ZIERIKZEISCHE COURANT voor het arrondis- sement Zierikzee. 1877. No. 43. Zaterdag 2 Juni, 80ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VEIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1>—Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 ceut, met Bijblad 10 cent. PEIJS DEE AD VEETENT I EN Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geb oor te en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1oregels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, <ie redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEMA1V. $ggjp Diegenen, die zich met 1°. Juli op deze Courant abonneeren, ontvangen de vóór dien tijd verschijnende nommers graft's. Zierikzee, 1 Juni. Voor een paar dagen is H. M. de Koningin ongesteld geworden en ofschoon die on gesteldheid aanvankelijk als van lichten aard werd beschouwd, is zij Maandag en Dinsdag zoo toegenomen dat de toestand Dinsdagavond zorgwekkend was. Woensdag is er eenige beterschap waargenomen. Aan Z. M. den Koning is tijding gezonden, alsook aan den Prins van Oranje. Woensdag is Z. M. de Koning per extra-trein van 't Loo naar de residentie teruggekeerd. Ook is de Prins van Oranje per extra-trein van Parijs naar huis gekomeu om Z. K. Hs. moeder le bezoeken. Blijkens heden alhier ontvangen tijdingen is de toestand van H. M. de Koningin zeer verergerd, zoodat men het ergste vreesde. De doorluchtige zieke lijdt aan een hartziekte en wordt gedurig door zware benauwdheden aangedaan. Zierikzee, 1 Juni. Bij de op 29 Mei j.I. plaats gehad hebbende aanbesteding van de levering van 750,000 kilogrammen gaskolen ten behoeve der gas fabriek alhier, waren minste inschrijvers de firma Mooleuburgh Co. tegen den prijs van f 8,60 per 1000 K.G. voor de „South Hetton" en tegen 8,82 per 1000 K.G. voor de „Brunhope". Te Tholen is op ruim 78jarigen leeftijd overleden de om zijn groote bekwaamheden algemeen geachte geneesheer dr. J. J. Bijbau. De overledene was een erkend en ijverig voorstander van onderwijs en volks verlichting en beschaving. In dén aanvang dezer eeuw aan de Leidsche Hooge- school degelijk gevormd, bepaalde zich zijn practijk als geneesheer niet alleen tot die gemeente, maar strekte zich over het geheele eiland uit. Om zijn eenvoud in den omgang en zijn kunde was hij bij ieder die hem kende bemind en geëerd. Maandagnacht heeft in het huis van arrest te Mid delburg zekere van G. zich opgehangen. Naar men verneemt heeft de gemeenteraad van Wolfaartsdijk besloten, naar aanleiding der circulaire van 'heeren Gedeputeerde Staten over de jaarwedden van Burgemeesters en Secretarissen, te adviseeren de jaarwedde van den Burgemeester te houden op het tegenwoordige bedrag van 400, maar die van den Secretaris te verhoogen tot f 800. Dit advies is bepaald in strijd met het gevoelen van Gedeputeerde Staten, die volgens gemelde circu laire vast willen houden aan het beginsel om de jaar wedden op gelijke hoogte te houdenmaar als alle gemeenteraden eens handelden in den geest van dien dezer gemeente, dan zou daardoor misschien nog eene verandering ten goede ontstaan, die het bezwaar minder drukkend zou maken om de jaarwedde van den Burge meester ten koste van de gemeentekas te verhoogen o. a. ook voor vermeerdering van werkzaamheden, die schier alleen op den Secretaris neerkomenwerkzaam heden bovendien, die niet in het belang der gemeenten, maar diensten voor het Eijk zijn. G. Ct. De buitengewoon lage prijzen, die in sommige dorpen der gemeente Oostellingwerf voor de boter worden be steed, de vorige week slechts 571/3, thans 67Vg cent per kilo, hebben tengevolge, dat er bijna geen boter is te bekomen. De landbouwers weigeren te verkoopen. Een der onderteekenaars van het Wognumsche adres ten gunste van de openbare neutrale school „herroept, als hebbende hij de strekking van gemeld adres niet volkomen ingezien, zijn aan hetzelve gegeven adhaesie". De naam van het snuggere raadslid, die natuurlijk geheel uit eigen beweging verklaart niet geweteu te hebben wat hij teekende, is Jacob Groot De Tijd is opgetogen over die herroeping. Plij (Jacob Groot) zoo schrijft het hoofdorgaan der ultramontauen „heeft de smet, die op zijn goeden naam kleefde, weggenomen." Weer een nieuw bewijs, van welke dwangmiddelen de clerus gebruik maakt om elke vrije gedachten- uiting bij de geloovigen te onderdrukken. Wie zich een vriend, van de openbare school durft verklaren wordt doodeenvoudig voorgesteld als iemand die zijn goeden naam heeft verloren. Waar moet dat heen? Vad. De berichten, in verschillende dagbladen opgenomen over de Eijkslandbouwschool en het daaraan verbonden proefstation, zijn niet alle even juist. Met zekerheid kunnen wij o. a, meedeelen le. dat van een officiëele feestviering bij gelegen heid van de opening der nieuwe gebouwen van de Eijkslandbouwschool tot heden geen enkel plan bekend of ontworpen is, waardoor 2e. uitnoodigiugen, die aan Z. M. deu Koning en de leden van het Vorstelijk Huis gedaan zijn of zullen worden om daarbij tegen woordig te ziju, geen betrekking kunnen hebben op een feestviering als sub 1 bedoeld; 8e. de Minister van Binnenlandsche Zaken zoodanige uitnoodiging niet heeft ontvangen, dus ook niet heeft kunnen aan nemen; 4e. de correspondenten der dagbladen, die steeds de opening van het proefstation vermelden, ge heel uit het oog verliezen, dat het proefstation sedert Januari van dit jaar geopend is en de nieuwe zij gebouwen, waarin de werkzaamheden van het proef station zullen overgebracht worden, buitendien bestemd zijn voor scheikundig laboratorium, voor leerzalen, kabinetten enz. van landbouw, natuurlijke historie en plantkunde, waaruit volgt, dat de nieuwe gebouwen geheel ten onrechte „het Proefstation" genoemd worden en er evenmin van een opening van het Proefstation sprake kan zijn5e. andere berichten, als over de „strike" der werklieden, die ten gevolge zou hebben, dat de gebouwen niet tijdig genoeg gereed kunnen komen, onmiddellijk gevolgd door de opmerking dat die staking slechts eenige oogenblikken heeft geduurd, van allen grond ontbloot zijn. De bouw der zijvleugels vordert uitmuntend en er bestaat tot heden geen enkele reden voor de voor onderstelling, dat de gebouwen op 1 September a. s. niet gereed zullen zijn. De groote wintertuin van de tuinbouw-tentoon- stelling, die f 20,000 heeft gekost, beeft in veiling f 2600 opgebracht. Hij is aangekocht door den heer Leygraaf, hotelhouder te Eotterdam. Van de 110 jongelingen die zich hadden aangemeld voor het examen als machinist leerling 2e klasse, hebben 46 voldoend examen afgelegd, 55 onvoldoend; 6 werden afgekeurd en 3 waren niet opgekomen. Te Grevenbicht (Limburg) is door den wachtmeester der maréchaussee een valsch 20-francsstuk in beslag genomen. Bij onderzoek bleek, dat van een francstuk de geribde rand alsmede het cijfer 1 was afgeslepen en het daarna was verguld, 't Is voor een Hollander moeilijk in Limburg met geld om te gaan. Hollandsch geld ziet men er bijna niet. In plaats daarvan ge bruikt men Pruisische, Belgische en Fransche stukken, terwijl dan nog overal in Limburg valsche guldens, valsche marken, valsche muntbiljetten in omloop zijn. Benoemingen, Besluiten, enz. Na afgelegd examen is toegelaten als kand. notaris o. a. de heer J. de Vos te Kloetinge. De heer H. E. Meijlink te Middelburg is na afge legd exameii benoemd tot surnumerair der registratie eu domeinen. Naar wij vernemen, heeft Z. M. de Koning van Italië den heer dr. M. F. A. G. Campbell, bibliothe caris van de Koninklijke Bibliotheek te 's Gravenhage, het onderscheidingsteeken geschonken van ridder der Italiaansche Kroonorde. Benoemd door den President der Fransche Eepu- bliek tot ridders van het legioen van eer de heeren jhr. mr. den Tex, president-commissaris en F. 's Jacob, direct.-gener. der Maatschappij tot' expl. van Staats spoorwegen, en de heeren Michaëlis, direct, en van Prehn, hoofdingenieur bij den aanleg van Staatsspoor wegen. De heer jhr. mr. J. A. Singendonck, de waardige griffier der Eerste Kamer, heeft uithoofde van zijn hooge jaren met 1 October eervol ontslag uit die be trekking aangevraagd. Blijkens Prov. blad no. 60 heeft de gemeenteraad van Hontenisse besloten de jaarlijksche veemarkt op het dorp Kloosterzande, tot dusver gehouden op den derden Woensdag der maand Juli, voortaau te doen plaats hebben op den elfden dag voor Paschen. Ongelukken, Eampen, Misdaden, enz. De landbouwer P. J., oud 44 jaren, wonende onder de gemeente Koudekerke, heeft zich in den voor middag van den 25 dezer, door ophanging iti zijne schuur, vau het leven beroofd. Zwaarmoedigheid en aanhoudende mijmering over de weersgesteldheid en dergelijke omstandigheden wordt als. de vermoedelijke oorzaak beschouwd, dat hij op deze wijze een einde aan ziju leven heeft gemaakt. Sedert 9 weken was hij pas gehuwd. Het zwaarste vonnis den misdadiger opgelegd, zij het ook de doodstraf, kan soms door eene kleinigheid oneindig verzwaard worden. Een voorbeeld daarvan levert de onlangs behandelde zaak van Aublin, ter dood en zijn medeplichtige tot levenslangen dwang arbeid veroordeeld. Met 19 dolksteken hadden zij een bejaard ontvanger vermoord; ook zijn oude dienst bode werd door hen omgebracht, maar de dubbele misdaad had hun het gehoopte voordeel niet opge leverd. De grijsaard had den dood gekozen boven de openbaring van het woord, waarop het letterslot van de brandkast geopend kou worden. Terwijl zij nog overlegden wat te doen om den buit meester te wor den, en hoe de kast open te breken, waren zij door gerucht bij de buren gestoord en hadden de vlucht genomen. Maar wat bleek nu den laatsten dag der terechtzitting? De vrederechter vau Sivry, die ambts halve den inventaris ten huize van het slachtoffer had moeten opmaken, deelde de nog geheel onbekende bij zonderheid mede, dat de brandkast, 118,000 francs bevattende, door hem bevonden was niet gesloten ge weest te zijnZij hadden den schat slechts voor het nemen gehad, en toen zij dit onverwachts vernamen, verbleekten de boeven en zagen elkander met een on beschrijfelijke uitdrukking aan. In het Groningsche heeft een molenaarsknecht een zijner drinkgezellen met een mes den hals afgesneden en een ander verwond. Verder vallen er nog zooveel akeligheden te vermel den, dat ons de ruimte ontbreekt om ze op te nemen.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 1