Maar zie dit uaDe Tien maagden. (No. 37.) Vijf maagden bleken wijs toen de bruigom kwam, (Koor) O, Sion! 2. Vijf maagden bleken dwaas toen enz. O Sion! 3. De eersten hadden olie, toen enz. O Sion 4. Maar de anderen misten olie toen enz. 5. Hoe klopten zij met tranen aan 's bruigoms deur 6. Gaat weg, ik ken u niet, was des bruigoms woord. Wat mag clan de oorzaak zijn yan den ge weldigen toeloop, die den Jubilee-zangers te beurt viel Ik meen die te mogen zoeken in den aard hunner liederen, want nogmaals, de muzikale waarde van verreweg 't grootste deel is bitter klein. Oorspronkelijk mogen ze zijn, natuurlijk ook, voor ons gehoor dragen ze echter iets effectjagends. De keurige voordracht maakt veel goed en deze alleen is dan ook in staat om enkele nummers een goede ontvangst te verzekeren, waartoe ze 't middel niet in zich zelf bezitten. Het genre der liederen en nog meer het doel waarvoor de zangers reizen, hebben bun een allesvermogende ondersteuning geschonken. De gansche aristocratie en een aantal predikanten, in de hooge kringen geliefd, hebben hun pad vereffend en zich beijverd in 't steken der lof trompet. Kou 't wel anders dan dat nu de schare verlangende was die zangers te hooren, door de groote lui op de handen gedragen, door de vorstelijke familie met eerbewijzen -overladen? Daarbij waren 't negers of afstam melingen van negers! En dan nog de Engel- sche taal! 't Nederlandsch klinkt afschuwelijk, 't Duitsch is bij de „wereld" in de mode, dat nu 't Engelsch de taal worde voor 't gezang der van de wereld afgestorvenen Zoo ongeveer, dunkt me, is de opgang der Jubilee-zangers te verklaren. Een anderen uitleg weet ik niet. Dat ons volk zoo uitermate gesteld is op goede muziek heeft 't nooit be wezen en 't bewees het ook niet daardoor, dat 't thans met ophef gewaagt van een concert, waar in een voor 't gros der hoorders onver staanbare taal gezongen werd. Waar men pogingen aanwendt tot verbete ring van het kerkgezang, daar werkt men die op allerhande wijze tegen: Ds. Ad. v. Schel- iema zelf heeft dat ondervonden. Waar geld gevraagd word tot het uitvoeren der werken van Nederlaudsche kunstenaars, daar blijven de beurzen gesloten. Maar nu een gezelschap Amerikanen komt, van 't welk een roep van vroomheid uitgaat, nu worden de kerken ont sloten en de beurzen geledigd. Versta me goed, ik misgun dien mensehen dat succes niet. Ze zijn ontegenzeggelijk al tisten van groote bekwaamheid, maar 'k zou willen dat men 't eene deed en 't andere niet naliet, 't Kon samengaan. Nog eene opmerking ten slotte. Het trok de aandacht dat het gezelschap Jubilee-zangers er een ongehoord kostbare manier van reizen op nahield. Waar ons land zich uitput in 't betoonen van sympathie en 't geven van geld voor 't te stichten zendingshuis, daar kouden de zangers, dunkt me, op een gemakkelijke wijze meer doen dan ze tot heden deden, om van die gaven 't meeste nut te trekken. Wanneer u iemand om een gift aanspreekt en hjj geeft als zijn adres op Hótel Paulez te 's Hage of 'l Vidoria-Hótel te Rotterdam, dan zoudt ge hem verwonderd aanzien en vragen wat blief je? Zoo vraagt ook menigeen, die verneemt dat de Jubilee-zangers in de hotels van den eersten rang hun intrek nemen, omdat 't zeer zeker mogelijk zou zijn 't met minder te doen, dat toch uitmuntend goed is. 21 April '77. V.— Binnenland. ZierikzeEj 23 April. Het Zeeuwsch Dagblad deelt in zijn nommer van Zondag mede dat het voortaan ook aan politiek zal doen. Het blad kiest geen bepaalde partij, zegt het 5 liet zal overal 't goede waardeeren en het kwade laken. Tegenover de bedenkingen dat het of een middelman en daardoor niet gewild, óf kleurloos eu daardoor weinig aantrekkelijk zal kunnen worden, stelt het blad zijn //wacht op onze daden//. Het veranderen en inrichten van het gebouw in de Lange Noordstraat te Middelburg tot kweekschool voor onderwijzers is aangenomen door de heeren W. van Uije en Zonen te Middelburg voor 17,400. Te Middelburg is aangehouden een valsch kwart guldenstuk, voerende de beeldenaar van koning Wil lem II en het jaartal 1848, en te Delft een valsche rijksdaalder met Willem III, 1874. Door de Min. van Financiën is bepaald dat de commies 2e klasse der posterijen J. D. J. M. Bekaai' zijn functiën zal uitoefenen te Ylissingen. Gekozen tot lid van den gemeenteraad te 's Heer Arendskerke P. van Sluijs. De afdeeling Westelijk deel van Zeeuwsch Vlaanderen van //Volksonderwijs// heeft als candidaten voor de Provinciale Staten van Zeeland geproclameerd de heeren Hamacher Sr. en Mazure te Groede en den heer Brevet te IJzendijke. Mocht de gemeente Bath het geluk hebben sedert eenigen tijd verschoond te blijven van gedurig af breken van gebouwen, thans is weer de hand geslagen aan de helft der gewezen kazerne, behooreude aan den heer Ch. G. Harison. Hierdoor worden alsnu weder een 5tal woningen afgebroken, waarvan de afbraak zal moeten dienen tot stichting van andere gebouwen in den, onder zijn beheer behoorenden, Engelschen polder. Sedert den overgang der rijksadministratie en die der militaire detachementen alhier, is deze plaats on noemelijk achteruitgegaan. G. Ct. Op de beurs te Amsterdam werd Vrijdag mede gedeeld, dat er valsch bankpapier in omloop is. Het papier is zeer glad, de teekening goed nagemaakt, maar het beeld in den bovenrand grof. Te Botterdam is zulk een valsch biljet van f 100 aangehouden. Naar men verneemt komt de uitbreiding van het successie-recht, zooals die vervat is in het thans bij den Baad van State in behandeling zijnde wetsont werp, neder op een belasting van 3 pet. in de rechte opgaande, en 1 pet. in de rechte afgaande lijn. Vrijdag 20 dezer is in den Nieuwen Waterweg bij zwarte ton no. 1 weder een groot stoomschip aan den grond geraakt en blijven zitten, n.l. de //Orconera// van Bilbao naar Botterdam. Eeuige groote bladen, 0. a. de Standaard, de N. Bott. Ct. en het Vaderland, bespraken dezer dagen de zware verantwoordelijkheid, die op den Min. van Justitie rust in zake de benoeming der rechters enz. bij de nieuwe rechtbanken en kantongerechten, vooral in de prov. Noord-Brabant en Limburg. Zonder twijfel' rekenen de ulfcramontanen daar op concessies van meer dan gewone beteekenis. De rechtvaardigheid en de staatkunde van den Min. worden daar inderdaad op een zware proef gesteld. Laat ons er het beste van hopen. Ged. Staten van Noórd-Holland hebben de ge meentebesturen in dat gewest aangeschreven om toe te zien, dat personen, die zonder 's konings toestem ming bij het pauselijk leger in dienst traden en ingevolge art. 10 der wet van 28 Juli 1850 (Stbl. 110. 44) hun Nederlanderschap verloren, geenerlei burgerschaps-rechten uitoefenen en dus ook niet op de kiezerslijsten worden ingeschreven. In het gebouw der Nederlaudsche Bank zijn aan een heer zes-en-dertig bankbiljetten van ƒ25 ontrold. Te Wageningen heeft zich eene nieuwe godsdien stige secte gevormd. Een boerenarbeider (te lui om te werken) heeft een visioen gehad, waarin hem de éénige ware leer is geopenbaardHij houdt sedert in eene schuur geregeld oefeningen, en telt reeds 29 volgelingen. Het dagblad de Nouvelliste de Ronen deelt mede, dat Frankrijk voor zijn cavalerie paarden doet aan voeren uit de Argentijnsche republiek. De stoombooten, welke uit Erankrijk opZuid-Amerikaansche havens varen, hebben reeds voor geruimen tijd herhaaldelijk paarden uit die lauden te Havre aan wal gezet. Er zijn de noodige proeven genomen, met die nog ongetemde, geheel wilde paarden en deze zijn gunstig afgeloopen. Zij zijn in de eerste plaats zeer goedkoop, niet ver wend, in staat veel vermoeienissen te verdragen het voedsel waarop een gewoon paard ter nauwernood het leven kan houden, is voor die paarden voldoende niet alleen, maar zij worden er vet op. Met de jongst aangekomen stoomboot //Portona// zijn 75 dergelijke paarden uit Montevideo aangevoerd, van de 80, welke aldaar aan boord waren genomen. De vraag naar zilver was in de afgeloopen week te Londen zeer levendig, de prijs steeg dientengevolge aanzienlijk, te meer daar de Indische wissel hooger was en de Banken van Bombay en Bengalen wederom het disconto verhoogden. De prijs van het zilver steeg trapsgewijze tot 55 d. p. 0., tegen welke koers be langrijke zaken afgesloten zijn. Marie Gaily, genaamd zuster Saint Leon, die als onderwijzeres op een meisjesschool werkzaam twee meisjes tot straf met zeker lichaamsdeel op de heete kachel heeft gezet, met het gevolg dat de brandwonden door den geneesheer-expert geconstateerd zijn en wel vertooneude de figuren van de ornementen van den bovenkant der kachel, terwijl bij het verhoor bleek dat zuster Saint Leon de kinderen later had gelast te vertellen dat zij op een stoof zittende zich gebrand hadden, hoewel twaalf schoolkinderen ze op de kachel hebben zien zitten, is door de rechtbank te Avallon vrijgesproken Landbouw en Veeteelt. Blijkens mededeelingen in het Utr. Dagbl. heeft de Ulrechtsche Beetwortelsuikerfabriek contracten ge sloten voor de beetwortelen van circa 500 Hektaren tegen 11 per 1000 kilo. Zaterdag heeft het Stoomgemaal voorloopig met malen opgehouden, er zal alsnu met kracht begonnen worden aan de geheele voltooiing der daartoe behoo- rende werken. Uit vele streken wordt bericht dat de vruchtboomen ongemeen veel beloven; doch vreest men voor de nachtvorsten en den schralen N.-O. wind. Ook ver- toonen zich de rupsen reeds in groote menigte. Ouder gewoonte heeft de hovenier Jacobus Krijger te Naaldwijk ook dit jaar de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond aan Z. M. den Koning kunnen aanbieden, en wel reeds Dinsdag 17 dezer. Vrijdag j.l. heeft de Vereeniging//Het Nederlandsch rundvee-stamboek// te Amsterdam haar jaarsvergadering gehouden. Uit het verslag blijkt dat het ledental thans 137 bedraagt. Aangevraagd werden 66 formulierenin het stamboek werden ingeschreven 60 stuks vee. De rekening is gunstig en sluit met 391,62 B. S. De begrooting voor 1878 werd vastgesteld in O. en U. op f 3501,62. De inschrijvingskosten werden van 10 op 5 verminderd en voor afstammelingen van reeds ingeschreven vee op f 2,50 gebracht. De melk- spiegel blijft in de kolommen behouden, n.l. als noot achterin. In het kalverenboek zullen ook ingeschreven kunnen worden kalveren van ingeschreven koeien en niet ingeschreven stieren. Er werd besloten dat de Vereeniging vee zal in zenden naar de Wereldtentoonstelling te Parijsin 1878. Tot leden van het bestuur werden herkozen de heeren H. F. Bultman en B. A. baron van Verschuur. De volgende vergadering zal weder te Amsterdam plaats hebben. De maatregel van afmaking van longziek rundvee of van vee dat van die ziekte verdacht wordt, is in Friesland voorloopig geschorst. Kunst en Wetenschap. Zaterdag is te 's Gravenhage, ten paleize van Z. K. H. Prins Hendrik, en onder diens voorzitterschap, de eerste vergadering gehouden van het Nederlandsch comité in aansluiting met de internationale commissie voor de exploratie en beschaving van Ceutraal-Afrika, Den 17 dezer is te Amsterdam een vergadering gehouden van het bestuur der Nederl. Vereeniging van Spoorweg-artsen. Genoemde vereeniging, geves tigd te Botterdam, is bij Kon. besluit van 9 Januari 1877 als rechtspersoon erkend. De Kunstbode meldt Onlangs is een der zalen van het Trippenhuis te Amsterdam, die waarin Bembrandt's Staalmeesters hangt, eenige dagen gesloten geweest. Aanleiding daartoe gaf de ontdekking van een sierlijk houten plafond met beeld- en schilderwerk, waarvan het middel vak een mythologische voorstelling vertoonde. Thans is het linnen, dat deze zoldering verborg, weggenomen en wordt het plafond hersteld. Men mag onderstellen, dat ook in andere zalen zich dergelijke plafonds be vinden. Thans ziet men slechts linnen bekleedsels, met papier beplakt, en driemaal in geelachtige lijmige olieverf overgeschilderd. Inhoud van Eupho?iia No. 3. Brief over de bro chure van Beckering Vinckers in zake 't Oera Linda Boek. Beoordeeling van //Op de Beukenhorst//, van H. T. Chappuis. - Welsprekendheid gehuldigd. - Verweerschrift (dupliek) van dr. M. Cohen Stuart tegen mevr. Elise van Calcar. Laatste tooneelen uit Betsy Perk's //Elisabeth, de Jonkvrouwe van 't Kasteel te Valkenburg//.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 2