voor het arrondïs- De Verkiezing voor de Provinciale Stalen. 1877. No. 34. Woensdag 2 Mei, 80ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG eri VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent: PRIJS DETt ADVERTENTIEN Per gewonen' régel10 cétit! Huwelijk:sj, Geboorte'-- en Doodberichten van 1-6 regels 6 cent. Dienstaanbiedingen van 1—5 régels^ mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever lit-LAKEND!AN. In No. .31 van ons blad hebben wij de aandacht gevestigd op de aanstaande verkiezingen voor de Provinciale Staten en toen in het kort den heer J. H. C. Heijse aanbevolen als den gesöhiksten man om de door Jhr. J. L. de Jonge's aftreden ontstaande vacature te vervullen. Wé willen hierover nog een enkel woord zeggen. We zullen onze lezers niet vermöeien met lange verhandelingen, over den werkkring en de roeping van de Provinciale Staten, daar we vertrouwen dat de kiezers, die de beslissing hebben te geven, dit alles zelf zoo goed weten als wij 't hun zonden kunnen zeggen. Trouwens reeds sinds vele jaren hebben de kiezers van het hoofdkiesdistrict Zierikzee genoegzaam ge toond dat zij wel met oordeel des onderscheids weten te kiezen. De namen der mannen die zij naar de Provinciale Staten van Zeeland afvaar digden bewijzen dit genoegzaam. Het is daarom ook niet noodig nog bijzonder aan te dringen op de herkiezing van. de heeren Mr. B. C. Cau en J. IToogenboom Bz., die dit jaar aan de beurt van aftreding zijn. We houden ons van de glansrijke herkiezing dezer beide verdienstelijke mannen ten volle verzekerd. Het is thans meer bijzonder de vraag, wie de plaats van Jhr. J. L. de Jonge vervullen zal. Reeds vóór vele wéllen werd de heer J. IT. C. Heijse door zeer velen als de man genoemd dien men door het gelieele district heen daartoe als aangewezen beschouwde. En als wij nu met aandrang den heer J. II. C. Heijse aanbeVelen als waardig om met de heeren Cau, Hoogen- boom, Moolenburgh, van der Vliet en van der Have een alleszins uitstekend stel vertegenwoordigers van ons district te helpen vormen, dan doen we dit met verwaarloozing van al die anonieme aanbevelingen van een tal van personen, waaruit men haast een gros van kandidaten zou kunnen opmaken, en waardoor de kiezers in verwarring worden gebracht en minstens versnippering van stemmen kan ontstaan. We verwaarloozen die beroepen van onbekenden, niet uit geringschatting van de personen die zij aanbevelen, dit geenszins, maar in het belang der zaak en omdat we in den lieer Heijse al die vele uitstekende hoedanigheden verëenigd zien, die hem, elk op zichzelf reeds, maar te zamen gewis ten volle aanspraak geven op een plaats in de rijen onzer gewestelijke vertegenwoordigers. Met de kandidatuur aan te nemen heeft de heer Heijse het district aan zich verplicht; met hem het mandaat op té dragen zal het district handelen in het welbegrepen algemeen belang. Behoeven we den heer Heijse nog te karakteriseeren als een man mét ongewone talenten, als een man met een helder Hoofd en een warm hart? Wie is er in dit district, die hem niet als zoodanig kent en waardeert? Vraagt den mannen van zaken hoe zj het in den heer Hejse bewonderen dat hij, die door zijn opleiding en eerste loopbaan voor een geheel eigenaardige bestemming geroepen scheen, gr'ootendeels geheel vreemd aan wat men practische, stoffeljke zaken noemt, zich in weinige jaren zóó heeft ingewerkt in zaken, zich zoo op de hoogte heeft gesteld van al onze plaatseljke en algemeene belangen, als 't aan slechts weinigen gegeven is, wier opleiding van den beginne: afvoor de zaken" geweest is. En wat het warme hart betreft, vraagt daaromtrent aan de armen wier helper en weldoener, aan de kinderen wier vriend hij is. De heer HeijBe is verder een man, die zoowel door zijn maatschappelijke positie, als door zijn veelzijdige ontwikkeling volkomen zelf standig in de tfereld staat en wiens karakter hem drijft om voor 't geen recht, verstandig en goed is te staan als een man uit één stuk, zonder menschenvrees of oogendienst. Aan zulk een man mag men de behartiging der gewestelijke belangen gerust toevertrouwen. Dat men vooraf weet, dat hj in de Provinciale Staatszaal zal optreden als beslist liberaal is een aanbeveling te meer. Men weet daar door wat we in polderzaken, voor het onderwjs, voor het armwezen en hij verkiezingen voor de Eerste Kamer van hém te wachten hebbent Ieder in Schouwen weet hoe de heer Heijse heeft medegeijvei'd voor het tot stand brengen van het Stoomgemaal. Ieder in Duiveland weet dat hj nu weder ijverig medewerkt om het denkbeeld eener Stoombemaling ook voor Duiveland te verwezenlijken. Ieder weet ook hoe krachtdadig, niet enkel met woord en voorlichting, maar ook mét rechtstreeksche finaUcieèlé hulp, hj den afkoop van de meeste tienden heeft bevorderd. Algemeen is het bekend welk een warm en ijverig voorstander van het onderwjs de heer Hejse ia; allereerst van het openbaar onder wjs, doch dit weerhoudt hem niet om, als lij der schooljeugd een of andere verrassing bereidt, ook de leerlingen der bjzondere school te gedenken. De heer Heijse staat het onderwijs voor niet als een partjzaak, maar als een waarachtig volksbelang. Behoeven we verder nog in herinnering te brengen hoe menigvuldig de blijken zjn, dat de heer Hejse met de hem geschonken stoffe ljke middelen tevens een werkdadig menschenvriend en helper is, ook van zoo menigeen die juist niet tot de armen of noodljdenden behoort, en dat trots de miskenning die daaraan zoo vaak verbonden is? Dit alles en nog zooveel meer in aanmerking genomen, meenen wj nogmaals met aandrang den heer J. IT. 0. Hejse te moeten aanbe velen als kandidaat voor de Provinciale Staten van Zeeland. Binnenland. ZIERIKZEE, 1 Mei 1 8 7 7. Door den lieer J. van der Linden is aangenomen voor 4700 het maken eener nieuwe beschoeiing en andere verbeteringen aan het haventje te Vianen. Zaterdag heeft de heer A. F. Marlet in de land- bouw-sociteit te Noordvvelle een voordracht gehouden over Stalvoedering. Van deze belangrijke voordracht geven wij nader uitvoerig verslag. Bij beschikking van den Minister van Justitie is benoemd tot apotheker bij het Rijksgesticht tè Om- mersclians de heer W. A. de Vroom te Middelburg. Het dróge dok te Middelburg heeft de proeven goed doorstaan, men heeft grond te hopen dat hét nu voor goed voor den dienst geschikt zal weZen. De heer F. G. Sprenger, agent der Ned. Handel maatschappij, is tot lid der Kamer Van Koophandel te Middelburg benoemd. Het Zuider Zendingsfeest zal dit jaar wórden ge houden te Kloetinge, op het terrein waar ook het eerste zendingsfeest in Zeeland plaats had. Vod. De maatschappij tot exploitatie van bouwterreinen te Vlissingén heeft besloten vooreerst maar niet te gaan bouwen en haar gronden maar te blijven Ver pachten voor tuin- en bouwgrond tot tijd en wijle er wat meer leven te Vlissingén zal gaan komer,. Maandag heeft de Commissaris des Konings een bezoek gebracht aan de gemeente Veere. Te Aardenburg is vastgesteld een verordening op het mishandelen van dieren en het uithalen van vogelnesten. Door de Ged. Staten dezer provincie is een plan ontworpen, om de gemeente Rilland met die van Bath te vereeuigen onder den naam van RillandBath. Sedert eénige dagen is meli te Sluis bezig om de ruïne, genaamd dé steeneü beer, té ontgraven. Ver rassend zijn de uitkomsten, die daardoor worden verkregen. We hopen dat belangstellenden niet tegen de kosten ztillen opzien, om dit eeuwenoude stuk zóo mogelijk geheel te ontblööten. SI. Wk. Dezer dagen heeft men aan den belangrijken Vliete- polder (Noordbeveland) mei goed gevolg een zinkstuk laten zinken op een afstand van ongeveer 120 M. beneden laagwater aan de landzijde. Te Rotterdam is op 71jerigen ouderdom overleden dr. A. de Jager, een van Nederlands verdienstelijkste taalgeleerden, Zijii dood is een gevoelig verlies voor de studie der Nederlaudsche taal.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 1