paard" eu dergel., vermeldt de telegraaf nog weinig feiten die stroomen van bloed en tranen hebben doen vloeien. En dat weinige is dan nog twijfelachtig, of wordt terstond weder tegengesproken. Zoo werd eerst bericht dat de Kussen bij Keni geslagen waren toen zij beproefden den Donau te overbruggen, en een dag later volgde de tijding dat er niet eens een poging tot het slaan van een brug, noch ook een gevecht had plaats gehad. Het is nu ook gebleken dat in den omtrek van Kars nog geen noemenswaardige gevechten hebben plaats gehad. He Kussen staan Noordoostwaarts op 2 a 3 uren gaans van de vesting. De insluiting is nog niet volbracht, daar het corps dat uit het Zuid oosten moet komen waar het Bajezid bezet heeft, nog niet ver genoeg gevorderd is om zich tusschen Kars en Erzeroem te kunnen werpen. De beweging des legers wordt daar zeer belemmerd door slechte wegen en moeielijken toevoer van vivres. Bovendien schijnen de Kussen zich nog niet ver van hun bazis te durven wagen wegens den uilgebroken opstand van den Kau- kasischen stam der Tschertseuse.il en waardoor hun gemeenschap met den spoorweg Poti-Tiflis in gevaar zou kunnen komen van afgesneden of belemmerd te worden. Overigens houdt men het er voor dat de Kussen zich niet zullen ophouden met een lang beleg van Kars, daar zij de vesting als van zelf zullen krij gen, zoodra zij Erzeroem bemachtigd zullen hebben dat door een Turkscli corps in het open veld tus schen Erzeroem en Kars gedekt wordt. Dit corps zullen de Kussen in ieder geval eerst moeten verslaan, voor zij iets ernstigs tegen Kars kunnen ondernemen. Aan den Donau hadden eenige kleine ontmoetingen plaats. De Turken hielden zich druk bezig met het nemen of vernielen van alle vaartuigen die zij aan den Koemeenschen oeverv maar gewaar konden worden. Zij beschoten Oltenitza den 10 Mei van uit het tegen overgelegen Toertoekaja, doch hun kanonnen werden door die der Koemeensche artilleristen tot zwijgen ge bracht. Ook hebben zij een Russisch klooster in de Koemeensche Dabroedsja in brand geschoten. Daaren tegen is hun een gevoelige neep toegebracht voor Braïla. Een groote Turksche driemast-monitor kwam die stad beschietende Kussen antwoordden eerst met veldgeschut, doch later met een zware batterij; twee granaten troffen den stoomketel van den monitor, die daarop sprong» terwijl het schip in brand raakte en in de lucht vloog. Tweehonderd Turken kwamen om, /alleen de loods werd gered", zegt liet telegram. Te Odessa heerscht groote ongerustheid; vele in woners verlaten tijdelijk de stad uit vrees voor een bombardement. Het schijnt ondertusschen dat de Turksche marine zich voorshands nog niet aan eenige groote onder neming durft wagen, wellicht ook al uit vrees eu wel voor de torpedos, die de Kussen op vele punten der kust gelegd hebben. Men houdt aan met spreken over pogingen om een opstand in Polen te krijgen. Tegenover het bericht dat de Koemeensche kanonnen te Oltenitza de Turksche overburen te sterk zijn ge weest, moet ook weer gesteld worden dat de Turken van hun kant beweren dat zij de Koemeensche artil lerie tot zwijgen gebracht hebben bij Kalafat tegenover Widdin. Men zegt nu dat de Kussen ook reeds te Giorgewo tegenover Roetschoek verschenen zijn en dat daar vele divisies worden opgehoopt. Mocht dit bewaarheid worden, dan schijnen we 't geraden te hebben, toen we meenden dat de Kussen daar den overtocht van den Donau zullen forceeren. In verband hiermede kan men brengen het bericht dat zes Russische kleine ge pantserde kanonneevbooten met eeu pontontveiu aan den mond van de Szereth gereed liggen om den Donau op te gaan, de pontons voor de samenstelling der brug en de schepen om die te beschermen. Den 11, dus Vrijdag, moet een vrij belangrijke ontmoeting hebben plaats gehad in den omtrek van Batoem, tusschen den uitersten linkervleugel der Turken en den uitersten rechtervleugel der Kussen. Dat het gevecht heeft plaats gehad zal wel waar zijn, daar het zoowel uit Konstantinopel als uit St. Petersburg ver meldt wordt. De uitslag is onzekerde Kussen spreken niet van een overwinning en ook niet van een neder laag; zij zeggen alleen dat zij 12 doodeii verloren en 9 officieren en 107 manschappen gewond werden en dat de troepen prachtig gevochten hebben. De Turken daarentegen geven op dat zij den Kussen een verlies van 4000 man hebben toegebracht. Men heeft het van de Turken scherp veroordeeld dat zij niet dadelijk na het uitbreken der vijandelijk heden de spoorwegbrug over de Szereth bij Barbaschi vernield hebben, waardoor zij de spoorweggemeenschap van Galatz met Boecharest zouden hebben verbroken. Thans meldt een correspondent uit Konstantinopel dat dit den Turken onmogelijk is geweest, daar de brug reeds vóór 24 April goed versterkt was door batterijen en geschut. De Koemeensche regeering had er dus al op gerekend, dat zij gemeene zaak met Rusland zou maken, 't geen trouwens door het be- staaude tractaat van den 16 April bewezen is, en ook door ons van den aanvang af als zeer waarschijnlijk is voorgesteld. Onze Leestafel. De a meer eu meer gebruikelijke weg" ziet tegeu- woordig op zijn plaveisel ook reeds kandidaten voor de Tweede Kamer. Een vorige maal stelde de heer Grashuijs te Leiden als onbekende grootheid zich per advertentie kandidaat. Thans ontvangen we twee circulaires, waarin weder twee andere ten deele bekende ten deele zeker ook wel geheel onbekende grootheden zich aanbevelen in de gunst en recommandatie van het geachte publiek. De eerste circulaire heet: //Open brief aan alle welgezinde Liberalen in Nederland" en is geteekend //UE. Dv. Dienaar, Petrus Johannes de Quartel. Ingenieur le kl. in Nederland; hoofdingenieur der Openbare Werken in Peru". Als men dezen open brief zoo doorleest komt men onwillekeurig tot de onulekkiug dat thans eigenlijk de lang gehoopte groote man is gevonden, die, waardig de erfenis van een Thorbecke te aanvaarden, het door dezen aangevangen werk onzer liberale wedergeboorte zal voortzetten en voltooien. De heer P. J. Quartel is in Aug. 1816 te Rotter dam geboren. In 1836 trad hij in dienst bij 't Kijk als ingenieur van den Waterstaat, bij den aanleg van den Rijn-spoorweg AmsterdamUtrechtArnhem. Van 18411869 diende hij //met onbezweken ijver" in onderscheidene provinciën. Van 1871 1876 was hij hoofdingenieur bij de Openbare Werken in Peru. Thans is hij Ingenieur le klasse aan 's Kijks-Water- staat op wachtgeld. Zijn twee zoons zijn goed geplaatst bij de Exploitatie-Maatschappij der Staats-spoorwegen te Utrecht. Na deze biografische bijzonderheden ontwikkelt de heer P. J. de Q. zijn staatkundig program. Het komt ongeveer hierop neer: Een liberale Volksvertegenwoordiging en eenige weinigedoch flinke liberale Ministers. Eeu departement van Openbare Werkeu als hoek steen van het gebouw onzer staatsinstellingen. Plet overtollige Departement van Buitenlandsche Zaken gevoegd bij dat van Koloniën. De Oorlog met Atchin als//onproductief en nergens toe leidend te termineeren". Curasao afstaan aan Venezuela. Hel //enorm onnutte" Dep, van Oorlog- gevoegd bij dat van Marine. Het budget van Oorlog hoogstens 7 a 8 millioeu, dat van Marine 17 a 18 millioen. De Eerste Kamer der Staten-Generaal //als tijd- roovend" af te schaffen. //Al de onnutte en dure diplomaten" evenals in Peru vervangen door consuls, alleen voor onze han delsbetrekkingen. Aan het hoofd van het Dep. van Openb. Werken //zou men gaarne zien", één flink ervaren ingenieur, doch geen professor, advokaat of notaris". De Kerk afgescheiden van den Staat, en de alge- meene dienstplicht voor alle mannen van 23 tot 28 jaren ingevoerd. De Zuidevzee-droogmakerij-plannen //late men rusten, tot dat"en hier volgen dan twaalf groote werken van Hercules die de heer de Q. eerst wil voltooid zien, o. a. de volmaaktheid van het Noordzeekanaal, die van den Nieuwen Waterweg van Rotterdam, ndubbeld" spoor op alle spoorbanen, verbetering en verzwaring onzer rivierdijken, //behoorlijke ontginning" van al de heidevelden van Drente, Overijsel en Noord- Brabant, aankoop door het Kijk van alle spoorwegen en exploitatie en beheer door het Kijk, verbetering der Keulsche vaart door kanalisatie van de rivier de Lek //van af Arnhem tot Schoonhoven". //Naar aanleiding van het voorgaande" stelt de heer Q. zich //gaarne" tot kandidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Wij voor ons weten naar aanleiding van het voor gaande haast niet hoe we 't hebben, en wat we er van denken moeten. De goede wil en de ambitie van dezen selfmade kandidaat schijnen boven allen twijfel verheven te zijn. Doch wat beteekeut dit? Met goeden wil en ambitie is men nog bezwaarlijk klaar te achten als staatshervormer. Wij genoten echter deze circulaire meer als letter kundig product dan als staatkundig manifest; en misschien was het daarom dat ons in het oog viel het totale gemis van logische rangschikking der denk beelden en de aanwezige overvloed van taal- en stijlfouten. Misschien kan deze circulaire er toe leiden dat in het vervolg van onze ambtenaren, de eminentste in cluis, toch gevorderd wordt dat zij dragelijk Hol- landsch schrijven, al worden zij dan ook niet geroepen tot den post van eersten minister-staatshervormer. De tweede circulaire is vau den heer P. A. Janssen, oud-kapitein der Infanterie, //Aan de Kiezers", en gedagteekend //Middelburg, Mei 1877". Men weet dat de heer Janssen thans kommandant is van de gevangenis te Middelburg. Het program dat de heer Janssen geeft, naar aan leiding vau een door hem geplaatste advertentie waarbij hij zich verkiesbaar gesteld heeft als afgevaardigde van een liberaal kiesdistrict voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, is korter en bondiger dan het program van den heer P. J. de Quartel. De heer Janssen wil Verplicht onderwijs van Slaatswege; het bijzonder onderwijs toegelaten, meer nietdoch onder Staats controle. Geen algemeen kiesrecht vóór de voldoende ont wikkeling des volks algeraeener is. Afschaffing der plaatsvervanging als brug naar de invoering van algemeenen dienstplicht. Staatsbemoeiing met de kerk ingekrompen tot het onvermijdelijk noodige. Men ziet, de heer Janssen werpt zich niet op als Staatshervormer. Hij wil tevreden zijn met een man daat als afgevaardigde. Wij kennen den heer Janssen niet genoeg om zijn talenten te kunnen beoordeelen. We vreezen echter dat de hem indertijd ten deele gevallen populariteit wegens zijn martelaarschap voor zijn zucht naar schrijven in 't openbaar, toch nu niet meer zoo levendig bij de natie zal wezen dat 'er op zijn advertentie veel navraag zal komen. Kerk- en fcSclioolnierLWS. Het in een vorig nummer voorkomende bericht, als zou ds. L, II. Olderaan te Ouwerkerk het beroep naar Schermerhorn aangenomen hebben, was abusief; tiaar we nader vernemen heeft de heer Olcleman tot hiertoe nog geen besluit desbetreffende genomen. Bedankt voor 't beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Vlissingen door ds. A. Verkouw te Harlingen. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt te algemeener kennis, dat aan de rijkskweekscholen voor onderwijzers, met het begin van den cursus 1877/78, aanvang nemende op 1 Sept. gelegenheid zal zijn tot plaatsing in het le studiejaar van 20 kweekelingen te 's Hertogenbosch, 20 te Haarlem, 21 te Middelburg, 20 te Deventer en 23 te Groningen, ten einde daar op kosten van liet Kijk opleiding tot hulponderwijzer te ontvangen. De voorwaarden zijn in de Staatscourant vermeld. BEURS- EN MARKTBERICHTEN. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 14 Mei 1 8 7 7. Nederland, Cert. Nat. Schuld. 2*/^ pCt. dito dito 3 dito dito 4 dito Stad Rotterdam 3 België, dito Rotschild, 2'/i Spanje, Obligatien, 1867/74 1 dito Binnenl. f 6250 3 dito f 1250 en ƒ2500 3 Portugal, Obligatiën 1853/69 3 dito 185663 3 Rusland, Obl. Hope Co. 17981816 5 Bew. Ins.m. Coup. 6 S. 1855 5 Obligs. a f 100Ó,1866 5 dito a 100,— 1860 4'/j Cert. bij Hope fy- Co. 1840 4 Obligatiën-Leening 1867/69 4 dito 1859 3 Staatsleening 1866 5 Oostenrijk. Obl. in papier Mei en Nov. 5 Febr.-Aug. 5 dito in Zilver Jan. en Juli 5 April Oct. 5 Aand. Pr. Leen. fl. 100 1864 Bew. Inschr. met Coupon 5 Obl. Alg. Schuld 1865 5 dito Mei. Nov. 1885 6 dito 1865 5 dito 1851 3 pCt 'f pCt, 6211/IB 751U 995/8 99'/s IOOI/2 •10 Vis 51% 93'/» 74% 86'/,, 76% 61% 67% 54% 118% 44'%» 44% 48'%, 49% s 98% 65% 6"/,6 100 89% Italië, Turkije, N.-Amerika Brazilië, Mexico, Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 99u/i6 Baltische dito 3 43^ Russische Spoorw. Poti Tiflis d°. f 1000, 5 pCt 84 dito Jelez-Orel f 1000 L1868 5 83i/s Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. f 58 Zuid-Ital. dito 3 dito 381/le Illin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel 555/s St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 24*/4 Chicago N. W. pref. 42 PRIJZEN VAN COUPONS. Metalliek f 19,25 I Rus. Z.-R. 1,255/3 Dito Nationale 21,85 Amer. Dollars 2,43 Div. Eng. p 11,82^ I Papier 2,241/2 ROTTERDAM, '14 Mei 1877. Tarwe en Rogge 25 ct. per heet. lager aangeboden doch zonder koopers op die prijzen. Overigens onveranderd. Jarige Zeeuwsche Tarwe 1875 Nieuwe 1876 Rogge 1876 Wintergerst 1876 Zomergerst Inl. lange Haver korte Kleine Blauwe Erwten '1876 Groote Bruine Boonen Witte Zeeuwsche Paardenboonen f- f f '12.25 - 8.25 a - - 6.a - - 5.50 a - - 3.50 a - - 4.20 a - - 10.a - 11.— - 11.50 a - 12.50 - 11.50 a - 12.50 - 12.a - 14. - 7.50 a - 8.— 13.25 8.75 6.50 4.75 5.20

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 3