Binnenland. de andere minder, als wapenen gekeerd tegen liet liberalisme zelf. Maakt de gemeentewet de gemeenten aan de eeue zijde grootendeels volkomen zelfstandig, geheel autonoomer is geenszins gezorgd dat de gemeenten lnm autonomie kunnen en moeten bewaren ook tegenover die enkele personen in eigen boezem, die door bun eigenaardigen in vloed op de groote menigte van een gemeente een soort van kerkelijk staatje in bet klein weten te maken dat in menig opzicht lacht met de algemeene landswetten. De staat heeft bij de schoolwet van 1857 het lager onderwijs geheel tot een gemeentezaak gemaakt en daarbij het staatstoezicht nagenoeg tot nul herleid. Is daarvan niet het gevolg geweest dat, na twintig jaren tijds, het leven van het lager onderwijs als staatsbelang op dit oogenblik eigenlijk zoo goed als aan een zijden draadje hangt? Zwakheid heeft dit zoo doen geworden, en het moet ge zegd worden, de zwakheid van het liberalisme dat wel doctrinair maar niet politiek is geweest. Ook de conservatieve partij is in en na 1848 gestruikeld en in strikken gevallen. lu beginsel is het conservatisme evenzeer doordrongen van het begrip der staatssoeverei niteit als het liberalisme. Alleen dit is het verschil, dat de conservatieven van boven af willen toestaan, geven en toekennen wat de liberalen, krachtens het wezen van den staat zooals zij dat opvatten, eenvoudig zich toeëigenen omdat zij het bezitten. Maar omdat dit nu zoo is, daarom zijn de conservatieven veel meer te beschuldigen omdat zij met ook hun vijandige clerieale fractiën zijn gaan beulen en knoeien, dan de liberalen te beschuldigen zijn wegens hun onstaatkundige zwakheid. In zeker verloren uur is het in de booge conservatieve kringen mode geworden „alleszins godsdienstig", zelfs „vroom" te wezen, endaar- van is gretig gebruik gemaakt door degenen die ook wel boog-couservatieven als werktuigen kunnen en ook weten te gebruiken. Lang heeft bet niet geduurd of men heeft den ouden en nieuwen Nederlandschen adel zendelingtje, evau- gelistje en kerkje zien gaan spelen, gelijk 't nog gezien wordt te dezen dage. Of dit alles huichelarij was? Dit zouden we niet gaarne zeggen; doeb dat het uit zwakheid voortkwam en uit kwalijk gevoerde politiek tegenover de liberalen, bonden we voor ontwijfelbaar. Hoe geheel anders was daartegenover de figuur van een Groen van Prinsterer, ook een boog aanzienlijk man, ook een godsdienstig man, doeb daarbij een man uit één stuk, die ofschoon staande op een onhoudbaar stand punt consequent staatsman bleef ten aanzien van den staat en tegenover de partijen, en die er niet aan gewild beeft zijn staatkundige te genstanders te ondermijnen in allerlei huiselijke kerkjes, noch verdacht te maken met behulp van traktaatjes. Maar Groen was ook geen conservatief, Groen was alléén een partij, bij alléén en jaren lang, Groen was de anti-revolutie in persoon. Daarover nog een enkel woord. Wordt vervolgd. Zierikzee, 4 Mei. Naar men uit de Haagsche en andere bladen en eorrespondentiën verneemt, is de parlementaire werkzaamheid voor het loopende jaar globaal genomen als geëindigd te beschouwen. De doofpot zal dit jaar vrijwat te bewaren krijgen. Het wetsontwerp op het lager onderwijs gaat er in met het voorstel-Moens erbij; kieswet en kiestabel wordt er ook ingestopt, zelfs vertelt men nu dat ook de reorganisatie der Kon. Mil. Academie, die zéé drin gend noodig is genoemd, almede in den doofpot zal gaan. Men mag dan wel haast vragenwat gaat er nu niet in den doofpot? Op deze wijze krijgt het kabinet Heemskerk echter schoonschip, de zoo lang hangende, dreigende, plagende, brandende vraag, waarvoor dat kabinet het eerst zich diligent heeft verklaard, het onderwijs, kan dan geheel van de baan worden ge schoven al is er ook niets aan gedaan, en een nieuwe parlementaire en gouvernementeele era kan worden ingewijd met de Zuiderzee droogmakerij. Of echter de onderwijs-vraag, evenzeer als die dei kieswet, uiet van zelf weder ter tafel zullen komen, al worden ze er dan van andere zijde opgebracht, is een andere zaak. Wat in dezen staat van zaken op merkelijk is, het is dat bij de aanstaande gewone verkiezingen de in den laatsten tijd geldige toetssteenen geen dienst meer zullen kunnen doen. Met groote belangstelling liever gezegd nieuws gierigheid zien we tegemoet wat het district Gouda zal doen. Dinsdag avond heeft de vierde en voor dit seizoen laatste Nutslezing plaats gehad. Als spreker trad op de heer P. van der Veen, predikant bij de Bvang. Luth. Gemeente alhier. Ofschoon 't reeds de 1 Mei was en het Nutsgetij dus naar den almanak gerekend als vevloopen te beschouwen was, zoo had dit de leden met hun dames toch niet weerhouden om in vrij grooten getale op te komen; de zaal was goed bezet. De aanwezigen zullen zich dan ook hun tijd niet beklaagd hebben. Is toch de heer van der Veen in de bellettristische wereld reeds gunstig bekend, niets natuurlijker dan dat velen naar een kennismaking met zijn talenten op dat gebied verlangden. De heer v. d. Veen droeg dan voor zijn onlangs door het Belgische Willems-genootschap bekroonde novelle z/Tijs Jansen". Wij missen de ruimte om een over zicht dezer novelle te geven; genoeg zij het aan te stippen, dat zij gekenmerkt wordt door een adem van frischheid en oorspronkelijkheid, die aangenaam aandoet. Eenvoudige en om zoo te zeggen alledaagsche elementen zijn. daarin tot eeu wezenlijk schoon dichterlijk geheel vereenigd. Hartige humor en aangrijpende tafereelen wisselen elkander in deze novelle af. Zij geeft te genieten, maar vooral te gevoelen en te denken. Wij zijn den heer v. d. Veen dankbaar voor zijn lezing en hopen hem in het vervolg meer te hooren. Na de pauze leverde de heer J. H. C. Heijse, voor zitter van het departement, een schilderachtig verhaal van een ontmoeting op reis, en wel in de streek waai de groote weg uit Italië naar Zwitserland den stouten Spliigen-pas overschrijdt. De schildering van dezen ontzagwekkenden bergweg maakte den hoofdinhoud van 't verhaal uit. Doch de moraal was iets anders en wel betreffende het in onze eeuw zoo algemeene verschijnsel van karakter-schaarschte, tot welker tee- kening op geestige wijze door den Spreker gebruik waa gemaakt van de bekende manier van reizen in gezelschappen onder de leiding van de firma Cook. Ten slotte vergastte de heer v. d. Veen het audi torium nog op de voordracht van een paar zijner gedichten. Het was een aangename Nutsavond. Zierikzee, 4 Mei. Bij Kon. besluit van 1 Mei 1877 no. 18, zijn, met ingang van den 15 Mei, benoemd bij de arrondissements rechtbank te Zierikzee Tot president: Jhr. Mr. M. J. Schuurbeque Boeije, thans president der zelfde rechtbank; tot rechter: Mr. J. W. A. Schneiders van Greijffenswerth en Mr, B. M. de Jonge van Ellemeefc, beiden thans rechter in dezelfde rechtbank, en Mr. A. Heemskerk, thans adjunct-commies bij het Dep. van Justitie; tot rechter plaatsvervanger: Mr. 0. J. Eokker, Mr. J. Moolenburgh en Mr. J. P. N. Ermerins, allen thans rechter plaalsverv. der zelfde rechtbank. Tot officier van justitie: mr. II. van Manen, thans off. van just, te Sneek; tot subst. off. van justitie: Mr. A. N. baron de Vos van Steenwijk, advocaat te Amsterdamtot griffier: Mr. D. van Tienen Jansse, thans kanton rechter te Zevenbergen; tot subst. griff. Jhr. Mr. W. A. de Jonge, thans subst. griffier bij dezelfde rechtbank. Verder tot kantonrechter bij het kantongerecht te Zierikzee Jhr. Mr. L. van Citters, thans kantonrechter bij 't zelfde kantongerecht; tot kantonr.-plaatsverv. Mr. M, J. Isebree Moens en Jhr. Mr. J. W. D. Schuurbeque Boeije; tot griffier Jhr. Mr. P. J. Boddaert, thans griff, bij 't zelfde kantongerecht en tot ambtenaar van het openbaar ministerie Mr. H. v. Adrichem, thans procureur bij de arr. rechtb. te Zierikzee. Jhr. Mr. P. J. P. ïtethaan Macaré is benoemd tot rechter in de arr. rechtbank te Amsterdam en Mr. C. W. J. J. Pape tot subst. off. van justitie bij de rechtbank te 's Gravenhage. Jhr. Mr. G. L. Schorer, thans raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam, vroeger rechter in de arr. rechtbank alhier is benoemd tot president der arr. rechtbank te Haarlem. Mr. P. I. M. Jespers gaat als subst. officier van justitie van Goes naar Itoermond. Zierikzee, 4 Mei. Door de Arr. Rechtbank is lieden morgen uitspraak gedaan in het appèl van dr. P. S. van het vonnis van het kantongerecht, waarbij hij veroordeeld was wegens mishandeling van een hondje. De heer S. is vrijgesproken. Als verdediger van den heer S. was opgetreden Mr. J. P. N. Ermerins. Zierikzee, 4 Mei. Heden was het vijfentwintig jaar geleden dat de heer Ti. G. Mulock Houwer het secretarisschap aanvaardde van de afdeeling- Zierikzee der Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt. Ten bewijze hoezeer de door den heer Houwer in deze betrekking bewezen belanglooze diensten door zijn medebestuurders en de leden der afdeeling op hoogen prijs zijn geschat, diene dat het bestuur der afdeeling den jubilaris een sierlijk geschenk heeft aan geboden, bestaande in een kostbaren stoel, welk blijk van waardeering hem werd opgedragen met een har telijke toespraak van den Voorzitter der afd. den heer B. G. van der Have van Ouwerkerk. Uit Zeeland wordt aan het Utr. Dagbl. het volgende geschreven Hoewel de moeielijkheid om een ander liberaal kandidaat te vinden voor het kiesdistrict Middelburg thans eenigszins is opgeheven door de vrijwillige kandidatuur van den voormnligen kapitein der infan terie P. A. Janssen, thans directeur van het huis van arrest te Middelburg, willen de liberalen aldaar zich waarschijnlijk toch aan den heer van Eek houden, 't Is waar, dat er verscheidenen zijn, die liever een ander kandidaat hadden, maar ik geloof minder om politieke dan wel om persoonlijke reden. Over 't algemeen toch zijn de Zeeuwsche liberalen niet zoo liberaal, dat de heer van Eek niet liberaal genoeg voor hen zou wezen, en daar hij een bekwaam, eerlijk en degelijk afgevaardigde is, die zijn sporen reeds lang verdiend heeft en zeker in de Kamer ongaarne zou worden gemist, is het te hopen, dat alle per soonlijke grieven zullen worden ter zijde gesteld en de liberalen zich eendrachtig zullen vereenigen op den heer van Eek, opdat niet door stemverbrokkeling aan de tegenpartij wellicht een kaart in de hand worde gespeeld. De herkiezing van den heer van Kerkwijk te Zierikzee zal wel aan geen redelijken twijfel onder hevig zijn, en gelukkig is na al de schokken, die liet in den laatsten tijd heeft ondergaan, Goes dit jaar van een verkiezings-agitatie bevrijd. De begrooting van het polderbestuur van Walche ren is voor 1877 vastgesteld tot een bedrag van f 300,112,28. Yoor gewone werken is uitgetrokken 116,848,95, voor buitengewone werken f 82,589,64. Behalve het gewoon dijkgeschot van 12,50 per hectare schotbaar land en f 4,30 voor het vrij land, moet dit jaar een buitengewoon dijkgeschot geheven worden van 2 per hectare, als gevolg van de in Jan. en Eeb. jl. geleden stormschade, voor welker herstel f 27,600 in deze begrooting is geraamd,; ter wijl de opbrengst van het buitengewoon geschot, over 16,913.65,65 heet., is 33,827,32. In het Zeeuwsch Dagblad leest men De heer J. G. van der Yen, horlogemaker te Goes, heeft naar wij vernemen, een zeer vernuftig uurwerk vervaardigd. Het heeft slechts één wijzer, die, hoe men dien ook beweegt, direct weer het juiste uur aanwijst, hetgeen zelfs dan nog plaats heeft, al wordt de wijzer één of meer dagen weggenomen. Benoemd tot commissaris der Nationale Hypotheek bank te Amsterdam de heer Jobs. Luteijn te Middelburg, en zulks in plaats van Mr. G. v. d. Lek de Clercq, die bedankt had. Blijkens de bepalingen omtrent de afmetingen: der aanstaande nieuwe bronzen pasmunt, vervat in het Kon. Besluit van 18 April j.l., zal het 21/2 ets. stuk groot zijn 231/2 m.M., liet 1 ct. stuk 19 m.M. en het 1j2 ct. stuk 14 m.M. Het nieuwe stuk van 21/2 ct. wordt dus ongeveer even groot als de be staande koperen cent. Het is te vreezen dat hieruit wel eens abuizen zullen voortvloeien. De Gebrs. Tromp te Ylissingen zijn voor f 3560 aannemers geworden van het maken en stellen van twee ijzeren lichtopstanden met koperen lantaarn voor de oeverlichten te Stavenisse en aan het Goessche Sas. Bij de proeven, die in de tweede binnenhaven van Vlissingen met het ramtorenschip //Koning der Neder landen genomen worden ter bepaling van de ver plaatsing van het zwaartepunt, brak Maandag morgen een reusachtige ijzeren hefboom, die dwars over het schip was aangebracht. Bedoelde proeven zullen hier door eenige vertraging ondervinden. Wij kunnen mededeelen, dat de firma Blom Oli- vierse te Kuilenburg, in de afdeeling der //producten" op de Internationale tentoonstelling te Amsterdam, met de Zilveren Medaille bekroond is, voor haar Weekblad De TabaksplantNederlandsch Orgaan ge wijd aan de belangen van Tabakshandel en Tabaksteelt. Allen die tot het tabaksvak in eenige betrekking slaan kunnen wij deze vraagbaak aanbevelen. De prijs van slechts f 4,per jaar frauco per post is zeer billijk gesteld.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 2