voor het arrondis- abs*. sernent Zierikzee. 1877. No. 30. Woensdag 18 April. 80ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD F e uille t o n. Binnenland. SCHETSEN OP REIS, zhhikzi isüii (oihwi Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden/ 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 ceiit. PRIJS DER ADVERTENTiI-EN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten vap 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1o regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag' voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENS! ftN. Zierikzee, 16 April. Heden middag was 't, ver moedelijk wegens den scherp doorblazenden N. O. wind, zulk een laag getijde, dat de Nieuwe Haven ondanks haar aanmerkelijke diepte over een groote lengte geheel droogviel. Van deze gunstige gelegen heid werd weldra gebruik gemaakt om een aantal oesters en andere schelpdieren in hun stille rust te storen, 't welk aan eenige lieden, die niet tegen den kouden arbeid opzagen, nog een kleine verdienste opleverde. Zierikzee, 16 April. Het doet ons genoegen alsnog te kunnen vermelden dat ook de „Landbouw-Sociteit te Noord welle" op de tentoonstelling te Amsterdam voor meekrap is bekroond met de bronzen medaille. Zierikzee, 17 April. Bij de beden gehouden stem ming voor een lid van den Gemeenteraad zijn ingeleverd 184 stembriefjes. Het getal der kiezers bedraagt 444. Zierikzee, 17 April. Meermalen, ook in vroeger tijd, is het gebeurd dat onze visschers buitengaats in onaangename aanraking kwamen met vreemde, inzonderheid Engelsche visschers. Men deed elkaar schade door het netwerk te vernielen of men voerde een soort zeegevecht door scheldwoorden en dreige menten te wisseleu. In de laatste jaren is dit kwaad zeer toegenomen. Engelsche visschers ontzien zich vaak niet om als echte zeeschuimers te werk te gaan zij vooven eeii3 anders visclnvant, ja durven zelfs de Hollandsche visschersvaartuigen enteren en van boord weghalen wat hun aanstaat. Van onzen kant laat men natuurlijk geen gelegenheid voorbij gaan om wraak te nemen. Soms ontstaan zoo kleine, bloedige zeegevechten. Verleden week kwam een Hollandsche visscher in Texel binnen, met een Engelschen visch- logger op sleeptouw, die hij op zee verlaten had ge vonden. Later bleek dat deze logger was aangevaren geweest en de bemanning op het aanvarende schip was overgesprongen. Maar deze Hollandsche visscher had bovendien nog een avontuur gehad. Hij was op zee door een Engelschen visscher aangevallen, doch bleek zijn aanvaller te machtig te wezen, want hij enterde op zijn beurt den Engelschman en vond.daar aan boord het geheele visclnvant van een anderen Hollandschen visscher die daarvan een paar dagen te voren beroofd was. Onze wakkere visscher nam natuurlijk dezen buit terug en liet daarna den Engelsch man los (met een pak slaag misschien?) Het wordt tijd dat er paal en perk aan deze ongeregeldheden op zee worde gesteld. De Engelsche admiraliteit is reeds herhaaldelijk onzerzijds gewaarschuwd en heeft ook alle geweldenarijen der Engelsche visschers streng verboden. Thans wordt evenwel Z. Ms. ramtorenschip //Schor pioen" er op uit gezonden om op de hoogte van Ameland te kruisen en onze visschervloot te bescher men. Dit is natuurlijk een loffelijke maatregel van de regeering. Men zou echter wel zoo goedkoop dien dienst kunnen opdragen aan een drie- of viertal zeil- kanonneerbooten, of een paar stoomkanonneerbooten. Dan kou zulk een expeditie tevens tot oefening der bemanning strekken. Nu is 't of men een moker neemt om een muis dood te slaan. Zierikzee, 17 April. Het moet gezegd worden, de Minister van Lijnden is iu alle opzichten zeer gelukkig met zijn rechterlijke wetten. Ze zijn aange nomen met groote meerderheid, goedgekeurd door Z. M. en dus tot een feit geworden. Maar nu is het geluk van den Minister nog niet opgehouden. Verleden Woensdag toch meldden niet minder dan 130 rech terlijke ambtenaren zich bij zijn departement aan ter audiëntie, 't welk voor den Minister in de gegeven omstandigheden waarlijk geen peulschilletje zou ge weest zijn, ware hij niet ongesteld geworden, zoodat het niet mogelijk w/is de heeren te ontvangen. De 130 moesten nu hun belangen aan den secretaris generaal ppdvagen. Ondertusschen kan men hieruit wel afleiden, hoe groot het getal is van hen wier persoonlijke belangen ten zeerste betrokken zijn in de ophanden zijnde ver anderingen in het personeel der rechterlijke ambtenaren. Middelburg, 14 April. Naar wij vernemen bevindt zich op het alhier aangekomen driemastschip een koningstijger, die .bestemfl is voor de Rotterdamsche diergaarde. Het droge dok te Middelburg blijft nog altoos even weerbarstig. Nu had men 't weer geheel in orde en zoo droog als kurk; men wilde er het water inlaten volgens de regelen der kunst. Maar 't werk spotte met de regelen der kunst en de vormen der beleefdheid, 's Nachts kwam er een gat in den afsluitdam en het voor- en achterdok liep stilletjes vol water. Het zal echter hoegenaamd geen kwaad doen, zegt men. Door de //Middelburgsche Maatschappij van Stoom vaart" (dienst MiddelburgRotterdam) is het dividend over 1876 bepaald op 20 Volgens het Fad. hebben de .schildersbazen te. Goes besloten de loonen hunner knechts met 3 cent per uur te vevhoogen en dus van .12 op 15 cent,te brengen zij zullen hun begnustigers 18 in plaats van 15 ct. in rekening brengen. J.l. Vrijdag heeft het gerechtshof te 's Gravenhage den persoon van J. G. te Goes wegens diefstal van een parapluie, gepleegd bij nacht in een bewoond huis, veroordeeld tot .45 dagen celstraf. Den 1 Mei a. s. zal de heer W. P. Nagel, inspec teur der posterijen in Noord-Brabant en Zeeland, zijn 25-jarigen dienst bij het Nederlandsch postwezen herdenken. Het huis, waarin vroeger de firma Bleijetiburg en Co. te Vlissingen handel dreef, zal naar wij vernemen, door eene Engelsche firma worden ingericht tot een confortabel logement. Z. D. Door den brigadier-kommandant der marechaussee te Aksel is proces-verbaal opgemaakt tegen een tien tal jongelieden, die zich, gelijk wij dezer dagen melden, op 2 April jl. te Sluiskil,(Neuzen) hebben vermaakt" met katknuppelen. De commissie van Oppertoezicht,en Beheer over de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden zal op Maandag 30 April a.s. in genoemcje inrichting een keuring doen plaats hebben van kuapeu, welke bij 's Rijks Zeemacht in dienst wenschen te treden. van over zee en van over land. XXXIV. De wijze waarop al de merkwaardige voorwerpen ,over de verschillende lokalen verdeeld zijn en de oor deelkundige groepeering in elk vertrek afzonderlijk, maken het overzicht, gemakkelijk en. voor den beoefenaar van geschiedenis en algemeene kennis hoogst-helangrijk. Wanneer men toch daar voor zich zulk een groep ziet voorgesteld door figuren, zoo natuurlijk bedriegelijk naar het leven gebeeld, dan komt als 't ware een geheele episode of zelfs een geheel tijdperk uit de wereldgeschiedenis als werkelijkheid voor den geest op. Deze beeldengalerij levert het bewijs dat de plastische kunst door de macht van het kapitaal gesteund nog vrij .wat schooner illuzie kan teweeg brengen dan het best gearrangeerde tableau vivant. Immers, wie zegt u dat de actrice die in een tableau vivant bij avond en op respectabelen afstand schittert, b. v. als Maria Stuart, van nabij bekeken niet misschien onuitstaan baar leelijk is en alleen .maar tijdelijk met rijstemeel, vermiljoen en sepia zoowat is opgeknapt, en wie waar borgt u dat de acteur die in een tableau vivant voor Napoleon Bonaparte speelt, van nabij gezien niet als een tweelingbroeder gelijkt op dien zoon Israels dien gij daar straks aan den ingang der tent contra- markjes zaagt uitventen en wiens uiterlijk voorkomen u onwillekeurig noopte om op uw zakken te passen? Die frissche, grootendeels naar de natuur of naar echte afbeeldsels ontworpen wassen beelden echter mogen ook van nabij bekeken worden; zij winnen daarbij in leven en bedriegelijke nauwkeurigheid. Gij treedt de vestibule door en de eerste kamer binnen. Ter zijde van den ingang staat een in nette livrei gekleede beambte van de ifirma «Madame Tus- saud en Sons". Het is geheel alsof hij u bij uw .binnentreden beleefd te gemoet komt en u met een nette buiging den catalogus der verzameling aanbiedt. Onwillekeurig strekt gij de hand uit om het boek aan te nemen en .met de andere tast gij in den zak om uw sixpence te zoeken. Tien tegen een of eerst als gij dat geldstukje hebt opgedoken zult gij bemerken dat gij gefopt zijt en dat die nette bediende maar een wassen pop is. En hij is niet eens no. '1 van de collectie; in de lijst telt hij niet eens mede als «ano nymus", zooals de meeste leden eener maskerade van studenten. Hij is maar een aardigheid, die men u op den koop toe geeft. In een der kamers vindt ge op een tabouret een jonge dame zitten.lezen in een deel van Dickens'.romans. Zij stoort zich niet aan de stille drukte om haar heen en leest rustig voort. Bescheiden maar 'toch eenigs- zins nieuwsgierig slaat ge haar gade, en ge ziet dat ze in het oogvallend schoon iszij trekt u on willekeurig aair; als ge een jongmensch van twintig jaar waart zoudt ge in een oogenblik op haar verlieven. Terwijl ze aandachtig in haar boek tuurt verraadt een j snoeperig trekje om haar mond en een allersnoeperigst I kuiltje in haar wang dat zij gevoelt wat ze leest en j dat ze die passage prettig vindt. Doch gij zijt beleefd i genoeg om haar niet :te storen en iblijft ook niet lang 1 staan naar haai* te zien. Gij ziet naar de beelden- 1 groepen om u heen. Maar .als van zelf gluurt uw oog toch weer naar die bevallige verschijningzij zit i er nog en ,ge denkt: de natuur is toch nog schooner dan de kunst. Maar als ge nu de halve kamer zijt rond geweest dan ziet ge haar daar nog zitten en juist als ge haar met de noodige beleefdheid zacht wilt voorbij stappen omdat ,ge niet anders kunt en verder alles wilt zien in de zaal,dan bemerkt gij dat gij gefopt zijt en dat die jonge ttame ook een wassen pop ismaar een schoone pop, dit zult ge wel gaarne bekennen. Van die surprises zijn er meer; doch zij zijn maar bijzaak. Dit kan men ook zeggen van een allerliefst kindje in een mooi opgetooid wiegje liggende te slapen en dat blijkbaar zoo verbazend natuurlijk is gemaakt, dat .schier al de dames die er langs komen er niet

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 1