ZIERIkZEEMIlE COURANT. voor het arroadis- semcnt Zierikzee. 1877. No. 41. Zaterdag 26 Mei, 80ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Waar blijft toch de Groentemarkt? Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PBIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1óregels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEIVMAIV. Diegenen, die zich met 1°. Juli op deze Courant abonneeren, ontvangen de vóór dien tijd verschijnende nommers^mfe. De beer Sloet tot Olthuis recommandeerde onze, gemeente tijdens bet .Congres een over dekte groentemarkt. Hij wist niet. dat we zelfs geen open groentemarkt hebben, en kon wel niet veronderstellen dat we de 'meeste groenten doorgaans alleen bij naam kennen. Reeds her haalde malen' hebben wij deze zaak besproken en met vrome wenschen bekranst. Al om niet. En tocli hoe weinig /zou er noodig zijn om een groentemarkt, ja zelfs een welvoorziene groente markt te verkrijgen. Aan onze stedelpke groen boeren is niets van dien aard te hopen of te verwachten. Die lieden gaan al aardig vooruit met een klein lapje dunsel en sla, en verder rogge, tarwe en andere landböutv-producten. Van de veel aanmerkelijker winsten, die zij konden behalen als zij maar meer en met oor deel groenten en tuinvruchten teelden, willen zij niets wetenzij hebben daar vast ook geen behoefte aan. Daarop is niets te zeggen. De buitengemeenten echter konden van de bestaande gelegenheid om in de stad winst te behalen met den verkoop van groenten, op uit nemende wijs partij trekken. Wat al menschen zijn er niet te Noordgouwe, te Dreischor, te Nieuweriterk, te Ouwerkerk om den kring nu maar niet wijder te trekken die in hun tuinen of tuintjes een groot gedeelte des jaars veel meer groenten en tuinvruchten trekken dan zij noodig hebben voor eigen ge bruik of op hun dorp kunnen kwijtraken Waarom brengen die menschen dat kostelijke goed niet dagelijks naar de stad Of een paar malen per week? Of ééns in de week? Waarom doen ze niet samen om er een enkel persoon mee te belasten die dagelijks in de stad gaat markten? Kortom, waarom laat men jaar uit jaar in dit koetje loopen zonder het bij de horens te vatten? We vernamen heden dat een landbouwer van Dreischor een volle mand uitnemende puike bloemkool in stad heeft gebracht. Let wel, beste bloemkqol! En dat terwijl er zelfs geen zuurkool meer te bekomen is. Als nu een land bouwer, dus niet eens een groenboer van pro fessie, van den kouden grond bloemkool kan trekken in dezen tijd van het jaar, dan kan er immël's nog wel meer gedaan worden? Laat de opgezetenen van Schouwen en Duive- lahd toch bedenken dat veel kleintjes een groote maken en dat hier nog brood- en zelfs geld winningen te scheppen zijn, als zij zich maar een weinig verroeren willen. Het is nu juist .de rechte tijd nog, om wat te beginnen. Met ingenomenheid zullen we er melding van maken als we de van buiten in gevoerde groenten en tuinvruchten in de stad zien sip ten. Aan koopers zal het niet ontbreken. Al wordt hier ook weinig groente gebruikt in vele gezinnen; als men ze maar bekomen kan, zal men ze wel leeren gebruiken en gretig ook. Binnenland. ZIEKIKZEE, 25 Mei 1 8 7 7. _Te Vlissingen is met goed gevolg te water gelaten een in de werkplaatsen der Koninklijke Maatschappij z/de Schelde" aldaar gebouwd lichterschip, groot 800 ton, bestemd, voor de vaart op den Rijn door de Ludwighaveusclie Maatschappij voor scheepvaart. Te Amsterdam is Zaterdag een belangrijke vergade ring gehouden van aandeelhouders in de Maxwell Landgrant and Rail way ^-Company. Het comité, be staande uit de hh. F. H. Ziegelaar, A. A. de Salengre en P. G. Gerlings, gaf te kennen, dat de regeling met de hh. W. A. Bell en James W. Barclay vau 19 Oct. 1876 was vervallen. De gerechtelijke exe cutie van 't landbezit wegens verschuldigde belastingen ad., 16,749 doll, had plaats gehad; voor Dec. a. s. moet die zaak geregeld worden. Door den minister van binnenl. zaken van Amerika was intusschen bevel gegeven een patent van den gelieelen Maxwell Grant uit te geven. De grond der maatschappij bedroeg bijna 2 millioen acres, een waarde bezittende van millioeneii.. Men deelde nog mede, dat de staat reeds stukken van dien grond had verkocht, en daarvoor schadevergoeding zou moeten verleenendat er reeds door particulieren eigenmachtig kolen- en ijzermijnen op den grond waren aangelegd; dat er geen schuld- eischers zijn, als de belasting is afgedaan, enz. Er werd nu voorgesteld 1 pet. van het nominaal der obligatiën en 1/2 pet. der aandeelen te storten, en het comité te machtigen de belangen der houders te be hartigen, Mr. Binger. leidde de vergadering en gaf als zijne raeening te kennen, dat de hh. Collinson en dr. W. A. Bell de zaak op de lange baan trachten te schuiven. Men voegde er bij, dat deze dan wellicht op de voordeeligste manier zich van de zaak meester zouden trachten te maken. Mr. Pinner trachtte Collinson te verdedigen, doch de heer v. Hall vertrouwde dien geneesheer niet. Op voorstel van den heer Ziegelaar werd, de storting voor de aandeelen op */4 pet. bepaald. De storting moet voor 1 Juli plaats hebben. Over 't recht, om de on willigen te dwingen, ontstond ver schil tusschen de hh. Binger en Pinner. Een eerste stap is intusschen, nu gedaan, om de belangen van den Maxwell ter harte te nemen. Aan het Mailoverzicht van het A. D. van Ned. Indië ontleenen wij het volgende Van Aljeli vernemen wij sedert eenige dagen niet veel bijzonders. Op Padang schijnt de cholera tamelijk ernstig te heerschen. Hier komen pokken voor, schoon nog niet in ernstige mate. Met de vorige mail is het lid in den Raad van Indië, de heer S..Van Deventer, vertrokken, alsook de. vice-admiraal Geerling, wiens hotel door den vice- admiraal Brutel de la Riviere is betrokken. Uit een bij het Departement van Koloniën ont vangen telegram van den Gouv.-Generaal van Nederl. Indië blijkt, dat onlangs uitvoering is gegeven aan het sinds lang door de Indische Regeeriug opgevatte plan om eene bezetting te leggen te Malaboe op de Westkust van Atjeh. Die bezetting, zegt het telegram, is tweemaal aangevallen door iiedep uit het nabij ge legen Merbouw, met het gevolg, dat 5 man gedood en 16 gewond werden. Merbouw is daarop getuchtigd. Een, zeeofficier, een machinist, een matroos en een fuselier werden gewond en twee matrozen en twee mariniers sneuvelden, maar, ons succes was volkomen en de hoofden van Merbouw zouden naar Kotta Radja gaan. Volgens- berichten, in Engeland van de Kaapstad ontvangen, werd Burgers en zijn familie aldaar verwacht. Te Montgeron (Frankrijk) is dezer dagen een vrouw overleden, die den ouderdom van 119 jaar had bereikt. Zij was reeds L4 jaar van bijna al haar zintuigen be roofd, doch was overigens wel en kon nog loopen. Zij las noch met, noch zonder bril, om de eenvoudige reden dat zij niet lezen kon. Herstemming Prov. Staten van Zeeland. Te Thölèn is herkozen rnr. F. A. Wagtho met 184 stemmende heer D. Bolier verkreeg 147 steramen. Te Middelburg is herkozen mr. J. Snijder met 315 stemmen de heer van Uije Pieterse verkreeg er 217. Te Goes is herkozen de heer J. H. Bijbau met 528 van de 868 stemmen. Kunst en Wetenschap. Onze gevierde schrijver en dichter J. J. Cremer genoot Zaterdag vóór Pinksteren het voorrecht zijn zilveren bruiloft te beleven. Van vele zijden ontving de hoogvereerde kunstenaar talrijke en treffende blijken van hartelijke waardeering. Met het oog op de groote zomerwarmte, die mis schien te wachten is, heeft een firma te 's Gravenhage een kunstmatige ijsmakerij opgericht. Plet ijs is zoo ijskoud dat het zelfs nu, in de Pinksterweek, in de open lucht niet aan smelten dacht. Tot binnenlandsch lid voor de Hollandsche Maat schappij van Wetenschappen is benoemd de heer dr. Van der Ven, directeur aan de H. Burgerschool te Haarlem. In Utrecht is een provinciaal comité voor de ex ploitatie en beschaving van centraal Afrika gevormd (in aansluiting aan het //Nederlandsch afrikaansch Comité," onder voorzitterschap van Z. K. H. Prins Hendrik te 's Gravenhage gevestigd). Het is samengesteld uit de heeren dr. C. IJ. D. Bnijs Ballot, president, F. IJ. Cobliju, secretaris-penningmeester, mv. N. P. J. Kien, mr. H. Roijnards van Scherpenzeel, jhr. mr. dr. A. D. Van Riemsdijk en mr. R. Melvill baron van Lijnden, leden. Naar wij vernemen, heeft het te Enkhuizen geves tigde comité ter bevordering der uitzending eener expeditie naar Barends IJshaven toezegging ontvangen, dat het Genootschap Oeconomia Enchusana, den 2 April 1799 opgericht, f 250 voor het doel zal bijdragen, omdat Enkhuizen zulk een belangrijk werkzaam aandeel genomen heeft in de eerste ontdekkingstochten eener nieuwe doorvaart door de Noordelijke IJszee naar Indië in 1584 en 1594, 1595 en 159'6. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Te Boertange (in Groningen) is een kindje van één jaar verdronken in een etenspot, waarin water was en die op den grond Stond. De moeder had het kind een oogenblik alleen gelaten en vond, terugkomende, het kindje met het hoofdje in den pot en gestikt. In de gemeente Norg is een kind in eene diepe sloot gevallen, en daarin omgekomen. Maandag avond omstreeks 11 ure, heeft zekere Jeroen v. d. Veldt het ongeluk gehad op een over weg van den spoorweg onder de gemeente Overveeu, in aanraking te komen met den trein die van Haarlem naar Rotterdam stoomde. De man werd zoo belang rijk aan het hoofd verwond, dat hij eenige uren daarna bezweken is.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 1