Het bouwen van een sluiswachterswoning te Sas van Gent is aangenomen door den lieer P. Monjé te Breskèns voor f 8936. Tot de eigenaardigheden van den Nieuwen Water weg behoort in de eeste plaats het aan den grond varen van groote schepenen tot die van de Vlis- singsche reede de aanvaringen. In de afgeloopen week. heeft het stoomschip //Botterdam" van New-York komende, in den Nieuwen Waterweg bij Zwarte ton no. 1 vastgezeten, doch na een lichter gevuld te hebben met een deel der lading, is het met behulp van een sleepboot afgebracht en naar Botterdam opgesleept. Zaterdag is op de reede van Ylissingen het ten anker liggende Eng. schip //Killarney" aangevaren door het Eug. stoomschip //Signal", binnenkomende van Akyab. Beide schepen hebben zware schade gekregen. Donderdag had te Botterdam met het beste gevolg de beproeving plaats van de spoorwegbrug over de Schie en van nog vijf in de nabijheid gelegen kleinere spoorwegbruggen of viaducten. Alle in den spoorweg door Botterdam gelegen bruggen en viaducten zijn nu beproefd. Uit Utrecht schrijft men Het uithalen van vogelnesten schijnt op het platte land in deze provincie ernstig tegen gegaan te worden bij verschillende eigenaren staan borden voor hunne eigendommen geplaatst, waarin ten ernstigste hiertegen gewaarschuwd wordt. In Friesland is het zoeken en rapen van kievits eieren door de meeste landbouwers openlijk en streng verboden. Men giste dat dit in het belang der vogelbescherming geschiedde, doch 't blijkt nu dat 'fc den boeren enkel te doen. is 0111 zelf het winstje te hebben, dat dit eieren-zoeken aan sommige arme drommels opleverde. Men ziet althans nu de boeren met al hun volk, kinderen in kluis, eenige malen daags klopjacht houden op kievitseieren. Sinds een paar dagen worden groote massa's elften gevangen en voor goede prijzen in het binnen- en buitenland verkocht. Zaterdag middag is brand ontstaan in het Asyl Steenbeek te Zetten. De brand bleek aldra niet te blusschen te zijn, zoodat dan ook binnen weinige uren het geheele gesticht tot den grond toe afgebrand was. l)e bewoonsters zijn allen gered en ook eenig huisraad, het overige is verbrand. De aangrenzende boerderij is mede beschadigd. Omtrent de oorzaak van den brand was men nog in 't onzekere; volgens sommigen is hij ontstaan bij den schoorsteen, volgens anderên in de gewone werkkamer. Zoo men weet is Steenbeek de stichting van wijlen ds,- Heldring, en is eerst onlangs ds. Pierson uit 's Hertogenbosch als directeur opgetreden. De vernisstokerij van de lieeren Wagemakers en Zonen buiten de voormalige Ginnekenpoort te Breda, is tengevolge van het springen van den stoomketel, in brand geraakt. Een man heeft daarbij het leven verloren, terwijl een tweede persoon zoo zwaar werd gekwetst, dat hij niet buiten gevaar is. De pogingen, te Utrecht aangewend om een nl- gemeene Werklieden-vereeniging op te richten, slagen aanvankelijk goed. van daan zijn te krijgen en vast dat aardige dotje wel met wiegje en al zouden willen stelen. Het zou weinig belangwekkend zijn voor den lezer als ik hier de lijst gaf van al de merkwaardige figuren der overrijke galerij. Zij telt toch niet minder dan 79 vorsten, 37 vorstinnen, ruim 30 maarschalken, generaals en admiraals, een veertigtal beroemde staats mannen en een groot aantal andere beroemde, ver maarde of beruchte personen. Men begrijpt dat de Engelsche vermaardheden in de eerste plaats in aan merking gekomen zijn bij de samenstelling der ver zameling. Yan koningin Victoria treft men wel vijf of zes beeldenaan, uit onderscheidene tijdperken van haar leven, doch allen treffend gelijkend, daar zij hier niet staan zonder II. Ms. uitdrukkelijke goedkeuring, 't welk ook geldt van de overige voorstellingen van nog levende leden van het regeerend huis. liet bui tenland krijgt echter ook ruimschoots zijn deel en er zijn wei.njg beroemde grooten van de jongste honderd jaren te noemen, wier beeltenis men hier niet aantreft. Men -heeft dan ook al die vorsten en vorstinnen vrij geleidelijk gerangschikt en gegroepeerd en de figuren van met hen in betrekking staande personen daarbij geplaatst. Zoo ziet men in de groep, waarvan Napoleon I de hoofdpersoon uitmaakt, ook de keizers Alexander I van Rusland, Frans II van Oostenrijk, koning Frederik Willem 111 van Pruisen, Joachim Murat, koning van De brood- en meelfabriek te Utrecht keert over 1876 een dividend van 8 pCt. uit. Men legt zich iu Drente meer en meer op de boscli- cultuur toe. Zoo moeten in dit voorjaar alleen in de gemeente Zuidlaren door marktgenooten meer dan 40.000 clennestekken zijn gezet. Het ramlorenscliip //Koning der Nederlanden" is uit de haven te Nieuwediep naar de reede gegaau en heeft vervolgens ter reede en in 't Marsdiep een tocht ge daan ter beproeving der machines. In deze week zal liet naar Ylissingen vertrekken tot liet doeu van stabiliteits—proeven. Te Gouda heeft een geweldige gasontploffing plaats gehad ten huize van den lieer Dortland, tabakshande laar, wonende op de Haven. Terwijl een paar werk lieden in den winkel bezig waren met licht naar een lek in de gaspijp te zoeken, vloog ineens met een sterken knal de vloer uit elkander, de toonbank omver, alle ramen, zoowel binnen als buiten, aan stukken; tot zelfs de ruiten aan liet achtergedeelte van het vrij diepe huis waren gebroken en de vloerbinten in den winkel door midden geslagen. De heer Dortland en een knecht, die in den winkel stonden, werden op den grond geworpen, doch kwamen verder met den schrik vrij. Niemand heeft verder letsel bekomen en de ontploffing heeft geen brand veroorzaakt, doch veel schade, daar zelfs de meubelen in een binnen vertrek waren omgeworpen en zwaar beschadigd. Te Amsterdam heeft zicli een man aan jenever doodgedronkeu. Uit Zwolle meldt men ons dd. 13 April. Aangaande den fourier V., tegen wien vermoedens van brand stichting zouden bestaan, vernemen wij, dat hij daags na den brand door een agent van politie, die vroeger ook onderofficier was geweest en dikwijls bij hem kwam, druk was onthaald op jenever en in opge wonden toestand was gelokt naar de hoofdwacht. I11 dit lokaal zou hij uitdrukkingen hebben gebezigd, die door verscholen politie-beambtcn zijn afgeluisterd en van zijn schuld getuigden. I11 liet tuchthuis over gebracht en zijn roes uitgeslapen hebbende, verklaart Y. niets van de zaak te weten en wat hij iu dronken schap gezegd heeft kan hij niet verantwoorden. Of deze wijze van een bekentenis te verkrijgen goed te keuren is, beslissen wij niet. U. D. Ten aanzien van de-ruimte waarover Nederland op de Internationale Tentoonstelling te Parijs in 1878 zal hebben te beschikken, kannen wij het volgende mededeelen Onze hoofdcommissie had voor onze nijverheid en landbouw een plaatsruimte van ongeveer 4600 vierk meter aangevraagd; men verkreeg echter 3800 vierk. m., later, door de inrichting der fagade, met 138 vierk. m. vergroot en dus op circa 4000 vierk. m. in het gebouw gebracht. Mochten wij daaraan niet genoeg hebben, dan zal ons nog een stuk grond in den aangrenzenden tuin worden afgestaan, met het recht, om daar een overdekte loods op te richten, die dati voor de landbouw-producten zal worden bestemd. De ons land aangewezen plaats is zeer voordeelig gelegen, 11I. geheel aan het begin der galerij, grenzende aan de eene zijde aan de groote vestibule en aan de andere zijde aan de expositie van Portugaltusscben deze beide afdeelingen loopt intusschen een pad van 5 meter breedte. Napels, maarschalk Ney, generaal prins Blücher, lord Hill, Viscount Hardinge, prins Talleyrand en den Mameloek van Napoleon I. Bij Napoleon III ziet men generaal Canrobert, de maarschalken St. Arnaud, Mac- Mahon en Bazaine, alsmede keizerin Eugénie. Boven dien is er nog een beeld van Napoleon Hl, zooals hij op het paradebed lag te Chislehurst in Januari '1873, Keizer Wilhelm I van Duitschland ziet. men vergezeld van zijn beide rechterhanden prins Bismarck en graaf Moltke, terwijl in die groep ook Thiers en generaal Trocliu een plaats vinden. Het is wezenlijk allerinteressantst daar in die lange rei van vorsten en potentaten als 't ware een soort van prachteditie van den »almanach de Gotha" uit gestald te zien. Men wordt eenigszins gemeenzaam met al die kroon- en schepter-voerende mannén, wier namen en daden of ondaden men zoo dagelijks in de bladen vermeld vindt. Zij worden op deze wijze iets meer dan bloote klanken die 't oor opvangt en aan 't geheugen in bewaring geeft. Wilt ge den krachtigen avontuurlijken jager der Alpen en Apennijnen, Victor Emmanuel zien, daar staat hij in zijn eenvoudig donkerbruin jachtbuis, korten broek, grijze slobkousen, met den breedgeranden Tyrolerhoed' op het hoofd. In die forsclie, breede gestalte, met die zware min of meer plompe handen en die van ongewone lichaamskracht getuigende beenen en voeten, zoudt ge vast niet op 't eerste gezicht een In de vorige week werd liet //Hotel des Etraugers" te Nizza door een vreeselijk voorval in rep en roer gebracht. Een jong mensch, die 's avonds aldaar met zijn maïtres, een danseres, had gesoupeerd, had twist met haar gekregen en schoot met een revolver 3 kogels op haar af, toen zij in den gang vluchtte. Bij het derde schot viel zij neer. De moordenaar liet zich van de derde verdieping van het hotel op de straat vallen en stierf. Het meisje zal misschien nog gered worden. Oorzaak van den twist en den zelfmoord warengroote verliezen aan de speelbank te Monaco. Zondag zou te Garcasgone een luchtbol worden opgelaten. Op het oogenblik dat liet //alles los" werd geroepen en de ballon den heer Ivarll en mej. Solas naar boven voerde, werd een man, Abadie ge naamd, die bij de vulling geholpen had, door een der touwen tot een vrij aanzienlijke hoogte meegesleept. Het gewicht van zijn lichaam had den ballon doen overhellen. Daardoor geraakte het schuitje, waar mej. Solas ingezeten was, vast aan de goot van het dak van het museum. Abadie vond toen gelegenheid zich op de pannen te bergen en haastte zich mej. Solas te helpen om het schuitje te verlaten. De heer Karll hing aan zijn trapezium, maar men kon ook hem door middel van een ladder uit zijn gevaarlijke positie ver lossen. Alleen mej.' Solas had een paar schrammen aan liet been gekregen. Naar men te Parijs vertelt, heeft Don Carlos hel plan opgevat een legioen Carlisten te werven en daar mede den Sultan zijne diensten te gaan aanbieden. Anderen vertellen evenwel dat hij Rusland zijn arm zou willen leenen. Doch nu zijn er wederom anderen die weten te zeggen dat zoowel de Sultan als de Czaar verklaard hebben dat zij wel 't legioen Carlisten kunnen gebruiken, doch niet den dapperen Don Carlos. Ook zou de Sultan aan den Paus verzocht hebben hem tijdelijk de 30000 Franschen te willen afstaan die zich bereid hebben verklaard voor de wereldlijke macht der kerk te vechten. Blijkens berichten uit de Kaapstad den 20 Maart aan den Times gezonden is de Transvaalsche Volks raad gesloten rïadat hij nog in liet uiterste oogenblik de voorstellen van President-Burgers had goedgekeurd, waardoor alleen een directe annexatie van de Republiek bij Engeland kon worden verhoed. Eerst had de Volksraad het plan van Burgers verworpen. De heer Burgers wilde een sterk politiekorps organiseeren, een ministerie instellen en verschillende instellingen van algemeen bestuur tot stand brengen, zonder welke maatregelen de staat van anarchie, waarin het land verkeerde door den onwil der dopperspartij, niet zou te beëindigen zijn. Aan de Indische tijdingen, loopende tot Batavia 10 Maart, ontleenen we het volgende: l)en 7 Maart des namidd. 5 ure heeft de Gouver neur-Generaal vergezeld van zijn echtgenoote en verder gevolg de reis naar Atchin aanvaard. Men verneemt dat Z. E., die ook den Gouverneur der Eng. Straits Settlements een bezoc-k zal brengen, te Singopoer met groote plechtigheid zal ontvangen worden. Vóór zijn vertrek, 11,1. den 5, heeft de heer v. Lans- berge in plechtig gehoor ontvangen Toekoe Lampasei, hoofd van Kloewang en de VI Moekims in Groot- AtclVin. Ambarawa is den 1 Maart door een lievigen bandjir van de kali Pandjang geteisterd. koning herkennen van een klassiek land als Italië, noch ook den man die als mensch 0111 zijn groote mate van bonhom 111 ie en zijn teerhartige gevoeligheid zoo algemeen geprezen wordt. Wilt geevenwel toch zien hoe hem de militaire uniform staat, ge ziet hem daar- ginds in die belangwekkende groep met zijn niet minder zonderlingen en onbaatzuchtigen vriend Jozef Garibaldi, clie met zijn roode blouse door de pantalon samengehouden daar vóór hem staat. Doch waartoe zou het dienen dat ik hier al de vorsten ging optellen, die men hij Madame Tussaud als van aangezicht tot aangezicht aanschouwen kan. Het streelde ons vaderlandsch gevoel dat we ook het beeld van onzen koning Willem III niet misten. Onze Willem III maakt met zijn forsch, krijgshaftig voorkomen in de schoone admiraals-uniform wezenlijk een goede vertooning. De tengere gestalte van wijlen koning Johan van Saksen verzinkt er hij in 't niét. Met belangstelling verwijlden we een oogenblik bij het schoone beeld van don Pedro II, keizer van Brazilië, een man van wien we haast zouden zeggen dat hij te alzijdig ontwikkeld, te verlicht en te wijs is om de rol te vervullen van gekroond hoofd in een staat vail Zuid-Amerika. Don Pedro II is een man van buitengewone lichaamsgrootte en de rijke admiraals- uniform staat hem zeer wel, ofschoon het bekend is dat hij veel liever een burger-paletot draagt. Wordt vervolgd.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 2