/intik mmmcourant. voor het irromlis- AslkA sesiient Zierihzee. 1877. No. 39. Zaterdag 19 Mei, 80ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD BERICHT! Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1oregels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever lï. LAKEMAN. Als antwoord op de vele aanvragen om Ex. van de Zierikseesche Courant ter verdere kennismaking, deelen wij belangstellenden mede, dat aan ieder die zulks verlangt tot 1». Juli Gratis-Ex. aan ons Bureau verkrijgbaar zijndiegenen dan ook die zich met 1°. Juli op deze Courant abon- neeren ontvangen al de voor 1°. Juli ver schijnende nommers gratis. Verder deelen wij vooral aan het adver- teerend publiek mede dat na 1°. Juli elk abonné aanspraak heeft op 't gratis plaatsen eener advertentie ter grootte in eens van 20 regels of tweemaal ter grootte van 10 regels. Terwijl voor belanghebbenden, die een groot gebruik maken van adverteeren, abonnementen tegen lager tarief kunnen genomen worden. Vertrouwende hiermede 't nemen van een abonnement op of 't plaatsen van advertentiën in de Zieri/czeescJie Courant, zoo gemakkelijk en billijk mogelijk gesteld te hebben, bevelen we onze Courant in de zoo zeer gewensohte ondersteuning van alle weldenkende lezers aan. Uitgever en Redactie. Binnenland. ZieriKZee, 16 Mei. Heden werd ten Raadhuize alhier aanbesteedHet doen van eenige vernieuwingen aan de gebouwen en andeve werken dezer gemeente, met het gewoon onderhoud daarvan, in negen per- ceelen. Minste inschrijvers waren lste Perc. Openbare Gebouwen, de lieer J. van Dijke, voor 2890 2de Kaaimuren, de heer J. Dammers, voor/"792; 3de Beschoeiingen en paalwerken, de heer Js. Bartels, voor 1012; 4de Leveren van materialen en leggen van win terkraai mat, de heer J. de Rijke te Stave- nisse, voor f 944; 5de Bruggen, Digtste Sas, enz., de heer J. Haringx voor 689 6de i, Riolen, putten en waterleidingen, de heer J. Lammers, voor 307; 7de n Vernieuwing defensiewerken gedeelte West- liavendijk, de heer J. de Rijke, te Stave- nisse, voor f 1536 8ste Het maken van steenglooiing aan liet Kvvistegeld, de heer J. de Rijke, te Sfcave- nisse, voor 939 9de Schoolgebouwen, de heer J. Haringx, voor 1600. Op 17 Mei 1877 door het Dagelijksch Bestuur van 't Waterschap Schouwen aanbesteed: 1°. de jaarlijksche herstellingen en het onderhouden van de sluizen en duikers in de zee-, inlaag- en bin nendijken en van de magazijnen van het Waterschap Schouwen in 1877, volgens bestek No. 49, in drie perceelen, bij inschrijving en opbod; aangenomen door L. den Boer te Zierikzee le perceel voor 340, L. J. Kappers te Renesse 2e perceel voor 790, en J. Vink te Noordgouwe 3e perceel voor f 765, 2°. het opnieuw delven der boezemwaterleiding van de Prommelsluis tot voorbij de biunensluis in den inlaagdijk der eerste inlaag en van de waterleiding langs den inlaagdijk van Iieertjes-inlaag van 30 M. ten oosten de voetbrug bij de hofstede van M. Lege- mate tot aan de brug in den Schelphoek, District Flaiuvers, volgens bestek No. 50, in vier perceelen, bij enkele inschrijving; aangenomen door A. Berrevoets te Kerkwerve le perceel voor f 719,A. van den Houten Cz. te Zierikzee 2e perceel voor 976, en Tones Verboom te Serooskerke 4e perceel voor 749,zijnde voor het 3e perceel geene inschrijvers opgekomen. Ziekikzeb, 18 Mei. Dezer dagen kwam ons in handen een biljet, gelijk er vast meer hier in de stad verspreid zijn, inhoudende een uitnoodiging tot deel neming in een //Onderlinge Meubelenhandel voor Werkverschaffing, gevestigd te 's Gravenhage." Het kantoor is aldaar gevestigd in de De Riemerstraat 73, en het biljet draagt de oudevteekeniug vau Th. J. Sehoemaker. Voor een wekelijksche contributie van 5 of 10 ets., makende dus een jaarlijksche van ƒ2,60 of f 5,20, ontvangt men een voorwerp, naar keuze uit monsters en tegen winkelprijs, voor een waarde van den geheelen inleg. Bovendien worden nog gratis aanwijzingen gegeven, die goed zijn voor: //Veêren bedden met toebehooren, kasten, maehonie-tafels, pendules, klokken, horlogiën,- enz." Hoe 't mogelijk is al zulke mooie zakeu op den koop toe te geven aan menschen die 2,60 of 5,20 betalen voor voorwerpen die even zooveel kosten, dat moge ver klaren wie kan. In het Zeeuwsck Dagblad wordt in een artikel //Goesche Brieven III" de afloop der verkiezing voor de Prov. Staten in het district Goes ter sprake ge bracht. De schrijver betreurt o. a. dat de heer Bij- bau zoozeer is losgelaten, uiettegeustaande hij toch z/met ijver steeds de provinciale belangen voorstond, en bij zijn medeleden zoo hoog geacht is, dat zij eenmaal hem als lid van Gedeputeerden wilden be noemen". De briefschrijver erkent hetrecht der tegen partij om hem te bestrijden, maar acht het bedenkelijk dat de kiezers zich dermate door de zucht om een kerkelijke partij alleen te dienen laten leiden. Eergisteren werd te Middelburg een vergadering gehouden van aandeelhouders in de bad- en zwem inrichting, waarin de statuten zijn goedgekeurd en tot bestuurders werden gekozen de heeren G. Alberts Gz., J. J. H. Doorenbos, mr. E. Fokker, dr. H. A. De Jongh, G. Keijzer, F. G. Sprenger en H. Tak. Te Tholen is een afdeeliug vau het Anti-dienstvev- vangingbond opgericht. In het bestuur werden be noemd de heeren jhr. F. C. De Casembroot, C. J. De Vulder van Noorden en J. C. Benteijn. Het aantal leden bedraagt 27- Den 12 dezer vierde de heer L. Theri zijn vijfen twintigjarig herinneringsfeest als gemeente-secretaris van Sluis, De- Raad heeft hem een prachtigeu zilveren inktkoker vereerd. Het muziekgezelschap bracht den jubilaris een serenade. Te Bergen op Zoom zal weder een nieuwe onder neming van oesterteelt worden aangevangen. De heer J. P. Bredius heeft daartoe het nog overige gedeelte van den stadspolder voor 50 jaren in erfpacht verkregen. Een aantal voormalige Pauselijke zouaven zal zich onder leiding van den Franschen generaal Charette voegen bij de Polen en Hongaren, die te Konstanti- nopel dienst nemen tegen de Russen. Dat er soms vreemd omgesprongen wordt met de van ouds bekende Nedevlnndsche weldadigheid bleek dezer dagen bij een in Friesland gehouden collecte voor een Christelijke school. De collecte bracht op even 2000, en daarvan moesten af f 1000 voor onkosten der collecte. Als de goede gemeente toch maar goedgeefsch wil zijnHet geval wordt mede gedeeld in de anti-revolutionaire Nieuwe Biltscke en Dockumer Courant. Het extratje dat het gesticht te Zetten is toege vallen, buiten de assurantiepenningen, beloopt reeds meer dan 16000. Niemand zal aan die inrichting met zulk een goed doel dat geld misgunueu, ofschoon de affaire zeer wel iets liooger had kunnen geassureerd zijn. Maar het ergste is dat zoovele andere weldadige instellingen vaak met zulke nijpende geldelijke zorgen te kampen hebben zonder dat de milde hand zich opent om te helpen. Het is of tegenwoordig slechts de wel aangebrachte reclame eenig succes mag hebben. In de jongste algem. verg. der Nederlandsche Bank is het dividend bepaald op f 164 per aandeel. Een voormalig bewoner der gewezen Transv. Re publiek zeudt aan de Stand, het volgende ter plaatsing //Nu de Transvaal tot Britsche kolonie is gepro clameerd, laat het zich voorzien, dat de Holl. Afr. boeren hunne erven zullen verlaten om verder landwaarts in te dringen. Eerst ging het uit de Kaapkolonie bij de afschaffing der slavernij naar Natal en den Vrijstaat; toen hierop achtereenvolgens door Engeland werd beslag gelegd, naar de Transvaal. En thans wordt ongetwijfeld dezelfde lijn weer doorgetrokken. Kennelijk is de tijd gekomen, dat Afrika de handen uitbreidt en daarom dringt het licht des Evangelies van alle kanten naar binnen en uit liet centrum naar de kusten. De oudste pioniers van Afrika, trotsch hunne voor- oordeelen tegeu de zwarten, zijn onze boeren, eu zij gaan nu Afrika's zuiderpoorten wijder openstellen. //Zoo, zoo zien wij 't Godsrijk komen omdes Heeren oogmerken te volvoeren." De Spectator geeft een plaat naar aanleiding van de annexatie der Transvaal door de Engelschen. Men ziet de Britsche maagd een toespraak houdende tot de Transvaalsche vrijheid, wier vlag ter aarde ligt geworpen. //Waren alle boeren daar ginds burgers geweest", zegt ze, //dan zou ik er mijn vlag niet geplaatst hebben". De woordspeling is zeer geestig en welsprekend. Tot het houden van groote militaire oefeningen zullen dezen zomer onder de wapenen worden geroepen Van 4 Augustus tot 7 September: a. bij het regi ment grenadiers en jager3, liet 3e en het 6e regiment infanterie: de milicien-verlofgangers der lichting 1874 en 1875; b. bij het le, 2e, 4e, 5e, 7e en 8e regiment infanterie: de milicien-verlofgangers der lichting van 1874; c. bij de regimenten huzaren: de milicien- verlofgangers der lichting van 1874; d. bij de com- pagniën hospitaal-soldatende milicien-verlofgangers der lichting van 1874, die bij den staf der compag- nien waartoe zij behooren, zullen moeten opkomen. Van 4 Augustus tot 12 Septembere. bij de regimenten veld—artillerie en het regement rijdende artillerie: de milicien-verlofgangers der lichting 1874. Van 16 Juli tot 24 Augustusbij het korps pontoniersde milicien-verlofgangers der lichting van 1874. Van 12 Juli tot 20 Augustus: g. bij het bataljon mineurs en sappeursde milicien-verlofgangers der lichting van 1874. Van 21 Augustus tot 29 September? h. bij het bataljon mineurs en sappeurs: de milicien verlofgangers der lichting 'van 1S75. Uit Woudrichem wordt bericht, dat door bemidde ling van den Commissaris des Konings het geschil

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 1