Buitenlandsch. Overzicht. De afdeeling Bandvee der aanstaande tentoonstel ling op het Loo zal vervallener zal echter een volledige raelkerij in werking vertoond worden. De bloemen-ten toonstelling belooft schoon te zullen zijn. De tentoonstelling zal van 22 tot 25 Juni gehouden worden. Den 14- Mei heeft de heer A. F. Marlet in dc vergadering van de afd. Overflakkee en Goedereede der Holl. Maatsch. van Landbouw een drukbezochte en belangrijke voordracht gehouden over grondbewer king, bemesting, stalmest en kunstmest. Een liefhebber van land en tuinbouw in Twente zaaide den 16 Juni 1876 eenig zaad van Brocoli (Brassica batrytis Cyraosa), een koolsoort, veel ge lijkende op bloemkool. In het laatst van Augustus waren de planten sterk genoeg om uitgeplant te kunnen worden. Dit geschiedde en de planten verduurden de winterkoude en vorst zonder de minste bedekking of beschutting en thans prijken ze met schoone kooien, in weerwil van de aanhoudende nachtvorsten en het schrale voorjaarsweder. De eigenaar is voornemens dit jaar de proef op gróoter schaal te herhalen. De compost der gemeente-reiniging te Kralingen wordt voor 6 per M3. afgeleverd. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Tusschen Leerdam en Asperen is in de Linge ver dronken de luitenant der artillerie N., die, met een bootje van eerstgenoemde plaats naar het fort te Asperen varende, in het water gevallen en omge komen is. Een kind van een werkman te Nieuw-Pekela wierp, terwijl de vader bezig was eenige oude rekeningen te vernietigen, twee bankbiljetten van 60 en van 100 al spelende in 't vuur. De vader redde bijtijds het eerste nog, doch het tweede wa3 reeds een prooi der vlammen. Zekere Aug. Bastady uit Halifax in Engeland heeft gepoogd aan de hoogeschool te Tubingen te promo- veeren in de theologie en daartoe gebruik gemaakt van de in i860 te Groningen door Antonius Boon geleverde Latijnsche dissertatie, die hij had ingezonden zonder titel of inleiding. Het bedrog is ontdekt, zoodat de kandidaat in plaats van een bul te krijgen een leelijken bok geschoten heeft. Op de Haagsche kermis hebben twee dames, de eene directrice van een paardenspel, de andere dezelfde waardigheid bekleedende in een beignetskraam, bloedig gevochten. De eerste kampioen i9 bloedend en be wusteloos van het strijdperk opgenomen en de politie heeft van het gevecht proces-verbaal opgemaakt. Het oogenblik is rijk genoeg aan belangrijke tee kenen des tijds die stof voor een overzicht opleveren. Plaatsgebrek verbiedt ons in dit nomraer in breede beschouwingen te treden. Toch moeten we nog even de aandacht vestigen op verschijnselen die zoo be denkelijk ziju dat ze als 't ware een naderenden storm aankondigen. Terwijl in het Oosten sinds meer dan een jaar de groote oorlog werd voorbereid die thans woedt en men in het Westen alles inspande om ten minste dien oorlog tot Kusland en Turkije beperkt te doen blijven, roerden zich alom de ultramontanen zoo ijverig dat het er op dit oogenblik voor de rust van geheel Europa bitter slecht uitziet. Mogen de verschijnselen die zich opdoen althans aan Engeland zooveel eerlijk heid inboezemen dat het zich niet komt te leenen als werktuig van de geheimzinnige macht van over de bergenInderdaad als men gadeslaat wat op dit oogenblik in Frankrijk omgaat in verband met de ultramontaansche woelingen in andere landen, bepaal delijk in België en Spanje, dan heeft het al den schijn alsof de ultramontanen opzettelijk den algeraeenen oorlog willen uitlokken, ten einde in troebel water te kunnen visschen. Eerst hebben de zwarte leiders in Frankrijk de volksmassa willen opruien tot een alarm tegen Italië. Het wijzere deel der natie heeft daartegen geprotesteerd door middel der Kamer en ook eenigszins bij monde van het kabinet Jules Simon. Hierop is de coup d'état van Mac-Mahon gevolgd, waarin als 't ware een démenti ligt opgesloten van het votum der Kamer en de verklaringen van het kabinet Simon. Thans is dat kabinet gevallen, een nieuw gouvernement de combat is opgetreden en alles doet vermoeden dat Mac-Mahon nu niets meer is dan een bloot werktuig in de zwarte handen. In Spanje heeft Don Carlos het uitgedoofde vuur van den burgerkrijg weder willen doeu ontvlammen, gelukkig tot dusver zonder veel succes, ofschoon er toch reeds ongeregeldheden in het noorden des lauds zijn voorgekomen. In België is de clericale partij driester dan ooit. Het vaticaan heeft vrij onverholen partij gekozen voor de Turken. Aller oogen zullen nu wellicht spoedig gericht zijn naar Londen en Berlijn. Niet onduidelijk heeft de Paus in een zijner vele allocutiën van de jongste dagen geziuspeeld op de gewilligheid van Engeland om voor de ultramontaansche wereld bestormers partij te kiezen. Dat hij daarbij het uit zicht liet doorschemeren dat Engeland mettertijd weder voor de macht van het vaticaan de knie zal buigen, was wel wat al te voorbarig, doch genoeg om door dat gedeelte der Britsche natie begrepen te worden, welks vaderland niet op de Britsche eilanden ligt. In deze omstandigheden wordt de roeping van Duitschland allergewichtigst. Von Bismarck is op zijn landgoed en rust uit in de vrije natuur; doch 't zou ons zeer verwonderen als hij niet met gespannen aandacht gadesloeg wat er aan gene zijde der Vogezen geschiedt. Zooveel schijnt zeker dat bij 't minste dat Frankrijks avon tuurlijke President mocht willen beginnen tegen Italië, aan den dag zal komen dat er een verband bestaat tusschen Italië en Duitschland. Buitenland. De Oorlog in het Oosten. Moet men ten laatste de van Turksche zijde krachtig volgehouden en van Bussischen kant niet afdoende tegengesproken berichten gelooven, dan hebben de Russen op hun rechtervleugel voor Baloem inderdaad een gevoelige nederlaag geleden. Hun linkervleugel die Bajezid genomen heeft, is vervolgeus noordwest- waarts en om het Araratgebergte lieen opgerukt en schijnt nu te staan in den omtrek van Toprakale. De Turken wachten daar een grooten veldslag, waaruit men kan afleiden dat de Turksche rechtervleugel waar schijnlijk zuidwaarts van Kars en oostwaarts van Erzeroem staat. Het centrum der Kussen breidt zich uit van Ardahan N.-W. van Kars tot Kisilkilissa dat recht oostwaarts van die vesting ligt. Bezwaarlijk kunnen wij echter aannemen dat het verlies der Kussen te Batoem zéé groot zal geweest zijn als de Turken voorgeven. Ware dit het geval en was ook maai de helft waar van hetgeen van diezelfde zijde beweerd wordt van opstanden in den ICaukasus, dan zou het voor de Kussen zaak zijn met hun operatie-linie ach teruit te gaan. Daarentegen gaan zijn blijkbaar op die lijn vooruit en hebben ze zelfs voor Ardahan eenig voordeel behaald. De landing der Turken te Soeclioem-kale is een feit van ondergeschikt belang; de Turken zelf hechten er niet veel gewicht aan. Volgens verklaring der Kussen in een telegram uit Petersburg is Soeclioem-kale andermaal gebombardeerd en na in de asch gelegd te zijn door de Kussen verlaten. Een ander telegram van denzelfden dag, den 19, mede uit St. Petersburg, vermeldt de bestorming en inneming van Ardahan op den 17 Mei. Nadat den 16 twee buitenwerken genomen waren liet generaal Loris Melikhoff den 17 de plaats bestormen. Toen sloegen de Turken op de vlucht en verlieten de stad. De Kussen geven hun verlies op als te bedragen 235 man, waaronder 5 officieren. Er moet dus nog al gevoelden zijn. Van Turksche zijde wordt echter beweerd, volgens een telegram van Keuters correspondent uit Erzeroem van den 18, dat Ardahan toen weder een aanval had afgeslagen. Daar er bij gezegd wordt dat de telegra fische gemeenschap met Kars verbroken is, kan toch het Kussische bericht wel juist zijn. Te Erzeroem verwachtte men een veldslag bij Kars. Het is evenwel niet in Armenië dat de knoop van den oorlog zal doorgehakt of ontward worden. Slaan we daarom het oog weder naar den linker Donau- oever. Het is nu al voldoende gebleken dat wij goed gezien hadden toen we voorspelden dat de Kussen den Don au niet beneden Koetschoek zonden overgaan. De generaal Schawkowsky hoopt zijn divisies op tusschen Slalina en Tsjimnitza. Dat is de rechter vleugel van het Donau-leger. Het Koemeensche corps schijnt dien vleugel verder westwaarts te moeten steunen en Widdin en Servië in het oog te moeten houden. Tsjimnitza ligt tegenover Sjitstowa en boven Koet schoek. Terwijl de troepen van generaal Schawkowsky per spoor tot Slatina worden gebracht en van daar zuidoostwaarts den Donau naderen, komen van Braïla over Boecharest de andere legercorpsen opzetten. In hel geheel heeft Grootvorst Nicolaas 6 iegercopsen ter zijner beschikking, uitmakende 216,000 man met 49,200 paarden en 648 kanonnen. Met zeker genoegen zien wij dat Mac-Gahan, de bekende correspondent van Daily Dews, die zich op het tooneel des oorlogs bevindt, dezelfde theorie ont wikkelt die wij ook voor vier weken uitgezet hebben, ïi.l. dat de Kussen de rivier zullen overgaan bij of boven Koetschoek, dat zij deze vesting zullen blok- keeren en ook Silisfcria op dezelfde wijze onschadelijk maken, om dan op Schoemla en Varna aan te rukkeu% Mac-Gahan berekent dat zij den 1 Juni over de rivier kunnen gaan om den 20 voor Varna te kunnen komen. Men herinnert zich dat wij ook hebben ge schat dat ev svel een kleine maand zou noodig wezen om de troepen van den Proeth aan den Doiiau-oever gereed te krijgen om den overgang te forceeren. Het Engelsche pantser-eskader is weder van het Suez-kannal vertrokken en wel naar deu Piraeus, zoo men zegt. Zou 't Griekelaud in betoog moeten houden P Van een expeditie door een Engelsch leger naar Egypte zal vast voorshands niets komen, als 't waar is dat bet eskader naar de Grieksche wateren gaat. Onze meening is trouwens nog altoos dat Engeland niets doen zal, ofschoon het niet te ontkennen is dat het geen er dezer dagen in Frankrijk is voorgevallen doet denken aan broeiende onvveders in het Westen. Op den spoorweg van Boecharest naar Slatina, en wel bij het station Pitesti, is een trein met troepen iu botsing gekomen met een goedereutrein. Er zijn 17 wagens verbrijzeld en een groot aantal militairen gewond of gedood; een generaal is aan de daarbij bekomen verwonding overleden. Aan kleine tegen spoeden ontbreekt het bij de Kussen tot dusver niet. De opstand iu de landstreek der Tsehetschenzen is volgens Kussische berichten weder geheel onderdrukt. Ook is de bevolking van den Kaukasus over 't alge meen niet onrustig en hebben de inwoners van Schali ook Tsehetschenzen zelfs geholpen om de op roerlingen te bestrijden. De tocht der Circassiers uit Van is door de Kussen verijdeld. Dit is niet zonder belang, daar de Turken zoo hoog opgaven van die 10000 ruiters uit Van, die naar Erzeroem zouden komen. Thans melden de Turken zelf dat die expeditie mislukt is. Aan de Weener Presse is uit Jassy bericht dat generaal Aller met het elfde Kussische armee-corps tusschen Braïla en Matchin den Donau is overgaan en thans met zijn geschut den Donau-arm van Matchin beheerscht, terwijl hij inmiddels de Dobroedscha door strooptochten verontrust. i* a ii li i* ij li. Wat te Versailles in de jongste dageu is voorge vallen komt ons voor een bedenkelijk verschijnsel te zijn. Daar zit meer achter dan een intrigue om Jules Simon, die Mac-Mahon's sympathie mist, te verwij deren. Het heeft veel meer iets van een wezenlijke omwenteling. Mac-Mahon speelt daarin een dubieuse rol, om niets ergers te zeggen. Het ziet er naar uit alsof juist door hem de republiek iu erstig gevaar ge bracht wordt, ofschoon liij toch door zijn mandaat geroepen is haar de volle zeven jaar te handhaven. Hij is nu buiten zijn boekje gegaan en heeft gehandeld niet als eerste ambtenaar der republiek maar als sou- vereiti, 't welk hij, onhandig genoeg, zelf erkend heeft in zijn geschrijf aan de Kamer. Trouwens Gambetta was wakker genoeg om er terstond in de Kamer de aandacht op te vestigen. Daar het geheel ongemoti veerd verdagen der Kamers tot 16 Juni en door zijn zinspelingen op een plebiscit heeft Mac-Mahon aan zijn optreden geheel het voorkomen van een coup d'état gegeven. Wellicht wordt Mac-Mahon nu spoedig op het gevaarlijke pad voortgedreven, waarop hij zich heeft laten brengen door zijn wantrouwen in een eerlijk kabinet en zijn luisteren naar 't geen men zijn hofkliek kan noemen Bonapavtisten en Jesu- ieten en dan staat wanorde en straatgevecht voor de deur. Want het laat zich niet denken dat de natie zich zoo maar voetstoots aan den vierden Napoleon zal overleveren met een ander Sedan in het verschiet. Oorlog aanvankelijk tegen Italië voor de illuzie der wereldlijke macht van den Paus, maar ook ontwijfelbaar onmiddellijk met Italië's natuurlijken bondgenoot Duitschland. Het nieuwe ministerie bestaat uit de Broglie als voorzitter en Minister van Justitie, Fourtou Binnenl. Zaken; Caillaux, Financiën, Paris, Openbare Werken Meaux Landbouw; Brunet Onderwijs. De Minister van Buitenl. Zaken Decazes blijft misschien aan, even als die van Oorlog, daar Mac-Mahon hun ontslag niet heeft aangenomen. Zoowel in den Senaat als in de Tweede Kamer heeft de coup van den President bij velen groote veront waardiging verwekt. In den Senaat heeft de heer Bérenger aan die ver ontwaarding lucht gegeven en Gambetta in de Kamer doch men sneed alle discussie af door de zitting op te heffen. Bij het corps diplomatiek is de handelwijs van Mac-Mahon ook niet goed opgenomen. Met reden verontrust men zich, daar vooralsnog niet te voorzien is welke betreurenswaardige gevolgen het gebeurde zal hebben zoo in het binnenland als buiten af. Ruslands Plannen? Onze lezers herinneren zich dat wij onlangs als onze meening uitspraken dat ontbinding en verdeeling van liet Turksche rijk in Europa zeer vermoedelijk Kuslands doel met dezen oorlog isgelijk het ook vroeg of laat daartoe ongetwijfeld komen moet.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 3