Co m man diet Kas, Ongelukken, misdaden enz. Burgerlijke Stand te Zierikzee. ADVERTENTIES Sociteit „de goede Vereeniging". ALGEMEENE VERGADERING BET KOFFIEHUIS ware hij de Engelsche Victor Hugo, leest hij oud- Engeland de les dat het de Turken tegen de Chris tenen wil helpen. Liever, meent hij, moest men Rusland steunen om of de Turken uit Europa te werpen, öf hen onder voogdij te stellen en zoo te dresseeren, dat zij waardig werden onder Europa's staten te mogen mee tellen. De Engelsche bladen zijn vol van berichten ten doel hebbende Europa te verzekeren dat Engeland zich wapent, ja sommigen zeggen zelfs dat het al geheel gereed is, om toe te schieten als het noodig is. Het schijnt dat de verdeeldheid onder de liberalen van het Parlement weder is bijgelegd. Gladstone heeft daaraan zijn bekende scherpe punten grootendeels H> uitschland. De tocht des Keizers naar Elzas en Lotharingen, eenige dagen later gevolgd door de komst van Kei zerin Augusta in dezelfde streek, is een triomftocht geweest. Een ware triomftocht, kan mogelijk niet zoo voluit gezegd worden. Het laat zich denken dat de openbare geestdriftbetooningen wel ietwat aange dreven en opgeschroefd zullen geweest zijn. Doch hoofdzaak is dat Keizer Wilhelm overal goed ont vangen is. Jammer dat één ongeval de feestvreugde heeft gestoord.- Nadat Zaterdag avond een groote illuminatie met muziekuitvoering het bezoek des Keizers te Metz had opgeluisterd, is Zondag morgen vroeg de hoofd kerk van die stad in brand geraakt en zooal niet vernield dan toch zwaar beschadigd. De hoofdkerk was ook verlicht geweest en men gist dat hierdoor de brand ontstaan is. De Franschen zijn wel wat bijgeloovig; zoodat het te voorzien is dat deze ramp op groote schaal geëx ploiteerd zal worden door lieden die weten hoe zij den grooten hoop vangen kunnen. X t a 1 i e. De Italiaansche Senaat heeft Maandag de wet tegen de misbruiken der geestelijkheid met 105 tegen 92 stemmen verworpen. Z. A f r i k a. Een telegram uit Kaapstad van den 17 April houdt het volgende in. De Transvaal is door Groot-Brittanje geannexeerd; den 15 April is de Engelsche vlag te Pretoria geheeschen. Burgers protesteerde tegen de annexatie, doch gaf den raad zich vreedzaam te onder werpen. Afgevaardigden zullen naar Europa en Amerika gaan om protest in te dienen bij de Mogendheden die de republiek erkend hebben. Engelsche troepen zijn de Transvaal binnengerukt. Men verwachtte wel wanordelijkheden, doch achtte het niet waarschijnlijk dat het leger tegenstand zou bieden. Shepstone heeft de oorlogsbelasting afgeschaft. Griqua-land-west zou geannexeerd worden. Ziedaar dan het einde der republiek die, voortge komen uit een roemruchtig geslacht van mannen die weleer goed en bloed over hadden om hun vrijheid tegen de Britsche veroverings- en heerschzucht te verdedigen, in den laatsten tijd zulk een treurige vermaardheid had bekomen, wegens iiuvendigen twee spalt, domme onwilligheid en alles vergetend eigen belang der enkelen. De korte en, aanvankelijk eenigszins schitterende loopbaan van. dr. Burgers schijnt het laatste licht- gloortje geweest te zijn van liet nationale gevoel en van de zucht naar vooruitgang. Thans is alles door eigen dompergeest gesmoord. Ware president Burgers iemand geweest die in een boezeroen ter vergadering kwam, die zijn duim en wijsvinger gebruikte voor 't geen waarvoor men anders een zakdoek bezigt, die de schoenen van zijn buurman voor spuwpot gebruikte en die bovendien nog de lale Kanaans had gesproken, wie weet hoe 't dan gegaan zou zijnnu was 't zoo treurig gesteld dat zich noemende vurige vaderlanders den ondergang van hun volksbestaan 'liever gezien hebben dan een sprankel van het moderne licht. De heeren Jorissen en Krüger zijn als gedelegeerden benoemd om in Engeland' en Amerika tegen de annexatie van de Transvaalscke Republiek te pro testeeren. 1 Eén algemeen geacht ingezeten der gemeente Biervliet, de landbouwer W. v. d. H., heeft zich door verdrin king in een put bij zijn woning van het leven beroofd. Te Wolfaartsdijk heeft een kind met zwakke geest vermogens, tijdens zijn moeder afwezig was, zich zoo deerlijk gebrand, dat men voor zijn leven vreest; Thans is de vierde der vijf werklieden, die verleden week in de suikerraffinaderij te Amsterdam door het ontzetten van den ketel ernstig gebrand waren, over leden. Men vreest ook voor het leven van den vijfden. Op het gehucht de Beek onder Prinsenhage is brand ontstaan in het dak eener boerenwoning, terwijl de bewoners aan het ontbijt zaten. De brand werd door een buurman opgemerkt, doch nam zoo snel toe dat van de huisgeuooten alleen de man en zijn zwager zich hebben kunnen redden, hoewel met zware brand wonden overdekt, terwijl de vrouw en een zeventien jarige dochter in den vuurgloed van het instortende dak zijn omgekomen. Ook zijn twee koeien, een kalf, en al het hooi, stroo en graan mede vernietigd. Te Steenbergen is een kind van 18 maanden, dat qewaakt en bewaard werd door een meisje van 8 jaar, in het vuur gevallen en aan de bekomen brandwonden overleden. Onder Alkmaar is een gezelschap van drie priesters van Bachus, in en door den dienst van dien god omgekomen. De één stikte in den jenever; de tweede zou den derde, die even beschonken was als hij, met de chais naar huis rijden, doch beiden reden in het water en verdronken. Die twee verdronken dus dubbel, van binnen en van buiten. Te Nieuw-Beerta zijn Zondag nacht twee .boeren plaatsen afgebrand en den volgenden dag, bij het opruimen der puinen, werden vier boerenknechts onder een instortenden muur bedolven, zoodat twee er van onmiddellijk dood waren en de derde zwaar gekneusd werdde vierde schijnt er nog goed af te zuilen komen. De Pruisische politie heeft een geheel gezelschap valsche muntbiljelten-makers gevangen genomen. Sinds een paar weken zijn honderden valsche Nederlandsche muntbiljetten van f 10 in omloop gebracht. Ook in Nederland zijn eenige personen deswege in hechtenis genomen. Onder Dokkumerwoude is een jongentje van ruim 4 jaar door een schaap, met hetwelk het speelde, aan gevallen en zoo getrapt dat het een dubbele beenbreuk bekwam en ernstig gekneusd werd. Wederom loopen er interessante geruchten betref fende de Jut-zaak. In de Prov. Gron. Ct. wordt medegedeeld dat Jut zou hebben bekend medeplich tigen te hebben, en welde drie indertijd op vermoeden zoo lang gevangen gehouden personen: de Jong, Yerlind en Behagel. Of er iets waar is van deze omstandigheid zal wellicht weldra blijken. Kerk- en JScliool nieuws. Dr. J. Riemens, predikant te Driebergen, heeft bedankt voor het beroep naar Zierikzee. Beroepen te Baarland ds. R. Visscher te Ascli. Aangenomen het beroep naar Schermerhorn door ds. L. R. Oldeinan te Ouwerkerk; naar 's Hertogen bosch door ds. F. L. Rutgers te Vlissingen, en dat naar de Chr. Ger. Gein. te Brouwershaven door ds. H. J. Schoolland te Maasland. Bedankt voor het beroep naar Bruinisse door ds. A. H. den Boer te Jaarsveld. Den 2 Mei vierde ds. J. J. Six Dijkstra zijn 25jarig jubileum als predikant te Cadzand. Het Prov. Kerkbest. te Groningen heeft het vonnis ten vorige jare uitgesproken tegen Dr. Iiooijkaas Herderschee, pred. te Nijmegen, waarbij bij voor den tijd van 6 weken in zijne bediening geschorst was, bij eindbeschikking vernietigd en hem niet schuldig verklaard aan vergrijp tegen de kerkelijke reglementen. Benoemd tot hulponderwijzers te Sluis de heeren J. A. Buijs te Leiden en C. C. A. Croïn te Sluis. De Commissie voor het afnemen van het eind-examen der hoogere burgerscholen in Zeeland zal bestaan uit de navolgende heeren: Mr. J. H. de Laat de Kanter, voorzitter; Dr. A. W, van Campen en Dr. H. Japikse, allen te GoesJ. Vermeulen, G. van Hennekeler en F. G. de Liefde, leeraren te Middelburg; Dr. W. K. J. Schoor en G. de Bruijne, leeraren te Zierikzee; R. F. Modderman, leeraar te Breda en J. M. Rein- ders, leeraar te Tilburg. Marktprijzen van de volgende artikelen .te Zierikzee, van den 10 Mei 1877. De Ned. Mudde. Jarige Tarwe Nieuwe dito Zomertanve Rogge 1876 Maartsche Gerst '1876 Winter-Gerst 1876 Zomer dito f-~ - -14,50 - 9,75 - 7, - 6,75 De Ned. Mudde. Haver 4,75 Paardenboonen - 7,50 Witte boonen Bruine dito Schokker-Erwten - Kleine dito 1876 - 9,50 Prijzen der Meekrap als vorige week. Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 10 Mei 1877. Boter laagste koers f 0,55 per 5 ons. hoogste - 0,65 5 Kip-Eieren laagste koers - 0,70 per 25 stuks. hoogste - 0,77Va 25 Van 411 Mei 1877. Geboren: Een zoon van E. A. Tissot van Patot en A. Kleinmatl. Een zoon van D. van der Wekken en II. Neerliout. Eene dochter van C. Arts en M. Sies. Een zoon van J. A. Reijnlioudt en A. Douw. Gehuwd: F. K. Verhaagen jm., en P. C. Rensen jd. Overleden: C. van der Klift, oud 6 w., d. P. Put, oud 13 m., d. A. C. van Dishoeck, oud 10 j., d. R. Wetting, oud 5 m., d. ZEETIJDINGEN. UITGEZEILD. ZIERIKZEE. 9 Mei. //Corsair", kapt. J. Battershill, van Zierikzee naar Middlesbro. De ondergeteekende betuigt zijnen wel- meenenden dank voor de ondervondene belangstelling bij zijne herbenoeming tot President der Arrondissements-Regtbank. M. J. SCIIUURBEQUE BOEIJE. De VOORZITTER DER COMMISSIE, door den Commissaris des Konings in Zeeland voor het jaar 1877 belast met het afnemen van het eindexamen der Hoogere Burgerscholen in die pro vincie, maakt bekend, dat het examen, voor zooveel het schriftelijk gedeelte betreft, zal worden gehouden aan de Hoogere Burgerscholen, en dat het mondeling onderzoek zal plaats hebben te Goes, in de maand Juli. Zij, die het examen in gemelde provincie wenschen af te leggen, worden verzocht daarvan voor den len Juni met gefrankeerde brieven kennis te geven aan den ondergeteekende, met nauwkeurige opgave van 1°. hunne namen en voornamen 2°. dag en plaats hunner geboorte; 3°. de school, aan welke zij onderwijs ontvangen. Zijn zij geen leerlingen eener Hoogere Burgerschool, dan wordt tevens opgave verlangd aan welke Hoogere Burgerschool zij schriftelijk examen wenschen af te leggen. Goes, den 5 Mei 1877. De Voorzitter voornoemd, J. 11. DE LAAT DE KANTER. der leden Dinsdag 15 Mei 1877, 's avonds 7 ure, in //Belle-vüe", bij den Heer W. K A N A A R. De Notaris J. VAN DER BENT zal, op Bk-jH "Vrijdag- den 18 Meil877, des middags te 12 ure, ten verzoeke van de Wed. en Erven F. VAN 'T HOF, in het Logement van de Wed. F. van 't Hof te Brouwershavenpu bliek verdoopen SSellevue gelegen aan de Markt te Brouwershavenmet daartoe behoorende STALLlNKen ERV kadaster Sectie C Nos. 244 en 249. Informatiën te bekomen bij genoemden Notaris te Brouwershaven. IDe Zierilizeesciie Directeur M. C. DE CRANE Jr. neemt gelden a deposito. 1 maand dato 3]/9 °/0 8 dagen zicht 4 1 maand n 4]/21, 4 4]/e KOOPT en VERKOOPT Effecten, Coupons, bui- tenlandsche Wissels. Sluit beleeningen en geeft gelden uit onder borgtocht. Het Kantoor is geopend van 101 uur.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 3