en daarna overvallen. Er ontstond een verwoed gevechtde Turksche ruiters, groofcendeels Circassiers, vochten als wanhopigen, doch werden bijna allen neergeveld, zoodat het slechts aan een paar honderd man gelukte zich door te slaan. Moussa-Pacha zelf wordt vermist en is ver moedelijk gesneuveld. Voor het leger van Mouktar-Pacha is deze slag een groot verlies, daar zijn ruiterij een belangrijken steun van zijn leger uitmaakte en deze nu nagenoeg geheel vernietigd is. Mouktar-Pacha retireert snel op Erzeroem, ja zal wellicht in die open plaats niet eens stand houden kunnen. Het Russische centrum trekt met kracht voorwaarts. Kars is schaakmat gezet. De Montenegrijnen hebbeu den veldtocht weder geopend. Vorst Nicolaas heeft zijn troepen met de Herzogowiners vereenigd. Deu 5 heeft een ernstig gevecht plaats gehad bij Maljat; de Turken werden teruggedrongen. De definitieve uitslag van den strijd is nog niet bekend, ofschoon men zegt dat de Turken 500 man verloren. De onrust te Konstautinopel duurt voort. Men is ook druk bezig met het gevangennemen of op andere wijze doen verdwijnen der voornaamste aanhangers van Midhat-Pacha. Zelfs moet dc lijfarts des Sultans, een geboren Engelschman, naar Batoem zijn gezonden d. i. eigenlijk verbannen omdat hij den Sultan had ingelicht omtrent de knoeierijen in het Douna- leger, waar de artillerie o. a. vuurt met ongevulde granaten, zooals reeds vroeger geconstateerd is. In strijd met liet voor eenige dagen vermelde be richt dat liet Egyptische Contingent van Alexandria naar Koustantinopel was vertrokken, wordt thans gezegd dat de Khedive deze expeditie onbepaald heeft uitgesteld uit vrees voor het Russische eskader dat te Spezzia ligt en naar men te Kaïro vreesde het trans port zou aanvallen. Vermoedelijk is de keizer van Rusland lieden in het hoofdkwartier van zijn Donau-leger aangekomen. Uit Plojesti wordt bericht dat alles gereed is; wellicht zal nu spoedig de groote sprong over den Donau worden gedaan, zoo de gezwollen wateren van den stroom dat niet nog langer doen uitstellen. Zeker is het dat het water tot lieden de Turken meer beschermde dan hun geschut dit gedaan heeft. Terwijl men op 't punt schijnt van gewichtige gebeurtenissen op liet oorlogsterrein aan den Donau, vullen de groote bladen weder lange kolommen met gewawel over den vrede. We kunnen aannemen dat de Czaar liever den oorlog zal afdoen in weinige weken, b.v. drie maanden, dau hem den winter over te rekken, doch dat hij, na zoover gegaan te zijn als hij op dit oogenblik is, een onafdoenden vrede zal zoeken en dus met de kous op 't hoofd naar luüs keeren, dat kunnen we niet alleen niet aannemen; maar we zouden dat nog erger ramp achten dan de oorlog nu reeds is. De eeuwige kwestie zou opnieuw beginnen; de eeuwige dure ge wapende vrede zou nog duurder worden enz. enz. Ons dunkt, dat de oorlog nu nog maar het beste is. Het Russische leger in Rumenië, dat tot heden zijn betalingen in goud deed, is thans overgegaan tot het uitgeven van bons voor het betalen van de leveranciers en wel voor bedragen van af fr. 500 tot fr. 50.000. 7 Juni. Het gevecht eergisteren bij Majlat tusschen de Montenegrijnen en Turken is, volgens bericht uit Oostenrijksche bron, in het voordeel der Montenegrijnen uitgevallen, gelijk we gisteren reeds voorloopig meldden. Daarentegen wordt vau Turksche zijde als officieel geseind dat dienzelfden dag op een ander punt 16000 Montenegrijnen door 40000 Albaueezen zijn aauge- vallen en verslagen. De getallen komen ons zoo groot voor dat wij voorshands van 't heele bericht weinig gelooven. Uit Roetschoek beschieten de Turken het tegen overliggende Giorgewo, doch zonder schade te doen. Te Koustantinopel vevwachtte men bijna stellig dat de Russen bij Roetschoek den Donau zullen overgaan. Zooals we gisteren veronderstelden is keizer Alexander inderdaad dien dag in het hoofdkwartier te Plojesti aangekomen. Van Turksche zijde wordt hoog opgegeven van de verbazende vorderingen die tie expedities in de kust streek van den Kaukasus maken. Daarentegen schijnt het leger in Azië totaal en déroute te zijn. Wel praat men weder van de verwachte komst der lvurden van Van, en stelt men het voor alsof dat de redders van Mouktar-Pacha zullen wezen doch al gelukte het ook aan den Khan van Van om aan den Russischen 1 inker—vleugel te ontkomen door een grooten ommarscli langs het Zuiden, dan is het wel niet te denken dat die ongestemde en ongeregelde halfwilde horden van Kurden veel zullen uitrichten tegen de geregelde Russische liniën. Een dépêche van Lord Derby aan Lord Lyons dd. 16 Mei, bespreekt het voorstel van De Lesseps om het Suez-kanaal te neutraliseeren. De Britsche Regeering gaf aan den Russischen ambassadeur Schouwaloff te verstaan, dat Engeland elke poging tot blokkeeren of belemmeren der vaart in het Suez-kanaal en zijn toe gangen beschouwen zou als eeu bedreiging van Indië en den wereldhandel. Daarom zou elke stap van dien aard onvereenigbaar zijn met het handhaven van de onzijdigheid door Engeland. Een gelijkluidende ver klaring is aan de Porte en aan den Khedive toegezonden. De Britsche Regeering is vast besloten, zoo luidt het verder, niet te dulden dat het Suez-kanaal gemaakt wordt tot tooneel van gevechten of andere oorlogs verrichtingen. F r a n k r ij k. Dat in de laatste dagen de gezanten van Duitschlaud en Italië in het oogvallend druk met Thiers verkeerd hebben en bij hem zelfs met Gambetta in aanraking kwamen, schijnt het gouvernement onaangenaam te zijn. Het Journ. officiel waarschuwt de bladen niet over het personeel verkeer der vreemde gezanten //even betreurenswaardige als onjuiste opmerkingen" te maken, aangezien dit strijdt met „de welvoegelijk- lieid en met de achting, die men aan vreemde gezan ten verschuldigd is". De arrestatie van den president van den Parijschen gemeenteraad heeft grooten indruk gemaakt. Zij is niet in strijd met de wet, maar het is gebruik, dat men in dergelijke gevallen de beschuldigden op vrije voeten laat. Men vreest nu, dat de ministers, die

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 2