STATEN-GENERAAL. Men schrijft uit IJrauiden aan liet Handelsblad Woensdag vertrok door liet kanaal liet stoomschip //Stella'' naar de Middellandsche Zee met een diepgang van 55 decimeter, op hetzelfde oogenblik dat de //Pollux" binnenviel, komende van de Middell. Zee, met een diepgang van ruim 56 decimeter. Dit laatste stoomschip is het eerste, dat met ongebroken last eu volle lading dadelijk hier is binnengekomen bij grooten diepgang. Naar alle waarschijnlijkheid zal liet bij deze langs hier in- en uitgaande groote schepen echter niet blijven, ten minste in den namiddag van den zelfden dag kwam van Newcastle de monster-bagger machine no. 5, behoorende aan de Itiver Tyne Company, met haar drie stóombaggerbakken 110. 8, 9 en. 10. No. 5 is een dubbel geladderd werktuig en werkt met 72 emmers; de afmetingen zijn kolossaalop het midden van het gevaarte verheft zich een huis, waar men de beweging der machines regelt. Men verhaalt, dat dit groote werktuig per uur 300 ton grond verbag- geren kan. De drie stoombaggerbakken zijn op zichzelf groote schepen, die zich met hun eigen machines met flinke vaart kunnen voortbewegen; zij hebben een enkel groot ruim, dat met behulp van kleppen ge makkelijk kan worden geledigd. Zoo ik verneem, zijn èn hoofdmachine èn bijmachines voor den tijd van drie maanden aan de kanaalmaatschappij verhuurd die tijdruimte acht men voldoende om met de beschreven werktuigen het kanaal bevaarbaar voor de grootste schepen te maken. Op 1 Augustus moet het kanaal daardoor volgens de gewijzigde concessie de noodige diepte hebben. Met 1 April zijn weder vier Chineesche zeehavens voor den handel opengesteld. Terwijl men in Europa van niets dan van oorlog en wapening hoort, heeft de Araerikaansche Minister van Oorlog 2500 soldaten afgedankt. Het leger der Vereenigde Staten is thans 25000 man sterk. In het Parijsche blad Petites Affiches kwam dezer dagen de volgende advertentie -voor 3566. Huwelijk. Een vaderloos meisje, 21 jaar oud, welopgevoed, verschillende talen sprekende; bruidschat een millioen francs. Men schrijve franco poste res tante, met naam, adres en een postzegel voor ant woord S. C. C. S. In een particuliere correspondentie uit Chicago aan het Vaderland leest men o. a. Vau spoorwegen gesproken, ik. hoor, dat er nog altijd Hollanders zijn verzot op Amerikaausche sporen hebben zij nog geen leergeld genoeg betaald? Niet dat uw correspondent zooveel belang stelt in de Hollandsche speculanten, Gamblers noemt men ze hier, ze verdienen niet anders dan door Amerikanen bij den neus genomen te worden. Ik zeg: door Amerikanen - want hun eigen landgenooten worden niet eens door hen in de gelegendheid gesteld om er een droog stuk brood aan te verdienen slechts eenige Amerikaansche bestuurders van spoorwegen namen enkelen hunner in dienst. Ik verzeker u, dat de En- gelsche speculanten in Amerikaansche sporen 't beter aanleggen; wanneer'zij hun geld plaatsen, zenden ze ook hun landgenooten. Er zijn hoofdkantoren hier van sporen, waar bijna niets dan Canadeezen werkzaam zijn ten gevolge van het Engelsche kapitaal, dat in die sporen vertegenwoordigd is maar noem me een spoor, waar één enkele Hollander geemployeerd is ten gevolge daarvan. Het is natuurlijk, dat de Amerikaansche directiën potkijkers uit de keuken houden, maar is dat het belang der aandeelhouders? Jaarlijks zenden die heeren een of ander bankier of dergelijk persoon naar Amerika om zekere sporen te gaan opnemenmet hun gebrekkige kennis der Ame rikaansche taal hooren en zien ze slechts door de ooren en oogen der directiën want deze weten juist den tijd, wanneer die heeren komen; bovendien brengen ze nog een zeker aristocratischair mee, dat ze beter deden in 't belang der plutocraten, die ze vertegenwoordigen, maar achterwege te laten. In Amerika ziet men om zich heen, maar heeft men geen tijd om op iemand neer te zien, hier is /,'n mins maor 'n mins", en werkt de straatveger even hard voor zijn loon als de man doet, die hierheen gezonden wordt om zaken te onderzoeken, waar eene Amerikaansche oudervinding van eenige jaren voor noodig is. Inhoud van Ceres no. 10. De vetsoorten uit een landbouwkundig oogpunt beschouwd, IV, Het lijnzaad. Het slaan van olie. De lijnkoeken. De teelt der Serradella, III. Wat is te verwachten uit het zaad der bestaande appelsoorten, zoowel met betrekking tot de daaruit voortkomende boomen, als tot de daaruit te verwachten vruchten? door H. van Gortel. Het vroegtijdig maaien der granen, door een practicus. Een bezoek aan de Itijks-Landbouwschool te Wageningen. Varia enz. TWEEDE KAMEJR. In de afgeloopen week heeft de Kamer het wets- outwevp der nieuwe regeling van 'het onderwijs aan de Kon. Milit. Academie behandeld en, nadat het ontwerp aanmerkelijke wijzigingen in liberalen geest had ondergaan, ten slotte aangenomen met 53 tegen 22 stemmen. Door de bij wijze van amendementen in de wet gebrachte verbeteringen, zal het wetenschappelijk ge halte van het academisch onderwijs beter worden ge waarborgd dan men vreesde dat door het wetsontwerp zou geschied zijn. De eerste twee studiejaren zullen nu overeenkomen met de laatste twee eener hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus, terwijl zij aan sluiten aan het hoogste jaar van zulk een school met driejarigen cursus. De nu goedgekeurde regeling zal in 1882 weder herzien worden, eu uitdrukkelijk is in den considerans bepaald dat deze regeling slechts wordt vastgesteld in afwachting van de herziening der wetten op 't lager en middelbaar onderwijs. Onder de tegenstemmers waren ook de heeren de Roo, Stieltjes en de Casembroot. In de zitting van Zaterdag is de Min. van Binnenl. Zaken geïnterpelleerd door den heer van Naamen over den bruggebouw te Nijmegen en te Rosande, daar een gerucht liep dat het staal voor den bovenbouw dier bruggen was afgekeurd. Uit het antwoord des Ministers bleek dat dit werkelijk het geval is, ofschoon men de oorzaak niet weet waarom het staal de ge vorderde proeven van draagkracht niet heeft kunnen doorstaan. Verder werd in deze zitting een mededeeling gedaan door den Min. van Koloniën betreffende den staat der Ind. geldmiddelen. Uit deze mededeeling blijkt dat die toestand alles behalve rooskleurig is. De Indische saldo's van vorige dienstjaren tot en met 1875 zijn tot ruim 5 millioen ingeslonken en de dienst van 1876 valt zoo tegen dat er waarschijnlijk een tekort van 14 a 16 millioen zal wezen. Nog heeft de Kamer met algemeene stemmen aan genomen het wetsontwerp betreffende voorschotten aan planters voor aanschaffing van vrije arbëiders voor Suriname. Kunst en Wetenschap. Te Amsterdam is den 10 dezer in den ouderdom van 84 jaren overleden .mevrouw van Loonvan "Winter. Zij was een dochter van den gevierden dichter Pieter van Winter N.Sz., die in 1807 over leed* en die in eerste huwelijk was getrouwd geweest met de beroemde Lucretia Wilhelmina van Merken, in 1789 overleden. De thans overledene mevrouw van Loon bezat een merkwaardige en kostbare ver zameling van schilderijen, waarin o. a. de oude Hol landsche school talrijk vertegenwoordigd is. Zij was een vrouw, die onbekrompen kunstliefde aan niet minder onbekrompen weldadigheid paarde. Haar dood is een waar verlies voor de kunst en voor Amsterdam. Te Presburg is op 73—jarigen leeftijd overleden Johannes Seiffert, die gedurende een reeks van jaren de vertrouwde bediende en reisgenoot is geweest van Alexander von Humboldt. Te Stuttgart is de kleinzoon van Schiller overleden hij was de laatste mannelijke' afstammeling van den beroemden dichter. De beroemde beeldhouwer Carpeaux, die met zijn vrouw niet te best leefde, heeft in zijn, testament be paald, dat de voogdij over zijn zoon aan zijn vader zal worden opgedragen, dat Alexandre Dumas zijn peet zal zijn en teven.s executeur. Carpeaux liet aan het museum van Valenciennes, waar hij geboren was, al zijn gipsmodellen en teekeningen na. Zijn weduwe is tegen het testament opgekomen. De commissie ter beoordeeling van de prijsvraag voor een hedendaagsch tooneelstuk, uitgeschreven door de heeren Le Gras, Van Zuylen en Haspels te Rot terdam, en welke commissie bestaat uit de heeren Van Hamel, Plaverkorn van Rijsewijk en Vosmaer, heeft thans haar taak volbracht. Zij heeft den uit geloofden prijs van f 1000 toegekend aan een blijspel, getiteld: //De Kiesvereeniging te Stellendam", waarvan schrijver bleek te zijn de lieer Lodewijk Mulder te 's Gravenhage. Het stuk, zegt de commissie, munt door tooneelmatige schikking en nieuwheid van vin ding uit en tintelt van geest en komische toestanden. Door de thans ingevoerde nieuwe dienstregeling op onze spoorwegen is het mogelijk geworden om in 15 uren van den Helder naar Parijs te sporen en omgekeerd. Wie had dit voor vijftig jaren durven droomen! Benoemingen, Besluiten, enz. Door Z. M. den Koning zijn eenige der benoemin gen, gedaan bij het besluit van 1 Mei jl. no. 13, in liet personeel der rechterlijke ambtenaren, ingetrokken, o. a. de benoeming van Mr. D. Van Tienen Jansse tot griffier bij de arr. rechtb. te Zierikzee, en is in zijn plaats benoemd als griffier bij die rechtb. Jhr. Mr. A. R. P. van Kinschot, thans kantonrechter te Voor burg. Mr. D. Van Tienen Jansse is benoemd tot rechter in de arr. rechtb. te Dordrecht. Beëedigd als deurwaarder bij de arr. Rechtb. te Middelburg de lieer J. M. de Graaff, kand. notaris te Sluis. Door Z. M. is benoemd tot betaalmeester te Sas van Gent mr. D. De Jongh tot Polsbroek, thans surnumerair voor den dienst van 's Rijks schatkist. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Vrijdag middag brak er een geweldige brand uit in den toren van de Westerkerk der Herv. Gem. te Helder. Juist zou de pred. Ds. Bron zijn kathechetisch onderwijs aanvangen. Met ontembare woede grepen de vlammen om zich heen. In betrekkelijk korten tijd was het geheele dak vernield en stond nog alleen de toren als een martelaar' te midden der vlammen. Weldra viel ook deze met oorverdoovend geraas recht standig omlaag en nu eerst kon men met goed gevolg op dien verschrikkelijk vlammenden houtstapel spuiten. Alleen de muren van het sierlijke gebonw, dat gelukkig tegen brandschade verzekerd was, zijn blijven staan. Te Enkhuizen hebben eenige beschonken personen een hunner drinkvrienden uit de grap zoo mishandeld dat hij later dood in liét'portaal van zijn huis gevon den werd. Nabij Delft is een oppassend huisvader door een spoortrein overreden en vermorseld. Te Loon op Zand is een driedubbel woonhuis door den bliksem in brand geslagen en geheel vernield. Onder üalfsen is Donderdag een boerderij afgebrand. Ook is denzelfden dag te Lindloh op de Pruisische grens een boerenwoning door den bliksem in brand geraakt en met 10 runderen, vele varkeus, al de. ge reedschappen en meubelen verbrand. De twee oude lieden die de plaats bewoonden werden gered. Zaterdag nacht zijn te Utrecht aan het Oude kerkhof drie groote huizen afgebrand en eenige andere zwaar beschadigd. Alles was verzekerd; ongelukken zijn er verder niet bij voorgevallen. Te 's Gravenhage heeft zekere W. B. zich in zijn kosthuis opgehangen. Te Boston in Massachusetts heeft een vierjarige knaap een zesjarigen speelmakker, met wien hij twist kreeg, met een revolver doodgeschoten. De kleine moordenaar had-zijns vaders revolver gehaald, en na zijn vijand een kogel door de hersens gejaagd te hebben, was hij stil in huis gegaan om af te wachten wat er nu gebeuren zou. Te Horsten heeft de vrouw van een rijksambtenaar in een vlaag van razernij haar kind den hals afge sneden en daarna zichzelven ook trachten te dooden men vond haar met verminkingen aan handen en voeten en een snede in den hals. De ongelukkige is nog niet overleden. De stad Iq.uique in Peru is bijna geheel verwoest door een aardbeving. Te Koudekerke op Walcheren is een dertigjarig landbouwer, gehuwd en vader van acht kinderen, door een paard doodgeslagen. Bij Pottsville (Pennsylvania) werden door een ont ploffing in een kolenmijn 5 mijnwerkers levend op gesloten. Onmiddellijk werden pogingen gedaan om hen te redden, doch te vergeefs. Men vond slechts hun .lijken. Buitenland. De Oorlog in het Oosten. De groote dingen laten tot heden toe nog op zich wachten. Wel worden nog dagelijks, vooral in het Engelsche Parlement, stroomen van woorden vergoten over de Oostersche kwestie en vloeit er evenzoo een rustelooze stroom van drukinkt en schrijfinkt, doch behoudens enkele kleine episoden .van het sneuvelen van //één Rus", het verwonden van //één kozakken-

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 2