TEERPILLEN. J. H. C. HEUSE. HEIJSE Wien moeten we kiezen? ADVERTENTIES TENTOONSTELLING Kunst, toegepast op Nijverheid, INTERNATIONALEN WEDSTRIJD, Eenige Kiezers griffier Mr. S. G. van Weideren baron Rengers, thans te Sluis dat te TholenKantonr. Mr. J. H. L. van Buren plaatsverv. Mr. T. A. Wagtho en Mr. C. J. de Yulder van Noorden; griffier Mr. J. F. M. Frijn. Tot ambtenaar van liet Openb. Ministerie bij de Kantongerechten zijn benoemdvoor de kantons Mid delburg en Goes, standpl. Middelburg: Jhr. Mr. J. F. Schuurbeque Boeije, thans griff. bij het kantonger. te Ylissingenvoor de kantons Oostburg, Ter Neuzen en Hulst, standpl. Ter NeuzenMr. B. Ort te Leiden. Ten gevolge van de rechterlijke benoemingen zullen, in geval van aanneming hunner nieuwe bezoldigde ambten, als leden der Staten-Generanl moeten af treden: in de Eerste Kamer mr. J. Tliooft, in de Tweede Kamer mr. D. de Ruiter Zijlker, afgevaardigde in het district Appingedam, benoemd tot katonrechter te Winschotén; mr. B. F. baron Harinxma thoe Slooten, afgevaardigde voor het district Dokkum, her benoemd tot kantonrechter te Beest.erzwang; mr iË. baron Mackay, afgevaardigde voor het district Amers foort, opnieuw benoemd tot rechter te Zutfenmr. W. van der Kaay, afgevaardigde voor het district Alkmaar, herbenoemd tot kantonrechter te Leidenmr. A. J. H. van Baar, afgevaardigde voor het district Eindhoven, herbenoemd tot kantonrechter te Oirschot en mr. P. J. A. Srnitz, als voren, benoemd tot kan tonrechter te Eindhoven. De leden van de Tweede Kamer, die ouder de nog geldende rechterlijke organisatie betrekkingen bekleeden, maar"onder de nieuwbeuoeraden niet voorkomen, zijn: mr. L. E. Leuter, rechter te Zutfenmr. P. van den Heuvel, rechter te Eiudhoven. Onder hen, die geslaagd zijn bij het gehouden examen van reeds in dienst zijnd personeel, voor surnumerair bij de exploitatie-maatschappij behoort ook de heer J. van Hoeve te Goes. Uit Vlissingen wordt gemeld Eergisteren avond is het stoomschip „Frans Naere- bout" tegen de sluis geloopen, waardoor zoowel aan het schip als de sluis schade werd toegebracht. In de vorige week zijn bij den landbouwer Isaac van Oruijningen te Zuidzande ongeveer 75 stuks kippen gestolenbij den landbouwer A. Elias te Cadzand heeft men zich met ongeveer 1/s deel daarvan of 26 stuks vergenoegd. De daders schijnen alsnog onbe kend te ziju. De Ned. Spectator geeft heden als plaat een logeer kamer met twee bedden. Uit het eene ledikant steekt het hoofd van den Minister Heemskerk, uit het andere dat van den heer Kappeyne. Op tafel staan twee smeulende nachtkaarsen, op het punt van uit te gaan. In den walm dier kaarsen leest men „verslag schoolwet" en „voorstel-Moens". Hoe de biande kwestie als een nachtkaars uitging Een der grootste fabrikanten zoo al niet de allergrootste van Nederland, de heer W. A. Scholten, heeft zijn werklieden verboden lid te zijn eener werk- liedenvereeniging. In een zeer bezadigd artikel tracht de Werkmansbode den heer Schollen van het onver antwoordelijke van dat besluit te overtuigen. Onder het garnizoen ts Bergen op Zoom hebben zich onderscheidene gevallen van roodvonk voorgedaan. Te Geersdijk is een drie- a vierjarig meisje in een nabij de ouderlijke woning gelegen put verdronken. Inhoud van Ceres No. 9. De vetsoorten uit een landbouwkundig oogpunt beschouwd. III. De vet soorten van het plantenrijk. Gips voor den land bouw, door J. S. Roosma. I. - Teutoonstellings-ideeën. III. De teelt der Serradella. II. enz. Kunst en "Wetenschap. De Soematra-expeditie is onder bijzonder gunstige omstandigheden aangevangen, vooral wat betreft de veronderstelde groote gevaren die de reizigers in het grootendeels nog door geen Europeaan betreden binnen land zouden bedreigen. Tijdens de heerSchouw Santvoort zich nog te Padang, op de westkust, bevond kwam hem ter oore dat hij wellicht, van een Inlandschen gids vergezeld van dat punt uit dwars door het eiland heen, de boven Djarabi wel zou kunnen bereiken. Werkelijk heeft hij dien avontuurlijken tocht gedaan, alleen vergezeld van één enkel Inlandsch hoofd. On gedeerd is hij aan de Oostkust aangekomen, van daar heeft hij zich naar Palembang begeven om vervolgens naar Batavia te reizen, ten einde de stoombarkas en het overige reisgezelschap af te halen. Het is nu te verwachten dat de expeditie althans geen ernstige ontmoetingen met de wilden of half wilden van het binnenland te duchten heeft, hetwelk de uitzichten voor de wetenschappelijke bedoelingen der reis zeer verbetert. - Omtrent de aanstaande Internationale Tentoonstelling van Kunst-Nijverheid te Amsterdam verneemt men nader dat voor de 25 nfdeelingen van den wedstrijd reeds zijn ontvangen 175 toezeggingen uit hel; binnen land en 256 uit het buitenland. Aan dezen wedstrijd zullen deelnemen, buiten Nederland België, Pruisen, Saksen, Wurtemberg, Beiereu, Hessen, Frankrijk, Oos tenrijk, Italic, Denemarken, Zweden en Noorwegen en misschien ook Rusland en Spanje. Aan de Tentoonstelling van hedendangsche Neder- landsche Kunst-Nijverheid zullen deelnemen 522 in zenders, die aangevraagd hebben grond of tafelvlakte van 1600 M2. en een wandvlakte van 1300 M2. De onderneming zal doorgaan als in de nog on gedekte som van f 70,000 voorzien zal kunnen worden. De Raad van Bestuur van de Academie van beeldende kunsten te Amsterdam heeft naar wij vernemen, een parig ontslag aangeboden aan Z. M. den Koning. Fad. Donderdag heeft te 's Gravenhage de jaarlijksche plechtige prijsuildeeling plaats gehad aan de academie van beeldende kunsten. l)e voorzitter van den Raad van Bestuur dr. L. R. Beijnen hield de feestrede, terwijl Cecilia's mannenkoor de plechtigheid door ge zang opluisterde. Onder de bekroonden waren ook een groot aantal vrouwelijke leerlingen. Sommige jonge dames oogstten grooten lof voor het studiewerk in. Te Middelburg is in een vergadering van de aldaar bestaande „Vereeniging ter bevordering van fabrieks- en handwerksnijverheid" ter bezichtiging gesteld geweest een kunstig werkstuk van Mej. Elise Baart, bestaande in een proeve van nagebootst Chineesch inlegwerk, vervaardigd uit gebruikte postzegels. Het voorwerp munt uit door fijnheid van smaak en uitvoering. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij s. v. p. een plaatsje in uw geacht blad, om de aandacht der kiezers te vestigen op een be langrijke brief uit Zierikzee aan de Middelburgsche Courant en opgenomen in het uoramer van dat blad, van Vrijdag 4 Mei waarin men o. a. dit leest: „De Heer Heijse is sinds lang door de volksstem geroepen om de eerste opene plaats in de provinciale staten te vervullen. De kiezers gevoelen dat een man als hij, met uitgebreide kennis en tact, met veelzijdige talenten, wiens leven één studie was, die steeds zulk een levendig aandeel neemt in de openbare belangen, en gaarne tijd en geld opoffert om ze wel te doen slagen, een plaats toekomt als vertegenwoordiger, om ze daar nog meer ten algemeenen nutte te kunnen doen strekken. Hij zou dan ook sedert geruiraen tijd lid van de raad te Zierikzee zijn, indien zwagerschap dat niet belette. „Door hem te kiezen als lid der staten wordt slechts vorm gegeven aan veler gedachte en hulde gebracht aan het vele goede, dat hij der liberale zaak bij voort during bewezen heeft. „De caudidatuur van den heer Heijse wordt tot nogtoe kalm en waardig verdedigd door de Zierikzeesche Couranten gesteund door allen, die op kennis, ont wikkeling en beschaving prijs stellen. Daar nu SchouwenDuiveland terecht toont die machtige fac toren op elk gebied hoog te schatten, kan de uitslag, bij een consequente toepassing dier begingselen, niet twijfelachtig zijn". Zierikzee 5 Mei 1877. N. N. Mijnheer de Redacteur Met de plaatsing van onderstaande regelen zult U mij zeer verplichten. B., 7 Mei 1877. X. Ziedaar een vraag, M. de R., die mij, zoo dikwijls ik uw Courant of de N. Bode in handen kreeg, voor deu geest zweefde, en die naar mijn inzien niet zoo direct te beantwoorden is. Wien moeten we op morgen, Dinsdag 8 Mei, kiezen voor de Prov. Staten, 't Spreekt wel van zelf dat die vraag alleen van toe passing is op de vacature ontstaan door 't bedanken van Jhr. J. L. de Jonge; van de herkiezing der beide aftredende leden de heeren Cau en Hoogenboom kunnen we ons gerust verzekerd houden. Wat moeten we bij onze keuze in ernstige over weging nemen, vooral nu de twee genoemde kandi daten de heeren J. H. C. Heyse en R. Koole beiden mannen zijn van de richting van vooruitgang, en we alzoo nu geen strijd voeren om beginselen. We moeten alleen trachten te onderzoekenwie van beiden is de bekwaamste, meest waardige en die alzoo recht heeft dat we hem als onzen afgevaardigde in de Prov. Staten kiezen. 't Gevolg hiervan is dat we de bekwaamheden van den heer Heijse stellen tegenover die van den heer Koole, en wat blijkt dan, dat we in den heer Heijse iemand zien met eene uitgebreide kennis en eene veel zijdige ontwikkeling wat we te vergeefs in den heer Koole zullen zoeken, trouwens dit zoude van laatstgenoemde heer ook niet te vergen zijn, immers zijn opleiding en ontwikkeling of die van heer Heijse is waarlijk geen gering verschil, en mij dunkt de heer Koole zal zelf wel de eerste willen zijn dit te erkennen. Geloof daarom niet M. de R. dal ik niet even gaarne be tuigen wil dat ook de heer Koole verdiensten bezit, dit zou onbillijk zijn, evenzoo zou het slecht zijn wanneer ik de diensten door hem als lid in den Raad der gemeente Zierikzee, bewezen, niet wilde er kennen, hoewel naar mijn bescheiden meening zijn uittreden daaruit ontijdig mag genoemd worden. Wel bevreemdt het mij dat de redenen die hem tot dat ontslag hebben geleid, hem niet evenzoo goed aan leiding hebben gegeven om de kandidatuur voor de Prov. Staten van de hand te wijzen. Hoe dat zij, wij staan nu eenmaal voor 't feit en moeten eene keuze doen, die echter naar ik vertrouw niet twijfel achtig zal wezen, wanneer de kiezers slechts een open oog en oor hebben voor de meer dan gewone be kwaamheden in alle zaken van den heer Heijse, ze zullen alsdan van zelve overtuigd zijn dat men door den heer te stemmen handelt in 't belang van ons district niet alleen, maar zelfs in dat van onze provincie. van en daaraan verbonden te houden te AMSTERDAM, in Juni, Juli en Augustus 1877. In October j.l. werd voor deze Tentoonstelling de algemeene medewerking ingeroepen. Talrijk zijn de inzendingen van het binnenland de deelneming ook van het buitenland aan de wedstrijd overtreft de verwachting. Een volkomen welslagen kan alzoo voor deze Tentoonstelling worden te gemoet gezien. Slechts op één punt is dit nog niet geheel verzekerd. Een som van /"650Ü0 a 70000 ontbreekt nog aan de benoodigde gelden. De Regelings-commissie, waarvan Z. K. H. Prins Alexander der Nederlanden het Voorzitterschap heeft aanvaard, vleit zich, dat het zoo bij uitnemendheid verheven doel dezer Tentoonstelling bevordering van schoonheidszin en goeden smaak op het gebied der kunstnijverheid, waarbij onze nationale belangen zoozeer betrokken zijn voldoende aansporing zal zijn tot algemeene medewerking om hel geldelijk tekort te dekken en daardoor de verwezenlijking van het schoone doel mogelijk te maken. Waar Z. K. H. Prins Alexander der Nederlanden, naast Z. K. H. de Prins van Oranje, zelf de handen aan het werk slaat om deze onderneming van alge meen belang te doen slagen, vertrouwt de Subcommissie dat de ingezetenen niet zullen achterblijven om dit edel streven te helpen steunen. Bij de ondergeteekenden is de gelegenheid open gesteld tot inschrijvingen voor bovengemeld doel, die gaarne zoo spoedig mogelijk zullen worden ontvangen. Be Subcommissie voor Schouwen en Duiveland, IT. G. MULOCK HOUWER, Voorzitter. C. YAN DER VLIET Dz. J. A. VAN DER HALEN. J. YORSTHEUVEL LABRAND. P. O. OLIVIER. J. C. PILAAR, Secretarü. Deze PILLEN, welke dezelfde genees krachtige eigenschappen hebben als de Teercapsules, worden «afgeleverd per flacon met 60 pillen a 30 cent in de Apotheek van de Wed. J. C. HERT- STEIN ZOON te Zierikzee. van de Landbouw-Sociteit te IVoord-TV^U^ beseffende dat kennis macht is, zullen Dinsdag hunne slem uitbrengen op den heer Hem bevelen ze vol vertrouwen de stem hunner Medekiezers.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 3