STATEN-GENERAAL. Prof. Buys Ballot heeft gewezen op be bijzonderheid, dat de gemiddelde temperatuur der maand Maart onder die van de onmiddellijk voorafgaande maanden Februari, Januari, December en November bleef, iets dat sedert 1743 nog maar drie malen meer had plaats gevonden. Twee zeeleeuwen zijn in blakenden welstand in Artis te Amsterdam aangekomen en voorloopig ge huisvest in het nieuwe buiteubassiu der Nijlpaarden. Een nieuw waterbekken is voor hen achter in den tuin in aanbouw. De zeeleeuwen behooren tot de groote familie der robben en hebben dus veel over eenkomst met zeehonden. Zij onderscheiden zich van laatstgenoemden door langer hals en grooter voor- en achtervinnen (pooten) met één geleding, waardoor zij zich vlugger op het droge kunnen bewegen. De dieven zijn zeer bewegelijk en laten dikwijls een keffend ge luid hooren. In het zonlicht vertoonen ze een schoone bronskleur. Het bekken is gevuld met grachtwater. Uit Zwolle meldt men dd. 16 April aan het Hbl. De fourier V., die Dinsdag gearresteerd is als verdacht den vorigen dag de kazerne in brand te hebben ge stoken, heeft bekend zulks gedaan te hebben en is hedenmorgen naar Leeuwarden getransporteerd. Op den dag zijner arrestatie had hij eenige uit den brand geredde goederen aan een koopman te koop aangeboden. Te Parijs is een man boven van den Arc-de-Triomphe gesprongen. De ongelukkige bleef met zijn kleeren hangen aan de gaspitten op de kroonlijst, die bij illuminatiën dienen. Eerst een kwartier later kon men zijn lijk omlaag brengen. Van alle ziekten, die dagelijks de sterftelijst ver meerderen, is de longtering zeker de meest algemeene, de meest wanhopende voor de huisgezinnen. De ondervinding heeft eerst te Brussel en later bijna overal geleerd dat de teer, die een harstachtig product is van de dennen, een zeer merkwaardigen en gelukkigen invloed heeft op de zieken, die aan tering of bronchitis lijden. De beste wijze om de teer te gebruiken is in den vorm van kapsules. De teer leap sales van Guyot zijn een der meest populaire geneesmiddelen voor boven genoemde ziekten. Gewoonlijk neemt men twee kapsules telkens voor men gaat eten. De weldadige invloed doet zich spoedig bemerken. Om zeker te zijn dat men de echte kapsules heeft, moetmen op de drie kleurige handteekening van den heer Guyot, op het étiquette letten. Te verkrijgen te Zierikzee bij J. M. GASILLE en in de meeste apotheken. TWEEDE KAMEfi. Dinsdag nam. te 'S1/^ ure werden de zittingen der Kamer weder geopend. Ingekomen was een schrijven van dr. A. Kuijper, houdende mededeeling dat hij met 1 Juni aanst. zijn ontslag 'neemt als lid der Kamer en zulks omdat redenen van gezondheid hem beletten zijn betrekking naar eisch te vervullen. Hij had het tijdstip van zijn aftreden op 1 Juni gesteld, opdat de aanvulling zijner vacature tegelijk met de periodieke verkiezingen zou kunnen plaats hebben. Hij dankt voorts zijn medeleden voor de ondervonden blijken van welwillendheid. De heer A. Kuijper gaat dus heen. Zulk een roemloos uiteinde van een onbeduidende parlemen taire loopbaan zullen gewis velen in den lande niet hebben verwacht. Vooral zij niet die indertijd wel zoo nederig waren te belijden dat dr. Kuijper als 't ware de door de Voorzienigheid gezonden man was, die het kuddeke hoeden zou en het legerke aanvoeren en van wien- //ons Christenvolk'1 heil verwachtte. Nu is het kuddeke of legerke in deze zelf ook niet geheel vrij van schuld. Plet heeft toch op den heer Kuijper alles gezet als op één steen, het heeft veroor zaakt dat de man zich heeft moeten afbeulen, zoodat hij, naar 't eigen getuigenis zijner vereerders, nooit sliep, en wat het ergste is, toen hij zich eens ernstig als veldheer aan 't hoofd van het legerke wilde stellen, toen aarzelde het legerke en de staf liep weg. Het kan evenwel zeer goed zijn dat de nu geëin digde parlementaire loopbaan van dr. Knijper nog maar zijn eerste periode is en dat we nog wel wat van hem te wachten hebben. Het zou inderdaad jam mer zijn dat een man van wezenlijke talenten, al heeft men hem tot dusver overschat en over 't paard getild, nu verder voor de publieke zaak verloren moest gaan. Wij voor ons weuschen deu heer Kuijper welgemeend beterschap toe voor zijn lichamelijk lijden en zullen 't niet betreuren al komt hij te eeniger tijd weder eens in de Kamer terug. Wat we echter niet gaarne zouden zien, is dat de Goudsche kiezers dr. Kuijper thans niet goed begrepen en hem bij de aanstaande Juni-verkiezingen gingen herkiezen. Gebeurde dat, dan zou het in het oog der booze wereld al licht zijn als ware het genomen ontslag niets anders dan een soort van plebiscit geweest om het //Christenvolk" in de gelegenheid te stellen een mandaat te vernieuwen dat tot dusver zijn houder nog weinig anders dan teleurstelling' en ontnuchtering' had opgeleverd. Zoo iets is nog altoos mogelijk. De partij waaraan dr. Kuijper zijn verheffing dankte is zulk een wankelbarige; daar is op die partij zoo weinig te rekenen. Men ziet dit nu al weder. Pas heeft zij zich als 't ware ougeroepen en ongetard nagenoeg dood verklaard en gereed om vooreerst ter ruste te gaan //naar de tenten" gelijk Israël weleer, of ergens anders naar toe. En daar op eens ziet het er weder net uit, alsof zij een vernieuwd verbond heeft gesloten met de UI tramon tane!), een verbond tot welks sluiting de stembus te Tiel als 't ware 't altaar moet wezen. Enfin, we zullen zien. Belangrijke wetsontwerpen waren niet ingekomen. Na het trekken der afdeeling is de zitting gesloten. Buitenland. IXet Oosten. Op heden, den 19, zou volgens een telegram uit Weenen van eergisteren, de Russische zaakgelastigde te Konstantinopel, Nelidow, die stad verlaten. Gisteren avond zou keizer Alexander uit St. Petersburg naar Kischenef vertrekken, vergezeld van generaal Ignatief. Daar zou de keizer het leger inspecteerenna die revue zou de keizer het oorlogsmanifest uitvaardigen en daarmede zou de kogel door de kerk, de teerling geworpen zijn en het bloedig oorlogswerk een aan vang kunnen nemen. Er is waarlijk al zeer weinig- uitzicht op schikking overgebleven. Al de correspon denten der bladen uit de groote steden van Europa zien den oorlog als onvermijdelijk te gemoet. Ook houdt de pers niet op de geduchte macht der Turken nog al meer op te vijzelen. Thans zijn er weder 300000 extra beste Amerikaansche geweren aangekomen, 2-00000 nog allerbestere worden ieder uur verwacht, het getal patronen dat //aangekomen" is wordt gemakshalve maar //onmetelijk groot" ge noemd. Hieruit mag men dus opmaken dat de macht der Turken inderdaad onmetelijk, grenzenloos, kortom oneindig groot is, zoo iets als (Machfc)w. Onverant woordelijk schijnt het haast van den Rus zich met zulk een macht té willen meten. Uit nauwkeuriger berichten blijkt echter dat die 300000 geweren ontvangen zijn in de laatste tioee jaren. De telegrammen waarin dit er niet bij wordt gezegd zijn dus alleen te beschouwen als gelegenheids stukjes. Voor de goegemeente doen ze toch dienst, want wie heeft dat alles zoo precies nagegaan P Scherts echter ter zijde. "We houden het er voor dat die telegrammen der Turksche almacht betaald worden met Engelsch geld en men weet hetmoney is potoer, dat is al weer een inacht. Bij al de klaar blijkelijke praatjes schijnt het toch dat de Turk geld heeft; hij beschikt er althans over. Men mag vragen hoe komt de zieke man aan die klinkende munt? Dat de Engelschen een levendig belang stellen in hetgeen er omgaat en ook in 't geen de wereld meent dat er omgaat is. zeker. Hieruit laat zich verklaren waarom al die berichten over Turkijes macht en al die andere over Ruslands onmacht, al die pogingen om in het Westen zekere anti-Russische gezindheid te kweeken, of rechtstreeks van Engelsche correspon denten aan Engelsche bladen of van onbekende cor respondenten komen. Zoo weet Reuters Office thans te vertellen dat te Teheran niets bekend is van stappen of vertoogen van den Schach van Perzië om Bagdad machtig te worden, en zou integendeel het aan de grenzen opgestelde Perzische observatiecorps last hebben ontvangen om weder naar het binnenland terug ts keeren. Verder melden Engelsche bladen dat in Midden-Azië druk gearbeid wordt om het volk tegen de Russen op te zetten. Hiermede dient in verband gebracht te worden, dat men te Weenen en zelfs in Hongarije meer en meer gaat bijdraaien naar den Russischen kant. Laat het driekeizers-bond een waarheid zijn of niet, zeker schijnt het, dat Oostenrijk zich bij een eventueelen oorlog tusschen de Russen en de Turken niet onbe tuigd kau laten. Breekt de oorlog uit en bestaat het driekeizers-verbond werkelijk, dan zal Oostenrijk niet dralen met een observatiecorps te brengen in Dal- matie en aan den Donau. Wellicht is 't Rusland ernst wat dezer dagen gemeld werd dat het Oostenrijk uitnoodigt de Herzegowina en Bosnië te bezetten. Zeer waarschijnlijk zou Servië dan ook be zet worden. Op die wijze kon de oorlog misschien geiocaliseerd worden tot het Oosten van het Balkan- land en tegelijk een mogelijke interventie van Italië aan de kusten der Adriatische Zee, waarvan sommigen droomen, worden belet, terwijl aan Duitschland de wacht kon bevolen zijn over het overige Europa, be paaldelijk op Engelaiid Het schijnt toch klaar dat Eugeland Turkije niet ernstig kan ondersteunen 'zon der een indrukwekkende krijgsmacht naar de Turksche wateren te brengen, en hoe kan het dit zonder zijn eigen tehuis ongedekt te laten? Wel is nu al van Turksche zijde openbaar gemaakt dat de Turksche vloot op dit oogenblik bestaat uit 116 schepen met 759 kanonnen en 16,038 man, doch als 't Ruslands taktiek is deze macht te neutraliseeren door zelf niet op zee uit te komen en zoowel dén Donau als zijn eigen zeegaten en kusten met torpedos ongenaakbaar te maken, dan beleekent de Turksche zeemacht weinig of niets in dezen oorlog, zoo Engeland of een andere zeemogendheid haar niet nadrukkelijk steunt. Italië. Aan Daily News wordt uit Italië geschreven dat de Paus den 13 dezer audiëntie heeft verleend aan een groot aantal personen. Bij die gelegenheid moet de paus, die zich anders in den laatsten tijd bij der gelijke audiënties heeft laten dragen, 'van den draagstoel afgestapt zijn en te voet de rijen doorgegaan zijn, als om te protesteeren tegen het verspreide gerucht dat hij aan de eene zijde geheel verlamd zou zijn. Na de audiëntie in zijn vertrekken teruggekeerd moet de grijsaard weder een hovigen aanval van flauwte gekregen hebben, die meer dan een half uur duurde. Zoo moet de beklagenswaardige onfeilbare zich ge weld aandoen in een hopeloozen strijd tegen een anderen onfeilbare, de dood, en zich zijn laatste levensdagen bezwaren met onvruchtbare pogingen om sterker te schijnen dan hij is. Voorwaar een treurige rol die valsche aardsche grootheid soms aan de menschenkin- deren oplegt F r a n k r ij k. Het officiëele Frankrijk en de liberale partij zoo schrijft men uit Parijs willen onzijdigheid, maar de ultramontanen zoeken twist. Zij dringen aan op eene interventie in Italië en willen daar tevens Duitschland bestrijden. Het zijn niet meer dagbladen als de Univers en de Mondeniet meer de katholieke congressen, maar senatoren en afgevaardigden, aarts bisschoppen en bisschoppen, die Mac-Mahon aansporen, de //onafhankelijkheid" van den Paus en den Kerke- lijken Staat te herstellen. //Reeds de tegenwoordige onzekere toestaud van Europa en Frankrijks," betrek kingen met Duitschland en Italië zegt de Temps, //moeten voldoende zijn om de ultramontanen te doen zwijgen. Maar juist het tegendeel heeft plaatsIn een zoo moeielijke diplomatieke periode, in een tijd, dat nieuwe internationale combinatiën gevormd wor den, dat wij midden in een crisis verkeereu, heften zij hun woedend geschreeuw aan, dat licht als een oorlogskreet zou kunnen opgevat worden." Het Memorial diplomatique meent te weten dat Woensdag na afloop van den Engelschen ministerraad aan lord Loftus getelegrafeerd is, den Czaar mede te deelen, dat Engeland het binnenrukken der Russische troepen in Moldavië als een schending van het trak taat van 1856 en als een vredebreuk zou beschouweu. De Engelsche admiraal, die het bevel voert over de vloot cler Middellandsche Zee, heeft bevel gekregen zich ter beschikking te stellen van den heer Layard. Deze zou gemachtigd zijn, zoodra Rusland de vijan delijkheden opent, de Engelsche vloot naar den Bosporus te roepen, indien de Porte dit verlangt. Engeland. De Standard zegt, dat de Engelsche regeering een laatste poging tot redding van den vrede doet, maar hel blad twijfelt of het eenig resultaat zal opleveren. De Morning Post herinnert, dat Rusland volgens het tractaat van Parijs verplicht is, voor het den vrede breekt, de bemiddeling der mogendheden in te roepen. Wanneer Rusland den oorlog begint, moet Engeland het er voor houden, dat een veroveringsoorlog bedoeld wordt. Alle bladen, behalve de Daily News laten zich vijandig tegen Rusland uit. De Fransche Strafkolonie in Nieuw-Caiedonië. Blijkens mededeeling in het Fransche blad la Ga zette médicale, beliep het getal der naar Nieuvv-Galedonië gedeporteerden, den 1 Januari 1875, 3388, waarvan 752 op het schiereiland Ducos, 2346 op het Pijnboom eiland en 290 op het groote eiland. Hun leeftijd wisselde af van 15 tot 65 jaar. De sterfte in 1872—'73 was 15,4 per mille en in 1874 14,5. Het grootere getal in 1872'73 is toe te schrijven aan de destijds heerschende typheuse koortsen. Te Parijs was in die zelfde jaren en leeftijden de sterfte 13,9 per mille, en in de groote Fransche gevange nissen 15 per mille. Hieruit schijnt te blijken dat Franschen, naar de tegenvoeters verplaatst, op een eiland dat overigens in klimaat en gezondheid vrij wel met Frankrijk overeenkomt, gemakkelijk aan het klimaat gewennen. Uit de jaarlijksche rapporten aan het Engelsche Parlement blijkt dat het met de Engelschen anders gesteld is in de even gunstig gelegen streken van Nieuw-Zeeland en Nieuw-Ilolland. Daar is de sterfte onder de gedeporteerden minstens 16 °/00. De Revue d'anthropologic schrijft dit verschil aan 't ras toe en meent dat de Franschen, vooral die van de Zuidelijke departementen, veel gemakkelijker

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 2