ZIERIKZEESCHE COURANT. voor hot srrondis- sement Klerihiee. 1877. No. 44. Woensdag 6 Juni, 80ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD De Verkiezingen voor de Tweede Kamer. VAN KERKWIJK Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag* voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAIiENMAN. Zierikzee, 3 Juni 1877. De noodlottige slag, die al sinds eenige dagen gevreesd werd, is, helaasgevallenHare Majesteit de Koningin is heden voormiddag te kwart voor twaalf ure op haar paleis het Huis ten Bosch nabij de residentie overledeu. Allerwegen in het Vaderland en zelfs in het buitenland zal gewis de droeve mare van dat sterfgeval een diepen indruk maken. Algemeen was Neêrlands Koningin geëerd i geliefd zoo om haar liooge mate van geestbeschaving en ontwikkeling, als vooral om haar werkdadige menschenliefde, die zij, haar leven door, zonder ophef, uit innige geneigdheid des harten aan den dag heeft I gelegd. Bij het zilveren kroningsfeeet in 1874 werd H. M. den eernaam van Moeder des Vaderlands toegezwaaidmet recht kwam haar die toe, want zij betoonde zich een moeder der weezen, een helpster der we duwen, een voorbeeld voor allen en in elk opzicht. Geheel Nederland neemt deel in de smart van het Koninklijk gezin, en gelijk in de jongste dagen uit tallooze harten stille gebeden zijn opgestegen voor het herstel der doorluchtige kranke, zoo zullen gewis allen thans voor een wijle de beslomme ringen des levens en de verdeeldheden in staat en kerk ter zijde zetten om een traan te wijden aan de nagedachtenis van de betreurde doode. Te midden der verslagenheid doet het ons en zeker velen met ons goed dat in de uiterste ure al de ledeu van het Vor- 1 stelijk gezin vereenigd geweest zijn om de j stervenssponde van de echtgenoot en moeder, j Dat moge den altoos zwareu overgang naar I 't onbekende hebben verzachtHet moge ook voor de nablijvenden een heilige ure geweest zijn Sofia Fredrika Mathilde, tweede dochter van Wilhelm I Frederik Karei, Koning van Wurtemberg en van Catharina Paulowna, dochter van Paul I van Rusland, zijne gemalin, is den 17 Juni 1818 geboren, den 18 Juni 1839 is zij gehuwd met Z. M. den Koning, destijds Prins van Oranje, en heeft dus den ouderdom van bijna 59 jaren bereikt. Reeds in een vorig nommer hebben we de herkiezing van onzen aftredenden vertegen woordiger den heer J. J. van Kerkwijk aan bevolen. Wij vertrouwen dat de uitslag der stemming op aanst. Dinsdag niet twijfelachtig zal zijn. Toch is het wenschelijk dat de kiezers trouw hun plicht vervullen, dat inzonderheid de liberalen toonen dat zij niet inslapen op de meening dat er geen gevaar is en zij zich derhalve niet behoeven te verroeren. Het is toch bekend genoeg dat de anti-liberalen niet sluimeren of slapen, maar integendeel alle zeilen bijzetten, zoodat zij zelfs in dit district dat overigens door hun organen als verloren land beschouwd wordt, iemand hehben weten op te duiken, die zich de twijfelachtige eer wil laten welgevallen van enkele stemmen in enkele hoekjes van het district op zich te vereenigen. We achten het niet noodig de eigenaardige verdiensten van den heer v. Kerkwijk hier nog breed uit te meten. Het district kent ze genoeg. Moge maar de uitslag der stemming en de flinke herkiezing van den heer liet bewijs leveren dat het kiesdistrict Zierikzee voor de liberale zaak nog geen verloren land is, maar dat het daarentegen zijn ouden roem, van onder de voorsten der liberalen te staan, blijft handhaven. Zierikzee, 5 Juni. In de gisteren avond gehouden vergadering der afdeeling Zierikzee van de Vereeniging //Volksonderwijs" onder de leiding van den Voorzitter der afd. den heer J. II. C. Heijse is de vraag over wogen of de afdeeling zich met de aanstaande ver kiezingen voor de Tweede Kamer zal bemoeien wat betreft de al of niet herkiezing van den heer J. J. van Kerkwijk. Met groote meerderheid van stemmen werd besloten dat er ditmaal voor de afdeeling wel aanleiding is om zich met de verkiezingszaak bezig te houden en dat de afdeeling de kandidatuur van den heer J. J. van Kerkwijk zou steunen. Aan de vergadering werd ook mededeeling gedaan van een officieus schrijven van den heer van Kerkwijk in antwoord op een evenzeer officieus tot Z.E. gerichte vraag door deu Voorzitter der afd. nopens zijn verhouding tot de beginselen van //Volksonderwijs", uit welk schrijven bleek dat de heer van Kerkwijk de kandidaat van Volksonderwijs zijn kan, daar zijne parlementaire antecedenten, alsmede zijn lidmaatschap van de vereeniging //Volksonderwijs" genoegzaam voor hem getuigen. Bovendien werd door een der sprekers aan de vergadering schriftelijk een opgave verstrekt van feiten getrokken uit de Kamer verslagen en die bewijzen dat de heer van Kerkwijk, waar het de bevordering van de belangen van het onderwijs betrof, steeds in de voorste rijen te' vin den was. Nog werd besloten dat het Bestuur der afd. vóór de aanstaande verkiezing van een lid in den gemeen teraad alhier, een afdeelings-vergadering zal uitschrijven, waarin overwogen zal kunnen worden of de afdeeling al dau niet zich met die verkiezing zal bemoeien. Bij herhaling gaven de discusiën in deze vergade ring aanleiding tot het uitspreken van den wensch van vele leden dat hier toch eindelijk eens een flinke kiezersvereeniging mocht worden opgericht. Wij meen den op te merken dat van deze wezenlijk nuttige en meer en meer dringend noodige zaak binnen kort wel iets komen zal. Zierikzee, 5 Juni. Naar mate de dag der ver- kiezingeu meer naderde is ook meer en meer gebleken welke de taktiek en de uitzichten zijn der drie anti liberale partijen. Het wachtwoord of de vereenigings- leuze is //anti-liberaal," en onder die leuze zijn alle kandidaten goed die eenige kans hebben veel stemmen te verwerven van de tegenstanden der liberale begin selen. Alleen de katholieken in de katholieke provinciën maken hierop een uitzondering en komen vrij rond met hun bijzondere beginselen voor den dag. Vooral doen zij dit in Limburg, welks afgevaardigden bij min of meer openhartige manifesten, zich openlijk aanbe velen als vertegenwoordigers van het ultramontanisme en verder van Limburg, terwijl zij hun best doeu om zich te zuiveren zelfs van deu schijn van liberalisme, al ware dit reeds een smet, 'die hen bederven zou. 't Is waarlijk treurig genoeg, doch ten minste open hartig. In de gemengde provinciën, waar het nood- verbond der natuurlijke vijanden te werk gesteld wordt, ziet het er nog veel treuriger uit. Ondertusschen is het opmerkelijk hoeveel moeite het kost overal waar meu zc noodig heeft mannen te vinden die zich willen leenen als mediums van allerlei tegenstrijdige geesten bezweerders. Met sommigen is letterlijk gesold en enkele mannen heeft men van liet eene einde van 't land naar 't andere gesleurd en over hen gedis poneerd gelijk 't anders slechts bij de ullramoiitanen gebruikelijk is. De Standaard heeft, zooals we reeds mededeelden, ons district onder de verloren posten gerangschikt. Hopeloos verloren schijnt het nochtans niet gerekend te wordenthans is n.l. de heer A. de Vlieger, bur gemeester van Herkingen, van de anti-revolutionaire zijde kandidaat gesteld. Het is niet onstaatkundig dat men de bekeering van het district juist in het Flakkeesche land aanvangt. In de Zeeuwsche helft zou zij al zeer weinig kans hebben van slagen. Zierikzee, 5 Juni. In een Vrijdagavond gehouden vergadering is de plaatselijke vereeniging tot wering van het misbruik van den sterken drank onder den naam van //Volksbelaug" tot stand gekomen. Het bestuur dat gekozen werd bestaat uit de heeren E. Snellen, J. IT. C. Heijse, Dr. W. C. v. Manen, W. Koole, D. v. d. Maas, S. Ochtman Jz., J. O. Pilaar, C. Timmerman en Dr. W. K. J. Schoor. Uit het aangenomen reglement blijkt o. a. dat de contributie bepaald is op een minimum van 10 ets. en een maximum van f 2,50; ook zijn er donateurs die f 5 en stichters die f 10 bijdragen. Het ledental dier vereeniging is thans 71. Donderdag is te Middelburg, op last der arr. recht bank te Rotterdam, gevangen genomen de heer Dekker, lid der firma //Zeijlen en Dekker" te Middelburg, en zulks naar men meent ter zake van de bekende assu rantie-kwestie met de //Oceanus". Niet vreemd is het dat dit geval van preventieve gevangenschap weder zeer de openbare aandacht trekt. Het N. van den Dag gaat zelfs zoover van te veron derstellen of wellicht ook Rotterdainsche rancune tegen Middelburg hierbij in het spel kon komen. Wij vinden deze verdenking nog al kras. Er kunnen hoogst onaangename gevallen van preventieve gevan genschap plaats hebben, dit moet men toegeven, doch 't is ook waar dat, als de rechter niet van dit middel gebruik heeft gemaakt en zoogenoemde hooggeplaatste verdachten den tijd gekregen hebben om zich behoorlijk te bergen, de publieke opinie ook niet tevreden is. In de meeste steden des lands ziju j.l. Zondag alle openlijke vreugdebetooningen der Katholieken wegens het Piusfeest achterwege gebleven, 't welk geschied is op verzoek van den pauselijken internuntius te 's Gravenhage. In het Limburgsche waren reeds dagen geleden de lieden aangespoord de vreugdebetooningen zoo goedkoop mogelijk te makeu, n.l. alleen vlaggen uitsteken en niet illumineeren, en daarentegen zooveel te meer in klinkende munt feestgaven te offeren. Ondertusschen verdient de handeling van den in ternuntius in deze omstandigheden veel waardeering en steekt zij gunstig af bij de gedragingen van zijn collega te Brussel, die zich tegenover de Belgische nationaliteit al zeer weinig passend heeft uitgelaten. Het UtrecJUsch Dagbl. publiceert een eerste lijst van onderteekenaren van het protest van prof. Yreede tegen de annexatie der Transvaal door Engeland.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 1