ZIERIKZEESC1E COURANT voor het arrondis- a&a. seinen! Zierik7.ee, 1877. No. 31. Zaterdag 21 April, 80ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden I,-Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 ceut. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 ceii't. Dienstaanbiedingen van 1—5 regelè, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKEXI1AX. Zoo men weet heeft Jhr. J. L. du Jonge, die tegen Juli a. s. aan de beurt van af treding is als lid der Provinciale Staten van Zeeland, zijn wensch te kennen ge geven niet weder te worden herkozen. De periodieke verkiezingen der Prov. Staten hebben plaats den tweeden Dinsdag in Mei, d. i. dit jaar den 8. Met groote belangstelling en ingenomenheid vernamen we dat nu door vele kiezers als kandidaat voor het lidmaatschap der Prov. Staten gesteld is de heer J. H. O. HEIJSE, en het doet ons genoegen daarbij te kunnen voegen dat de heer HEIJSE, naar wij van bevoegde zijde vernemen, die kandidatuur heeft aangenomen. Het komt ons voor dat het district Zie- rikzee een uitstekende keuze zal doen als het den heer HEIJSE onder zijn afge vaardigden ter Statenvergadering opneemt. De heer HEIJSE toch is een onafhankelijk man, om zijn uitnemende gaven en veel zijdige ontwikkeling algemeen bekend en geroemd en volkomen op de hoogte van zaken, om de belangen van Schouwen en Duiveland in de Provinciale Staten te be hartigen en voor te staan. Zierikzee, 20 April. Bij de Woensdag morgen plaats gehad hebbende opening der stembriefjes voor de verkiezing van een lid in den Gemeenteraad is gebleken dat waren ingeleverd 184 briefjes; hiervan waren 3 in blanco, zoodat het aantal geldige stemmen bedroeg 181. Van deze stemmen waren 118 uitge bracht op den heer J. J. Blankert, 39 op den lieer D. Q, Mulock Houwer, 7 op Mr. B. C. Can, terwijl de overige over verschillende personen verdeeld waren. De heer J. J. Blankert is alzoo gekozen. Dinsdag namiddag half zes ure is een jongetje van ongeveer zes jaar, een kind van schipper de Vries, in het water gevallen aan de Nieuwe Iiaven bij de aaulegplaats der stoombooten. Het kind zou zeker verdronken zijn, zoo niet de heer W. Ridderhof ware toegeschoten en zich van de hooge kade af in het water gestort had, waar 't hem gelukte den kleinen drenkeling te grijpen en boven te houden tot er hulp opdaagde om hem met het kind tegen den wal op te halen. Ondertusschen had het kind reeds zijn bewust zijn verloren, doch dr. van der Starp, wiens hulp men ingeroepen heeft, is er ingeslaagd de levensgeesten weer op te wekken. Eere den heer Ridderhof voor zijn moedige daad Naar wij vernemen is Woensdag andermaal iemand aan de Kaai in het water gevallen. Naar men zegt speelde de Schiedammer spiritus dezen die poets doch gelukkig is de man gered en op een handwagen weggebracht. We verzuimden in ons vorig nummer te vermelden dat'Jhr. J. L. de Jonge, die als lid der Prov. Staten van Zeeland slaat af te tredeu, zijn wensch' heeft te kennen gegeven, niet voor een herkiezing in aanmer king te komen-. Zierikzee, 19 April. Do,or het Dag. Bestuur van het Waterschap Schouwen is heden aanbesteed het met 2 zinkstukken verdedigen .van den oever tusschen de raaien 62 en 64, en .liet overstorten der bezin- kingen tusschen de raaien 51 en 59 met eene uit breiding der bestaande bestortingen bij Leijnshoofd aan het District Flauwers, volgens bestek No. 45, •bij inschrijving en opbod, in twee perceelen. Het le perceel is aangenomen door H, C. van den Ènde te Zierikzee voor 11450,en het 2e perceel door D. de Jong te Sliedrecht voor f 21059, Het graven van een toevoerkanaal tusschen het Stoomgemaal van Schouwen en Moriaaushoofd, en het maken van een uitweg langs dat kanaal in ver- eenigiug met Bootsweg, volgens bestek No. 45, bij inschrijving en opbod, is aangenomen door L. Lok ker Cz. te Goedereede voor f 8500, Bevorderd tot machinist le klasse bij de Koninkl. Nederl. Marine de heer L. Klompe Jz., geboren te Dreischor. Morgen, 21 dezer, viert de lieer Marinus Beneker zijn 25jarig jubileum als hoofdonderwijzer te Iioede- kenskerke. Woensdag is door den heer W. van Oever en, burgemeester te Yerseke, de eerste steen gelegd van het post-en telegraafkantoor aldaar. Te Vlissingen heeft een landbouwer bij het drenken van zijn paard, van dit dier twee zulke hevige trappen gekregen dat hem twee ribben gebroken_zijn. De Nieuwe Roti. Ct. vestigt de aandacht op den staat waarin de Nieuwe Waterweg verkeert, welk vaarwater in stede van te verbeteren steeds ondieper wordt. Pas heeft de //Rotterdam" aan den grond ge zeten daarop heeft het stoomschip //de Maas" te vergeefs beproefd het gat binnen te komen en is na twee dagen daarmede verloren te hebben, naar 't gat van Brouwershaven gegaan. De jongste peilingen wijzen aan dat het voor dergelijke schepen zeer ge vaarlijk, zoo niet onmogelijk is van den Nieuwen Waterweg gebruik te maken. De schepen der Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij komen reeds niet méér te Rotterdam wegens de raoeielijkheid om die stad te bereiken. Het is dus wel tijd, meent de N. R. Ct dat de regeering met ernst de zaak van Rotterdams gemeenschap met do zee ter harte gaat nemen. Dr. A. Kuijper is thans uit het Zuiden weder in den Haag terug gekeerd. Naar men verneemt is hij nog niet geheel hersteld. De uitslag der verkiezing van een lid der Tweede Kamer voor Y distr. Amsterdam is, dat gekozen is Mr. v. Heukelom, oud lid der Tweede Kamer, en te Tiel is gekozen Mr. W. H. de Beaufort. De zilverprijzen zijn in de laatste 14 dagen weder eenigszins verbeterd. De laatste noteering der vorige week was 54y2 en voor dien koers zijn belangrijke zaken gedaan. De maatregelen, om aan den hongers nood in Engelsch-Indië te gemoet te komen, hebben wel niet dien omvang genomen, welke men ondersteld had, maar de verminderde koopkracht van het zilver, nu de waarde gedaald is, doet de vraag voor Indië voortduren. Toch is de aanvoer nog niets groot er dan de vraag. In de drie eerste maanden van dit jaar is voor bijna 4<l/z millioen pst. aan de markt gebracht, waarvan 23/4 millioen alleen uit Duitschland. De aanlvber was bijna 4,4 millioen, waarvan bijna 3 millioen den weg naar Britsch-Indië nam. Sedert eenige dagen wordt druk geéproken over eenige groote rampen, waardoor onze industrie moet getroffen zijn. De Nederlandsche Suikerraffinaderij të Amsterdam moet op het punt zijn van te vallen; te Leiden moet dit mede het geval zijn met een groote fabriek en bovendien loopt te Amsterdam het gerucht dat een aanzienlijk bankiershuis in déconfiture is met een passief van anderhalf millioen. Voor de Arr. Rechtbank te Leiden zijn Dinsdag de pleidooien gevoerd in de bekende zaak van de firma Villefort Co., ondernemers van de Katholieke Instituten te Katwijk a/d. Rijn, tegen den ontvanger der plaatselijke dir. belastingen aldaar. Het verbrande gebouw van het Asyl Steenbeek te Zetten was wel geassureerd en de goederen .ook, doch wegens den dringenden nood van het oogenblik is er toch extra-hulp noodig en heeft ds. H. Pierson, de directeur, deze dan ook ingeroepen. Voor 't oogenblik zijn de verpleegde meisjes, een veertigtal, in de kerk op den vluchtheuvel gehuisvest. Te Utrecht heeft de heer Koolemans Beijnen met zijn lezing over de Noordpool-tochten zoo veel indrilk gemaakt dat door één der hoorders op staanden voet geteekend werd voor f 5Ö0 en door een ander voor 300, bestemd voor een eventueelen //tocht op kleine schaal naar de IJszee". Z. M. heeft bij het veflhte'n' van Amsterdam den burgemeester verzocht H. D. dank aan de burgerij over te brengen voor de bewijzen van gehechtheid aan zijn persoon, gedurende het verblijf in de hoofd stad ondervonden. Namens Z. M. werden den burge meester twee duizend gulden ter hand gesteld ten behoeve der algemeene armen der stad. Ook H. M. de Koningin heeft dezer dagen weder van haar onbekrompen milddadigheid doen blijken door aan meer dan een nuttige instelling aldaar giften te doen toekomen. Z. M. de Koning-Groothertog heeft tot ridder der Orde van de Eikenkroon benoemd den heer Frederik Schutte te Amsterdam. De heer Schutte is een bouwondernemer, die misschien het grootste getal huizen, ja zelfs geheële blokken in de nieuwe Amsterdamsche stadswijken heeft doen ver rijzen. Daartoe behoort, zegt de Amst. Ct., ook het prachtige blok op den hoek der Ruysdaelkade, waar4- aan deze eigenaardige bijzonderheid verbonden is, dat de eerste steen gelegd is door zijn echtgenoote op den 25sten gedenkdag van 's konings kroning, 12 Mei 1874, en waarvan de gedachtenis, in een siérlijk gebeitelden steen, voor het nageslacht bewaard wordt. Z. M. de Koning heeft den luitenant-generaal Ver- spyck benoemd tot groot-officier der orde van' den Gouden Leeuw van Nassau. Uit Franeker meldt men aan' het N. v. d. D. Nadat eerst de eerste hulponderwijzer der meisjesschool voor onvermogeiulen aan typhus is overleden, is ook de hoofdonderwijzer dezer school, de heer B. van Bruggen, aan dezelfde ziekte gestorven, nalatende vrouw en vijf kinderen, van welke vier blind. Dit gezin is geheel zonder middelen en gaat dus een sombere toekomst tegemoet. Binnenkort zal men te Amsterdam een nieuwe wijze van aankondigen in toepassing brengen, door pboto-elektrische lichtbeelden. Ben adres wordt in reusachtige afmetingen op eeu daartoe gunstige plaats des avonds aldus tentoongesteld.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 1