ZIERIKZEESCHE OOIRAM. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1877. No. 37. Zaterdag 12 Mei. 80ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD De Uitslag der Verkiezing. Openbare Raadsvergadering Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,— Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geb oor te en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEN1UAN. Aan de Heeren Uitgevers van den Zierik- zeeschen Nieuwsbode. Ofschoon het mogelijk zijn nut kon hebben thans, na den afloop der verkiezing, de daarbij voorgekomen incidenten maar te laten rusten, zoo meen ik toch aan de lezers der Zierikzeesche Courant verplicht te zijn te antwoorden op hetgeen in de Nieuwsbode van Donderdag voorkomt over de beruchte advertentie van „Een boer uit Schouwen". Het moest eigenlijk niet noodig zijn mijn confraters te herinneren aan de be staande usance dat over en weer voor onze of voor andere nieuwsbladen bestemde advertentiën altoos slechts bij afschrift of coupon worden medegedeeld en dat dus het juist j.l. Maandag voorgekomen geval van opeisching der oorspronkelijke door den betrokken persoon geteekende adver tentie, al een zeer vreemde houding had. Het publiek is niet zoo algemeen met die bestaande gewoonte bekend en vindt dat wantrouwen misschien niet onnatuurlijk. Aan mijn confraters gun ik nu het voor recht dat zij zich mogen dekken achter deze onbekendheid van het publiek met de gebruiken in zake plaatsing van adver tentiën. Nog acht ik mij verplicht te doen opmerken, dat, toen eenige oogenblikken nadat bedoelde advertentie met mijn be geleidend schrijven, 't welk door mij was onderteekend, was verzonden, een der uit gevers van den Zierikzeesclien Nieuwsbode, de heerWaale, mij in persoon mededeelde, dat hij de bewuste advertentie wel wilde plaatsen, mits ik hem het origineel ter hand stelde, waarop ik hem ten antwoord gaf dat ik zulks niet deed, aangezien dat stuk mijn bewijs was, evenzoo goed/hls hij een bewijs had in mijn onderteekend schrijven. Deze opmerking geeft aan de zaak, zooals de uitgevers van den Nieuws bode die hebben voorgesteld, eene geheel andere kleur. Verder kan ik ieder belang stellende mededeelen, dat 't origineel der advertentie aan 't bureau dezer Courant .voor een ieder die zulks verlangt, ter in zage is nedergelegd. Wat verder met eenig misbaar gezegd wordt aangaande een advertentie, waarin de landbouw-sociteit te Noordwelle ver noemd werd, is te onbeteekenend om er veel van te zeggen, 't Zou vreemd zijn als „eenige leden" eener sociteit, of „eenige ingelanden", of „eenige kiezers", die in een of andere advertentie zich aldus noemen, daarmede bedoelen dat zij nu ook officiéél of officieus de genoemde lichamen of col- legiën vertegenwoordigen. Met het oog op de door de kiezers ge dane uitspraak durf ik mij gerust het weinigje ontevredenheid mijner geachte confraters te laten welgevallen. De Uitgever der Zierikzeesche Courant, H. LAKENMAN. Wij verheugen ons zeer in den uitslag der verkie zing voor de Provinciale Staten. De heeren Mr. B. O. Cau en J. Hoogenboom Bz. zijn met groote meer derheid herkozen, zoodat wij weder voor een zesjarig tijdperk van de goede diensten dier heeren verzekerd zijn. Bovendien is de heer J. H. C. Heijse met een schitterende meerderheid van stemmen als nieuw lid gekozen in plaats van het afgetreden lid Jhr. J. L. de Jonge. Van harte wenschen we den heer Heijse geluk met dit sprekend bewijs van groote waardeering hem door de kiezers geschonken. Moge het den heer Heijse gegeven zijn vele jaren met zelfvoldoening de eervolle plaats te bekleeden hem door het district aangewezen, en waarop zijn verdiensten hem zoozeer aanspraak geven. We wenschen ook het district geluk met de verkiezing van den heer Heijse en twijfelen niet of de ervaring zal bewijzen dat de gedane keuze goed is geweest. De kiezers verdienen lof voor de door hen bij deze gelegenheid gegeven blijken van zelfstandigheid en voor de betoonde belangstelling in de verkiezing. Zelden toch kwamen zoovelen op om hun plicht als kiezer te vervullen. gehouden te ZIERIKZEE den 7 Mei 1877. Afwezig zijn de heeren Jhr. de Jonge en Jhr. Mr. Macaré. De laatste komt later binnen. Het nieuwbenoemde Raadslid de heer J. J. Blankert wordt door den Secretaris in de vergadering binnen geleid. Hij legt in handen des Voorzitters de bij de wet voorgeschreven eeden af, waarbij de Voorzitter eene gepaste toespraak houdt en daarbij hulde doet aan de verdiensten van den heer R. Koole. De heer Blankert zegt den Voorzitter dank voor zijne welwil lende woorden en beveelt zich aan in de medewerking, de voorlichting en het vertrouwen van het Dagelijksch Bestuur en der Raadsleden, waaraan hij verklaard behoefte te hebben. Na lezing en goedkeuring der notulen deelt de Voorzitter mede, dat de heer J. W. B. van Nieuwland de getauxeerde afkoopsom zijner tienden in den Adriana Johanna-polder met de kosten betaald heeft, zoodat de procedure, waartoe in een der vorige ver gaderingen besloten was, geen voortgang heeft. "I£.omt ter tafel - ari' een brief van Gedep. Stateu, houdende goed keuring van het Kohier der Hondenbelasting voor 1877 b. een brief der Commissie voor de Provinciale Bibliotheek, houdende aanbieding van den Inventaris van het oud archief der provincie Zeeland, deel II, afd. II, waarvoor dank is betuigd; c. de gemeente-verslagen van Tiel, Sneek, Amers foort en Groningen, welke in de boekerij zijn geplaatst d. een brief van den heer Dr. W. O. van Manen, kennisgevende dat hij zijne benoeming tot lid van liet Collegie van Curatoren der Latijusche School aanneemt e. een brief van den heer Mr. J. P. N. Ermerins, kennisgevende, dat hij de benoeming tot lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs aanneemt allen voor kennisgeving aangenomen f. de rekening der openbare Brei- en Naaischool over 1875, welke wordt gesteld in handen eener Commissie, bestaande uit de heeren Jhr. Mr. Boeije, Pilaar en Blankert tot onderzoek en rapport; g. een brief der Directie dier school, houdende aanbeveling van een dubbeltal ter benoeming van een Penningmeester, te weten de heeren J. J. Keiler en Dr. W. C. van Manen. Wordt benoemd de heer J. J. Keiler met 7 steramen. De heer Dr. W. C. van Manen verkreeg 4 stemmen. Wordt besloten om te beschikken uit den post van O. U. f 72,05, wegens in 1874 geleverde hulpmid delen aan de H. B. School, welke tot heden onbetaald is gebleven wegens een verschil over de nota, behou dens goedkeuring van Gedep. Staten. Komt in behandeling een verzoekschrift van H. C. van den Ende, om een perceel gemeentegrond in eigendom te verkrijgen tot het stichten van een steen- en pannenbakkerij, en het voorstel van Burgem. en Weth. om daarop gunstig te beschikken, met uitzon dering van ééne door den verzoeker gestelde voorwaarde. Na discussie wordt besloten dit te stellen in handen eener Commissie, waartoe worden benoemd de heerén Mr. Moolenburgh, Labrijn en Ochtman tot onderzoek en rapport. De heer Jhr. Mr. Macaré is in de vergadering verschenen. Door het ontslag van den heer Koole is eene vaca ture ontstaan van Ambtenaar van den Burgerl. Stand en van een lid der Commissie van Fabricage. Wordt benoemd tot Ambtenaar van den Burgerlijken Stand de heer Mr. Mauritsz Ganderheijden, Burgemeester, met 11.stemmen; de heer Mr. Schneiders verkreeg 1 slem, en tot lid der Commissie van Fabricage de heer Blankert met 8 stemmen de heeren Jhr. Mr. Boeije en Mr. Schneiders verkregen elk 2 stemmen. Nadat besloten was om de overige punten aan te houden, komt in behandeling het Kohier van den Hoofdei. Omslag, waarop de vergadering met gesloten deuren wordt voortgezet. Heropend zijnde, wordt het Kohier vastgesteld op f 22039,15. De heer Jhr. Mr, Macaré verkrijgt het woord en zegt dat door zijn aanslaand vertrek naar Amsterdam deze de laatste Raadsvergadering zal zijn, die hij bijwoont. Bij zijn afscheid zegt hij de burgerij dank voor het in hem gestelde vertrouwen en zijne mede leden voor hunne betoonde welwillendheid en koestert de beste wenschen voor den bloei en de welvaart dezer gemeente. De Voorzitter acht zich geroepen den heer Macaré namens den Raad geluk te wenschen met zijne be noeming en hem te danken voor de vele nuttige wenken door hem als Raadslid gegeven, en hoopt dat het hem op zijne verdere loopbaan zal welgaan. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. Binnenland. Zierikzee, 11 Mei. De uitslag der verkiezing voor de Prov. Staten is geweest: voor het district Zierikzee, (reeds per bulletin medegedeeld) herkozen Mr. B. C. Cau met 569 en de heer J. Hoogenboom Bz. met 537 van de 607 uitgebrachte geldige stemmengekozen in de plaats van den heer Jhr. J. L. de Jonge is de heer J. H. C. Heijse met 386 stemmen. Op den heer 11. Koole waren uitgebracht 189 stemmen; op den heer van Vessem 60 stemmen, terwijl de overige stemmen verdeeld waren over eenige personen. In het district Middelburg zijn herkozen de heeren J. P. I. Buteux, H. P. Winkelman, Mr. N. J. C. S. Hurgronje, Mr. W. Ph. Vis en Mr. G. A. Fokker, en moet herstemming plaats hebben tusschen Mr. J. Snijder, aftredend lid, en den heer Th. van Uije Pieterse.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 1